Kategorie

Promocje

Blog navigation

Najnowsze

WINA DOMOWE

Rzymskie przysłowie mówiło in vino veritas, czyli "w winie prawda". Teraz każdy klient naszego sklepu może ową prawdę zawartą w przysłowiu poznać, oraz podzielić się nią z najbliższymi. Oferowany w naszym sklepie ekwipunek pozwoli szybko rozpocząć domową produkcję wina, oraz powolny, mozolny, wymagający cierpliwości, ale jakże przyjemny proces j...

Rzymskie przysłowie mówiło in vino veritas, czyli "w winie prawda". Teraz każdy klient naszego sklepu może ową prawdę zawartą w przysłowiu poznać, oraz podzielić się nią z najbliższymi. Oferowany w naszym sklepie ekwipunek pozwoli szybko rozpocząć domową produkcję wina, oraz powolny, mozolny, wymagający cierpliwości, ale jakże przyjemny proces jego udoskonalania. Stwórz z nami własną recepturę Twojego, wyprodukowanego w zaciuszu Twojego domu wina! Zapraszamy! "Wino jest najszlachetniejsze wśród napojów, najsmaczniejsze wśród lekarstw i najprzyjemniejsze wśród pokarmów"

Więcej

Podkategorie

 • Akcesoria...

  W naszym sklepie znajdą państwo wszystkie niezbędne akcesoria winiarskie niezbędne do domowej produkcji wina, takie jak: korki do fermentacji, kraniki do rozlewu, przewody, węże igielitowe i silikonowe, mieszadła do moszczu, plastikowe rurki fermentacyjne, suszarki do butelek, szklane kulki od wypełniania balonów oraz pipety do degustacji wina.

  Nasze akcesoria do produkcji wina pozwolą udanie przyrządzić wyśmienity trunek, jakim jest wino.

 • Bańki stalowe

  Stal nierdzewna jest doskonałym materiałem do przechowywania alkoholu i innych wyrobów spożywczych. Zawdzięcza to specyficznym właściwościom fizykochemicznym, które są dla materiału stałe, a więc nie podlegają utracie wraz z upływem czasu.

 • Dębowe beczki na wino

  Historia beczek na wino

  Drewniane beczki na wino zostały wynalezione w czasach nowożytnych przez celtyckie plemiona zamieszkujące Galię. Sprawdziły się one doskonale podczas transportu trunków ścieżkami Alp. Zanim doszło do wynalazku, w czasach antycznych do przechowywania wina używano glinianych amfor, a następnie beczek z drzewa palmowego. Były one jednak nietrwałe. Praktyka wytwarzania beczek na wino z różnego rodzaju drewna pokazała, że najlepszym materiałem do ich produkcji jest dębina.

  Wpływ dębowej beczki na właściwości wina

  Dębowe drewno posiada naturalną gamę zapachów takich jak żywica, wanilia, goździki, tytoń i wiele innych. Co więcej, dębowe beczki podczas produkcji mogą być wypalane, co dodaje kolejną serię palonych oraz słodkich zapachów jak kawa i miód. Łatwo domyślić się, że leżakujące w beczkach wino samoistnie wzbogaca się o powstałą kompozycję aromatów. Ma to swoje wady i zalety, jednak dla wielu win charakterystyczna dębowa woń jest wręcz niezbędna.

  Fermentacja w beczkach dębowych

  Proces fermentacji może zachodzić w beczkach, jednak w inny sposób niż w pojemnikach zrobionych ze stali. W drewnianych beczkach znacznie trudniej kontrolować temperaturę. Moszcz owocowy ze względu na mniejszą objętość podnosi swoją temperaturę, wytwarzając estry aromatyczne. Z drugiej strony, jeśli temperatura w pomieszczeniu jest wystarczająco ciepła, alkohol fermentuje łatwiej poprzez tak zwaną fermentację jabłkowo-mleczną.

  Jakie są nasze beczki na wino?

  Dębowe beczki na wino wykonane są według staropolskiej sztuki bednarskiej. Do wyrobu beczek na wino użyty został polski dąb szypułkowy i bezszypułkowy. Uszczelniane wykonane są liśćmi tataraku bez użycia klejów. Dębowa beczka na wino stanowi doskonały prezent dla miłośników szlachetnych trunków. Są to wyroby ekologiczne, posiadają atest Wyrobów Rękodzieła Ludowego i Artystycznego oraz atest PZH. Dębowa beczka na wino posiada podstawę oraz profesjonalny mosiężny kranik. Beczki na wino zostały wypalone do przechowywania nie tylko win, ale również innych alkoholi.

  Zachęcamy do zapoznania się z ofertą. Nasze beczki na wino posłużą na lata oraz na pewno przyczynią się do powstania wykwintnych, domowych win.

 • Butelki/słoje...

  Tradycyjne butelki do wina, dekoracyjne. Ponadto w naszej ofercie można znaleźć karafki na wino oraz słoje wielofunkcyjne. Butelki pełnią rolę nie tylko dekoracyjną, ale przede wszystkim zabezpieczają nasze wino. Aby tak się stało muszą zostać poprawnie zakorkowane i najlepiej zabezpieczone kapturkami termokurczliwymi.

  Do serwowania wina możemy wykorzystać szklane słoje z kranem. Słoje służą także do przechowywania i serwowania nalewek, destylatów, wina, itp. Wypełniony słój może być oryginalną ozdobą każdej kuchni, spiżarni, czy piwniczki. Może służyć do serwowania trunków na imprezie w domu i na działce, przy grillu jak i na weselnym stole.

  Słoi/beczek/dymion nie wolno myć w gorącej wodzie. Zbyt wysoka temperatura mogłaby spowodować uszkodzenie szkła. Zalecane jest mycie szkła w letniej wodzie z dodatkiem środków dezynfekcyjnych np. pirosiarczynu potasu.

 • Beczułki szklane

  Beczułka szklana do przechowywania i serwowania nalewek, destylatów, wina. Beczułka to świetny pomysł aby zaprezentować i zaserwować nasz domowy produkt. Beczułek nie powinno myć w gorącej wodzie zbyt wysoka temperatura mogłaby spowodować uszkodzenie szkła. Zalecane jest mycie szkła w letniej wodzie z dodatkiem środków dezynfekcyjnych np. pirosiarczyn potasu.

 • Dezynfekcja, środki...

  Czystość to podstawowy warunek udanej produkcji naszych wyrobów. Sam detergent do mycia jednak nie wystarcza potrzebne są środki powszechnie używane w winiarstwie do dezynfekcji balonów, dymion, pojemników fermentacyjnych,takie jak pirosiarczyn potasu, Oxi, knoty siarkowe lub desprej. Pirosiarczyn potasu to także środek używany do stabilizacji win oraz moszczów.

 • Drożdże do wina -...

  Polecamy uniwersalne drożdże do wina bayanus g955 oraz drożdże dedykowane do win białych i czerwonych np. Madeira, Tokaj, Porto, Steinberg, Sherry, Cydr, Bordeaux. Przeglądnij wszystkie drożdże winne w sklepie Alembik.eu. Drożdże dedykowane dzielimy ze względu na wino, które planujemy zrobić, np.:

  • Francuskie drożdże aktywne TOKY Saccharomyces cerevisiae są dedykowane do fermentacji słodkich i półsłodkich win białych mocnych, na 25 – 30l wina.
  • Drożdże aktywne BORDEAUX  dedykowane do fermentacji świeżych i owocowych win czerwonych.
  • Drożdże BOURGOGNE przeznaczone są do fermentacji świeżych, owocowych win czerwonych i różowych.
  • Drożdże PORTWEIN są dedykowane do fermentacji ciężkich i mocnych win słodkich i półsłodkich

  W naszej ofercie posiadamy także drożdże do restartu wina.

 • Enzymy do wina

  Enzym do wina jak pektolaza rozkłada pektyny występujące w owocach. Ułatwia uzyskiwanie soku z owoców, ułatwia fermentację i późniejsze klarowanie domowych win i soków.

 • Esencje 50ml

  Zaprawki, esencje do wina na wermut bianco, porto. Esencje do wina to świetny pomysł jeśli przygotować coś innego niż tradycyjne wino owocowe lub np. nie wyszło nam wino tak jak tego chcieliśmy a nie chcemy go wylać. Dodając nasze zaprawki ratujemy nasze wino uzyskując nowy rodzaj alkoholu.

  Aromat PORTVIN stosuje się do czerwonych win gronowych w celu przygotowania domowego, wzmacnianego wina w stylu PORTO. Zaprawka przeznaczona jest na 25 l gotowego, sklarowanego wina. Dla lepszej kontroli aromatu należy dodawać esencję powoli, co kilka dni, aż do uzyskania odpowiedniego dla nas smaku.

  Esencja VERMOUTH BIANCO zalecana jest do lekkich białych i różowych win gronowych dla osób pragnących przygotować aromatyczny wermut. Zaprawka  przeznaczona jest na 25 l gotowego, sklarowanego wina. Dla lepszej kontroli aromatu należy dodawać esencję powoli, co kilka dni, aż do uzyskania odpowiedniego dla nas smaku.

 • Etykiety na...

  Etykiety na wino domowe. Można umieścić na nich np. rocznik, surowiec oraz nazwę. Nasza oferta etykiet do wina przeznaczone są dla wszystkich osób zajmujących się produkcją własnego wina w warunkach domowych. Klejenie naszych etykiet na butelkach nie stanowi problemu, ponieważ są one wykonane na papierze samoprzylepnym wysokiej jakości.

  Historia etykiet na wino

  Wino, według greckiego autora Thucydidesa, wytwarza się od tysięcy lat, a jego produkcja zaczęła się oczywiście w okolicach Morza Śródziemnego. Od dawien dawna jest to alkohol należący do tych bardziej ekskluzywnych. Jednak, jak można się domyślić, początkowo wytwarzane wina nie posiadały etykiet, choć badania i wykopaliska wskazują, że pierwowzory butelek na wino były często ozdabiane. Pierwsze zapiski na kształt etykiet na wino pochodzą z XIII w. p.n.e. Nie miały one jednak typowej formy, jaką znamy, lecz były rejestrem, spisem win w winnicy. Pierwsze ,,prawdziwe” etykiety na wino powstały pod koniec XVIII wieku. Produkowano je techniką litografii na pergaminie i stosowano w formie zawieszek.

  Naklejki na wino przydatne na weselu

  Wesela, na których spożywa się alkohol, często zaopatrzone są nie tylko w kupne wódki, lecz także w domowe nalewki czy wina. Jak wiadomo, organizując taką uroczystość, chcielibyśmy jak najlepiej ugościć naszą rodzinę i przyjaciół, a więc, co za tym idzie, poczęstować ich trunkami, które będą im smakowały. Każdy ma własne preferencje co do słodyczy, cierpkości czy nawet smaku alkoholu. Właśnie dlatego, aby oszczędzić naszym gościom nie zawsze udanych niespodzianek, przydadzą się naklejki na wino. Z ich pomocą będziemy mogli umieścić na butelkach dokładne informacje na temat produkcji, smaku, składników, nazwy, a nawet autora domowego wyrobu. Dodatkowym atutem naklejek na wino uzupełnianych ręcznie jest fakt, że możemy na nich umieścić swoją własną dedykację lub życzenia, które wywołają uśmiech na twarzach uczestników imprezy.

 • Filtracja

  Filtracja to już ostatni i ważny etap produkcji naszego wina. W ofercie posiadamy aparat do filtrowania metodą grawitacyjną (swobodnego przepływu), worki bawełniane różnej grubości, siatki nylonowe, sączki o wysokiej dokładności. Wszystkie te akcesoria potrzebne są na różnym etapie produkcji.

 • Kapturki termokurczliwe

  Dodające butelce profesjonalnego wyglądu kapturki termokurczliwe, pasują na większość standardowych butelek winiarskich i alkoholowych. Kapturki termokurczliwe to jednak nie tylko ozdoba butelki z domowym alkoholem, ale także zabezpieczenie korka przed jego zbyt szybkim wysychaniem. Identyczną rolę dekoracyjną i ochronną pełni lak.

 • Winopaki...

  Winopak - niezbędnik każdego wytwórcy win

  Wysokiej jakości skoncentrowane soki z winogron, tzw. wine-kity do robienia domowego wina uznanych firm La Mancha i Nonne Noir. Zestaw winopaku bag-in-box umożliwia przygotowanie 23 l znakomitego domowego wina.

  Nonne Noir są to najbardziej ekskluzywne winopaki do produkcji domowej wina dostępne na rynku. Koncentraty wina pochodzą z najbardziej znanych i respektowanych szczepów w świecie. To sprawia, że z tych win zwłaszcza po kilkumiesięcznym leżakowaniu win czerwonych można być dumnym gdy zaprosi się gości np. na obiad.

  Koncentrat do wina La Mancha została wprowadzona na rynek w 1981 roku. Początkowo sok winogronowy pochodził z dystryktu w regionie La Mancha w Hiszpanii - Quintanar del Rey. Później został rozszerzony zakres gatunków winogron oraz krajów ich pochodzenia.

  Zestaw winekit bag-in-box zawiera:

  • 5l koncentratu wina - soku winogronowego;

  • torebkę oznaczoną symbolem „E” – zawiera aktywne drożdże winne

  • torebkę oznaczoną symbolem „H” – zawiera stabilizator do wina

  • środek klarujący w przypadku win białych

  Obecnie dostać można wiele typów koncentratów na wino, takich jak hiszpańskie czy francuskie. Popularne są także zestawy, czyli tak zwane winopaki zawierające z reguły oczywiście koncentrat, drożdze aktywne i stabilizatory do wina.

  Jak używać koncentratu do wina?

  Nic prostszego! Przygotowany w szklanym balonie lub naczyniu do fermentacji koncentrat wina należy rozcieńczyć w wodzie (woda powinna być dobrej jakości, jeśli nie posiadamy takiej w naszym kranie, warto skorzystać z kupnej wody niegazowanej). Drożdże dołączone do zestawu musimy uwodnić przez 15 minut w 30 stopniach, a następnie dodać je do roztworu. Tak przygotowaną mieszankę odstawić na ok. 2 tygodnie. Po tym czasie fermentacja zakończy się, lecz na mieszaninie pozostanie osad, który należy zlać do innego naczynia. Do właściwego płynu dodać trzeba tzw. stoper fermentacji, który zapewnia zabezpieczenie przed wtórną fermentacją. Alkohol z koncentratu wina gotowy! Rozlany do butelek trunek wystarczy leżakować w temp. 12-14 stopni.

 • Karafki do wina

  Każdy trunek zyska dodatkowe uznanie jeśli zostanie ładnie zaserwowany. Świetnie do tego nadają się nasze karafki w oryginalnym kształcie i różnych pojemnościach.

 • Korki do wina/zakrętki...

  Korki do wina - skąd się biorą?

  Korki od wina produkuje się z dębów korkowych. Są to drzewa wiecznie zielone, które wytwarzają korę o monolitycznej strukturze. Korę zbiera się z dębów bez ich uszkadzania co 9 lat. Surowce, jakimi są korki, znane były już od czasów prehistorycznych. Najstarszy, jaki znaleziono, pochodzi sprzed około dziesięciu milionów lat z Portugalii, doliny Tagu. I to właśnie ten kraj jest głównym światowym producentem zakrętek do butelek do wina.

  Korki od wina - właściwości

  Niezatapialność korków do wina

  Korki okazują się być pięciokrotnie lżejsze od wody. Jest tak dlatego, że 90 procent ich objętości i około 50 procent masy stanowi powietrze. Sprawia to, że gęstość zakrętek do wina zawiera się między 190 a 250 kg/m3, a więc jest w przybliżeniu pięciokrotnie mniejsza od gęstości wody. Dodatkowo korek do wina przyjmuje maksymalnie 20% wody, a więc nie nasiąka. Te cechy sprawiają, że zakrętki do wina są niemal niezatapialne.

  Odporność korków na wilgoć

  Powyższe cechy generują jeszcze jedną właściwość korków do wina. Otóż dzięki swojej budowie nie są one podatne na działanie wilgoci, co z kolei sprawia, że nie gniją.

  Brak starzenia korków od wina

  Właściwości korka potrafią pozostać niezmienne przez wiele lat, nawet mimo braku impregnacji. Znana jest historia butelki wina, która zachowała trwałość przez 167 lat. Wino z 1789 roku o doskonałej jakości znaleziono we Francji w 1956 roku. Korek praktycznie się nie zestarzał i przez tak długi czas służył jako perfekcyjne zamknięcie. Historia dowodzi, że zakrętki do wina mają kluczowe znaczenie dla jakości trunku.

  Alembik - oferta korków aglomerowanych i naturalnych

  Posiadamy korki aglomerowane, korki do balonów, korki stożkowe, zakrętki oraz zamknięcia hermetyczne do butelek, balonów/dymion na wino domowe. Mamy trzy podstawowe rodzaje korków: korki do wina, szampana (grzybki) oraz tak zwane wielorazowe. Korki naturalne to po prostu kawałek kory dębu korkowego. Jest to zamknięcie najlepsze i w związku z tym też najdroższe, ale może bez problemu funkcjonować do 15 lat. Korki prasowane produkuje się ze ścinek kory dębu, które klei się razem. Takie zakrętki do butelek do są tanie, ale mało wytrzymałe. W korkach warstwowych łączy się korek naturalny na dole z prasowanym u góry. Korki syntetyczne, jak sama nazwa wskazuje, są sztuczne, ale korkom naturalnym ustępują tylko elementem snobistycznym, którego nie posiadają. Zapobiegają za to chorobie korkowej wina. Najpopularniejszym rozwiązaniem są korki aglomeracyjne.

  Zachęcamy do zapoznania się z ofertą!

 • Korkociągi/otwieracze...

  Korkociągi, otwieracze do wina

  Korkociąg – przyrząd do wyjmowania korków z butelek. W najbardziej podstawowej swej konstrukcji jest to szpikulec skręcony śrubowo, na którego końcu znajduje się uchwyt do wkręcania korkociągu w korek i wyjmowania korka. Ostrze tego szpikulca wkłuwa się w znajdujący się w butelce korek, a następnie trzymając za uchwyt, wkręca się tak, aby zagłębił się w korku na prawie całą jego długość (nie dopuszczając jednak, aby przebił go na wylot, bowiem wówczas okruchy korka mogą wpaść do płynu w butelce). Tak wkręcony korkociąg następnie wyciąga się wraz z korkiem z butelki.

 • Korkownice

  Oferujemy solidne korkownice: dwuramienne, ręczne i podłogowe do domowego wina.

  Model korkownicy dwuramiennej działa na zasadzie tłoka przeciskającego korek przez zwężający się otwór do szyjki butelki. Korkownica wykonana jest w całości z metalu. Dodatkowo posiada plastikowe uchwyty ułatwiające obsługę oraz zaciskający się na szyjce butelki uchwyt, idealnie dociskający butelkę przez co łatwiej umieszcza się korek.

  Korkownica ręczna Ferrari wykonana jest z trwałego tworzywa. Prosta i wygodna w obsłudze chociaż wymaga trochę więcej siły niż korkownica dwuramienna.

  Korkownica podłogowa to trwałą konstrukcja, która zapewnia łatwe i szybkie korkowanie dużej ilości butelek.

  Jak przygotować korek

  Każdy korek przed korkowaniem powinniśmy odpowiednio przygotować dzięki czemu umieścimy go poprawnie w butelce, a także zabezpieczamy go oraz korkownice przed zniszczeniem.
  W warunkach domowych wystarczy wrzucić korki na 20 – 30 sek. do wrzącej wody i przykryć garnek. Należy uważać, żeby nie nawilżać korków zbyt długo, może to spowodować ich zniszczenie.

  Po zakorkowaniu, butelki powinny postać w pozycji pionowej około doby, w tym czasie korki dopasują się do szyjki butelki. Następnie umieszczamy butelki w pozycji poziomej, co zapobiegnie wysuszaniu się korka i zapewni właściwą wymianę gazową. Po kilku dniach należy skontrolować butelki i sprawdzić czy korki nie przeciekają, jeżeli tak się zdarzy należy wymienić korek na nowy.

 • Krany plastikowe

  Plastikowe krany do zamontowania w dolnej części pojemnika fermentacyjnego. Oferujemy krany z reduktorem osadu oraz zaworkiem grawitacyjnym. Krany to idealne rozwiązanie przy rozlewie domowego wina, znacznie ułatwiają nam pracę. Zaworek grawitacyjny pozwala na bezproblemowe rozlanie gotowych produktów. Po dociśnięciu zaworka do dna butelki następuje wypływ wina przez rurkę. Sposób ten sprawia, że wino nam się nie pieni w butelce oraz ograniczamy jego natlenianie. Aby zakończyć napełnianie butelki wystarczy ją nieco obniżyć co przerwie wypływ wina.

 • Odkwaszanie...

  Węglan wapnia, czyli „kreda” do odkwaszania wina.
   
  W celu zmniejszenia poziomu kwasowości, należy rozpuścić 6-7g węglanu wapnia na każde 10l wina. Zabieg ten zmniejszy kwasowość wina o około 1g/l. Maksymalne, dopuszczalne dawkowanie to 1,5g na 1l wina. Kredę do odkwaszania wina wykorzystuje się także do modyfikacji parametrów wody używanej przy zacieraniu brzeczki piwnej. Węglan wapnia wytrąca również kwas szczawiowy z soku z rabarbaru.

  Sposób użycia: odpowiednią ilość węglanu wapnia, należy rozpuścić w niewielkiej ilości wina lub wody, dodać do całego nastawu i dobrze wymieszać.

 • Kwaski

  Kwasek cytrynowy jest regulatorem kwasowości i przeciwutleniaczem stosowanym w przemyśle spożywczym.

  Bezwodny kwasek cytrynowy jest dużo wyższej jakości, mniej zanieczyszczony i bardziej sypki niż powszechnie i tanio sprzedawany zwykły kwasek cytrynowy.

  Kwasek używany jest w produkcji piwa, wina, soków, wódek.

  Stosowany głównie przy fermentacji nastawów owocowych, cukrowych, miodów pitnych, fermentacji win z suszonych owoców.

 • Lak do butelek

  Lak idealnie uszczelnia korki w butelce i nadaje im starodawnego wyglądu zabezpieczając przy tym podobnie jak kapturki termokurczliwe nasze produkty jak wino, czy nalewka przed utlenianiem. Lak kruszymy w garnuszku i podgrzewamy do uzyskania jednolitej masy wówczas możemy przystąpić do zabezpieczania butelek. Stosowanie laku bez wątpienia wyróżni nasz produkt i sprawi, że zyska dodatkowo na wyglądzie.

 • Lejki

  Oferujemy plastikowe lejki w różnych rozmiarach, wyposażone w praktyczne sitko. Lejki z sitkiem będą przydatne na pierwszym etapie filtrowania, przy dodaniu cukru do butelek, przelewaniu moszczu, czy nastawu.

 • Pipety do wina

  Szklane i plastikowe pipety do próbowania, odmierzania domowego wina.

 • Płatki dębowe do wina

  Płatki dębowe francuskie oraz amerykańskie w różnym stopniu opiekania dodają tanin, podnoszą ogólny charakter i aromat oraz stabilizują kolor domowych win czerwonych, a także innych alkoholi np. nalewki, wódki, domowe piwa. Płatki dębowe nadają się także do starzenia trunków niskoprocentowych jak wina, miody pitne, czy piwa.

 • Pojemniki...

  Balony do wina to akcesoria niezastąpione w domowej produkcji alkoholu. Balon do wina zwany też dymionem na wino odgrywa kluczową rolę w procesie fermentacji produkowanych win i miodów. Duża pojemność dymion na wino świetnie sprawdzą się też w przechowywaniu wyprodukowanego alkoholu.

  Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą balonów do wina!

  Oferujemy także niezwykle praktyczne plastikowe pojemniki fermentacyjne z miarką o pojemności 60l, 30l i 15l.

  Pojemniki są łatwe w myciu, sterylizacji, przenoszeniu (nie stłuczą się jak balony) i przechowywaniu.

  Zaletą szwedzkich pojemników fermentacyjnych jest:

  • grubszy plastik, z którego są wykonane,
  • miarka z podziałką co 1l (miarka wykonana jest z trwałej farby, nie odkleja się),
  • mają dużo szczelniejsze zamknięcie pokrywy,
  • duży elastyczny korek na rurkę.

  Pojemniki fermentacyjne doskonale sprawdzają się przy fermentacji win owocowych, miodów pitnych, piwa, cukrówek.

 • Pożywka do wina

  Uniwersalna pożywka do drożdży z witaminą B wykorzystywana przy fermentacji win domowych. Dodanie pożywki do wina nie jest kategorycznie wymagane, ale zalecane, gdyż zdecydowanie poprawia pracę drożdży. Pożywka do wina sprawia, że drożdże osiągają lepsze wyniki.

 • Prasy do owoców do...

  Jesień to dla wielu ulubiona pora roku. Piękne, różnorodne kolory wszędzie dookoła. Wieczory spędzane pod kocem z kubkiem ciepłej herbaty i niezastąpiona melancholijna aura, którą niemalże czuć w powietrzu. To wyczekiwany czas nie tylko dla zmęczonych latem, ale też dla sadowników czy winiarzy. To moment w roku najbardziej obfity w jabłka, gruszki, śliwki i wiele innych sezonowych owoców. Ręczne wykonywanie soków i win mogłoby zająć wieczność. Co więc zrobić, aby ułatwić sobie pracę? Z pomocą przychodzą wyciskarki i prasy!

  Wybór prasy - wyciskarki owoców

  Jeżeli planujemy przerabiać owoce na domowe wino, warto zaopatrzyć się w dobrą prasę do owoców. Pozwala ona na znacznie szybszą obróbkę, ponieważ owoce przed włożeniem do prasy - wyciskarki owoców wystarczy umyć i odkroić zepsute części. Większość owoców nie wymaga nawet pokrojenia na kawałki. Nie trzeba także usuwać pestek i gniazd, co z pewnością oszczędza sporo czasu w porównaniu do wyłącznie ręcznego przerabiania.

  Co warto wiedzieć przed użyciem prasy do owoców?

  Przed użyciem prasy do owoców należy wiedzieć, że łatwiej jest tłoczyć sok z owoców, które zostaną poddane wstępnej obróbce, czyli rozdrobnieniu, na przykład za pomocą maszynki do mielenia mięsa lub podobnego urządzenia i potraktowaniu środkiem enzymatycznym np. pektolazą. Przy rozdrabnianiu owoców przez prasę trzeba także pamiętać, by nie rozgniatać owoców na całkowitą miazgę - „papkę”, spowoduje to zmętnienie soku i późniejsze problemy z klarowaniem. Przed użyciem prasy do owoców twardszych, takich jak jabłka czy gruszki, należy je pokroić na kawałki, zalać wrzątkiem i zostawić, by ostygły.

  Budowa prasy do owoców do produkcji wina, soków

  Domowe prasy to głównie prasy śrubowe nazywane też ramowymi. Składają się z tłoku i beczki z drewna lub stali. Zasada ich działania jest prosta. Dociskany ręcznie tłok zgniata owoce. Po ich przetłoczeniu w worku filtracyjnym pozostaje miąższ i resztki owoców. Aby odcedzić sok, worek należy najpierw wyciągnąć z urządzenia.

  Na co zwracać uwagę przy wyborze prasy do owoców?

  Wybierając prasę do owoców, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na pojemność. Do domowej produkcji z pewnością wystarczą urządzenia o pojemności kilku litrów. Jednak jeśli planujemy wytwarzanie większych ilości wina, soków czy innych płynów, pojemność wynosząca nawet 18 l będzie dla nas odpowiednia.

 • Przewody/rurki/wężyki/...

  Przewody, rurki, węże silikonowe i igielitowe wykorzystywane przy np. podłączaniu wody do destylatorów, obciągu wina, piwa. Przewód igielitowo-silikonowy jest miękki przeznaczony do kontaktu z żywnością. Jest też odporny na działanie niskich temperatur i w ograniczonym czasie wyższych temperatur do 120°C oraz na działanie czynników chemicznych.

  Wybór rurki do wina

  Rurka czy wężyk do wina to element, do którego zakupu większość początkujących wytwórców domowych alkoholi nie przykłada dużej wagi, popełniając tym samym błąd. Ta część specjalistycznych przyrządów ma ogromny wpływ na efekt pracy, ponieważ zachodzą w niej ważne procesy generujące smak, moc i jakość przyszłego alkoholu. Z tego powodu, ci bardziej doświadczeni wybierają silikonowe rurki fermentacyjne do wina zamiast taniej alternatywy z PVC.

  Jakie rurki do wina wybrać?

  Tanie wersje wężyków do wina zrobione są z tzw. PVC, czyli polichlorku winylu. Niestety, elementy połączeniowe wykonane z takiego materiału nie zawsze są w stanie wytrzymać kontakt z silnymi związkami chemicznymi, wysokimi temperaturami czy innymi czynnikami mogącymi naruszyć ich strukturę w czasie wytwarzania alkoholu. Dlatego warto wybrać rurki fermentacyjne do wina silikonowe lub igielitowe.

  Co wyróżnia silikonowe wężyki do wina?

  Do cech węży silikonowych należą między innymi:

  • odporność na ścieranie nawet po wielu użyciach (oczywiście takie rurki różnią się między sobą, planując długotrwałe użytkowanie, warto wybrać te trwalsze),

  • odporność na niskie i bardzo wysokie temperatury (nawet do 120 stopni),

  • elastyczność (pozwala to połączyć elementy systemu bez uszkodzenia drożności instalacji),

  • niewrażliwość na związki chemiczne,

  • trwałość (w porównaniu np. do wężyków do wina wykonanych z gumowych materiałów),

  • brak zapachu (co gwarantuje, że roztwór zachowa swoje własne walory zapachowe),

  • stabilność mechaniczna (oznacza to, że rurka nie zepsuje się podczas zginania),

  • łatwość montażu,

  • niezbyt wysoka cena (względem wysokiej jakości rur miedzianych).

  Czyszczenie rurek do wina

  Aby nasze wyroby alkoholowe były takie, jak sobie wymarzyliśmy, musimy pamiętać o regularnym czyszczeniu wężyków do wina. Należy po każdej destylacji dokładnie wypłukać rurkę fermentacyjną bieżącą wodą. Jeśli to za mało, można wykorzystać specjalne szczotki. Po umyciu powinno się wysuszyć przewody, najlepiej wieszając je gdzieś. Kiedy widzimy, że nasz wężyk do wina stracił początkową jakość, na wszelki wypadek warto wymienić go na nowy.

 • Stojaki na wino/półki...

  Asortyment stojaków na wino przydatnych do przechowywania butelek z ulubionymi trunkami.

  Funkcja półki na wino

  Regał na wino stanowi doskonałe dopełnienie wnętrza, ale przede wszystkim pełni funkcję użytkową. Pozwala na przechowywanie win w pozycji leżącej, a właśnie tak, według specjalistów, powinno się przechowywać butelki z korkami. Stojak na wino zapewnia dłuższą trwałość trunku, ponieważ korek pozostaje wilgotny cały czas, co z kolei gwarantuje, że butelka się nie rozszczelni.

  Oferujemy wybór półek na wino, które pomieszczą od 4 do 119 butelek. Możemy więc zapewnić, że zarówno właściciel kilku alkoholi, jak i posiadacz większej kolekcji znajdzie w naszym sklepie odpowiedni stojak na butelki.

  Gdzie umieścić stojak na wino?

  Sprzedawane przez nas regały na wino świetnie nadadzą się do zaprezentowania win w salonie lub kuchni, a także do przechowywania większej liczby sztuk w piwnicy lub spiżarni. Dekoracyjna półka na wino umiejscowiona w sercu domu przedstawi gościom nasz gust, preferencje oraz za pomocą winnych etykiet pokaże, gdzie spędziliśmy wakacje. Natomiast, schowany w piwnicy drewniany stojak na wino świetnie przechowa domowej roboty trunki. Niezależnie od pomieszczenia należy pamiętać, że butelki powinny stać w nienasłonecznionym miejscu o kontrolowanej temperaturze i wilgotności. Wybór lokalizacji zaczynajmy więc od zwrócenia uwagi na warunki.

  Materiał, z którego wykonano regał na wino. Czy ma znaczenie?

  Stojaki na wino wykonuje się przede wszystkim z drewna lub metalu. Te metalowe charakteryzują się większą wytrzymałością, zapewniają butelkom stabilność, a także przez cały czas gwarantują ich prawidłowe ułożenie. Zaletą drewnianych półek na wino jest niewątpliwie klasyczny wygląd oraz w przypadku twardego drewna również dobra wytrzymałość. Najpopularniejsze obecnie jest drewno sosnowe. Aby jednak być pewnym, że nasze butelki są przechowywane bezpiecznie, niezależnie od materiału, warto samodzielnie zadbać o stabilność. Pomoże w tym upewnienie się, czy regały stoją na płaskim podłożu i przykręcenie lub przymocowanie ich do ściany.

  Nasza oferta stojaków na butelki

  Zachęcamy do kupna regałów na wino w naszym sklepie. Oferujemy stojaki na butelki w różnych rozmiarach wykonane z surowego drewna sosnowego oraz z metalu. Zapraszamy do zapoznania się z asortymentem!

 • Rurki fermentacyjne

  Praktyczne, plastikowe rurki do fermentacji w komplecie z kapturkiem, który zapobiega wpadnięciu np. owadów, a także spowalnia odparowanie wody z rurki.

 • Sitka stalowe

  Stalowe sitka są bardzo pomocne przy domowej produkcji alkoholi. Przydają się przy przelewaniu i przecedzaniu wina i nalewek. Sitka wykorzystujemy na początkowym etapie filtrowania nastawu z resztek owoców, pestek, czy skórek.

 • Stoper...

  Stoper fermentacji zabija ostatecznie drożdże i konserwuje domowe wino, zabezpiecza przed jego ponowną fermentacją. Użycie stopera daje gwarancję, że wino "nie ruszy" ponownie w butelce nawet po dodaniu cukru. Nie musimy obawiać się więc wybuchu butelek przy ich otwarciu.

 • Suszarki na butelki

  Praktyczne suszarki na butelki. W ofercie modele nakręcane z gwintem lub nakładane. Jest to świetny pomysł na zagospodarowanie dużej ilości butelek i trzymanie ich przy myciu / sterylizacji w jednym miejscu. Duża podstawa zapewnia stabilność i wygodę użycia.

 • Środki klarujące

  Powszechnie stosowane w winiarstwie środki do klarowania domowych win i zacierów. Superklar to szybki i skuteczny, dwuskładnikowy środek do klarowania domowych win oraz zacierów. Środek działa już po 24 godzinach od dodania nie zmieniając przy tym smaku i aromatu naszego wina.

 • Szczotki do mycia...

  Solidne szczotki do mycia balonów / dymion oraz butelek do wina i innych napojów. Oferujemy szczotki w różnym rozmiarze dzięki czemu łatwo można dobrać odpowiednią do wielkości zbiornika / butelki. Szczotki są wystarczająco elastyczne by dotrzeć w trudno dostępne miejsca.

 • Tanina

  Tanina winiarska. Wspomaga wydobywanie się tanin zawartych w owocach oraz wspomaga tworzenie się bukietu wina, ułatwia późniejsze klarowanie win, wspomaga działanie antyutleniaczy.

 • Wskaźniki,...

  Wskaźniki jak alkoholomierz, cukromierz, refraktometr, termometry szklane, ciekłokrystaliczne, menzurki potrzebne przy produkcji domowego wina.

  Cukromierz jest najważniejszym urządzeniem pomocniczym używanym przy fermentacji w domowych warunkach. Areometr to szklane urządzenie do pomiaru zawartości cukru w roztworach wodnych. Składa się z długiej szklanej rurki z podziałka oraz ciężarka na dole, który umożliwia pionowe utrzymanie się w cieczy. Skala zaczyna się od 15 zmniejsza się do zera i dalej w dół zwiększa się do 120. Górna krótka skala (czarna) to wartości ujemne, długa skala poniżej to wartości dodatnie (biała). Za pomocą hydrometru można łatwo i wygodnie skontrolować czy nastaw skończył fermentować, czy jeszcze nie.

  Refraktometr to przyrząd optyczny do precyzyjnego pomiaru zawartości cukru w sokach owocowych, moszczu, winie czy brzeczce piwnej.

  Praktyczny termometr wyposażony w dokładną skalę co 10°C. Termometr posiada praktyczne ucho, do którego można przywiązać sznurek. Dzięki temu łatwo zmierzyć temperaturę w środku nastawu bez zamaczania ręki.

  Alkoholomierz kapilarny, do określania przybliżonej zawartości alkoholu w winach. Dokładność pomiaru staje się mniejsza im słodsze jest wino. Instrukcja działania miernika alkoholu: do alkoholomierza (od szerszej strony) wlewamy odrobinę wina. Czekamy aż wino zacznie kapać u dołu. Następnie przekręcamy alkoholomierz szerszą stroną do dołu, reszta wina wyleje się, a na skali pokaże się moc wina.

 • Zestawy ziół do wina

  Domowe wina ziołowe, wermuty powstają w wyniku dodania do wina (w różnym stadium jego powstawania) alkoholowych wyciągów ziołowo-korzennych. Oferujemy zestaw ziół na ok 10l domowego wermutu.

  Zioła można dodawać na kilka sposobów:
  - dodać bezpośrednio do fermentującego wina i odcedzić wraz z pierwszym obciągiem wina znad osadu.
  - dodać bezpośrednio do gotowego wina na okres 3-7 dni. W trakcie należy kontrolować smak wina.  Gdy aromat będzie zadowalający, zioła należy odsączyć za pomocą worków filtracyjnych. Im dłużej zioła pozostaną w winie tym mocniejszy będzie smak Wermutu.
  - z ziół można przygotować esencję. Do butelki 0,5 l z gotowym winem należy dodać całą zawartość saszetki i pozostawić na 5-7dni, następnie przefiltrować. Gotową esencję dodajemy powoli do wina, które chcemy aromatyzować.

 • Zlewanie wina

  Akcesoria niezbędne przy rozlewie wina do butelek lub z nad osadu.

 • DO WINNICY

  Profesjonalny sprzęt używany przy pracach na winnnicy, w tym zbiorniki fermentacyjne ze stali nierdzewnej, kadzie fermentacyjne, młynkoodszypułkiwarki, hydroprasy.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć