Kategorie

Promocje

Blog navigation

Najnowsze

WINA DOMOWE

Produkcja domowego wina

Produkcja wina w zaciszu własnego domu może stać się pasją każdego miłośnika tego trunku. Wystarczy odpowiednia dawka wiedzy i niezbędny sprzęt do produkcji wina w domu, aby cieszyć się jego wyjątkowym, niepowtarzalnym smakiem. Konkretne porady na temat produkcji wina w domu oraz wszystkie akcesoria i surowce znajdziesz w...

Produkcja domowego wina

Produkcja wina w zaciszu własnego domu może stać się pasją każdego miłośnika tego trunku. Wystarczy odpowiednia dawka wiedzy i niezbędny sprzęt do produkcji wina w domu, aby cieszyć się jego wyjątkowym, niepowtarzalnym smakiem. Konkretne porady na temat produkcji wina w domu oraz wszystkie akcesoria i surowce znajdziesz w naszym sklepie Alembik.eu. Skompletuj już dziś swój własny sprzęt do produkcji domowego wina.

Z jakich owoców można przygotować domowej roboty wino?

Nie ma nic lepszego od pachnących słońcem, soczystych owoców – to właśnie one najlepiej sprawdzą się do przygotowania domowej roboty wina. Warto pamiętać o tym, aby owoce były świeże, jędrne i jednocześnie dojrzałe. Nie warto natomiast wybierać przejrzałych owoców, które mogą zepsuć końcowy smak wina. Najczęściej wykorzystywane do produkcji domowego wina są: winogrona, jabłka, gruszki, czereśnie, wiśnie, maliny, truskawki, jeżyny, porzeczki, śliwki, agrest, dzika róża.

Czy wino domowe jest zdrowe?

Zalety wynikające ze spożywania domowej roboty wina, są niezliczone. Wino jest bogatym źródłem witamin A, B, C, H, minerałów, żelaza, fosforu, miedzi, selenu, cynku, magnezu i wapnia.

• Wino jest odpowiedzialne za długowieczność - resweratrol zawarty w winie przyspiesza produkcję białek, które chronią ludzkie ciało przed starzeniem.

• Wino poprawia kondycję i przepływ krwi w naczyniach krwionośnych. Pozwala na szybsze i trwalsze zapamiętywanie.

• Wino podnosi poziom dobrego cholesterolu w organiźmie, pomaga w walce z cukrzycą i przeciwdziała rozwojowi chorób oczu.

• Wino skutecznie zwalcza przeziębienie, wspiera układ odpornościowy oraz poprawia libido.

Oczywiście zarówno wino domowe, jak i to ze sklepu działa pozytywnie tylko w odpowiednich ilościach! Właściwości poszczególnych gatunków win różnią się między sobą, co w dużym stopniu zależy od sposobu produkcji, surowców i miejsca, w którym dojrzewają.

Akcesoria niezbędne do produkcji domowego wina

Wybór odpowiednich akcesoriów do produkcji wina w domu jest niezwykle ważny, ponieważ muszą one spełniać określone wymogi, tak aby korzystanie z nich było w pełni bezpieczne, a produkcja wina komfortowa. W naszym sklepie znajdziesz starannie wyselekcjonowany, jedynie najwyższej jakości sprzęt do wina.

Do przygotowania wina domowej roboty będą niezbędne pojemniki, wiadra fermentacyjne i beczki fermentacyjne. Warto wybrać balony i gąsiory do przechowywania trunku, a w późniejszym etapie butelki, korki i korkownice do zabutelkowania wina. Do produkcji najwyższej jakości wina będą niezbędne także drożdże winiarskie, esencje do wina, enzymy, środki klarujące oraz zestawy ziół. To właśnie one wpływają na niesamowity smak, aromat i kolor przygotowanego samodzielnie, domowego wina.

Sprawdź całą ofertę, jaką dla Ciebie przygotowaliśmy! Oferujemy akcesoria, wskaźniki do wina i inne mierniki do alkoholu. Znajdziesz je wszystkie na stronie naszego sklepu.

Więcej

Podkategorie

 • Akcesoria...

  Akcesoria winiarskie niezbędne do domowej produkcji wina

  Producenci domowej roboty wina wiedzą, że wytwarzanie najwyższej jakości alkoholu wymaga podstawowego wyposażenia i potrzebnych akcesoriów do jego produkcji. W sklepie Alembik w Krakowie oraz na stronie internetowej Alembik.eu znajdziesz wysokiej jakości artykuły winiarskie, bez których produkcja trunku byłaby niemożliwa.

  Akcesoria do produkcji wina

  Wybór odpowiednich akcesoriów winiarskich jest niezwykle ważny, ponieważ muszą one spełniać określone wymogi, tak aby korzystanie z nich było w pełni bezpieczne, a produkcja wina komfortowa. W naszym sklepie znajdziesz starannie wyselekcjonowane, jedynie najwyższej jakości akcesoria do produkcji wina.

  Artykuły winiarskie w sklepie Alembik

  Mieszadła winiarskie:

  • Mieszadła i łyżki plastikowe

  • Mieszadła drewniane

  • Mieszadła stalowe

  Mieszadła i łyżki plastikowe dostępne w sklepie Alembik.eu są wykonane z wysokiej jakości nieszkodliwego i dopuszczanego do kontaktu z winem tworzywa, które jest odporne na wysoką temperaturę. Podobnie solidne mieszadła drewniane i mieszadła ze stali nierdzewnej posłużą każdemu producentowi domowego wina przez długi czas.

  Przyrządy do zlewania wina:

  • Rurki plastikowe do zlewania wina

  • Syfon automatyczny do obciągu wina

  • Elektryczny zestaw do obciągu wina

  Przyrządy do zlewania wina znad osadu dostępne w sklepie Alembik.eu są wykorzystywane, aby oddzielić wino od osadu, wspomóc proces klarowania się wina i uniknąć nieprzyjemnego posmaku drożdży. W naszym sklepie znajdziesz praktyczne zestawy akcesoriów do obciągu wina, dzięki którym przeprowadzisz ten proces bezbłędnie.

  Rurki fermentacyjne

  Rurki fermentacyjne mają szczególne znaczenie podczas pierwszych etapów domowej produkcji wina. Rurki fermentacyjne w naszym sklepie są uniwersalne i pasują na każdy rodzaj gąsiorów oraz balonów.

  Pipety do wina:

  • Pipety szklane

  • Pipety stalowe

  • Pipety stalowe z gruszką

  • Pipety plastikowe z gruszką

  Pipety szklane, stalowe lub plastikowe wykorzystywane są do pobierania wina z balonu, lub beczki z winem. Pomiar pipetą do wina jest bardzo precyzyjny, dlatego warto ją mieć w swoich zasobach.

  Akcesoria winiarskie w Krakowie i online

  Te i wiele innych akcesoriów winiarskich znajdziesz w doskonale wyposażonym sklepie internetowym Alembik.eu i stacjonarnie w Krakowie. Wszystko, czego potrzebujesz do domowej produkcji wina, jest w naszym sklepie. Wysokiej jakości akcesoria do produkcji wina pozwolą Ci tworzyć wyjątkowe alkohole na bazie Twoich ulubionych składników, a gdy trunek będzie już gotowy, będziesz miał pewność, że został wykonany z należytą dbałością o każdy detal.

  Sprawdź teraz!

 • Alkoholomierze do...

  Wskaźniki do wina takie jak alkoholomierze, cukromierze, termometry czy kwasomierze to niezbędne akcesoria przy jego domowej produkcji. Pomagają w ustaleniu zawartości alkoholu w trunku, określeniu poziomu cukru, temperatury oraz kwasowości. W sklepie Alembik.eu znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz do kontrolowanego wyrobu trunków.

  Alkoholomierz do wina

  Alkoholomierz do wina, inaczej nazywany Areometrem Trallesa służy do badania mieszaniny wody oraz alkoholu etylowego i podaje zawartość alkoholu w stopniach Trallesa (°Tr), czyli procentach objętościowych (cm3/100 cm3).

  W ofercie sklepu Alembik.eu znajdziesz praktyczny i łatwy w obsłudze alkoholomierz do wina, który wyznacza zawartość alkoholu w przygotowywanym trunku. Aby go użyć, powinieneś od szerszej strony alkomierza wlać odrobinę wina. Musisz poczekać, aż wino zacznie kapać, a następnie przekręcić alkoholomierz szerszą stroną do dołu, tak żeby pozostała część wina się wylała. Na skali pokaże się wówczas moc wyprodukowanego alkoholu. Poprawne używanie alkomierza do określania zawartości alkoholu w przygotowanym przez Ciebie winie jest bardzo proste. Pamiętaj jednak, aby temperatura nastawu, który badasz, nie przekraczała 20 stopni Celsjusza. Cieplejsze ciecze mogą zaburzać pomiar.

  Cukromierz do wina

  Cukromierz do wina również zalicza się do grupy areometrów i nazywany jest Areometrem Ballinga. Informuje o zawartości sacharozy w roztworze. Wewnątrz szklanej lub plastikowej rurki znajduje się dokładna skala służąca określeniu stężenia cukru. W winiarstwie cukromierz używany jest do badania moszczu owocowego. Przy pomiarze bardzo ważne jest, aby moszcz był klarowny, a przynajmniej wolny od grubszych cząstek miąższu.

  Sprawdź dostępne modele cukromierzy do wina dostępnych na naszej stronie.

  Termometr do wina

  Termometr do wina jest najprostszym i jednocześnie najbardziej skutecznym narzędziem, przystosowanym do mierzenia temperatury w płynach. Przydatny zwłaszcza przy utrzymywaniu odpowiedniej temperatury podczas warzenia, czy zacierania.

  Wybierz spośród wielu modeli termometrów do wina termometr ciekłokrystaliczny, termometr cyfrowy, termometr elektroniczny lub termometr tarczowy bimetaliczny i wiele innych. Sprawdź, który nada się najlepiej. Mierniki alkoholu do wina Mierniki alkoholu do wina to nie tylko alkoholomierze, cukromierze czy termometry, ale również różnego rodzaju menzurki szklane lub plastikowe, zlewki z podziałką, kwasomierze oraz paski do pomiaru pH. Znajdziesz je wszystkie na stronie naszego sklepu.

 • Bańki stalowe

  Stal nierdzewna jest doskonałym materiałem do przechowywania alkoholu i innych wyrobów spożywczych. Zawdzięcza to specyficznym właściwościom fizykochemicznym, które są dla materiału stałe, a więc nie podlegają utracie wraz z upływem czasu.

 • Butelki na wino/słoje...

  W ofercie butelki na wino można znaleźć ciekawe zestawy, które pomogą nie tylko wzbogacić wnętrze, ale i świetnie poradzą sobie na licznych imprezach. Często zastanawiamy się, gdzie znajdują się idealnie pasujące do naszego wystroju i nadają się jako element dekoracyjny, a przy okazji upiększa nasze wnętrze.

  Butelki na wino i ich najlepsze zastosowanie

  Butelki do wina idealnie wpasowują się do pomieszczeń w domu, np. kuchni, czy pokoju jako dekoracja. Pełnią wiele funkcji, a przede wszystkim doskonale zabezpiecza wina, dlatego najlepiej zaopatrzyć się w butelki na wino z korkami. Dzięki niemu aromat dobrego alkoholu nie wydobędzie się z butelek i będzie można stale cieszyć się smakiem pysznego trunku. Zakręcane butelki są bezpieczną formą przechowywania alkoholu.

  Przy serwowaniu alkoholu warto wykorzystać szklane słoje z kranem, które ułatwią nam spożywanie wina, nalewek i innych destylatów. Większe butelki świetnie nadają się na liczniejsze imprezy, grille w ogrodzie, ponieważ posiadają większą objętość, która pozwoli na przechowywanie większej ilości alkoholu, bez obaw, że może zabraknąć. Butelki z większą objętością mogą również pełnić funkcję dekoracyjne i służyć jako ozdoba miejsca, w których jest przechowywany, np. piwnicy, czy spiżarni. Butelki na wino idealnie pełnią funkcję na różnych przyjęciach urodzinowych, weselach, uroczystościach rodzinnych, komuniach, czy też na spotkaniach w nielicznym gronie przy wieczornym grillu ze znajomymi.

  Słoje wielofunkcyjne, do czego służą?

  Słoje wielofunkcyjne mają zastosowanie również jako element przechowywania różnych przetworów, produktów żywnościowych, ale i trunków. Jak to możliwe, że można przechowywać w nich zarazem żywność jak i alkohol? Otóż słój wielofunkcyjny posiada dwa korki, który jeden z nich służy do odprowadzania dwutlenku węgla, jednocześnie zatrzymując dostęp do odprowadzania dwutlenku węgla, natomiast drugi pełni rolę szczelnego zabezpieczenia, jeśli chcemy przechować tam przetwory, czy inne wyroby. Słój wielofunkcyjny posiada również przy sobie szelki, które ułatwiają przenoszenie pełnego słoja. Zakręcane butelki pełnią podobne funkcje, aczkolwiek są mniejsze i łatwiejsze w przemieszczaniu. Słoiki wielofunkcyjne używa się żeby np. w łatwiejszy sposób móc przenieść i rozlać trunek do kieliszków.

  Jakie formy dekoracji pełnią butelki na wino?

  Butelki na wino oprócz typowego zastosowania służącego do przechowywania alkoholu, można wykorzystać na różne sposoby. Kupując butelki do wina, można z nich zrobić lampion, świecznik do ogrodu, pokoju, czy na taras. Idealnie nadają się jako narzędzie, które może zastąpić typowe lampki, bądź świeczki. Dodatkowo pełnić mogą funkcję flakonu na kwiaty. Pięknie ozdobiona butelka przez dodanie wstążek lub innych dekoracji z dodatkiem naturalnych polnych kwiatów będzie dobrze wyglądała na stołach organizowanych przyjęć, czy wesel. Butelki do wina można wykorzystać również jako girlandy, które nadają się na letnie wieczory panieńskie. Natomiast gąsiory na wino można wykorzystać jako podarunek na prezent dla kogoś bliskiego lub na wesele, aczkolwiek na przyjęciu weselnym świetnie pasuje również jako ozdoba dekoracji.

 • Beczki na wino szklane...

  Beczka do wina z kranikiem służy do przechowywania alkoholu, z którego bardzo dobrze nalewa się różnego rodzaju wyroby, np. takie jak: bimber, wino, nalewki, piwo, a także świetnie nadaje się również do napoi bezalkoholowych. Jest wygodny i prosty w obsłudze, ponieważ wystarczy tylko odkręcić kranik i już przelewa nam się trunek do szklanek lub butelek, a do tego można cieszyć się wygodną formą serwowania alkoholu podczas wieczornych imprez, urodzin, grilla, czy spotkań w rodzinnym gronie.

  Jakie zastosowanie ma beczka do wina z kranikiem?

  Beczka na wino szklana jest idealna dla smakoszy alkoholu, którzy uwielbiają delektować się dobrym trunkiem, a do tego w wolnym czasie zajmują się tworzeniem ulubionego dla siebie alkoholu. Najczęściej osoby, które się tym zajmują stale, produkują wyroby na różne okazje, aby móc serfować domowe procenty, dlatego beczka do wina z kranikiem jest idealnym elementem, w którym mogą przechowywać wyroby. Krótko mówiąc, jest świetnym pomysłem, żeby zaserwować, a przy okazji pochwalić się napojem przed znajomymi i rodziną. Szklana beczka na wino dostępna jest w różnych kolorach i rozmiarach, którą można dopasować do siebie pod względem własnych potrzeb i upodobań. Beczki nadają się również jako ozdoba na weselnych wiejskich stołach, jeśli ktoś z rodziny bierze ślub i chętnie ugości gości domowym alkoholem, to świetnie się sprawdzi nie tylko do nalewania, ale również jako ozdoba weselnego stołu, któremu nada uroku oraz wyrazisty charakter. Niezależnie od rozmiaru nadają się na każdą okazję.

  Do czego możemy je jeszcze wykorzystać?

  Beczka do wina z kranikiem to sposób przechowywania alkoholu, który istnieje nie od dziś, a stosowany jest od lat i nadal świetnie się sprawdza. Wykorzystywane były podczas różnych biesiad w domach arystokracji tak jak w dzisiejszych czasach na weselach, czy przyjęciach ogrodowych. Szklana beczka na wino jest solidna i wykonana z grubego szkła, dlatego istnieje małe prawdopodobieństwo, że dana butelka się zbije lub ulegnie uszkodzeniu, która na pewno posłuży nam na lata. Należy pamiętać jednak, że jest to szkło, dlatego warto nie nalewać zbyt gorącego płynu do środka oraz myć pod letnią wodą z dodatkiem odpowiedniego środka, który zdezynfekuje butelkę i jest to np. pirosiarczyn potasu. Beczka do wina z kranikiem to również idealny prezent na jubileusz, urodziny kogoś bliskiego lub z rodziny, a także na wesele jako prezent ślubny. Na butelce można wygrawerować dodatkowo inicjały, datę oraz życzenia, które dodadzą uroku i z pewnością spodoba się osobie, której chcemy podarować prezent. Osoba obdarowana będzie mogła wykorzystać prezent jako ozdobę swojego wnętrza, ale również spróbować wyrobić własny alkohol. Beczki, dzięki swojej wielkości są bardzo dobrze widoczne z daleka, dlatego łatwo będzie można zauważyć element ozdobny, a dodatkowa drewniana podstawka również dodaje uroku i elegancji dla butelki.

 • Czyszczenie/dezynfekcj...

  Dezynfekcja sprzętu winiarskiego nie powinna być nikomu obca. Jeśli ktoś jest wielkim smakoszem domowych wyrobów, to powinien zadbać odpowiednio o swój sprzęt, zanim wleje do niego gotowe wyroby. Należy wykonać dokładne czyszczenie sprzętu winiarskiego, tak aby nie uszkodzić a zabezpieczyć je dobrze i trwale. Istnieje prosty sposób, który ułatwi utrzymanie czystości sprzętu.

  Jak dezynfekcja sprzętu winiarskiego to jaka?

  Czystość to odpowiednie działania, dzięki którym można utrzymać porządek nie tylko w domu, ale również zabezpieczyć nasze materiały do użytku codziennego. Przechowujemy w szklanych butelkach, słojach i innych nasze wyroby, ale również żywność, zatem ważne jest, aby pamiętać o dokładnym czyszczeniu swoich sprzętów. Dezynfekcja sprzętu winiarskiego jest bardzo ważna i należy o niej pamiętać, ponieważ pozostałości po wcześniejszych wyrobach mogą spowodować, że nowy alkohol nie wyjdzie, tak jak powinien i nie chodzi tu tylko o kwestie zdrowotne, ale przecież chcemy, żeby nasz wyrób był jak najlepszej jakości. Sterylizacja sprzętu winiarskiego jest wbrew pozorom prosta, wystarczy tylko wybrać odpowiednie środki i dokładnie wykonać czyszczenie sprzętu winiarskiego. Najlepszymi środkami, którymi można dokonać dezynfekcji są  pirosiarczyn potasu, Oxi, knoty siarkowe lub despre. Są to środki, które świetnie nadają się do utrzymania czystości sprzętów, czego efektem będzie dokonana dokładna sterylizacja sprzętu winiarskiego. Dobrze wykonane procesy pozwolą cieszyć się aromatem i smakiem kolejnych wyrobów winiarskich, bimbrów, czy nalewek na wieczorne okazje.

  Jakie procesy wykonać podczas czyszczenia?

  Czyszczenie sprzętu winiarskiego wymaga pewnych kroków, które są proste, ale zarazem trzeba uważać, żeby nie przesadzić i nie uszkodzić sprzętu, w którym później wyrabiamy wyroby. Oprócz środków służących do dezynfekcji sprzętu należy używać również wody oraz szczotki, która pozwoli na dokładne oczyszczenie z osadów. Dzięki różnym środkom skutecznie usuniemy zanieczyszczenia, a także zapobiegniemy rozrastaniu się grzybów i pleśni. Ważne jest, aby pamiętać o tych czynnikach, ponieważ jest to proces niezwykle ważny. Dezynfekcja sprzętu winiarskiego wymaga również odpowiedniej wody, należy zadbać o to, aby woda nie była zbyt gorąca, a najlepiej ciepła. Jeśli zdarzy się, że użyjemy gorącej wody do mycia i płukania, szkło może ulec uszkodzeniu, mimo iż jest to grube szkło, gorąca woda może spowodować trwałe i nieodwracalne szkody. Do płukania sprzętu winiarskiego można używać już zimnej wody. Za pomocą szczotki dostosowanej do czyszczenia można usunąć pozostałości po wcześniejszym alkoholu. Tak jak widać sterylizacja sprzętu winiarskiego, jest prosta i łatwa, aczkolwiek wymaga kilku podstawowych procesów, które pomogą w dokładnym oczyszczeniu szklanych butelek. Bardzo ważne jest, aby również uważać i nie uszkodzić sprzętu.

 • Dębowe beczki na wino

  Historia beczek na wino

  Drewniane beczki na wino zostały wynalezione w czasach nowożytnych przez celtyckie plemiona zamieszkujące Galię. Sprawdziły się one doskonale podczas transportu trunków ścieżkami Alp. Zanim doszło do wynalazku, w czasach antycznych do przechowywania wina używano glinianych amfor, a następnie beczek z drzewa palmowego. Były one jednak nietrwałe. Praktyka wytwarzania beczek na wino z różnego rodzaju drewna pokazała, że najlepszym materiałem do ich produkcji jest dębina.

  Wpływ dębowej beczki na właściwości wina

  Dębowe drewno posiada naturalną gamę zapachów takich jak żywica, wanilia, goździki, tytoń i wiele innych. Co więcej, dębowe beczki podczas produkcji mogą być wypalane, co dodaje kolejną serię palonych oraz słodkich zapachów jak kawa i miód. Łatwo domyślić się, że leżakujące w beczkach wino samoistnie wzbogaca się o powstałą kompozycję aromatów. Ma to swoje wady i zalety, jednak dla wielu win charakterystyczna dębowa woń jest wręcz niezbędna.

  Fermentacja w beczkach dębowych

  Proces fermentacji może zachodzić w beczkach, jednak w inny sposób niż w pojemnikach zrobionych ze stali. W drewnianych beczkach znacznie trudniej kontrolować temperaturę. Moszcz owocowy ze względu na mniejszą objętość podnosi swoją temperaturę, wytwarzając estry aromatyczne. Z drugiej strony, jeśli temperatura w pomieszczeniu jest wystarczająco ciepła, alkohol fermentuje łatwiej poprzez tak zwaną fermentację jabłkowo-mleczną.

  Jakie są nasze beczki na wino?

  Dębowe beczki na wino wykonane są według staropolskiej sztuki bednarskiej. Do wyrobu beczek na wino użyty został polski dąb szypułkowy i bezszypułkowy. Uszczelniane wykonane są liśćmi tataraku bez użycia klejów. Dębowa beczka na wino stanowi doskonały prezent dla miłośników szlachetnych trunków. Są to wyroby ekologiczne, posiadają atest Wyrobów Rękodzieła Ludowego i Artystycznego oraz atest PZH. Dębowa beczka na wino posiada podstawę oraz profesjonalny mosiężny kranik. Beczki na wino zostały wypalone do przechowywania nie tylko win, ale również innych alkoholi.

  Zachęcamy do zapoznania się z ofertą. Nasze beczki na wino posłużą na lata oraz na pewno przyczynią się do powstania wykwintnych, domowych win.

 • Drożdże...

  Jakie drożdże winiarskie wybrać do produkcji wina?

  Drożdże winne są niezbędne przy produkcji każdego rodzaju wina. To właśnie dzięki nim zachodzi proces fermentacyjny, który zmienia sok z owoców w wino i decyduje o pojawieniu się w nim zawartości alkoholu. Jakie drożdże winiarskie najlepiej wybrać? Sprawdź ofertę najwyższej jakości drożdży winnych w sklepie Alembik.eu.

  Jak działają drożdże do wina?

  Drożdże to mikroskopijne grzyby, które mają kluczowe znaczenie dla producentów alkoholu. Proces fermentacyjny, za który są odpowiedzialne, polega na pochłanianiu przez grzyby cukru, który wkrótce zostanie rozłożony na etanol oraz dwutlenek węgla. Wybierając odpowiedni gatunek drożdży, można określić, jak mocny trunek uzyskamy z danych owoców i jak długo potrwa fermentacja. Należy jednak pamiętać, że drożdże mają różne zastosowanie. W sklepie Alembik.eu możesz znaleźć jednakowo drożdże aktywne oraz klasyczne drożdże pasywne – w dalszej części dowiesz się, czym się różnią. Sprawdź naszą ofertę i wybierz najbardziej odpowiednie drożdże do rodzaju wina. Polecamy uniwersalne drożdże bayanus g955 oraz drożdże dedykowane do win białych i czerwonych np. Madeira, Tokaj, Porto, Steinberg, Sherry, Cydr, Bordeaux.

  Drożdże winiarskie – aktywne czy pasywne?

  Drożdże winiarskie dzielą się na dwa podstawowe typy: drożdże aktywne i drożdże pasywne. Drożdże aktywne można wykorzystać od razu, dodając je bezpośrednio do moszczu. Drożdże pasywne natomiast wymagają więcej czasu. Trzeba poświęcić kilka dni (zazwyczaj 3-6) na wykonanie tak zwanej matki drożdżowej. Z reguły wykorzystuje się do tego sok owocowy lub wodę z cukrem i pożywką. Wybór drożdży winnych zależy od rodzaju wina, które chcemy przygotować.

  Dedykowane drożdże winne

  • Francuskie drożdże aktywne TOKAY Saccharomyces cerevisiae są dedykowane do fermentacji słodkich i półsłodkich win białych mocnych, na 25 – 30l wina.

  • Drożdże aktywne BORDEAUX są dedykowane do fermentacji świeżych i owocowych win czerwonych.

  • Drożdże BOURGOGNE przeznaczone są do fermentacji świeżych, owocowych win czerwonych i różowych.

  • Drożdże PORTWEIN są dedykowane do fermentacji ciężkich i mocnych win słodkich i półsłodkich.

  W ofercie sklepu Alembik.eu znajdziesz szeroką gamę drożdży do wina, dowiesz się, jak działają i jaki jest sposób ich użycia. Wybierz najlepsze drożdże winne i przygotuj swój ulubiony trunek.

 • Enzymy do wina

  Enzymy winne dodawane do wina według niektórych to niezbędny składnik, którego warto dodawać do wina w końcowym procesie tworzenia. Dzięki nim wydobywa się lepszy aromat i pozwala to na delektowanie się alkoholem przez dłuższy czas. Winiarstwo staje się coraz bardziej popularne, a dla niektórych stała się nawet, dla którego warto poświęcić odrobinę swojego czasu.

  Czym są enzymy winiarskie i do czego mogą służyć?

  Enzymy do wina to substancje, które dodaje się do wina. W procesie końcowym wytwarzany był aromat i można było cieszyć się przepysznym smakiem. Podczas tworzenia wiele rzeczy może pójść nie tak, pojawić się mogą problemy typu - owoce się zakwaszą lub fermentacja się przedłuży. W tym przypadku warto skorzystać z różnych substancji, które spowodują, że wino będzie miało idealny aromat i smak, dzięki temu możemy kontrolować proces wytwarzania domowego wina. Enzymy winiarskie powodują, że rozkładają pektyny, które występują w owocach. Proces ten znacznie ułatwia uzyskiwanie soków oraz fermentację, a także późniejsze klarowanie domowych win i soków. Należy pamiętać, że enzymy do wina nie powinno podawać się w momencie, gdy na owocach pojawia się zgnilizna, ponieważ podczas uwalniania zapachów, może uwolnić się zapach zgniłego owocu. Jeśli mamy świeże owoce to enzymy winiarskie są jak najbardziej wskazane, aby poczuć ten niepowtarzalny smak i zapach.

  Jak skutecznie podawać substancje ulepszające?

  Enzymy winne to np. pektoenzym i można używać na dwa sposoby. Pierwszym sposobem, a zarazem bardzo proste jest dodanie enzymu do moszczu, chwilę przed podaniem drożdży. Substancja pomoże wydobyć z nich to, co zawierają najlepsze, czyli aromat, a także przygotuje dla drożdży idealną bazę. Enzymy do wina mogą spowodować, że otrzymamy więcej soku z owoców niż, było przewidziane. Drugi sposób to podawanie pektoenzym wraz z drożdżami, co powoduje, że obie substancje współpracują razem ze sobą. Enzymy winne są klarowne, dlatego jeśli dodamy je do wina to, udoskonali je zaraz po fermentacji, a kolor będzie głęboki z mocniejszym smakiem. Substancje ulepszające można kupić wszędzie, aczkolwiek należy uważać i używać zgodnie z instrukcją.

  Dodatkowe substancje, które można stosować

  Enzymy winiarskie, które są najczęściej stosowane to pektynazy, które odpowiadają za rozluźnienie owoców i dzięki temu można uzyskać więcej soków z owoców. Jeśli użyjemy tej substancji, można uniknąć gorzkiego smaku, który wydobywa się z garbników owoców. Dzięki temu w winie nie będzie odczuwalny posmak goryczki. Enzymy glucozydazy sprawiają, że w winie odczuwalny jest większy aromat i wino staje się bardziej aromatyczne. Kolejnym enzymem, który można dodać to glucanazy, czyli najczęściej dodawane są w momencie wytwarzania wina i znacznie pomagają w oczyszczeniu naszego moszczu. Takie substancje nadają się świetnie dla osób, które dopiero zaczęły swoją przygodę z winiarstwem.

 • Esencje do win/...

  Zaprawka do wina staje się coraz bardziej popularna i spotkać ją można w sklepach w całym kraju. W wielu przypadkach różnica pomiędzy oryginalnym alkoholem a przygotowaną zaprawką nie jest aż tak wyczuwalna. Obecnie na rynku można znaleźć typy zaprawek, które są przyrządzane z dobrych składników i często swoim smakiem i aromatem dominują nad pierwowzorem.

  Dlaczego warto używać zaprawek do wina?

  Esencja do wina może zastąpić swój oryginalny smak ulubionego alkoholu. Jest tańszą wersją, ale nie oznacza, że gorszą. Kupić można w większości sklepów, gdzie z dobrze dobranych i starannie przygotowanych składników można cieszyć się równie niepowtarzalnym smakiem. Zaprawka do wina idealnie nadaje się do domowych win, jeśli widzimy, że własnej roboty alkohol nie wyszedł tak jakbyśmy, chcieli. W tym przypadku zaprawka do wina świetnie się nadaje i warto ją mieć przy sobie. Dzięki niej alkohol się nie zmarnuje i będzie można cieszyć się dobrze przygotowanym trunkiem. Dodana zaprawka do wina nadaje winom nowe życie i ulepsza smak. Dodawane substancje nie tylko wzbogacają smak w alkoholach, ale również w miodach i innych naszych ulubionych trunkach.

  Jak używać dodatkowych substancje to jakie?

  Idealna zaprawka do wina to taka, która po dodaniu daje smak i aromat taki sam jak oryginalny alkohol. Ważne jest, aby zwracać na składniki, które znajdują się w substancjach.

  Pierwszym aromatem, który idealnie nadaje się do czerwonych win jest Portivin. Są to wina gronowe i stosuje się je w celu uzyskania domowego znanego portugalskiego wina, którym jest Porto. Wino powstaje z fermentacji winogron, a wzmacniane jest winnym spirytusem. Jest to wyjątkowe wino o idealnym smaku z zawartością około 20% alkoholu. Esencja do wina przeznaczona jest do gotowego wina, ok. 25 l. Należy dodawać powoli, najlepiej co kilka dni, aż smak będzie odpowiedni.

  Zaprawka do wina Vermouth Bianco zaleca się podawać do win białych, lekkich oraz różowych gronowych. Przeznaczony jest dla osób, które chętnie przyrządzają wina wermut o aromatycznym zapachu i pysznym smaku. Podaje się ją najczęściej do 25 litrowego wina, które już jest gotowe i czeka na dodanie odpowiedniego aromatu. Tak jak wszystkie esencje należy podawać bardzo powoli i delikatnie. Najlepiej oczywiście co kilka dni, tak żeby uzyskać w efekcie końcowym, idealny smak i odczuwalny aromat oraz móc cieszyć się przepysznym trunkiem na wszelkich uroczystościach domowych jak i oficjalnych.  Dodawanie takich substancji jest jak najbardziej wskazane, aby wina były równie dobre, a goście z rozkoszą chwalili domowe wyroby, dlatego dodanie aromatu pozwoli uzyskać efekt takiego wina, jakie od początku powinno być.

 • Etykiety na...

  Etykiety na wino domowe. Można umieścić na nich np. rocznik, surowiec oraz nazwę. Nasza oferta etykiet do wina przeznaczone są dla wszystkich osób zajmujących się produkcją własnego wina w warunkach domowych. Klejenie naszych etykiet na butelkach nie stanowi problemu, ponieważ są one wykonane na papierze samoprzylepnym wysokiej jakości.

  Historia etykiet na wino

  Wino, według greckiego autora Thucydidesa, wytwarza się od tysięcy lat, a jego produkcja zaczęła się oczywiście w okolicach Morza Śródziemnego. Od dawien dawna jest to alkohol należący do tych bardziej ekskluzywnych. Jednak, jak można się domyślić, początkowo wytwarzane wina nie posiadały etykiet, choć badania i wykopaliska wskazują, że pierwowzory butelek na wino były często ozdabiane. Pierwsze zapiski na kształt etykiet na wino pochodzą z XIII w. p.n.e. Nie miały one jednak typowej formy, jaką znamy, lecz były rejestrem, spisem win w winnicy. Pierwsze ,,prawdziwe” etykiety na wino powstały pod koniec XVIII wieku. Produkowano je techniką litografii na pergaminie i stosowano w formie zawieszek.

  Naklejki na wino przydatne na weselu

  Wesela, na których spożywa się alkohol, często zaopatrzone są nie tylko w kupne wódki, lecz także w domowe nalewki czy wina. Jak wiadomo, organizując taką uroczystość, chcielibyśmy jak najlepiej ugościć naszą rodzinę i przyjaciół, a więc, co za tym idzie, poczęstować ich trunkami, które będą im smakowały. Każdy ma własne preferencje co do słodyczy, cierpkości czy nawet smaku alkoholu. Właśnie dlatego, aby oszczędzić naszym gościom nie zawsze udanych niespodzianek, przydadzą się naklejki na wino. Z ich pomocą będziemy mogli umieścić na butelkach dokładne informacje na temat produkcji, smaku, składników, nazwy, a nawet autora domowego wyrobu. Dodatkowym atutem naklejek na wino uzupełnianych ręcznie jest fakt, że możemy na nich umieścić swoją własną dedykację lub życzenia, które wywołają uśmiech na twarzach uczestników imprezy.

 • Filtracja

  Filtracja to już ostatni i ważny etap produkcji naszego wina. W ofercie posiadamy aparat do filtrowania metodą grawitacyjną (swobodnego przepływu), worki bawełniane różnej grubości, siatki nylonowe, sączki o wysokiej dokładności. Wszystkie te akcesoria potrzebne są na różnym etapie produkcji.

 • Kapturki termokurczliwe

  Dodające butelce profesjonalnego wyglądu kapturki termokurczliwe, pasują na większość standardowych butelek winiarskich i alkoholowych. Kapturki termokurczliwe to jednak nie tylko ozdoba butelki z domowym alkoholem, ale także zabezpieczenie korka przed jego zbyt szybkim wysychaniem. Identyczną rolę dekoracyjną i ochronną pełni lak.

 • Karafki do wina

  Każdy trunek zyska dodatkowe uznanie jeśli zostanie ładnie zaserwowany. Świetnie do tego nadają się nasze karafki w oryginalnym kształcie i różnych pojemnościach.

 • Korki do wina/zakrętki...

  Korki do wina - skąd się biorą?

  Korki od wina produkuje się z dębów korkowych. Są to drzewa wiecznie zielone, które wytwarzają korę o monolitycznej strukturze. Korę zbiera się z dębów bez ich uszkadzania co 9 lat. Surowce, jakimi są korki, znane były już od czasów prehistorycznych. Najstarszy, jaki znaleziono, pochodzi sprzed około dziesięciu milionów lat z Portugalii, doliny Tagu. I to właśnie ten kraj jest głównym światowym producentem zakrętek do butelek do wina.

  Korki od wina - właściwości

  Niezatapialność korków do wina

  Korki okazują się być pięciokrotnie lżejsze od wody. Jest tak dlatego, że 90 procent ich objętości i około 50 procent masy stanowi powietrze. Sprawia to, że gęstość zakrętek do wina zawiera się między 190 a 250 kg/m3, a więc jest w przybliżeniu pięciokrotnie mniejsza od gęstości wody. Dodatkowo korek do wina przyjmuje maksymalnie 20% wody, a więc nie nasiąka. Te cechy sprawiają, że zakrętki do wina są niemal niezatapialne.

  Odporność korków na wilgoć

  Powyższe cechy generują jeszcze jedną właściwość korków do wina. Otóż dzięki swojej budowie nie są one podatne na działanie wilgoci, co z kolei sprawia, że nie gniją.

  Brak starzenia korków od wina

  Właściwości korka potrafią pozostać niezmienne przez wiele lat, nawet mimo braku impregnacji. Znana jest historia butelki wina, która zachowała trwałość przez 167 lat. Wino z 1789 roku o doskonałej jakości znaleziono we Francji w 1956 roku. Korek praktycznie się nie zestarzał i przez tak długi czas służył jako perfekcyjne zamknięcie. Historia dowodzi, że zakrętki do wina mają kluczowe znaczenie dla jakości trunku.

  Alembik - oferta korków aglomerowanych i naturalnych

  Posiadamy korki aglomerowane, korki do balonów, korki stożkowe, zakrętki oraz zamknięcia hermetyczne do butelek, balonów/dymion na wino domowe. Mamy trzy podstawowe rodzaje korków: korki do wina, szampana (grzybki) oraz tak zwane wielorazowe. Korki naturalne to po prostu kawałek kory dębu korkowego. Jest to zamknięcie najlepsze i w związku z tym też najdroższe, ale może bez problemu funkcjonować do 15 lat. Korki prasowane produkuje się ze ścinek kory dębu, które klei się razem. Takie zakrętki do butelek do są tanie, ale mało wytrzymałe. W korkach warstwowych łączy się korek naturalny na dole z prasowanym u góry. Korki syntetyczne, jak sama nazwa wskazuje, są sztuczne, ale korkom naturalnym ustępują tylko elementem snobistycznym, którego nie posiadają. Zapobiegają za to chorobie korkowej wina. Najpopularniejszym rozwiązaniem są korki aglomeracyjne.

  Zachęcamy do zapoznania się z ofertą!

 • Korkociągi/otwieracze...

  Korkociągi i otwieracze do wina Otwieracz do wina, który równie często nazywany jest korkociągiem, należy do grupy akcesoriów, które powinny znaleźć się w każdym domu, na każdym przyjęciu oraz w każdej restauracji. Korkociąg wraz z butelką doskonałego wina z pewnością będzie także dobrym pomysłem na prezent.

  Korkociąg i otwieracz do wina

  Korkociąg i otwieracz do wina najprościej można określić jako małe narzędzie, które dzięki wbudowanej spirali ze stali nierdzewnej, wkręcanej w środek korka, otworzy nawet najbardziej szczelną butelkę ulubionego wina. Korkociągi opierają się głównie na sile naszych rąk, ale są również takie modele, które wymagają minimalnego wysiłku lub są całkiem zautomatyzowane.

  Na co zwrócić uwagę przy zakupie otwieracza do wina?

  Zakup najlepszego otwieracza do wina będzie świadomy i z pewnością udany, jeśli weźmiesz pod uwagę te trzy podstawowe kwestie.

  1. Korkociągi i otwieracze do wina muszą być solidnie wykonane, tak aby służyły nam przez wiele lat, a nie zostały uszkodzone przy pierwszym, niewspółpracującym korku.

  2. Korkociągi i otwieracze do wina muszą być proste w obsłudze, tak aby w szybki i łatwy sposób poradzić sobie z butelką wina i przejść do jego konsumpcji.

  3. Korkociągi i otwieracze do wina muszą wyciągać korek w całości, przy jednoczesnym jak najmniejszym wzburzeniu osadów na dnie butelki.

  Rodzaje korkociągów do wina

  Do najbardziej popularnych rodzajów korkociągów do wina należą:

  • Prosty korkociąg ręczny – składa się z uchwytu oraz spirali zakończonej ostrzem, którą wkręca się w korek. Jest tani i niewielkich rozmiarów, ale może być trudny w obsłudze, ze względu na wyjmowanie korka przy użyciu siły.

  • Korkociąg dźwigniowy – ma specyficzną konstrukcję z dwoma dźwigniami, które unoszą się w górę podczas wkręcania korkociągu w korek. By wyjąć korek z butelki, wystarczy nacisnąć na dźwignie. Jest prosty w obsłudze, nieco większy od klasycznego korkociągu ręcznego.

  • Korkociąg elektryczny – nie jest najszybszym i najtańszym narzędziem do otwierania wina, lecz zdecydowanie najmniej wymagającym wysiłku. Sprawdza się przede wszystkim w restauracjach, gdzie otwiera się wiele butelek wina.

  • Korkociąg kelnerski – inaczej znany jako korkociąg barmański lub trybuszon. Z wyglądu przypomina scyzoryk, gdyż jest składany do równie kompaktowego rozmiaru. Posiada świder, otwieracz, a często również mały nożyk. Charakteryzuje się niewielkim rozmiarem i wielozadaniowością.

 • Korkownice

  Korkownice do wina są niezbędne do korkowania butelek na wino. Jeśli korkujesz kilka butelek własnoręcznie przygotowanego wina, w zupełności wystarczającym rozwiązaniem będzie dla Ciebie korkownica ręczna. Przy większej ilości butelek do zakorkowania postaw na korkownicę dwuramienną lub trójramienną, które są solidne oraz pozwalają na szybsze i łatwiejsze korkowanie butelek.

  Rodzaje korkownic do wina

  Poznaj rodzaje najbardziej popularnych i wartych Twojej uwagi korkownic do wina oraz dowiedz się, w jaki sposób ich używać.

  Korkownica ręczna - składa się z dwóch części: pierwszą umieszczamy na szyjce butelki, do której wkładamy korek, a drugą przykładamy od góry i mocno uderzając, przeciskamy korek przez zwężający się otwór do szyjki butelki. Niewątpliwą zaletą korkownicy ręcznej jest jej bardzo niska cena.

  Korkownica dwuramienna – działa na zasadzie tłoka, wbijającego korek do szyjki butelki przez zwężony otwór. Tłok uruchamiany jest poprzez opuszczenie obu ramion korkownicy. Dodatkowo jest ona znacznie bardziej precyzyjna i wymaga mniejszego nakładu siły, niż korkownica ręczna.

  Korkownica trójramienna – działa w podobny sposób, co korkownica dwuramienna. W tym przypadku dwa, boczne ramiona służą jako podpórka, a trzecie uruchamia tłok, który wbija korek w butelkę. Korkownice trójramienne wyróżnia system równomiernego ściskania korka ze wszystkich stron, dzięki czemu jego uszkodzenie jest praktycznie niemożliwe.

  Jak przygotować korki do korkowania butelek na wino?

  Odpowiednie przygotowanie korków do korkowania butelek na wino nie jest skomplikowane, lecz czasochłonne. Gwarantuje jednak prawidłowe umieszczenie korka w butelce i minimalizuje szanse na jego zniszczenie.

  Proces korkowania butelek na wino za pomocą wcześniej wspomnianych korkownic do wina koniecznie należy zacząć od dokładnego umycia, sterylizacji oraz osuszenia butelek na wino. W tym czasie warto namoczyć korki w gorącej wodzie i trzymać je około 3-4 minuty pod przykryciem. Dzięki temu korki będą zmiękczone i odkażone. Napełniając butelki domowej roboty trunkiem, warto pamiętać o zostawieniu 4-5 cm wolnej przestrzeni w szyjce. Następnie przychodzi czas na użycie korkownicy – proces korkowania butelek już poznałeś. Po zakorkowaniu butelek pozostaw je w pozycji pionowej na przynajmniej kilkanaście godzin, tak aby korek miał czas się dopasować, ustabilizować wewnątrz butelki lub przesiąknąć, co jest oczywistym sygnałem, że korek trzeba wymienić. Na koniec umieść butelki w pozycji poziomej, co zapobiegnie wysuszaniu się korka i zapewni właściwą wymianę gazową.

 • Krany plastikowe

  Plastikowe krany do zamontowania w dolnej części pojemnika fermentacyjnego. Oferujemy krany z reduktorem osadu oraz zaworkiem grawitacyjnym. Krany to idealne rozwiązanie przy rozlewie domowego wina, znacznie ułatwiają nam pracę. Zaworek grawitacyjny pozwala na bezproblemowe rozlanie gotowych produktów. Po dociśnięciu zaworka do dna butelki następuje wypływ wina przez rurkę. Sposób ten sprawia, że wino nam się nie pieni w butelce oraz ograniczamy jego natlenianie. Aby zakończyć napełnianie butelki wystarczy ją nieco obniżyć co przerwie wypływ wina.

 • Odkwaszanie...

  Węglan wapnia, czyli „kreda” do odkwaszania wina.
   
  W celu zmniejszenia poziomu kwasowości, należy rozpuścić 6-7g węglanu wapnia na każde 10l wina. Zabieg ten zmniejszy kwasowość wina o około 1g/l. Maksymalne, dopuszczalne dawkowanie to 1,5g na 1l wina. Kredę do odkwaszania wina wykorzystuje się także do modyfikacji parametrów wody używanej przy zacieraniu brzeczki piwnej. Węglan wapnia wytrąca również kwas szczawiowy z soku z rabarbaru.

  Sposób użycia: odpowiednią ilość węglanu wapnia, należy rozpuścić w niewielkiej ilości wina lub wody, dodać do całego nastawu i dobrze wymieszać.

 • Kwaski

  Kwasek cytrynowy jest regulatorem kwasowości i przeciwutleniaczem stosowanym w przemyśle spożywczym.

  Bezwodny kwasek cytrynowy jest dużo wyższej jakości, mniej zanieczyszczony i bardziej sypki niż powszechnie i tanio sprzedawany zwykły kwasek cytrynowy.

  Kwasek używany jest w produkcji piwa, wina, soków, wódek.

  Stosowany głównie przy fermentacji nastawów owocowych, cukrowych, miodów pitnych, fermentacji win z suszonych owoców.

 • Lak do butelek

  Lak idealnie uszczelnia korki w butelce i nadaje im starodawnego wyglądu zabezpieczając przy tym podobnie jak kapturki termokurczliwe nasze produkty jak wino, czy nalewka przed utlenianiem. Lak kruszymy w garnuszku i podgrzewamy do uzyskania jednolitej masy wówczas możemy przystąpić do zabezpieczania butelek. Stosowanie laku bez wątpienia wyróżni nasz produkt i sprawi, że zyska dodatkowo na wyglądzie.

 • Lejki

  Oferujemy plastikowe lejki w różnych rozmiarach, wyposażone w praktyczne sitko. Lejki z sitkiem będą przydatne na pierwszym etapie filtrowania, przy dodaniu cukru do butelek, przelewaniu moszczu, czy nastawu.

 • Pipety do wina

  Szklane i plastikowe pipety do próbowania, odmierzania domowego wina.

 • Płatki dębowe do wina

  Płatki dębowe francuskie oraz amerykańskie w różnym stopniu opiekania dodają tanin, podnoszą ogólny charakter i aromat oraz stabilizują kolor domowych win czerwonych, a także innych alkoholi np. nalewki, wódki, domowe piwa. Płatki dębowe nadają się także do starzenia trunków niskoprocentowych jak wina, miody pitne, czy piwa.

 • Pojemniki na...

  Balony na wino i pojemniki na wino

  Balony na winopojemniki na wino to wygodne oraz wytrzymałe naczynia do fermentacji owoców. W ofercie sklepu Alembik.eu znajdziesz niewielkie gąsiory do wina oraz pojemne zbiorniki na przygotowany przez Ciebie alkohol. Sprawdź szeroką gamę produktów naszego sklepu.

  Balony i pojemniki na wino

  Balony i pojemniki na wino doskonale nadają się do procesu fermentacji oraz późniejszego przechowywania własnoręcznie przygotowanego trunku. Balony oraz butle na wino są nie tylko funkcjonalne, ale także ozdobne. Co istotne, szkło nie reaguje z alkoholem ani kwasami, więc nie ma najmniejszego wpływu na smak trunku. Pojemniki fermentacyjne z kolei nie mają reprezentatywnego wyglądu, ale są lekkie, wygodne oraz wykonane z tworzywa dopuszczonego do kontaktu z żywnością, w tym do produktów zawierających alkohol, co dla producenta wina domowej roboty jest najistotniejsze.

  Balony do wina i gąsiory do wina

  Balony do wina to niezastąpione akcesoria w domowej produkcji alkoholu. Balon do wina zwany też gąsiorem odgrywa kluczową rolę w procesie produkcji win i miodów. Świetnie sprawdza się w przechowywaniu wyprodukowanego alkoholu. W ofercie sklepu Alembik.eu znajdziesz szklane balony i butle do wina w koszach plastikowych i wiklinowych, które chronią gąsior przed stłuczeniem, a ich przenoszenie jest znacznie łatwiejsze dzięki wygodnym uchwytom. Sprawdź szeroki wybór balonów do wina oraz butli na wino o różnym kształcie i pojemności od 5 do 34 litrów.

  Butle na wina

  Podobnie jak balony na wino, tak odpowiednio zabezpieczona, szklana butla na wina stanowi idealne środowisko dla rozwoju drożdży. Dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z domową produkcją wina, szczególnie dedykowane są butle na wino z szeroką szyjką, które będą łatwe w czyszczeniu, a możliwość rozlania trunku jest zminimalizowana. Solidnie wykonana butla na wino może służyć jej posiadaczowi przez długie lata. Butle do wina mogą przydać się podczas mniejszych i większych uroczystości, takich jak wesela. Postawione na stole 2 litrowe butle na wina będą prezentowały się doskonale. Większe butle sprawdzą się do przechowywania alkoholu w spiżarni lub piwniczce.

  Pojemniki na wino

  Pojemniki na wino, a precyzyjniej pojemniki fermentacyjne doskonale sprawdzają się przy fermentacji win owocowych, miodów pitnych, piwa oraz cukrówek. Pojemniki na wino są łatwe w myciu, sterylizacji, przenoszeniu i przechowywaniu. Sklep Alembik.eu oferuje różnej wielkości i pojemności pojemniki fermentacyjne oraz beczki fermentacyjne. Możesz wybrać modele z uchwytem albo bez oraz klasyczne lub stożkowe.

  Stożkowe pojemniki na wina

  Stożkowe pojemniki na wina dostępne w sklepie Alembik.eu charakteryzuje wysoka wytrzymałość i grube ścianki. Dostępne modele mogą zmieścić nawet kilkaset litrów alkoholu. System zamykania jest wygodny, ponieważ opiera się na 4 nakrętkach, a w zestawie oprócz samego pojemnika stożkowego znajdziesz: uszczelkę, rurkę fermentacyjną oraz stelaż. Sprawdź ofertę naszego sklepu Alembik.eu i wybierz coś dla siebie.

  Sprzedawane przez nas produkty posiadają atest!

 • Pożywka dla drożdży...

  Pożywka dla drożdży winiarskich jest niezbędna do przeprowadzenia udanej fermentacji alkoholowej. Stosuje się ją ze względu na skład oparty na związkach azotowych i fosforowych, których drożdże potrzebują do prawidłowego rozwoju. Warto pamiętać, że odpowiednio rozwinięte drożdże gwarantują wyrób najwyższej jakości wina. Każdy producent domowej roboty alkoholu wie, jak ważną rolę podczas fermentacji odgrywa pożywka dla drożdży i w jaki sposób wpływa na wyśmienity smak i aromat wina.

  W sklepie Alembik.eu możesz znaleźć uniwersalne, wieloskładnikowe pożywki dla drożdży winiarskich, przeznaczone do win czerwonych oraz białych. Sprawdź naszą ofertę sprawdzonych pożywek dla drożdży, których użycie daje pewność, że jakość przygotowanego trunku będzie doskonała.

  Jak działa pożywka do wina?

  Pożywka winiarska odpowiada za szybkie namnażanie się drożdży, a proces fermentacji alkoholowej zostaje znacznie przyspieszony. Co więcej, pożywka do wina gwarantuje pełne odfermentowanie cukru zawartego w owocach i dodanego w czasie produkcji wina. Związki zawarte w pożywkach do drożdży są całkowicie wykorzystywane przez drożdże w trakcie ich namnażania, dlatego w żadnym stopniu nie wpływają na smak i aromat wina oraz są w pełni bezpieczne dla człowieka. Pożywka do wina to tani i niezwykle prosty sposób na dostarczenie drożdżom wszystkiego, czego potrzebują. Działanie pożywki do drożdży winiarskich doceniają producenci wina na całym świecie.

  Jak stosować pożywkę do drożdży?

  Pożywka do drożdży powinna zostać dodana do nastawu w początkowej fazie produkcji wina. Dzięki temu proces fermentacji znacznie przyspieszy. Drugim sposobem jest podzielenie pożywki dla drożdży winiarskich na trzy równe części i dodanie pierwszej z nich w początkowej fazie fermentacji, a pozostałe części należy aplikować co kilka dni. Dodanie pożywki dla drożdży winiarskich jest niezwykle ważne. Drożdże z niewystarczającą ilością naturalnych pożywek będą rosnąć przez pewien czas, po czym proces się zatrzyma, a wino nie osiągnie odpowiedniej mocy i będzie podatne na psucie się.

  Pożywka do drożdży winiarskich może być stosowana do każdego rodzaju wina. W naszym sklepie znajdziesz najwyższej jakości pożywki oraz cały pakiet zawierający drożdże winiarskie, pożywkę oraz enzym pektolityczny.

 • Prasy do owoców do...

  Jesień to dla wielu ulubiona pora roku. Piękne, różnorodne kolory wszędzie dookoła. Wieczory spędzane pod kocem z kubkiem ciepłej herbaty i niezastąpiona melancholijna aura, którą niemalże czuć w powietrzu. To wyczekiwany czas nie tylko dla zmęczonych latem, ale też dla sadowników czy winiarzy. To moment w roku najbardziej obfity w jabłka, gruszki, śliwki i wiele innych sezonowych owoców. Ręczne wykonywanie soków i win mogłoby zająć wieczność. Co więc zrobić, aby ułatwić sobie pracę? Z pomocą przychodzą wyciskarki i prasy!

  Wybór prasy - wyciskarki owoców

  Jeżeli planujemy przerabiać owoce na domowe wino, warto zaopatrzyć się w dobrą prasę do owoców. Pozwala ona na znacznie szybszą obróbkę, ponieważ owoce przed włożeniem do prasy - wyciskarki owoców wystarczy umyć i odkroić zepsute części. Większość owoców nie wymaga nawet pokrojenia na kawałki. Nie trzeba także usuwać pestek i gniazd, co z pewnością oszczędza sporo czasu w porównaniu do wyłącznie ręcznego przerabiania.

  Co warto wiedzieć przed użyciem prasy do owoców?

  Przed użyciem prasy do owoców należy wiedzieć, że łatwiej jest tłoczyć sok z owoców, które zostaną poddane wstępnej obróbce, czyli rozdrobnieniu, na przykład za pomocą maszynki do mielenia mięsa lub podobnego urządzenia i potraktowaniu środkiem enzymatycznym np. pektolazą. Przy rozdrabnianiu owoców przez prasę trzeba także pamiętać, by nie rozgniatać owoców na całkowitą miazgę - „papkę”, spowoduje to zmętnienie soku i późniejsze problemy z klarowaniem. Przed użyciem prasy do owoców twardszych, takich jak jabłka czy gruszki, należy je pokroić na kawałki, zalać wrzątkiem i zostawić, by ostygły.

  Budowa prasy do owoców do produkcji wina, soków

  Domowe prasy to głównie prasy śrubowe nazywane też ramowymi. Składają się z tłoku i beczki z drewna lub stali. Zasada ich działania jest prosta. Dociskany ręcznie tłok zgniata owoce. Po ich przetłoczeniu w worku filtracyjnym pozostaje miąższ i resztki owoców. Aby odcedzić sok, worek należy najpierw wyciągnąć z urządzenia.

  Na co zwracać uwagę przy wyborze prasy do owoców?

  Wybierając prasę do owoców, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na pojemność. Do domowej produkcji z pewnością wystarczą urządzenia o pojemności kilku litrów. Jednak jeśli planujemy wytwarzanie większych ilości wina, soków czy innych płynów, pojemność wynosząca nawet 18 l będzie dla nas odpowiednia.

 • Przewody/rurki/wężyki/...

  Przewody, rurki, węże silikonowe i igielitowe wykorzystywane przy np. podłączaniu wody do destylatorów, obciągu wina, piwa. Przewód igielitowo-silikonowy jest miękki przeznaczony do kontaktu z żywnością. Jest też odporny na działanie niskich temperatur i w ograniczonym czasie wyższych temperatur do 120°C oraz na działanie czynników chemicznych.

  Wybór rurki do wina

  Rurka czy wężyk do wina to element, do którego zakupu większość początkujących wytwórców domowych alkoholi nie przykłada dużej wagi, popełniając tym samym błąd. Ta część specjalistycznych przyrządów ma ogromny wpływ na efekt pracy, ponieważ zachodzą w niej ważne procesy generujące smak, moc i jakość przyszłego alkoholu. Z tego powodu, ci bardziej doświadczeni wybierają silikonowe rurki fermentacyjne do wina zamiast taniej alternatywy z PVC.

  Jakie rurki do wina wybrać?

  Tanie wersje wężyków do wina zrobione są z tzw. PVC, czyli polichlorku winylu. Niestety, elementy połączeniowe wykonane z takiego materiału nie zawsze są w stanie wytrzymać kontakt z silnymi związkami chemicznymi, wysokimi temperaturami czy innymi czynnikami mogącymi naruszyć ich strukturę w czasie wytwarzania alkoholu. Dlatego warto wybrać rurki fermentacyjne do wina silikonowe lub igielitowe.

  Co wyróżnia silikonowe wężyki do wina?

  Do cech węży silikonowych należą między innymi:

  • odporność na ścieranie nawet po wielu użyciach (oczywiście takie rurki różnią się między sobą, planując długotrwałe użytkowanie, warto wybrać te trwalsze),

  • odporność na niskie i bardzo wysokie temperatury (nawet do 120 stopni),

  • elastyczność (pozwala to połączyć elementy systemu bez uszkodzenia drożności instalacji),

  • niewrażliwość na związki chemiczne,

  • trwałość (w porównaniu np. do wężyków do wina wykonanych z gumowych materiałów),

  • brak zapachu (co gwarantuje, że roztwór zachowa swoje własne walory zapachowe),

  • stabilność mechaniczna (oznacza to, że rurka nie zepsuje się podczas zginania),

  • łatwość montażu,

  • niezbyt wysoka cena (względem wysokiej jakości rur miedzianych).

  Czyszczenie rurek do wina

  Aby nasze wyroby alkoholowe były takie, jak sobie wymarzyliśmy, musimy pamiętać o regularnym czyszczeniu wężyków do wina. Należy po każdej destylacji dokładnie wypłukać rurkę fermentacyjną bieżącą wodą. Jeśli to za mało, można wykorzystać specjalne szczotki. Po umyciu powinno się wysuszyć przewody, najlepiej wieszając je gdzieś. Kiedy widzimy, że nasz wężyk do wina stracił początkową jakość, na wszelki wypadek warto wymienić go na nowy.

 • Rurki fermentacyjne

  Praktyczne, plastikowe rurki do fermentacji w komplecie z kapturkiem, który zapobiega wpadnięciu np. owadów, a także spowalnia odparowanie wody z rurki.

 • Sitka stalowe

  Stalowe sitka są bardzo pomocne przy domowej produkcji alkoholi. Przydają się przy przelewaniu i przecedzaniu wina i nalewek. Sitka wykorzystujemy na początkowym etapie filtrowania nastawu z resztek owoców, pestek, czy skórek.

 • Stojaki na wino/półki...

  Asortyment stojaków na wino przydatnych do przechowywania butelek z ulubionymi trunkami.

  Funkcje stojaków na wino

  Stojak na wino stanowi doskonałe dopełnienie wnętrza, ale przede wszystkim pełni funkcję użytkową. Pozwala na przechowywanie win w pozycji leżącej, a właśnie tak, według specjalistów, powinno się przechowywać butelki, z korkami. Regał na wino zapewnia dłuższą trwałość trunku, ponieważ korek pozostaje wilgotny cały czas, co z kolei gwarantuje, że butelka się nie rozszczelni.

  Oferujemy szeroki wybór półek na wino, które pomieszczą od 4 do 119 butelek. Możemy więc zapewnić, że zarówno właściciel kilku alkoholi, jak i posiadacz większej kolekcji znajdzie w naszym sklepie odpowiedni regał na butelki, który sprosta jego wymaganiom.

  Gdzie umieścić stojak na wino?

  Sprzedawane przez nas stojaki na wino świetnie nadadzą się do zaprezentowania win w salonie lub kuchni, a także do przechowywania większej liczby sztuk w piwnicy lub spiżarni. Dekoracyjna półka na wino umiejscowiona w sercu domu przedstawi gościom nasz gust, preferencje oraz za pomocą winnych etykiet pokaże, gdzie spędziliśmy wakacje. Natomiast, schowany w piwnicy drewniany regał na wino świetnie przechowa domowej roboty trunki. Niezależnie od pomieszczenia należy pamiętać, że butelki powinny stać w nienasłonecznionym miejscu o kontrolowanej temperaturze i wilgotności. Wybór lokalizacji zaczynajmy więc od zwrócenia uwagi na warunki.

  Materiał, z którego wykonano regał na wino. Czy ma znaczenie?

  Stojaki na wino wykonuje się przede wszystkim z drewna lub metalu. Te metalowe charakteryzują się większą wytrzymałością, zapewniają butelkom stabilność, a także przez cały czas gwarantują ich prawidłowe ułożenie. Zaletą drewnianych stojaków na wino jest niewątpliwie klasyczny wygląd oraz w przypadku twardego drewna również dobra wytrzymałość. Najpopularniejsze obecnie jest drewno sosnowe. Aby jednak być pewnym, że nasze butelki są przechowywane bezpiecznie, niezależnie od materiału, warto samodzielnie zadbać o stabilność. Pomoże w tym upewnienie się, czy regały stoją na płaskim podłożu i przykręcenie lub przymocowanie ich do ściany.

  Dlaczego drewniane stojaki na wino są ponadczasowe?

  Drewniane stojaki na wino idealnie wkomponowują się w aranżację każdego pomieszczenia. Stojak na wina z drewna sprawdzi się we wnętrzu zaprojektowanym w stylu klasycznym, skandynawskim lub nawet nowoczesnym. Ze względu na swój minimalistyczny wygląd, prostą budowę oraz możliwość wyboru odcienia drewna, drewniany stojak na wino może stać się nieodłącznym elementem wystroju naszego salonu. Kolekcjonerzy win, którzy lubią odważne rozwiązania, mogą wybrać zupełnie nietypowe kształty i nieoczywiste kolory drewnianych regałów na wino. Stojak na wina z drewna bez względu na barwę, czy kształt, pełni funkcję reprezentatywną i nadaje całemu wnętrzu klasy oraz prestiżu.

  Pojemność stojaka na wino

  Najczęściej wybieranymi stojakami na winostojaki drewniane, jednak czy tylko materiał, z jakiego wykonany jest regał, ma znaczenie? Oczywiście, że nie. Jednym z istotniejszych aspektów podczas wyboru drewnianego stojaka na wino, o którym często można zapomnieć, jest ustalenie liczby butelek w naszej domowej kolekcji, którą chcemy przechowywać. Należy wziąć pod uwagę nie tylko te, które aktualnie znajdują się w naszych zbiorach, ale także warto określić przewidywania dotyczące rozwoju kolekcji, którą z dumą chcemy prezentować w swoim salonie lub piwniczce. Jeśli jesteś pasjonatem i prawdziwym kolekcjonerem win, a ich ilość będzie stale rosła, powinieneś zainwestować w solidny, duży drewniany regał na wino.

  Nasza oferta stojaków na butelki

  Zachęcamy do kupna regałów na wino w naszym sklepie. Oferujemy stojaki na butelki w różnych rozmiarach wykonane z surowego drewna sosnowego oraz z metalu.

  Zapraszamy do zapoznania się z asortymentem!

 • Stoper...

  Stoper fermentacji zabija ostatecznie drożdże i konserwuje domowe wino, zabezpiecza przed jego ponowną fermentacją. Użycie stopera daje gwarancję, że wino "nie ruszy" ponownie w butelce nawet po dodaniu cukru. Nie musimy obawiać się więc wybuchu butelek przy ich otwarciu.

 • Suszarki na butelki

  Praktyczne suszarki na butelki. W ofercie modele nakręcane z gwintem lub nakładane. Jest to świetny pomysł na zagospodarowanie dużej ilości butelek i trzymanie ich przy myciu / sterylizacji w jednym miejscu. Duża podstawa zapewnia stabilność i wygodę użycia.

 • Środki klarujące

  Powszechnie stosowane w winiarstwie środki do klarowania domowych win i zacierów. Superklar to szybki i skuteczny, dwuskładnikowy środek do klarowania domowych win oraz zacierów. Środek działa już po 24 godzinach od dodania nie zmieniając przy tym smaku i aromatu naszego wina.

 • Szczotki do mycia...

  Solidne szczotki do mycia balonów / dymion oraz butelek do wina i innych napojów. Oferujemy szczotki w różnym rozmiarze dzięki czemu łatwo można dobrać odpowiednią do wielkości zbiornika / butelki. Szczotki są wystarczająco elastyczne by dotrzeć w trudno dostępne miejsca.

 • Tanina

  Tanina winiarska. Wspomaga wydobywanie się tanin zawartych w owocach oraz wspomaga tworzenie się bukietu wina, ułatwia późniejsze klarowanie win, wspomaga działanie antyutleniaczy.

 • Winopaki...

  Winopak - niezbędnik każdego wytwórcy win

  Wysokiej jakości skoncentrowane soki z winogron, tzw. wine-kity do robienia domowego wina uznanych firm La Mancha i Nonne Noir. Zestaw winopaku bag-in-box umożliwia przygotowanie 23 l znakomitego domowego wina.

  Nonne Noir są to najbardziej ekskluzywne winopaki do produkcji domowej wina dostępne na rynku. Koncentraty wina pochodzą z najbardziej znanych i respektowanych szczepów w świecie. To sprawia, że z tych win zwłaszcza po kilkumiesięcznym leżakowaniu win czerwonych można być dumnym gdy zaprosi się gości np. na obiad.

  Koncentrat do wina La Mancha została wprowadzona na rynek w 1981 roku. Początkowo sok winogronowy pochodził z dystryktu w regionie La Mancha w Hiszpanii - Quintanar del Rey. Później został rozszerzony zakres gatunków winogron oraz krajów ich pochodzenia.

  Zestaw winekit bag-in-box zawiera:

  • 5l koncentratu wina - soku winogronowego;

  • torebkę oznaczoną symbolem „E” – zawiera aktywne drożdże winne

  • torebkę oznaczoną symbolem „H” – zawiera stabilizator do wina

  • środek klarujący w przypadku win białych

  Obecnie dostać można wiele typów koncentratów na wino, takich jak hiszpańskie czy francuskie. Popularne są także zestawy, czyli tak zwane winopaki zawierające z reguły oczywiście koncentrat, drożdze aktywne i stabilizatory do wina.

  Jak używać koncentratu do wina?

  Nic prostszego! Przygotowany w szklanym balonie lub naczyniu do fermentacji koncentrat wina należy rozcieńczyć w wodzie (woda powinna być dobrej jakości, jeśli nie posiadamy takiej w naszym kranie, warto skorzystać z kupnej wody niegazowanej). Drożdże dołączone do zestawu musimy uwodnić przez 15 minut w 30 stopniach, a następnie dodać je do roztworu. Tak przygotowaną mieszankę odstawić na ok. 2 tygodnie. Po tym czasie fermentacja zakończy się, lecz na mieszaninie pozostanie osad, który należy zlać do innego naczynia. Do właściwego płynu dodać trzeba tzw. stoper fermentacji, który zapewnia zabezpieczenie przed wtórną fermentacją. Alkohol z koncentratu wina gotowy! Rozlany do butelek trunek wystarczy leżakować w temp. 12-14 stopni.

 • Zestawy ziół do wina

  Domowe wina ziołowe, wermuty powstają w wyniku dodania do wina (w różnym stadium jego powstawania) alkoholowych wyciągów ziołowo-korzennych. Oferujemy zestaw ziół na ok 10l domowego wermutu.

  Zioła można dodawać na kilka sposobów:
  - dodać bezpośrednio do fermentującego wina i odcedzić wraz z pierwszym obciągiem wina znad osadu.
  - dodać bezpośrednio do gotowego wina na okres 3-7 dni. W trakcie należy kontrolować smak wina.  Gdy aromat będzie zadowalający, zioła należy odsączyć za pomocą worków filtracyjnych. Im dłużej zioła pozostaną w winie tym mocniejszy będzie smak Wermutu.
  - z ziół można przygotować esencję. Do butelki 0,5 l z gotowym winem należy dodać całą zawartość saszetki i pozostawić na 5-7dni, następnie przefiltrować. Gotową esencję dodajemy powoli do wina, które chcemy aromatyzować.

 • Zlewanie wina

  Akcesoria niezbędne przy rozlewie wina do butelek lub z nad osadu.

 • DO WINNICY

  Profesjonalny sprzęt używany przy pracach na winnnicy, w tym zbiorniki fermentacyjne ze stali nierdzewnej, kadzie fermentacyjne, młynkoodszypułkiwarki, hydroprasy.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć