Kategorie

Promocje

Blog navigation

Najnowsze

Serowarstwo

Akcesoria serowarskie niezbędne przy produkcji domowego sera. Domowe miękkie, niedojrzewające sery, np. mozzarella, kozi, śmietankowy, świeża maślanka, kefir, jogurt, creme fraîche, masło mają niepowtarzalny smak, któremu nie dorównują gotowe produkty. Ich samodzielne robienie może być niezwykłym hobby, ale przede wszystkim daje pewność, że odży...

Akcesoria serowarskie niezbędne przy produkcji domowego sera. Domowe miękkie, niedojrzewające sery, np. mozzarella, kozi, śmietankowy, świeża maślanka, kefir, jogurt, creme fraîche, masło mają niepowtarzalny smak, któremu nie dorównują gotowe produkty. Ich samodzielne robienie może być niezwykłym hobby, ale przede wszystkim daje pewność, że odżywiamy się zdrowo.

Więcej

Podkategorie

  • Akcesoria do robienia...

    Akcesoria, dodatki niezbędne przy produkcji domowego sera.

  • Chlorek wapnia

    Chlorek wapnia dodajemy do mleka aby zwiększyć wydajność produkcji sera. Chlorek poprawia konsystencję oraz krzepliwość mleka.

  • Chusty serowarskie

    Chusty serowarskie różnego rozmiary - niezwykle wytrzymałe i praktyczne w produkcji domowych serów. Nadają się nie tylko do wytwarzania twarogów i każdego innego rodzaju sera.

  • Formy do serów

    Formy serowarskie bez pokryw do prasowania (samoprasujące). Są to formy głównie do serów kwasowych i kwasowo podpuszczkowych, serów świeżych i serów podpuszczkowych, miękkich dojrzewających od zewnątrz przy udziale pleśni lub bakterii. Formy mogą być również czworokątne lub nawet sześciokątne. W większości form tego typu nie ma konieczności korzystania z chusty serowarskiej. Przeznaczone do serów takich jak: Chevre, Saint Marcellin, Chabichou, Le Crottin D’Antan, Camembert, Brie, Taleggio, Munster, Sery Blue.

  • Kultury bakteryjne

    W przypadku produkcji serów należy pamiętać, że każdy rodzaj sera wymaga odpowiednich kultur bakterii mlekowych. Bakterie do serów można podzielić na startowe i uzupełniające. Bakterie startowe zakwaszają mleko poprzez zmianę jego pH. W efekcie zachodzi proces dojrzewania mleka. Warto stosować bakterie do serów również dlatego, że zapobiegają one namnażaniu innych, szkodliwych dla zdrowia i procesu produkcji sera, bakterii.

  • Literatura

    Blisko 100 przepisów na sery; 60 przepisów na potrawy z serem i wiele innych serowych smaczków. Przemiana mleka w ser, to zadanie, o które może pokusić się każdy z nas. Nawet w warunkach domowych możemy, eksperymentując z rodzajami mleka, czasem dojrzewania i temperaturą można osiągnąć zaskakujące rezultaty, które sprawią radość nie tylko nam, ale także naszym najbliższym. A jeśli zabawa nam się spodoba, może być inspiracją do założenia dochodowego zajęcia.

  • Podpuszczka

    Podpuszczka to enzym trawienny odpowiedzialny za krzepnięcie (ścinanie się) mleka. Początkowo używano do tego celu enzymu pozyskanego z żołądków zwierzęcych. Z jej pomocą mleko zmienia się w skrzep i można z niego przygotować bardzo łatwe i smaczne sery. Podpuszczka jest odpowiedzialna za proces koagulacji mleka w wyniku czego mleko dzieli się na skrzep oraz serwatkę. W podpuszczce znajdują się też inne enzymy – pepsyna czy lipaza. Ta ostatnia nadaje tradycyjnym, długo dojrzewającym serom ostry smak. Rodzaje podpuszczki: zwierzęca i wegetariańska.

  • Prasy serowarskie

    Do uwarzenia np. sera długodojrzewającego - Goudy potrzebna będzie między innymi prasa serowarska, aby nadać serowi odpowiedni kształt oraz wycisnąć z niego niepotrzebną ilość serwatki.

  • Solomierz

    Solomierz jest to areometr służący do pomiaru stężenia roztworów wodnych soli NaCl (soli kuchennej). Bardzo przydatny do przygotowania zalew - peklujących. Można go również wykorzystać podczas przygotowania solanki przy produkcji serów.

  • Przyprawy do sera

    Mieszanka ziół do sera.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć