Kategorie

Promocje

Blog navigation

Najnowsze

WINA DOMOWE

Produkcja domowego wina

Produkcja wina w zaciszu własnego domu może stać się pasją każdego miłośnika tego trunku. Wystarczy odpowiednia dawka wiedzy i niezbędny sprzęt do produkcji wina w domu, aby cieszyć się jego wyjątkowym, niepowtarzalnym smakiem. Konkretne porady na temat produkcji wina w domu oraz wszystkie akcesoria i surowce znajdziesz w...

Produkcja domowego wina

Produkcja wina w zaciszu własnego domu może stać się pasją każdego miłośnika tego trunku. Wystarczy odpowiednia dawka wiedzy i niezbędny sprzęt do produkcji wina w domu, aby cieszyć się jego wyjątkowym, niepowtarzalnym smakiem. Konkretne porady na temat produkcji wina w domu oraz wszystkie akcesoria i surowce znajdziesz w naszym sklepie Alembik.eu. Skompletuj już dziś swój własny sprzęt do produkcji domowego wina.

Z jakich owoców można przygotować domowej roboty wino?

Nie ma nic lepszego od pachnących słońcem, soczystych owoców – to właśnie one najlepiej sprawdzą się do przygotowania domowej roboty wina. Warto pamiętać o tym, aby owoce były świeże, jędrne i jednocześnie dojrzałe. Nie warto natomiast wybierać przejrzałych owoców, które mogą zepsuć końcowy smak wina. Najczęściej wykorzystywane do produkcji domowego wina są: winogrona, jabłka, gruszki, czereśnie, wiśnie, maliny, truskawki, jeżyny, porzeczki, śliwki, agrest, dzika róża.

Czy wino domowe jest zdrowe?

Zalety wynikające ze spożywania domowej roboty wina, są niezliczone. Wino jest bogatym źródłem witamin A, B, C, H, minerałów, żelaza, fosforu, miedzi, selenu, cynku, magnezu i wapnia.

• Wino jest odpowiedzialne za długowieczność - resweratrol zawarty w winie przyspiesza produkcję białek, które chronią ludzkie ciało przed starzeniem.

• Wino poprawia kondycję i przepływ krwi w naczyniach krwionośnych. Pozwala na szybsze i trwalsze zapamiętywanie.

• Wino podnosi poziom dobrego cholesterolu w organiźmie, pomaga w walce z cukrzycą i przeciwdziała rozwojowi chorób oczu.

• Wino skutecznie zwalcza przeziębienie, wspiera układ odpornościowy oraz poprawia libido.

Oczywiście zarówno wino domowe, jak i to ze sklepu działa pozytywnie tylko w odpowiednich ilościach! Właściwości poszczególnych gatunków win różnią się między sobą, co w dużym stopniu zależy od sposobu produkcji, surowców i miejsca, w którym dojrzewają.

Akcesoria niezbędne do produkcji domowego wina

Wybór odpowiednich akcesoriów do produkcji wina w domu jest niezwykle ważny, ponieważ muszą one spełniać określone wymogi, tak aby korzystanie z nich było w pełni bezpieczne, a produkcja wina komfortowa. W naszym sklepie znajdziesz starannie wyselekcjonowany, jedynie najwyższej jakości sprzęt do wina.

Do przygotowania wina domowej roboty będą niezbędne pojemniki, wiadra fermentacyjne i beczki fermentacyjne. Warto wybrać balony i gąsiory do przechowywania trunku, a w późniejszym etapie butelki, korki i korkownice do zabutelkowania wina. Do produkcji najwyższej jakości wina będą niezbędne także drożdże winiarskie, esencje do wina, enzymy, środki klarujące oraz zestawy ziół. To właśnie one wpływają na niesamowity smak, aromat i kolor przygotowanego samodzielnie, domowego wina.

Sprawdź całą ofertę, jaką dla Ciebie przygotowaliśmy! Oferujemy akcesoria, wskaźniki do wina i inne mierniki do alkoholu. Znajdziesz je wszystkie na stronie naszego sklepu.

Więcej

Podkategorie

  • Akcesoria...

    Akcesoria winiarskie niezbędne do domowej produkcji wina

    Producenci domowej roboty wina wiedzą, że wytwarzanie najwyższej jakości alkoholu wymaga podstawowego wyposażenia i potrzebnych akcesoriów do jego produkcji. W sklepie Alembik w Krakowie oraz na stronie internetowej Alembik.eu znajdziesz wysokiej jakości artykuły winiarskie, bez których produkcja trunku byłaby niemożliwa.

    Akcesoria do produkcji wina

    Wybór odpowiednich akcesoriów winiarskich jest niezwykle ważny, ponieważ muszą one spełniać określone wymogi, tak aby korzystanie z nich było w pełni bezpieczne, a produkcja wina komfortowa. W naszym sklepie znajdziesz starannie wyselekcjonowane, jedynie najwyższej jakości akcesoria do produkcji wina.

    Artykuły winiarskie w sklepie Alembik

    Mieszadła winiarskie:

    • Mieszadła i łyżki plastikowe

    • Mieszadła drewniane

    • Mieszadła stalowe

    Mieszadła i łyżki plastikowe dostępne w sklepie Alembik.eu są wykonane z wysokiej jakości nieszkodliwego i dopuszczanego do kontaktu z winem tworzywa, które jest odporne na wysoką temperaturę. Podobnie solidne mieszadła drewniane i mieszadła ze stali nierdzewnej posłużą każdemu producentowi domowego wina przez długi czas.

    Przyrządy do zlewania wina:

    • Rurki plastikowe do zlewania wina

    • Syfon automatyczny do obciągu wina

    • Elektryczny zestaw do obciągu wina

    Przyrządy do zlewania wina znad osadu dostępne w sklepie Alembik.eu są wykorzystywane, aby oddzielić wino od osadu, wspomóc proces klarowania się wina i uniknąć nieprzyjemnego posmaku drożdży. W naszym sklepie znajdziesz praktyczne zestawy akcesoriów do obciągu wina, dzięki którym przeprowadzisz ten proces bezbłędnie.

    Rurki fermentacyjne

    Rurki fermentacyjne mają szczególne znaczenie podczas pierwszych etapów domowej produkcji wina. Rurki fermentacyjne w naszym sklepie są uniwersalne i pasują na każdy rodzaj gąsiorów oraz balonów.

    Pipety do wina:

    • Pipety szklane

    • Pipety stalowe

    • Pipety stalowe z gruszką

    • Pipety plastikowe z gruszką

    Pipety szklane, stalowe lub plastikowe wykorzystywane są do pobierania wina z balonu, lub beczki z winem. Pomiar pipetą do wina jest bardzo precyzyjny, dlatego warto ją mieć w swoich zasobach.

    Akcesoria winiarskie w Krakowie i online

    Te i wiele innych akcesoriów winiarskich znajdziesz w doskonale wyposażonym sklepie internetowym Alembik.eu i stacjonarnie w Krakowie. Wszystko, czego potrzebujesz do domowej produkcji wina, jest w naszym sklepie. Wysokiej jakości akcesoria do produkcji wina pozwolą Ci tworzyć wyjątkowe alkohole na bazie Twoich ulubionych składników, a gdy trunek będzie już gotowy, będziesz miał pewność, że został wykonany z należytą dbałością o każdy detal.

    Sprawdź teraz!

  • Alkoholomierze do...

    Wskaźniki do wina takie jak alkoholomierze, cukromierze, termometry czy kwasomierze to niezbędne akcesoria przy jego domowej produkcji. Pomagają w ustaleniu zawartości alkoholu w trunku, określeniu poziomu cukru, temperatury oraz kwasowości. W sklepie Alembik.eu znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz do kontrolowanego wyrobu trunków.

    Alkoholomierz do wina

    Alkoholomierz do wina, inaczej nazywany Areometrem Trallesa służy do badania mieszaniny wody oraz alkoholu etylowego i podaje zawartość alkoholu w stopniach Trallesa (°Tr), czyli procentach objętościowych (cm3/100 cm3).

    W ofercie sklepu Alembik.eu znajdziesz praktyczny i łatwy w obsłudze alkoholomierz do wina, który wyznacza zawartość alkoholu w przygotowywanym trunku. Aby go użyć, powinieneś od szerszej strony alkomierza wlać odrobinę wina. Musisz poczekać, aż wino zacznie kapać, a następnie przekręcić alkoholomierz szerszą stroną do dołu, tak żeby pozostała część wina się wylała. Na skali pokaże się wówczas moc wyprodukowanego alkoholu. Poprawne używanie alkomierza do określania zawartości alkoholu w przygotowanym przez Ciebie winie jest bardzo proste. Pamiętaj jednak, aby temperatura nastawu, który badasz, nie przekraczała 20 stopni Celsjusza. Cieplejsze ciecze mogą zaburzać pomiar.

    Cukromierz do wina

    Cukromierz do wina również zalicza się do grupy areometrów i nazywany jest Areometrem Ballinga. Informuje o zawartości sacharozy w roztworze. Wewnątrz szklanej lub plastikowej rurki znajduje się dokładna skala służąca określeniu stężenia cukru. W winiarstwie cukromierz używany jest do badania moszczu owocowego. Przy pomiarze bardzo ważne jest, aby moszcz był klarowny, a przynajmniej wolny od grubszych cząstek miąższu.

    Sprawdź dostępne modele cukromierzy do wina dostępnych na naszej stronie.

    Termometr do wina

    Termometr do wina jest najprostszym i jednocześnie najbardziej skutecznym narzędziem, przystosowanym do mierzenia temperatury w płynach. Przydatny zwłaszcza przy utrzymywaniu odpowiedniej temperatury podczas warzenia, czy zacierania.

    Wybierz spośród wielu modeli termometrów do wina termometr ciekłokrystaliczny, termometr cyfrowy, termometr elektroniczny lub termometr tarczowy bimetaliczny i wiele innych. Sprawdź, który nada się najlepiej. Mierniki alkoholu do wina Mierniki alkoholu do wina to nie tylko alkoholomierze, cukromierze czy termometry, ale również różnego rodzaju menzurki szklane lub plastikowe, zlewki z podziałką, kwasomierze oraz paski do pomiaru pH. Znajdziesz je wszystkie na stronie naszego sklepu.

  • Bańki stalowe

    Stal nierdzewna jest doskonałym materiałem do przechowywania alkoholu i innych wyrobów spożywczych. Zawdzięcza to specyficznym właściwościom fizykochemicznym, które są dla materiału stałe, a więc nie podlegają utracie wraz z upływem czasu.

  • Butelki na wino/słoje...

    W ofercie butelki na wino można znaleźć ciekawe zestawy, które pomogą nie tylko wzbogacić wnętrze, ale i świetnie poradzą sobie na licznych imprezach. Często zastanawiamy się, gdzie znajdują się idealnie pasujące do naszego wystroju i nadają się jako element dekoracyjny, a przy okazji upiększa nasze wnętrze.

    Butelki na wino i ich najlepsze zastosowanie

    Butelki do wina idealnie wpasowują się do pomieszczeń w domu, np. kuchni, czy pokoju jako dekoracja. Pełnią wiele funkcji, a przede wszystkim doskonale zabezpiecza wina, dlatego najlepiej zaopatrzyć się w butelki na wino z korkami. Dzięki niemu aromat dobrego alkoholu nie wydobędzie się z butelek i będzie można stale cieszyć się smakiem pysznego trunku. Zakręcane butelki są bezpieczną formą przechowywania alkoholu.

    Przy serwowaniu alkoholu warto wykorzystać szklane słoje z kranem, które ułatwią nam spożywanie wina, nalewek i innych destylatów. Większe butelki świetnie nadają się na liczniejsze imprezy, grille w ogrodzie, ponieważ posiadają większą objętość, która pozwoli na przechowywanie większej ilości alkoholu, bez obaw, że może zabraknąć. Butelki z większą objętością mogą również pełnić funkcję dekoracyjne i służyć jako ozdoba miejsca, w których jest przechowywany, np. piwnicy, czy spiżarni. Butelki na wino idealnie pełnią funkcję na różnych przyjęciach urodzinowych, weselach, uroczystościach rodzinnych, komuniach, czy też na spotkaniach w nielicznym gronie przy wieczornym grillu ze znajomymi.

    Słoje wielofunkcyjne, do czego służą?

    Słoje wielofunkcyjne mają zastosowanie również jako element przechowywania różnych przetworów, produktów żywnościowych, ale i trunków. Jak to możliwe, że można przechowywać w nich zarazem żywność jak i alkohol? Otóż słój wielofunkcyjny posiada dwa korki, który jeden z nich służy do odprowadzania dwutlenku węgla, jednocześnie zatrzymując dostęp do odprowadzania dwutlenku węgla, natomiast drugi pełni rolę szczelnego zabezpieczenia, jeśli chcemy przechować tam przetwory, czy inne wyroby. Słój wielofunkcyjny posiada również przy sobie szelki, które ułatwiają przenoszenie pełnego słoja. Zakręcane butelki pełnią podobne funkcje, aczkolwiek są mniejsze i łatwiejsze w przemieszczaniu. Słoiki wielofunkcyjne używa się żeby np. w łatwiejszy sposób móc przenieść i rozlać trunek do kieliszków.

    Jakie formy dekoracji pełnią butelki na wino?

    Butelki na wino oprócz typowego zastosowania służącego do przechowywania alkoholu, można wykorzystać na różne sposoby. Kupując butelki do wina, można z nich zrobić lampion, świecznik do ogrodu, pokoju, czy na taras. Idealnie nadają się jako narzędzie, które może zastąpić typowe lampki, bądź świeczki. Dodatkowo pełnić mogą funkcję flakonu na kwiaty. Pięknie ozdobiona butelka przez dodanie wstążek lub innych dekoracji z dodatkiem naturalnych polnych kwiatów będzie dobrze wyglądała na stołach organizowanych przyjęć, czy wesel. Butelki do wina można wykorzystać również jako girlandy, które nadają się na letnie wieczory panieńskie. Natomiast gąsiory na wino można wykorzystać jako podarunek na prezent dla kogoś bliskiego lub na wesele, aczkolwiek na przyjęciu weselnym świetnie pasuje również jako ozdoba dekoracji.

  • Beczki na wino szklane...

    Beczka do wina z kranikiem służy do przechowywania alkoholu, z którego bardzo dobrze nalewa się różnego rodzaju wyroby, np. takie jak: bimber, wino, nalewki, piwo, a także świetnie nadaje się również do napoi bezalkoholowych. Jest wygodny i prosty w obsłudze, ponieważ wystarczy tylko odkręcić kranik i już przelewa nam się trunek do szklanek lub butelek, a do tego można cieszyć się wygodną formą serwowania alkoholu podczas wieczornych imprez, urodzin, grilla, czy spotkań w rodzinnym gronie.

    Jakie zastosowanie ma beczka do wina z kranikiem?

    Beczka na wino szklana jest idealna dla smakoszy alkoholu, którzy uwielbiają delektować się dobrym trunkiem, a do tego w wolnym czasie zajmują się tworzeniem ulubionego dla siebie alkoholu. Najczęściej osoby, które się tym zajmują stale, produkują wyroby na różne okazje, aby móc serfować domowe procenty, dlatego beczka do wina z kranikiem jest idealnym elementem, w którym mogą przechowywać wyroby. Krótko mówiąc, jest świetnym pomysłem, żeby zaserwować, a przy okazji pochwalić się napojem przed znajomymi i rodziną. Szklana beczka na wino dostępna jest w różnych kolorach i rozmiarach, którą można dopasować do siebie pod względem własnych potrzeb i upodobań. Beczki nadają się również jako ozdoba na weselnych wiejskich stołach, jeśli ktoś z rodziny bierze ślub i chętnie ugości gości domowym alkoholem, to świetnie się sprawdzi nie tylko do nalewania, ale również jako ozdoba weselnego stołu, któremu nada uroku oraz wyrazisty charakter. Niezależnie od rozmiaru nadają się na każdą okazję.

    Do czego możemy je jeszcze wykorzystać?

    Beczka do wina z kranikiem to sposób przechowywania alkoholu, który istnieje nie od dziś, a stosowany jest od lat i nadal świetnie się sprawdza. Wykorzystywane były podczas różnych biesiad w domach arystokracji tak jak w dzisiejszych czasach na weselach, czy przyjęciach ogrodowych. Szklana beczka na wino jest solidna i wykonana z grubego szkła, dlatego istnieje małe prawdopodobieństwo, że dana butelka się zbije lub ulegnie uszkodzeniu, która na pewno posłuży nam na lata. Należy pamiętać jednak, że jest to szkło, dlatego warto nie nalewać zbyt gorącego płynu do środka oraz myć pod letnią wodą z dodatkiem odpowiedniego środka, który zdezynfekuje butelkę i jest to np. pirosiarczyn potasu. Beczka do wina z kranikiem to również idealny prezent na jubileusz, urodziny kogoś bliskiego lub z rodziny, a także na wesele jako prezent ślubny. Na butelce można wygrawerować dodatkowo inicjały, datę oraz życzenia, które dodadzą uroku i z pewnością spodoba się osobie, której chcemy podarować prezent. Osoba obdarowana będzie mogła wykorzystać prezent jako ozdobę swojego wnętrza, ale również spróbować wyrobić własny alkohol. Beczki, dzięki swojej wielkości są bardzo dobrze widoczne z daleka, dlatego łatwo będzie można zauważyć element ozdobny, a dodatkowa drewniana podstawka również dodaje uroku i elegancji dla butelki.

  • Czyszczenie/dezynfekcj...

    Dezynfekcja sprzętu winiarskiego nie powinna być nikomu obca. Jeśli ktoś jest wielkim smakoszem domowych wyrobów, to powinien zadbać odpowiednio o swój sprzęt, zanim wleje do niego gotowe wyroby. Należy wykonać dokładne czyszczenie sprzętu winiarskiego, tak aby nie uszkodzić a zabezpieczyć je dobrze i trwale. Istnieje prosty sposób, który ułatwi utrzymanie czystości sprzętu.

    Jak dezynfekcja sprzętu winiarskiego to jaka?

    Czystość to odpowiednie działania, dzięki którym można utrzymać porządek nie tylko w domu, ale również zabezpieczyć nasze materiały do użytku codziennego. Przechowujemy w szklanych butelkach, słojach i innych nasze wyroby, ale również żywność, zatem ważne jest, aby pamiętać o dokładnym czyszczeniu swoich sprzętów. Dezynfekcja sprzętu winiarskiego jest bardzo ważna i należy o niej pamiętać, ponieważ pozostałości po wcześniejszych wyrobach mogą spowodować, że nowy alkohol nie wyjdzie, tak jak powinien i nie chodzi tu tylko o kwestie zdrowotne, ale przecież chcemy, żeby nasz wyrób był jak najlepszej jakości. Sterylizacja sprzętu winiarskiego jest wbrew pozorom prosta, wystarczy tylko wybrać odpowiednie środki i dokładnie wykonać czyszczenie sprzętu winiarskiego. Najlepszymi środkami, którymi można dokonać dezynfekcji są  pirosiarczyn potasu, Oxi, knoty siarkowe lub despre. Są to środki, które świetnie nadają się do utrzymania czystości sprzętów, czego efektem będzie dokonana dokładna sterylizacja sprzętu winiarskiego. Dobrze wykonane procesy pozwolą cieszyć się aromatem i smakiem kolejnych wyrobów winiarskich, bimbrów, czy nalewek na wieczorne okazje.

    Jakie procesy wykonać podczas czyszczenia?

    Czyszczenie sprzętu winiarskiego wymaga pewnych kroków, które są proste, ale zarazem trzeba uważać, żeby nie przesadzić i nie uszkodzić sprzętu, w którym później wyrabiamy wyroby. Oprócz środków służących do dezynfekcji sprzętu należy używać również wody oraz szczotki, która pozwoli na dokładne oczyszczenie z osadów. Dzięki różnym środkom skutecznie usuniemy zanieczyszczenia, a także zapobiegniemy rozrastaniu się grzybów i pleśni. Ważne jest, aby pamiętać o tych czynnikach, ponieważ jest to proces niezwykle ważny. Dezynfekcja sprzętu winiarskiego wymaga również odpowiedniej wody, należy zadbać o to, aby woda nie była zbyt gorąca, a najlepiej ciepła. Jeśli zdarzy się, że użyjemy gorącej wody do mycia i płukania, szkło może ulec uszkodzeniu, mimo iż jest to grube szkło, gorąca woda może spowodować trwałe i nieodwracalne szkody. Do płukania sprzętu winiarskiego można używać już zimnej wody. Za pomocą szczotki dostosowanej do czyszczenia można usunąć pozostałości po wcześniejszym alkoholu. Tak jak widać sterylizacja sprzętu winiarskiego, jest prosta i łatwa, aczkolwiek wymaga kilku podstawowych procesów, które pomogą w dokładnym oczyszczeniu szklanych butelek. Bardzo ważne jest, aby również uważać i nie uszkodzić sprzętu.

  • Dębowe beczki na wino

    Historia beczek na wino

    Drewniane beczki na wino zostały wynalezione w czasach nowożytnych przez celtyckie plemiona zamieszkujące Galię. Sprawdziły się one doskonale podczas transportu trunków ścieżkami Alp. Zanim doszło do wynalazku, w czasach antycznych do przechowywania wina używano glinianych amfor, a następnie beczek z drzewa palmowego. Były one jednak nietrwałe. Praktyka wytwarzania beczek na wino z różnego rodzaju drewna pokazała, że najlepszym materiałem do ich produkcji jest dębina.

    Wpływ dębowej beczki na właściwości wina

    Dębowe drewno posiada naturalną gamę zapachów takich jak żywica, wanilia, goździki, tytoń i wiele innych. Co więcej, dębowe beczki podczas produkcji mogą być wypalane, co dodaje kolejną serię palonych oraz słodkich zapachów jak kawa i miód. Łatwo domyślić się, że leżakujące w beczkach wino samoistnie wzbogaca się o powstałą kompozycję aromatów. Ma to swoje wady i zalety, jednak dla wielu win charakterystyczna dębowa woń jest wręcz niezbędna.

    Fermentacja w beczkach dębowych

    Proces fermentacji może zachodzić w beczkach, jednak w inny sposób niż w pojemnikach zrobionych ze stali. W drewnianych beczkach znacznie trudniej kontrolować temperaturę. Moszcz owocowy ze względu na mniejszą objętość podnosi swoją temperaturę, wytwarzając estry aromatyczne. Z drugiej strony, jeśli temperatura w pomieszczeniu jest wystarczająco ciepła, alkohol fermentuje łatwiej poprzez tak zwaną fermentację jabłkowo-mleczną.

    Jakie są nasze beczki na wino?

    Dębowe beczki na wino wykonane są według staropolskiej sztuki bednarskiej. Do wyrobu beczek na wino użyty został polski dąb szypułkowy i bezszypułkowy. Uszczelniane wykonane są liśćmi tataraku bez użycia klejów. Dębowa beczka na wino stanowi doskonały prezent dla miłośników szlachetnych trunków. Są to wyroby ekologiczne, posiadają atest Wyrobów Rękodzieła Ludowego i Artystycznego oraz atest PZH. Dębowa beczka na wino posiada podstawę oraz profesjonalny mosiężny kranik. Beczki na wino zostały wypalone do przechowywania nie tylko win, ale również innych alkoholi.

    Zachęcamy do zapoznania się z ofertą. Nasze beczki na wino posłużą na lata oraz na pewno przyczynią się do powstania wykwintnych, domowych win.

  • Drożdże...

    Jakie drożdże winiarskie wybrać do produkcji wina?

    Drożdże winne są niezbędne przy produkcji każdego rodzaju wina. To właśnie dzięki nim zachodzi proces fermentacyjny, który zmienia sok z owoców w wino i decyduje o pojawieniu się w nim zawartości alkoholu. Jakie drożdże winiarskie najlepiej wybrać? Sprawdź ofertę najwyższej jakości drożdży winnych w sklepie Alembik.eu.

    Jak działają drożdże do wina?

    Drożdże to mikroskopijne grzyby, które mają kluczowe znaczenie dla producentów alkoholu. Proces fermentacyjny, za który są odpowiedzialne, polega na pochłanianiu przez grzyby cukru, który wkrótce zostanie rozłożony na etanol oraz dwutlenek węgla. Wybierając odpowiedni gatunek drożdży, można określić, jak mocny trunek uzyskamy z danych owoców i jak długo potrwa fermentacja. Należy jednak pamiętać, że drożdże mają różne zastosowanie. W sklepie Alembik.eu możesz znaleźć jednakowo drożdże aktywne oraz klasyczne drożdże pasywne – w dalszej części dowiesz się, czym się różnią. Sprawdź naszą ofertę i wybierz najbardziej odpowiednie drożdże do rodzaju wina. Polecamy uniwersalne drożdże bayanus g955 oraz drożdże dedykowane do win białych i czerwonych np. Madeira, Tokaj, Porto, Steinberg, Sherry, Cydr, Bordeaux.

    Drożdże winiarskie – aktywne czy pasywne?

    Drożdże winiarskie dzielą się na dwa podstawowe typy: drożdże aktywne i drożdże pasywne. Drożdże aktywne można wykorzystać od razu, dodając je bezpośrednio do moszczu. Drożdże pasywne natomiast wymagają więcej czasu. Trzeba poświęcić kilka dni (zazwyczaj 3-6) na wykonanie tak zwanej matki drożdżowej. Z reguły wykorzystuje się do tego sok owocowy lub wodę z cukrem i pożywką. Wybór drożdży winnych zależy od rodzaju wina, które chcemy przygotować.

    Dedykowane drożdże winne

    • Francuskie drożdże aktywne TOKAY Saccharomyces cerevisiae są dedykowane do fermentacji słodkich i półsłodkich win białych mocnych, na 25 – 30l wina.

    • Drożdże aktywne BORDEAUX są dedykowane do fermentacji świeżych i owocowych win czerwonych.

    • Drożdże BOURGOGNE przeznaczone są do fermentacji świeżych, owocowych win czerwonych i różowych.

    • Drożdże PORTWEIN są dedykowane do fermentacji ciężkich i mocnych win słodkich i półsłodkich.

    W ofercie sklepu Alembik.eu znajdziesz szeroką gamę drożdży do wina, dowiesz się, jak działają i jaki jest sposób ich użycia. Wybierz najlepsze drożdże winne i przygotuj swój ulubiony trunek.

  • Enzymy do wina

    Enzymy winne dodawane do wina według niektórych to niezbędny składnik, którego warto dodawać do wina w końcowym procesie tworzenia. Dzięki nim wydobywa się lepszy aromat i pozwala to na delektowanie się alkoholem przez dłuższy czas. Winiarstwo staje się coraz bardziej popularne, a dla niektórych stała się nawet, dla którego warto poświęcić odrobinę swojego czasu.

    Czym są enzymy winiarskie i do czego mogą służyć?

    Enzymy do wina to substancje, które dodaje się do wina. W procesie końcowym wytwarzany był aromat i można było cieszyć się przepysznym smakiem. Podczas tworzenia wiele rzeczy może pójść nie tak, pojawić się mogą problemy typu - owoce się zakwaszą lub fermentacja się przedłuży. W tym przypadku warto skorzystać z różnych substancji, które spowodują, że wino będzie miało idealny aromat i smak, dzięki temu możemy kontrolować proces wytwarzania domowego wina. Enzymy winiarskie powodują, że rozkładają pektyny, które występują w owocach. Proces ten znacznie ułatwia uzyskiwanie soków oraz fermentację, a także późniejsze klarowanie domowych win i soków. Należy pamiętać, że enzymy do wina nie powinno podawać się w momencie, gdy na owocach pojawia się zgnilizna, ponieważ podczas uwalniania zapachów, może uwolnić się zapach zgniłego owocu. Jeśli mamy świeże owoce to enzymy winiarskie są jak najbardziej wskazane, aby poczuć ten niepowtarzalny smak i zapach.

    Jak skutecznie podawać substancje ulepszające?

    Enzymy winne to np. pektoenzym i można używać na dwa sposoby. Pierwszym sposobem, a zarazem bardzo proste jest dodanie enzymu do moszczu, chwilę przed podaniem drożdży. Substancja pomoże wydobyć z nich to, co zawierają najlepsze, czyli aromat, a także przygotuje dla drożdży idealną bazę. Enzymy do wina mogą spowodować, że otrzymamy więcej soku z owoców niż, było przewidziane. Drugi sposób to podawanie pektoenzym wraz z drożdżami, co powoduje, że obie substancje współpracują razem ze sobą. Enzymy winne są klarowne, dlatego jeśli dodamy je do wina to, udoskonali je zaraz po fermentacji, a kolor będzie głęboki z mocniejszym smakiem. Substancje ulepszające można kupić wszędzie, aczkolwiek należy uważać i używać zgodnie z instrukcją.

    Dodatkowe substancje, które można stosować

    Enzymy winiarskie, które są najczęściej stosowane to pektynazy, które odpowiadają za rozluźnienie owoców i dzięki temu można uzyskać więcej soków z owoców. Jeśli użyjemy tej substancji, można uniknąć gorzkiego smaku, który wydobywa się z garbników owoców. Dzięki temu w winie nie będzie odczuwalny posmak goryczki. Enzymy glucozydazy sprawiają, że w winie odczuwalny jest większy aromat i wino staje się bardziej aromatyczne. Kolejnym enzymem, który można dodać to glucanazy, czyli najczęściej dodawane są w momencie wytwarzania wina i znacznie pomagają w oczyszczeniu naszego moszczu. Takie substancje nadają się świetnie dla osób, które dopiero zaczęły swoją przygodę z winiarstwem.

  • Esencje do...

    Zaprawka do wina staje się coraz bardziej popularna i spotkać ją można w sklepach w całym kraju. W wielu przypadkach różnica pomiędzy oryginalnym alkoholem a przygotowaną zaprawką nie jest aż tak wyczuwalna. Obecnie na rynku można znaleźć typy zaprawek, które są przyrządzane z dobrych składników i często swoim smakiem i aromatem dominują nad pierwowzorem.

    Dlaczego warto używać zaprawek do wina?

    Esencja do wina może zastąpić swój oryginalny smak ulubionego alkoholu. Jest tańszą wersją, ale nie oznacza, że gorszą. Kupić można w większości sklepów, gdzie z dobrze dobranych i starannie przygotowanych składników można cieszyć się równie niepowtarzalnym smakiem. Zaprawka do wina idealnie nadaje się do domowych win, jeśli widzimy, że własnej roboty alkohol nie wyszedł tak jakbyśmy, chcieli. W tym przypadku zaprawka do wina świetnie się nadaje i warto ją mieć przy sobie. Dzięki niej alkohol się nie zmarnuje i będzie można cieszyć się dobrze przygotowanym trunkiem. Dodana zaprawka do wina nadaje winom nowe życie i ulepsza smak. Dodawane substancje nie tylko wzbogacają smak w alkoholach, ale również w miodach i innych naszych ulubionych trunkach.

    Jak używać dodatkowych substancje to jakie?

    Idealna zaprawka do wina to taka, która po dodaniu daje smak i aromat taki sam jak oryginalny alkohol. Ważne jest, aby zwracać na składniki, które znajdują się w substancjach.

    Pierwszym aromatem, który idealnie nadaje się do czerwonych win jest Portivin. Są to wina gronowe i stosuje się je w celu uzyskania domowego znanego portugalskiego wina, którym jest Porto. Wino powstaje z fermentacji winogron, a wzmacniane jest winnym spirytusem. Jest to wyjątkowe wino o idealnym smaku z zawartością około 20% alkoholu. Esencja do wina przeznaczona jest do gotowego wina, ok. 25 l. Należy dodawać powoli, najlepiej co kilka dni, aż smak będzie odpowiedni.

    Zaprawka do wina Vermouth Bianco zaleca się podawać do win białych, lekkich oraz różowych gronowych. Przeznaczony jest dla osób, które chętnie przyrządzają wina wermut o aromatycznym zapachu i pysznym smaku. Podaje się ją najczęściej do 25 litrowego wina, które już jest gotowe i czeka na dodanie odpowiedniego aromatu. Tak jak wszystkie esencje należy podawać bardzo powoli i delikatnie. Najlepiej oczywiście co kilka dni, tak żeby uzyskać w efekcie końcowym, idealny smak i odczuwalny aromat oraz móc cieszyć się przepysznym trunkiem na wszelkich uroczystościach domowych jak i oficjalnych.  Dodawanie takich substancji jest jak najbardziej wskazane, aby wina były równie dobre, a goście z rozkoszą chwalili domowe wyroby, dlatego dodanie aromatu pozwoli uzyskać efekt takiego wina, jakie od początku powinno być.

  • Etykiety na...

    Etykiety na wino domowe. Można umieścić na nich np. rocznik, surowiec oraz nazwę. Nasza oferta etykiet do wina przeznaczone są dla wszystkich osób zajmujących się produkcją własnego wina w warunkach domowych. Klejenie naszych etykiet na butelkach nie stanowi problemu, ponieważ są one wykonane na papierze samoprzylepnym wysokiej jakości.

    Historia etykiet na wino

    Wino, według greckiego autora Thucydidesa, wytwarza się od tysięcy lat, a jego produkcja zaczęła się oczywiście w okolicach Morza Śródziemnego. Od dawien dawna jest to alkohol należący do tych bardziej ekskluzywnych. Jednak, jak można się domyślić, początkowo wytwarzane wina nie posiadały etykiet, choć badania i wykopaliska wskazują, że pierwowzory butelek na wino były często ozdabiane. Pierwsze zapiski na kształt etykiet na wino pochodzą z XIII w. p.n.e. Nie miały one jednak typowej formy, jaką znamy, lecz były rejestrem, spisem win w winnicy. Pierwsze ,,prawdziwe” etykiety na wino powstały pod koniec XVIII wieku. Produkowano je techniką litografii na pergaminie i stosowano w formie zawieszek.

    Naklejki na wino przydatne na weselu

    Wesela, na których spożywa się alkohol, często zaopatrzone są nie tylko w kupne wódki, lecz także w domowe nalewki czy wina. Jak wiadomo, organizując taką uroczystość, chcielibyśmy jak najlepiej ugościć naszą rodzinę i przyjaciół, a więc, co za tym idzie, poczęstować ich trunkami, które będą im smakowały. Każdy ma własne preferencje co do słodyczy, cierpkości czy nawet smaku alkoholu. Właśnie dlatego, aby oszczędzić naszym gościom nie zawsze udanych niespodzianek, przydadzą się naklejki na wino. Z ich pomocą będziemy mogli umieścić na butelkach dokładne informacje na temat produkcji, smaku, składników, nazwy, a nawet autora domowego wyrobu. Dodatkowym atutem naklejek na wino uzupełnianych ręcznie jest fakt, że możemy na nich umieścić swoją własną dedykację lub życzenia, które wywołają uśmiech na twarzach uczestników imprezy.

  • Filtrowanie...

    Filtrowanie wina to już jest ostatni, ważny etap w produkcji, którego trzeba dokonać. Klarowność cieczy zależy głównie od rodzaju użytego materiału. Takie materiały filtracyjne zatrzymują grubsze cząstki i zawiesiny. Dzięki temu wino jest klarowane i smaczne. Zaletą wina domowego jest to, że sam wytwarza alkohol, który uzyskuje kolor, smak i aromat.

    Filtracja wina za pomocą aparatu metodą grawitacyjną

    Jak filtrować domowe wino? Istnieje wiele czynników, które wpływają na jakość wina i jego przejrzystość. Pierwszym z nich to aparat służący do filtrowania metodą grawitacyjną. Najczęściej stosowany aparat do filtracji wina, nalewek, piwa czy soków. Przystosowane jest do filtrowania metodą grawitacyjną lub mechaniczną po podłączeniu pompki do balonu. Wkłady filtracyjne należy nawilżyć i umieścić w kierunku napływającego płynu w filtrze meszkiem do góry. Wkłady do filtracji powinno dokupić się osobno. Cały aparat do filtracji wina należy skręcić śrubami. Filtr umieszcza się na szyjce balonu fermentacyjnego. Po rozwieszeniu drucików na wiadrze lub fermentacyjnym pojemniku. Wino jest zasysane rurką, a następnie należy nałożyć końcówkę rurki na górną część aparatu. Po nałożeniu rurki można odblokować zacisk. Filtr odpowietrzyć małym zaworkiem, który znajduje się w górnej porywie. Czarny zaworek należy wcisnąć, żeby wino nie wyciekało. Po cały procesie rozpoczyna się filtracja wina na zasadzie grawitacji.

    Inne skuteczne sposoby jak filtrować domowe wino

    Kolejnym skutecznym sposobem, jaki można zastosować to worki bawełniane. Wykonane są z naturalnej i wytrzymałej tkaniny, wielorazowy, dzięki któremu przefiltrujesz nastawy. Wkłady filtracyjne do wina wykonane są z wytrzymałej tkaniny niewchodzącej w reakcję z alkoholem. Bez obaw o zmianę zabarwienia, smaku czy nawet koloru alkoholu. Worków można używać kilkakrotnie, wystarczy tylko go dobrze wypłukać, a następnie wysuszyć. Gumka wszyta w rant worka należy naciągnąć na rant słoja, następnie nałożyć uchwyt zaciskowy. Worki filtracyjne do wina nie powinny wpadać do środka pojemnika. Kolejnym sposobem, który świetnie się nada to siatki nylonowe, które stosowane są głównie w filtracji mokrej. Filtrować domowe wino należy powierzchniowo. Pył zatrzymuje się na powierzchni materiału. Stosowane są, jeżeli w danym procesie filtracyjnym przewidziane jest oczyszczanie filtrów w trakcie pracy. Filtracja wina może odbywać się również za pomocą sączków laboratoryjnych. Produkowane są z czystego papieru filtracyjnego. Zalecane jest dokładne identyfikowanie materiałów i przygotowanie próbek. Zawierają wysoką zawartość alfa-celulozy, która zapewnia wysoką stabilność i trwałość.

  • Kapturki termokurczliwe

    Kapturki termokurczliwe na butelki zwane są również kapslami termokurczliwymi. Stosowane są na butelki do wina, na nalewki, do szampana i na miody pitne. Foliowe nakładki ułatwiają ich zerwanie, dzięki temu efekt jest trwały i estetyczny. Wino może wyglądać efektownie i profesjonalnie.

    Kapturki termokurczliwe na butelki i ich zakładanie

    Skutecznym sposobem jest zanurzenie kapturka nałożonego na szyjkę butelki w bardzo gorącej wodzie. Założony kapturek na zakorkowaną butelkę należy przytrzymać. Następnie odwrócić butelkę szyjką w dół i zanurzyć powoli w gorącej wodzie. Kapturki termokurczliwe do wina można również polać gorącą wodą, np. z czajnika. Podczas używania tego sposobu należy uważać, aby się nie poparzyć. Gwałtowna zmiana temperatury może spowodować pęknięcie butelki i spowodować skaleczenia. Obkurczanie można zastosować również, dzięki gorącemu powietrzu. Zastosowanie suszarki do włosów może nie być najlepszym sposobem. Moc suszarek jest zbyt słaba, ale za to idealnie sprawdzą się opalarki. Obkurczanie na otwartym ogniu, np. palnik kuchenki należy również do powszechnie używanych sposobów. Niestety temperatura z płomienia działa tylko z jednej strony i efektem może być nierównomierne obkurczanie. Marszczenie się powierzchni kapturka, dlatego nie należy do najczęściej polecanych sposobów. Kapturki termokurczliwe na butelki dodają profesjonalnego wyglądu i pasują na większość standardowych butelek winiarskich. Kapturki termokurczliwe do wina to nie tylko ozdoba butelki, ale także zabezpieczenie korka przed szybkim wysychaniem.

    O czym jeszcze warto wiedzieć?

    Kapturki termokurczliwe odgrywają rolę dekoracyjną. Idealnie wpasowują się jako ozdoby do domu, gdzie dodadzą pewnej estetyki i koloru. Początkujący winiarz bardzo często nie wie, kiedy ma założyć kapturek na butelkę. W tym przypadku nie ma określonej zasady kiedy, aczkolwiek jeśli wino zostanie zabutelkowane. Leżakowanie jest zaplanowane na kilka miesięcy czy lat. Przyklejanie etykiety, jak i zakładanie kapturków nie jest dobrym pomysłem. W przypadku zakorkowania wina na dwa lata do leżakowania i założenia kapturka nigdy nie ma pewności. Wszystkie korki będą szczelne. Zdarzyć się może, że któryś będzie przeciekał. Mając założony kapturek, korek będzie wilgotny i zacznie pojawiać się na nim pleśń. Wtedy dojdzie do zepsucia wina. W przypadku niezałożonego kapturka można szybko zareagować i wymienić przeciekający korek. Kapturki termokurczliwe do butelek mają różne kolory i można dobrać pod względem gustu. Wszystkie kolory będą idealnie nadawały się do dekoracji pomieszczenia, które ozdobią wnętrze. Bardzo często kolor jest dostosowywany do koloru etykiety. Kapturki termokurczliwe dodają uroku i estetyki we wszystkich pomieszczeniach.

  • Karafki do wina

    Wina towarzyszą nam bardzo często podczas różnych imprez organizowanych. Podczas domowych spotkań z rodziną, czy większych imprezach typu urodziny, chrzciny, a nawet wesela. Karafka do wina sprawdzi się w tym przypadku najlepiej. Naczynie służy do podawania trunku, ale i świetnie sprawdza się również jako element ozdobny.

    Jak karafka do wina to jaka?

    Karafka do wina to naczynie, w którym najlepiej podawać alkohol. Dlaczego tak powinno być? Przelewając do karafki na alkohol, pomagamy je dodatkowo dotlenić, dlatego smak i aromat nabierają głębi. Dawniej wina podawano w glinianych naczyniach, aczkolwiek szybko dostrzeżono jej wady i zaczęto szukać lepszego rozwiązania. 5 tysięcy lat p.n.e. zaczęto podawać wina w szklanych karafkach. Naczynie pojawiło się początkowo w Syrii, a następnie na terenie Carstwa Rzymskiego. W tych państwach cieszyły się wielką popularnością na hucznych imprezach, czy przyjęciach. Karafka do wina szklana z korkiem pozwala dostrzec naturalną barwę oraz klarowność podawanego trunku. Podając wino w butelce, efekt w ten sposób pozostaje niezauważalny. W tym przypadku picie wina staje się uczta nie tylko dla podniebienia, ale i dla oczu. Karafki i dzbanki mogą różnić się od siebie kształtami. Forma znacznie wpływa na wygodę i komfort jej użytkowania. Polecić można między innymi karafki do wina z korkiem. W wyglądzie przypominają gruszkę, ponieważ są bardzo wygodne w utrzymaniu. Wlewanie wina do kieliszków nie sprawia większego problemu. Naczynia takie sprawdzają się najlepiej w przypadku białego wina. Korek znajdujący się w naczyniu jest bardzo praktyczny i skuteczny. Zabezpiecza nie tylko przed wietrzeniem alkoholu, ale i przed zanieczyszczeniami, które mogłyby pojawić się przy rozlewaniu. Karafka na wino prezentuje się wtedy niezwykle estetycznie.

    Karafka nie tylko do podawania alkoholu

    Zestaw do wina to niesamowite połączenie elegancji i funkcjonalności. Kryształowe szkło jest przejrzyste i zapewnia idealną oraz nieskazitelną prezentację podawanego alkoholu. Karafka do wina nie tylko zapewnia eleganckie podawanie alkoholu na domowych spotkaniach ze znajomymi, czy rodziną. Świetnie prezentuje się na większych przyjęciach takich jak wesela, chrzciny, czy urodziny. Pełnia funkcję sprawnego podawania wina gościom, dzięki któremu nalewanie trunku staje się o wiele łatwiejsze. Karafka i jej kształt zapewnia właściwe napowietrzenie wina. Dekoracja to kolejna funkcja, jaką sprawuje szklane naczynie. Kształt i wykonanie z przezroczystego szkła powoduje, że nadaje się również jako ozdoba w pomieszczeniu. Elegancki wygląd nadaje uroku w każdym wnętrzu, ale i na stole. Karafka na wino idealnie sprawdza się także jako prezent dla najbliższych. Pojawiają się uroczystości, a jubilat lub nawet Pan Młody jest wielkim smakoszem domowych win i wyrobów? Podarowanie szklanego naczynia świetnie nada się jako podarunek. Na karafce dodatkowo można wygrawerować napis, datę lub inicjały, które uczynią prezent bardziej sentymentalnym.

  • Korki do wina/zakrętki...

    Korki do wina - skąd się biorą?

    Korki od wina produkuje się z dębów korkowych. Są to drzewa wiecznie zielone, które wytwarzają korę o monolitycznej strukturze. Korę zbiera się z dębów bez ich uszkadzania co 9 lat. Surowce, jakimi są korki, znane były już od czasów prehistorycznych. Najstarszy, jaki znaleziono, pochodzi sprzed około dziesięciu milionów lat z Portugalii, doliny Tagu. I to właśnie ten kraj jest głównym światowym producentem zakrętek do butelek do wina.

    Korki od wina - właściwości

    Niezatapialność korków do wina

    Korki okazują się być pięciokrotnie lżejsze od wody. Jest tak dlatego, że 90 procent ich objętości i około 50 procent masy stanowi powietrze. Sprawia to, że gęstość zakrętek do wina zawiera się między 190 a 250 kg/m3, a więc jest w przybliżeniu pięciokrotnie mniejsza od gęstości wody. Dodatkowo korek do wina przyjmuje maksymalnie 20% wody, a więc nie nasiąka. Te cechy sprawiają, że zakrętki do wina są niemal niezatapialne.

    Odporność korków na wilgoć

    Powyższe cechy generują jeszcze jedną właściwość korków do wina. Otóż dzięki swojej budowie nie są one podatne na działanie wilgoci, co z kolei sprawia, że nie gniją.

    Brak starzenia korków od wina

    Właściwości korka potrafią pozostać niezmienne przez wiele lat, nawet mimo braku impregnacji. Znana jest historia butelki wina, która zachowała trwałość przez 167 lat. Wino z 1789 roku o doskonałej jakości znaleziono we Francji w 1956 roku. Korek praktycznie się nie zestarzał i przez tak długi czas służył jako perfekcyjne zamknięcie. Historia dowodzi, że zakrętki do wina mają kluczowe znaczenie dla jakości trunku.

    Alembik - oferta korków aglomerowanych i naturalnych

    Posiadamy korki aglomerowane, korki do balonów, korki stożkowe, zakrętki oraz zamknięcia hermetyczne do butelek, balonów/dymion na wino domowe. Mamy trzy podstawowe rodzaje korków: korki do wina, szampana (grzybki) oraz tak zwane wielorazowe. Korki naturalne to po prostu kawałek kory dębu korkowego. Jest to zamknięcie najlepsze i w związku z tym też najdroższe, ale może bez problemu funkcjonować do 15 lat. Korki prasowane produkuje się ze ścinek kory dębu, które klei się razem. Takie zakrętki do butelek do są tanie, ale mało wytrzymałe. W korkach warstwowych łączy się korek naturalny na dole z prasowanym u góry. Korki syntetyczne, jak sama nazwa wskazuje, są sztuczne, ale korkom naturalnym ustępują tylko elementem snobistycznym, którego nie posiadają. Zapobiegają za to chorobie korkowej wina. Najpopularniejszym rozwiązaniem są korki aglomeracyjne.

    Zachęcamy do zapoznania się z ofertą!

  • Korkociągi/otwieracze...

    Korkociągi i otwieracze do wina Otwieracz do wina, który równie często nazywany jest korkociągiem, należy do grupy akcesoriów, które powinny znaleźć się w każdym domu, na każdym przyjęciu oraz w każdej restauracji. Korkociąg wraz z butelką doskonałego wina z pewnością będzie także dobrym pomysłem na prezent.

    Korkociąg i otwieracz do wina

    Korkociąg i otwieracz do wina najprościej można określić jako małe narzędzie, które dzięki wbudowanej spirali ze stali nierdzewnej, wkręcanej w środek korka, otworzy nawet najbardziej szczelną butelkę ulubionego wina. Korkociągi opierają się głównie na sile naszych rąk, ale są również takie modele, które wymagają minimalnego wysiłku lub są całkiem zautomatyzowane.

    Na co zwrócić uwagę przy zakupie otwieracza do wina?

    Zakup najlepszego otwieracza do wina będzie świadomy i z pewnością udany, jeśli weźmiesz pod uwagę te trzy podstawowe kwestie.

    1. Korkociągi i otwieracze do wina muszą być solidnie wykonane, tak aby służyły nam przez wiele lat, a nie zostały uszkodzone przy pierwszym, niewspółpracującym korku.

    2. Korkociągi i otwieracze do wina muszą być proste w obsłudze, tak aby w szybki i łatwy sposób poradzić sobie z butelką wina i przejść do jego konsumpcji.

    3. Korkociągi i otwieracze do wina muszą wyciągać korek w całości, przy jednoczesnym jak najmniejszym wzburzeniu osadów na dnie butelki.

    Rodzaje korkociągów do wina

    Do najbardziej popularnych rodzajów korkociągów do wina należą:

    • Prosty korkociąg ręczny – składa się z uchwytu oraz spirali zakończonej ostrzem, którą wkręca się w korek. Jest tani i niewielkich rozmiarów, ale może być trudny w obsłudze, ze względu na wyjmowanie korka przy użyciu siły.

    • Korkociąg dźwigniowy – ma specyficzną konstrukcję z dwoma dźwigniami, które unoszą się w górę podczas wkręcania korkociągu w korek. By wyjąć korek z butelki, wystarczy nacisnąć na dźwignie. Jest prosty w obsłudze, nieco większy od klasycznego korkociągu ręcznego.

    • Korkociąg elektryczny – nie jest najszybszym i najtańszym narzędziem do otwierania wina, lecz zdecydowanie najmniej wymagającym wysiłku. Sprawdza się przede wszystkim w restauracjach, gdzie otwiera się wiele butelek wina.

    • Korkociąg kelnerski – inaczej znany jako korkociąg barmański lub trybuszon. Z wyglądu przypomina scyzoryk, gdyż jest składany do równie kompaktowego rozmiaru. Posiada świder, otwieracz, a często również mały nożyk. Charakteryzuje się niewielkim rozmiarem i wielozadaniowością.

  • Korkownice do wina

    Korkownice do wina są niezbędne do korkowania butelek na wino. Jeśli korkujesz kilka butelek własnoręcznie przygotowanego wina, w zupełności wystarczającym rozwiązaniem będzie dla Ciebie korkownica ręczna. Przy większej ilości butelek do zakorkowania postaw na korkownicę dwuramienną lub trójramienną, które są solidne oraz pozwalają na szybsze i łatwiejsze korkowanie butelek.

    Rodzaje korkownic do wina

    Poznaj rodzaje najbardziej popularnych i wartych Twojej uwagi korkownic do wina oraz dowiedz się, w jaki sposób ich używać.

    Korkownica ręczna - składa się z dwóch części: pierwszą umieszczamy na szyjce butelki, do której wkładamy korek, a drugą przykładamy od góry i mocno uderzając, przeciskamy korek przez zwężający się otwór do szyjki butelki. Niewątpliwą zaletą korkownicy ręcznej jest jej bardzo niska cena.

    Korkownica dwuramienna – działa na zasadzie tłoka, wbijającego korek do szyjki butelki przez zwężony otwór. Tłok uruchamiany jest poprzez opuszczenie obu ramion korkownicy. Dodatkowo jest ona znacznie bardziej precyzyjna i wymaga mniejszego nakładu siły, niż korkownica ręczna.

    Korkownica trójramienna – działa w podobny sposób, co korkownica dwuramienna. W tym przypadku dwa, boczne ramiona służą jako podpórka, a trzecie uruchamia tłok, który wbija korek w butelkę. Korkownice trójramienne wyróżnia system równomiernego ściskania korka ze wszystkich stron, dzięki czemu jego uszkodzenie jest praktycznie niemożliwe.

    Jak przygotować korki do korkowania butelek na wino?

    Odpowiednie przygotowanie korków do korkowania butelek na wino nie jest skomplikowane, lecz czasochłonne. Gwarantuje jednak prawidłowe umieszczenie korka w butelce i minimalizuje szanse na jego zniszczenie.

    Proces korkowania butelek na wino za pomocą wcześniej wspomnianych korkownic do wina koniecznie należy zacząć od dokładnego umycia, sterylizacji oraz osuszenia butelek na wino. W tym czasie warto namoczyć korki w gorącej wodzie i trzymać je około 3-4 minuty pod przykryciem. Dzięki temu korki będą zmiękczone i odkażone. Napełniając butelki domowej roboty trunkiem, warto pamiętać o zostawieniu 4-5 cm wolnej przestrzeni w szyjce. Następnie przychodzi czas na użycie korkownicy – proces korkowania butelek już poznałeś. Po zakorkowaniu butelek pozostaw je w pozycji pionowej na przynajmniej kilkanaście godzin, tak aby korek miał czas się dopasować, ustabilizować wewnątrz butelki lub przesiąknąć, co jest oczywistym sygnałem, że korek trzeba wymienić. Na koniec umieść butelki w pozycji poziomej, co zapobiegnie wysuszaniu się korka i zapewni właściwą wymianę gazową.

  • Krany plastikowe

    Każdy, kto zdecydował się na domową produkcję alkoholu, zetknął się z potrzebą zastosowania kranika. Kranik plastikowy do beczki na wino najczęściej używa się do zlewania płynu. Ułatwia to przede wszystkim przelewanie alkoholu do innych pojemników.

    Jakie kraniki plastikowe do wina?

    Kraniki plastikowe do beczki na wino są bardzo często stosowane przy produkcji alkoholu domowego. Ułatwiają zdecydowanie nalewanie do różnych pojemników alkohol. Używane są do zlewania różnego rodzaju alkoholu, wina i nawet piwa z dużych pojemników. Kraniki plastikowe do beczki na wino wykorzystywane są również do beczek szklanych. Antałek jest bardzo atrakcyjny. Stanowią uniwersalne rozwiązanie, które stosowane jest przede wszystkim w plastikowych pojemnikach fermentacyjnych. Kran plastikowy do beczki na wino instaluje się w dolnej części pojemnika lub beczki. Wykorzystywane jest najczęściej do fermentacji piwa lub wina. Kraniki plastikowe można zamontować również do szklanych słojów. Pasują do wszystkich typów słojów z kranikiem. Kraniki plastikowe do zamontowania w dolnej części pojemnika fermentacyjnego posiadają również reduktor osadu oraz zawór grawitacyjny. Kraniki plastikowe do beczki na wino są idealnym rozwiązaniem w momencie rozlewania domowego wina. Zawór grawitacyjny bezproblemowo pozwala na rozlanie już gotowych produktów. W momencie dociśnięcia zaworka do dna butelki następuje wypływ alkoholu przez znajdującą się rurkę. Dzięki temu się nie pieni, a butelka na nalewki i w niej alkohol się nie utlenia.

    Zastosowanie kraników do wina

    Kraniki plastikowe do beczek na wino są wygodne i koneser domowego alkoholu nie mógłby obejść. Stanowią ułatwienie nie tylko przy rozlewaniu trunków, ale mogą pełnić funkcje dekoracyjne. Kraniki są tak skonstruowane, że ich montowanie nie wymaga zbyt dużo czasu oraz skomplikowanych działań. Wystarczy kilka minut i kranik jest gotowy do użycia. Podczas domowych przyjęć, wieczornych grillach ze znajomymi, spotkaniach w rodzinnym gronie, czy innych uroczystościach. Posiadanie kranika do rozlewania alkoholu może pomóc. Ułatwia rozlewanie i nie trzeba się martwić o pobrudzenie, czy rozlanie po powierzchni domowego alkoholu. Kranik do plastikowej beczki na wino może służyć również jako ozdoba na stołach. Butelka na nalewki ożywi pomieszczenie i doda elegancji oraz uroku we wnętrzu. Na weselnym stole przy innych alkoholach bądź na różnych spotkaniach z rodziną będzie ozdabiał pomieszczenia. Świetnie komponuje się z innymi akcesoriami znajdującymi się w środku.

    Kraniki plastikowe do pojemników fermentacyjnych, gdzie zamontować?

    Kraniki plastikowe do pojemników fermentacyjnych są niezwykle przydatne do produkcji wina domowej roboty. Plastikowy kran służy do zamontowania w dolnej części pojemnika. Jak wiadomo, przydatny jest do zlewania uwarzonego piwa lub przefermentowanego wina do butelek. Kranik plastikowy do pojemników fermentacyjnych należy zainstalować na dole pojemnika, ok. 3 cm od dna. Dostępne są również kraniki do pojemników fermentacyjnych z reduktorem osadów oraz zaworkiem grawitacyjnym. Zaworek grawitacyjny pozwala na bezproblemowe rozlanie gotowych produktów. Po dociśnięciu zaworka do dna butelki następuje wypływ piwa lub wina przez rurkę. Dzięki temu piwo się nie pieni w butelce oraz ograniczamy jego natlenianie. Żeby zakończyć napełnianie butelki, wystarczy ją nieco obniżyć, co spowoduje przerwanie wypływania piwa, czy wina.

  • Odkwaszanie wina

    Odkwaszanie wina to jeden z ważnych elementów dla smaku domowego trunku. Smak moszczów i win powinien być odpowiednio zrównoważony, a fermentacja przebiegała sprawnie. Na etapie moszczu powinno zadbać się o poziom cukru oraz kwasowości, tak aby było idealne. Może wystąpić zbyt duży poziom kwasowości wina, dlatego należy przeprowadzić odkwaszanie.

    Jak dokonać odkwaszanie wina węglanem wapnia?

    Odkwaszanie wina można przeprowadzić metodą zarówno naturalną, jak i chemiczną. Naturalne sposoby nadal mają swoich zwolenników. Częściej używane są te chemiczne metody do odkwaszania win. Stosowaną najczęściej substancją jest węglan wapnia, który nosi nazwę bardziej popularną – kreda. Metoda ta jest jedną z najczęściej stosowanych chemicznego odkwaszania wina. Węglan wapnia jest nie tylko bardzo skuteczny, ale i spokojnie wystarcza na spore ilości wina. Warto pamiętać o tym, że podawać go trzeba z umiarem. Maksymalna dawka wynosi 1,5 grama na litr. Zastosowanie najlepsze ma przy odkwaszaniu wina rabarbarowego, który wytrąca kwas szczawiowy z soku z rabarbaru. Odkwaszanie wina węglanem wapnia jest bardzo proste. Należy rozpuścić 6,7 g na każde 10 litrów wina. Substancję nazywaną również kreda podaje się, aby zmniejszyć kwasowość o około 1 gram na litr. Węglan wapnia do wina wykorzystuję się również do modyfikacji parametrów wody. Wykorzystuje się również do brzeczki piwnej. Odpowiednią ilość węglanu zaleca się rozpuścić w małej ilości wina lub wody. Następnie do całego trunku dodać spożywczy węglan wapnia i dobrze wymieszać. Skutecznym rozwiązaniem jest również pozostawienie cieczy na dwa dni.  upływie tego czasu zlać wino znad osadu do drugiego pojemnika.

    Dokwaszanie wina

    Kolejnym niezwykle dobrym i skutecznym pomysłem jest odkwaszanie wina kwaskiem cytrynowym. Stanowi powszechnie stosowany regulator kwasowości. Wszyscy wiedzą i znają ten środek i zakupić go można wszędzie. Najważniejsze jest, aby zakupić go w sklepie winiarskim. W takich sklepach można kupić bezwodny kwasek cytrynowy. Będzie miał o wiele lepsze parametry i właściwości niż ten, który sprzedawany jest w sklepach spożywczych. Kwasek dodaje się do wina na etapie fermentacji moszczu. W momencie, gdy stwierdzimy, że nastaw ma za niską kwasowość. Odkwaszanie to idealna równowaga między kwaśną nutą a słodką. Kwasek można dodawać również na ostatnim etapie. Zbalansować smak domowego trunku i skutecznie wydobyć jego kwasowość. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby sięgnąć po kwasek przy tworzeniu soków owocowych. Kwasek jest skuteczny, ponieważ ma zdolność do kompletowania z jonami metalu. Oznacza to, że środek pozwoli na łatwiejsze stworzenie trunku o idealnej barwie, konsystencji i stabilności. Kwasek zatrzymuje reakcje chemiczne, które negatywnie wpływają na smakowe i aromatyczne cechy napoju. Dodatkowo nadaje alkoholom przyjemny i kwaskowy smak.

  • Kwas winowy

    Regulator kwasowości kwas cytrynowy jest często używany w przemyśle spożywczym. Bezwodny kwasek cytrynowy jest dużo wyższej jakości i mniej zanieczyszczony. Sypki i tanio sprzedawany kwasek cytrynowy ma wiele zalet. Używany jest bardzo często w produkcji piwa, wina, soków, czy wódek. Najczęściej stosowany jest przy fermentacji nastawów owocowych, cukrowych i miodów pitnych, a nawet fermentacji win.

    Kwasek cytrynowy do wina – skład oraz budowa

    Kwasek cytrynowy do wina to organiczny związek chemiczny, który oznaczony jest symbolem E330. Chemicznie kwasek należy do grupy hydroksykwasów karboksylowych. Zawiera trzy łańcuchy tej grupy w cząsteczce. Jego największe ilości i zastosowanie posiada cytryna lub inne kwasy owoców cytrusowych. Obecny jest również w organizmach żywych, aczkolwiek w niewielkich ilościach. Bierze udział w procesie metabolizmu węglowodanów. Formą kwasku cytrynowego jest cytrynian. Regulator kwasowości do wina przez dłuższy czas pozyskiwany był naturalnymi metodami. Do tych celów został wykorzystany proces fermentacji, który oparty jest na pożywce z cukru oraz skrobi. Dodatkowo znajdują się tam bakterie kropidlaka czarnego, który hodowany jest na podłożu. W 1913 roku w Stanach Zjednoczonych opracowana syntetyczna metoda pozyskiwania kwasu cytrynowego. W ten sposób można było wykorzystywać go w znacznych ilościach. Bez konieczności oczekiwania na zakończenie procesu fermentacji. Obecnie kwas winowy funkcjonuje również jako monohydrat o bezwonnej, ale krystalicznej postaci. Od tradycyjnego kwasku odróżnia go budowa strukturalna oraz zmniejszona woda. Regulator kwasowości kwas cytrynowy znany jest głównie w przemyśle spożywczym. Służy jako regulator kwasowości do potraw. Jest również silnym przeciwutleniaczem. Jego postać bezwonna często wykorzystywana jest w przemyśle. Wykorzystuje się jako składnik preparatów myjących, a także środków czyszczących. Ma działanie wybielające i jest również substancją przeciwbakteryjną i przeciwgrzybiczą.

    Kwas winowy zastosowanie

    Kwas winowy to bardzo popularny regulator kwasowości. Wykorzystuje się produkt podczas tworzenia domowego wina, piwa oraz innych destylatów. Nie stoi na przeszkodzie również przy tworzeniu soków owocowych. Regulator kwasowości do wina jest bardzo skuteczny i posiada zdolności do kompletowania z jonami wielu metali. W praktyce oznacza to, że środek łatwiej wytwarza trunki o pożądanej barwie, konsystencji i stabilności. Zatrzymuje reakcje chemiczne. Wpływają negatywnie na wizualne, smakowe i aromatyczne cechy napoju. Nadaje trunkowi przyjemnego i kwasowego smaku. Regulator kwasowości odgrywa bardzo istotną rolę w procesie produkcji alkoholu. Każdy, kto interesuje się wyrobem domowego alkoholu, powinien o tym wiedzieć i to uwzględniać. Kwas winowy doskonale spisuje się jako regulator kwasowości w winach, czy też innych trunkach. Można z nich korzystać w domu na inne sposoby, ponieważ mają długi okres przydatności. Stosować można do czyszczenia, wchłaniania wapnia oraz wiele innych rzeczy.

  • Laki do wina

    Lakowanie butelek w obecnych czasach już nie jest tak popularne, jak dawniej. Ze względu na postęp techniki stosuje się łatwiejsze i szybsze metody, które są również skuteczne. Prawdziwi domowi producenci trunków doceniają zastosowanie. Nadal nie rezygnują z możliwości, jakie daje im lak do wina.

    Lak do wina – dlaczego wciąż używany?

    Lak do wina idealnie uszczelnia korki w butelce i nadaje im standardowego wyglądu. Zabezpiecza przy tym produktu, chociażby takie jak wino, czy nalewka. Lak do korków chroni korek przed wyschnięciem oraz sprawia, że jest odizolowany od pleśni i brudu. Szczelne zamknięcia zapobiegają również wyciekom i gwarantują brak kontaktu wina z powietrzem. Zachowuje przy tym również swoje właściwości. Zabezpieczona butelka wygląda o wiele atrakcyjniej. Podarować ją można jako prezent dla rodziny lub przyjaciół. Posłużyć może również jako dekoracja wnętrza domu. Lak do wina ułatwia oznaczenie trunku znakiem poprzez możliwość odciśnięcia go na górnej części. Grawer może również posłużyć jako prezent, ponieważ na nim można wygrawerować inicjały oraz datę. Pieczęć warto zwilżyć wodą lub olejem przed wciśnięciem. Proces ten zdecydowanie ułatwi oderwanie od wystygniętego laku. Zanim jednak zostanie wyciągnięta pieczęć. Należy poczekać, aż lak do korków wystygnie do temperatury pokojowej.

    Lak do korków, jak używać poprawnie?

    Lak do lakowania butelki musi być dobrze przygotowane szkło. Korek całkowicie schowany w szyjce butelki. Szkło nie może być mokre, a nawet lekko zawilgocone. Należy również bardzo dobrze rozpuścić lak do wina. W tym przypadku najlepiej jest użyć garnka, w którym należy rozpuścić lak. Garnek podgrzewa się, aż do rozpuszczenia się substancji. Pamiętać należy o tym, że garnek bardzo łatwo się przypala. W tej sytuacji najlepiej jest użyć garnka z płaszczem wodnym. Idealnie sprawdzi się również włożenie garnka do większego z wodą i podgrzewanie tego większego. Ważne jest, żeby pamiętać, że naczynie, w którym przygotowujemy lak do korków. Powinien być przeznaczony tylko do przeprowadzania tego procesu, ponieważ pozostaje w nim substancja. Usunięcie jej nie należy do najłatwiejszych procesów. Właściwy proces lakowania polega na zanurzeniu szyjki w tym rozpuszczonym laku. Należy zanurzyć do co najmniej połowy i w razie potrzeby czynności powtórzyć. Jeśli w zakamarkach pieczęci pozostaje zaschnięty lak do wina. Można łatwo usunąć go wykałaczką. 

    Otwieranie butelki z lakiem

    Kiedy nadejdzie już czas otwierania wina po 10 latach, należy zerwać plombę z laku. Zalakowaną butelkę należy otworzyć za pomocą korkownicy. Lak do wina jest zbyt kruchy, dlatego usunięcie go nie powinno stanowić problemu. Otwieranie butelki powinno się robić bardzo ostrożnie, aby kawałki laku nie dostały się do środka butelki. Warto pamiętać, że lak do korków może przyczynić się do spowolnienia procesu dojrzewania. W taki przypadku należy przemyśleć proces lakowania.

  • Lejki do wina

    Lejek do wina jest niezbędnym elementem, który musi posiadać każdy smakosz domowych wyrobów. Lejki posiadają różne rozmiary i bez problemu każdy może dobrać pod względem rozmiaru butelek. Wyposażone są w sitko. Lejek z sitkiem do wina przydatny jest już na pierwszym etapie filtrowania. Podczas dodawania cukru oraz przelewaniu moszczu, czy nastawu.

    Lejek do wina co to jest?

    Lejek do wina z filtrem posiadają okrągłe kształty. W środku umieszczony jest filtr. Na zewnątrz znajduje się rączka, za którą łatwo trzymać lejek. Ułatwia to przelewanie alkoholu z jednej butelki do drugiej. Rączka jest znacznym ułatwieniem oraz komfortowa w użytkowaniu. Lejek z sitkiem do wina może być wykonany z cyny, a nawet z plastiku. Ich kształt oraz materiał, z którego są wykonane, czynią lejek bardzo wygodny. Nie sprawiają kłopotu ani niebezpieczeństwa podczas nalewania. Nadaje się do filtrowania młodych, jak i dojrzałych win. Nadaje się również jako świetny pomysł na prezent dla wielkich fanów domowych wyrobów. Lejek do wina z dodatkową butelką alkoholu może być idealnie skomponowanym prezentem. Warto do tego podarować alkohol własnej roboty. Zapewni to niesamowity podarunek dla bliskiej osoby. Uczyni nie tylko uśmiech na twarzy, ale i radość z prezentu. Idealnie nadają się na każde uroczystości. Podarować można na urodziny, wesele, kawalerski, ale i jubileusz z okazji ślubu.

    Lejek do balonu na wino i jego właściwości

    Lejek z sitkiem do wina należą do tej grupy akcesoriów, które są szczególnie niezbędne. Przygotowanie wszelkiego rodzaju domowych trunków wymaga pewnych ważnych kroków. Lejek do wina jest niezastąpiony podczas napełniania balonów. Przydatny jest również podczas zlewania trunków do butelek. Wszystkie lejki są wykonane z bezpiecznego materiału. Nadają się do użycia w kontakcie z żywnością. Lejek z sitkiem do wina stanowi idealny zestaw do rozlewania domowych trunków. Lejek do balonu na wino to elegancka propozycja. Sprawdzi się u każdego degustatora dobrego wina. Wyprofilowany kształt każdego lejka ułatwi przelewanie wina. Precyzyjnie ułatwi przelewanie wina do kieliszka. Lejek do wina jednocześnie filtruje i napowietrza trunek. Proces ten dzieje się podczas przelewania. Dzięki temu wino nabierze również odpowiednich rumieńców. Lejek z sitkiem do wina można również wykorzystać w domu. Podczas degustowania wina w gronie najbliższych. Idealnie nadają się również do przelewania domowych soków, jak i innych napojów. Lejek wykorzystywać można w każdych sytuacjach domowych. Akcesoria do wina to bardzo profesjonalne i przydatne gadżety dla smakoszy wyśmienitych trunków. Pośród nich znajdują się nie tylko korkociągi, karafki, czy stojaki, ale także lejki. Pełnią bardzo ważne funkcje podczas wytwarzania alkoholu. Wybór lejków jest ogromny i każdy może znaleźć sobie coś dla siebie.

  • Pipety do wina

    Istnieją szklane oraz plastikowe pipety do wina do próbowania, oraz odmierzania domowego wina. Pipeta do pobierania próbki wina z balonu lub babeczki. Próbkę pobiera się, zasysając wino do wnętrza pipety. Najlepiej jest zatkać palcem otwór zasysający. Produkty takie wykonane są z wysokiej jakości z grubym szkłem.

    Pipeta do wina, czy się charakteryzuje?

    Pipeta do wina to element, bez którego domowy smakosz wina nie mógłby się obejść. Szklane lub plastikowe naczynie służy do posmakowania domowego wina. Jest to najprostszy sposób na pobranie próbki i wykonania pomiaru. Próbnik do wina jest bardzo prosty w użyciu. Jego wydłużony kształt pozwala na sięgnięcie nastawu nawet w dużym balonie. Pipeta szklana do wina jest również bardzo praktyczna i trwała. Wykonana z wysokiej jakości szkła borowo-krzemowego. Dzięki temu istnieje mała szansa na uszkodzenia. Szkło jest estetyczne oraz komfortowe w używaniu. Tak samo w przypadku pipety plastikowej, która również jest wygodna i bardzo komfortowa. Przyrząd charakteryzuje się wysoką wytrzymałością, a przede wszystkim pozostaje neutralny dla smaku oraz zapachu. Pipety są używane również w laboratoriach. Dostosowane są nie tylko dla osób, które wyrabiają alkohol. Przydatne są również do chemicznych substancji, których używa się w laboratoriach. W zależności od rozmiaru balona istnieją różne rodzaje i rozmiary pipety. Dostosować można je względem swoich upodobań.

    Pipeta do pobierania wina

    Pipeta szklana do wina to bardzo wygodny i prosty sposób. Pozwala na pobranie próbki wina z balonu. Jest to idealne rozwiązanie, które ułatwia pobieranie próbek wina. Jeśli dany alkohol jest gotowy, to można z łatwością go spróbować. Pojemność może mieć nawet około 40 ml płynu. Długości całkowite pipet mogą być różnej długości i pojemności. Dobierać próbki można pod względem pojemności butelek na wino i inne trunki. Pipety grawitacyjne można użyć również jako menzurki pomiarowej. Wykonana jest głównie z krystalicznie czystego szkła. Dzięki temu można w łatwy sposób sprawdzić kolor wina. Odczytanie pomiaru wina na cukromierzu również staje się łatwiejsze. Pipeta do wina może również posłużyć jako prezent dla bliskich. Zbliża się jakaś okazja, urodziny, jubileusz, czy wesele to pipeta będzie idealnym prezentem.

    W jaki sposób pobierany jest alkohol?

    Dolną rurkę zanurza się w cieczy. Górną rurką zasysa się ciecz, która wlewa się do zbiorniczka. Po częściowym napełnieniu zbiorniczka można sprawdzić jego klarowność oraz przelać płyn do próbki lub menzurki. Dokonuje się tego procesu w celu dokonania pomiaru. Podczas zasysania wlot w zbiorniczku usytuowany jest w górnej części. Dzięki temu ciecz nie spłynie jak najczęściej, to bywa w typowych pipetach.

  • Pirosiarczyn potasu

    Pirosiarczyn potasu i jego główne zastosowanie w winiarstwie

    Pirosiarczyn potasu oznaczany również jako E224. Występuje jako biały, krystaliczny proszek, dobrze rozpuszczalny w wodzie. Reaguje z tlenem i tworzy siarczan potasu. W środowisku kwaśnym tworzy kwas siarkawy, który jest środkiem konserwującym. Najczęściej używany do konserwowania wina, miodów pitnych, surowych soków, owoców i warzyw suszonych. Można używać również jako środek bielący.

    Pirosiarczyn potasu zastosowanie

    Pirosiarczyn potasu do wina hamująco działa na rozwój pleśni i bakterii. Słabiej oczywiście na drożdże, dzięki czemu jest stosowany w domowym winiarstwie do stabilizacji moszczów. Działanie redukujące hamuje brązowienie enzymatyczne i nieenzymatyczne. Dodatkowo powstrzymuje procesy utleniania żelaza, a w winach wiąże aldehyd octowy. Do efektów niepożądanych działania pirosiarczynu potasu zalicza się obniżanie zawartość witamin w produktach. Działa to na skutek utlenienia. U osób, które posiadają brak tolerancji co do naturalnych siarczynów, powinny unikać dodatku siarczynów. Pirosiarczyn potasu rozkłada się w wątrobie i wydalany wraz z moczem. Doskonale łagodzi skutki kaca. Pirosiarczyn postasu zastosowanie swoje ma w konserwacji wina. Doskonale radzi sobie również przy miodach pitnych, napojach fermentowanych, czy sokach. Środek bardzo dobrze nadaje się również do dezynfekcji sprzętu winiarskiego. Do odkażania sprzętu trzeba przygotować roztwór wodny o stężeniu około 2-3%. W litrze wody należy rozpuścić od 20 do 30g pirosiarczynu potasu. Przygotowanym roztworem można dezynfekować sprzęty, które wykorzystuje się w domowym winiarstwie. Do takiego sprzętu zaliczyć można butle, butelki, korki do butli, wężyki do obciągu wina. W przypadku gąsiorów należy wlać do środka niewielką ilość pirosiarczynu potasu. Roztworem należy dobrze przemyć wewnętrzne ścianki i pozostawić balon na kilka minut. Należy zostawić go zamknięty, ponieważ właściwości odkażające mają opary siarki.

    Pirosiarczyn potasu do wina i jego skutki

    Pirosiarczyn potasu powinno przechowywać się w chłodnym i suchym miejscu. Najlepiej zabezpieczyć przed dostępem dzieci, w szczelnych opakowaniach. Produkt jest bardzo trwały, a także nie posiada daty ważności. Pirosiarczyn potasu jest silnie toksyczny. Nie można wdychać oparów, gdyż również są silnie toksyczne. Zapach może powodować zawroty głowy i mdłości. Wszelkiego rodzaju zabiegi z użyciem pirosiarczynu potasu powinny być przeprowadzane w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. W przypadku jakiegokolwiek spożycia koniecznie trzeba jechać do szpitala. Środek powoduje poparzenia przełyku, a także żołądka. W przypadku kontaktu ze skórą miejsce należy obficie spłukać bieżącą wodą. Pirosiarczyn potasu może obniżyć zawartość witamin w produktach na skutek utlenienia. Przyczynić się może również do podrażnienia żołądka, mdłości, a także powodować bóle głowy. Rozkłada się w wątrobie do nieszkodliwych siarczanów. Wydalany wraz z moczem. Warto pamiętać o tym, żeby nie przekraczać zalecanych dawek. Należy także stosować odpowiednie, ale i bezpieczne stężenia tego środka. Zgodne z informacją umieszczoną na etykiecie preparatu. Przed zakupem warto, jest dokładnie przeczytać instrukcję oraz zawartość na butelce.

  • Płatki dębowe do wina

    Płatki dębowe francuskie oraz amerykańskie w różnym stopniu opiekania dodają tanin. Podnoszą swój ogólny charakter i aromat. Stabilizują kolor domowych win czerwonych, ale również innych nalewek, wódki, czy piwa. Nadają się idealnie do starzenia trunków niskoprocentowych. Do takich alkoholi należą wina, miody pitne, czy też piwo.

    Czym są płatki dębowe do wina?

    Płatki dębowe do wina są to drobno poszatkowane szczapy dębowe. Ściśle upieczone w kontrowanych warunkach. Podczas pieczenia istotną rzeczą jest właśnie temperatura i czas. W zależności od dwóch parametrów uzyskuje się odmienne aromaty. W późniejszym procesie najistotniejszy jest smak, jak i aromat domowego trunku. Płatki dębowe po zaprawkach i koncentratach smaków łatwa, jak i tania forma filtrowania trunku. W tradycyjnych beczkach przechowuje się dobre jakościowe wina i mocne trunki, takie jak whisky. Jeśli alkohol ma mieć intensywny i bardziej szlachetny kolor, należy podkręcić smak. Alternatywą dla leżakowania w dębowej beczce są płatki dębowe. Niewielka ilość płatków na etapie fermentacji wina potrafi zdziałać cuda. Kilka sztuk płatków na litr w zupełności wystarczy na etapie jego leżakowania w butelce. Po uzyskaniu już określonego posmaku, płatki dębowe należy usunąć z butelki. Robi się to w celu, aby trunek nie zgorzkniał i zbyt mocno nie zmienił oryginalnej barwy. Tak zwane chipsy dębowe do wina to główny atut przygotowywania domowych alkoholi. 

    Jak działają płatki dębowe?

    Zawarte w drewnie taniny i substancje. Aromatycznie pozwolą w niewielkim stopniu podkręcić ich naturalny smak oraz kolor trunków. Nadają odrobiny szlachetności i wyrafinowania. Do tego procesu przyczynia się właśnie umieszczenie pewnej ilości płatków dębowych. Do uszlachetnienia i uzyskania efektu beczki należy przede wszystkim używać wyłącznie sprawdzonych płatków. Płatki dębowe do wina pozyskiwane są z określonych gatunków dębów. Wykorzystywane są od wieków do produkcji. Oprócz pochodzenia płatków bardzo ważny jest sposób przygotowywania, jak i ich wielkość.

    Jak używać płatków dębowych?

    Wiórki dębowe można znaleźć o różnym poziomie wypalenia oraz wielkości. Płatki mocno wypalone pozwolą uzyskać jak najbardziej intensywny kolor. Zaoferują najwięcej substancji aromatycznych. Czasami zdarza się jednak przesadzić z aromatyzacją trunków. W takich sytuacjach należy jednak pozostać przy płatkach średnio wypalonych lub wybrać płatki naturalne. Takie płatki są najlepszym źródłem garbników. Najdrobniejsze wiórki dębowe do wina oddają swoje naturalne aromaty. Dodanie ich zaleca się już na początku fermentacji zacieru. Płatki dębowe do wina o większych rozmiarach. Uwolnione od substancji aromatycznych, mają bardziej subtelny przebieg. Takie płatki powinny być dodawane do trunków dopiero w momencie leżakowania. Dzięki temu zyska się bardziej bogaty i aromatyczny zapach. Kolor również będzie ciekawy i dodawał intensywności. Najczęściej przyjmuje się podanie na jeden litr wina. Potrzebny jest ok. od 1 do 4 gram płatków. W praktyce to kwestia indywidualnych upodobań. Płatki dębowe w zależności od potrzeb można dodać nieco więcej lub mniej.

  • Pojemniki na...

    Balony na wino i pojemniki na wino

    Balony na winopojemniki na wino to wygodne oraz wytrzymałe naczynia do fermentacji owoców. W ofercie sklepu Alembik.eu znajdziesz niewielkie gąsiory do wina oraz pojemne zbiorniki na przygotowany przez Ciebie alkohol. Sprawdź szeroką gamę produktów naszego sklepu.

    Balony i pojemniki na wino

    Balony i pojemniki na wino doskonale nadają się do procesu fermentacji oraz późniejszego przechowywania własnoręcznie przygotowanego trunku. Balony oraz butle na wino są nie tylko funkcjonalne, ale także ozdobne. Co istotne, szkło nie reaguje z alkoholem ani kwasami, więc nie ma najmniejszego wpływu na smak trunku. Pojemniki fermentacyjne z kolei nie mają reprezentatywnego wyglądu, ale są lekkie, wygodne oraz wykonane z tworzywa dopuszczonego do kontaktu z żywnością, w tym do produktów zawierających alkohol, co dla producenta wina domowej roboty jest najistotniejsze.

    Balony do wina i gąsiory do wina

    Balony do wina to niezastąpione akcesoria w domowej produkcji alkoholu. Balon do wina zwany też gąsiorem odgrywa kluczową rolę w procesie produkcji win i miodów. Świetnie sprawdza się w przechowywaniu wyprodukowanego alkoholu. W ofercie sklepu Alembik.eu znajdziesz szklane balony i butle do wina w koszach plastikowych i wiklinowych, które chronią gąsior przed stłuczeniem, a ich przenoszenie jest znacznie łatwiejsze dzięki wygodnym uchwytom. Sprawdź szeroki wybór balonów do wina oraz butli na wino o różnym kształcie i pojemności od 5 do 34 litrów.

    Butle na wina

    Podobnie jak balony na wino, tak odpowiednio zabezpieczona, szklana butla na wina stanowi idealne środowisko dla rozwoju drożdży. Dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z domową produkcją wina, szczególnie dedykowane są butle na wino z szeroką szyjką, które będą łatwe w czyszczeniu, a możliwość rozlania trunku jest zminimalizowana. Solidnie wykonana butla na wino może służyć jej posiadaczowi przez długie lata. Butle do wina mogą przydać się podczas mniejszych i większych uroczystości, takich jak wesela. Postawione na stole 2 litrowe butle na wina będą prezentowały się doskonale. Większe butle sprawdzą się do przechowywania alkoholu w spiżarni lub piwniczce.

    Pojemniki na wino

    Pojemniki na wino, a precyzyjniej pojemniki fermentacyjne doskonale sprawdzają się przy fermentacji win owocowych, miodów pitnych, piwa oraz cukrówek. Pojemniki na wino są łatwe w myciu, sterylizacji, przenoszeniu i przechowywaniu. Sklep Alembik.eu oferuje różnej wielkości i pojemności pojemniki fermentacyjne oraz beczki fermentacyjne. Możesz wybrać modele z uchwytem albo bez oraz klasyczne lub stożkowe.

    Stożkowe pojemniki na wina

    Stożkowe pojemniki na wina dostępne w sklepie Alembik.eu charakteryzuje wysoka wytrzymałość i grube ścianki. Dostępne modele mogą zmieścić nawet kilkaset litrów alkoholu. System zamykania jest wygodny, ponieważ opiera się na 4 nakrętkach, a w zestawie oprócz samego pojemnika stożkowego znajdziesz: uszczelkę, rurkę fermentacyjną oraz stelaż. Sprawdź ofertę naszego sklepu Alembik.eu i wybierz coś dla siebie.

    Sprzedawane przez nas produkty posiadają atest!

  • Pożywka dla drożdży...

    Pożywka dla drożdży winiarskich jest niezbędna do przeprowadzenia udanej fermentacji alkoholowej. Stosuje się ją ze względu na skład oparty na związkach azotowych i fosforowych, których drożdże potrzebują do prawidłowego rozwoju. Warto pamiętać, że odpowiednio rozwinięte drożdże gwarantują wyrób najwyższej jakości wina. Każdy producent domowej roboty alkoholu wie, jak ważną rolę podczas fermentacji odgrywa pożywka dla drożdży i w jaki sposób wpływa na wyśmienity smak i aromat wina.

    W sklepie Alembik.eu możesz znaleźć uniwersalne, wieloskładnikowe pożywki dla drożdży winiarskich, przeznaczone do win czerwonych oraz białych. Sprawdź naszą ofertę sprawdzonych pożywek dla drożdży, których użycie daje pewność, że jakość przygotowanego trunku będzie doskonała.

    Jak działa pożywka do wina?

    Pożywka winiarska odpowiada za szybkie namnażanie się drożdży, a proces fermentacji alkoholowej zostaje znacznie przyspieszony. Co więcej, pożywka do wina gwarantuje pełne odfermentowanie cukru zawartego w owocach i dodanego w czasie produkcji wina. Związki zawarte w pożywkach do drożdży są całkowicie wykorzystywane przez drożdże w trakcie ich namnażania, dlatego w żadnym stopniu nie wpływają na smak i aromat wina oraz są w pełni bezpieczne dla człowieka. Pożywka do wina to tani i niezwykle prosty sposób na dostarczenie drożdżom wszystkiego, czego potrzebują. Działanie pożywki do drożdży winiarskich doceniają producenci wina na całym świecie.

    Jak stosować pożywkę do drożdży?

    Pożywka do drożdży powinna zostać dodana do nastawu w początkowej fazie produkcji wina. Dzięki temu proces fermentacji znacznie przyspieszy. Drugim sposobem jest podzielenie pożywki dla drożdży winiarskich na trzy równe części i dodanie pierwszej z nich w początkowej fazie fermentacji, a pozostałe części należy aplikować co kilka dni. Dodanie pożywki dla drożdży winiarskich jest niezwykle ważne. Drożdże z niewystarczającą ilością naturalnych pożywek będą rosnąć przez pewien czas, po czym proces się zatrzyma, a wino nie osiągnie odpowiedniej mocy i będzie podatne na psucie się.

    Pożywka do drożdży winiarskich może być stosowana do każdego rodzaju wina. W naszym sklepie znajdziesz najwyższej jakości pożywki oraz cały pakiet zawierający drożdże winiarskie, pożywkę oraz enzym pektolityczny.

  • Prasy hydrauliczne do...

    Jesień to dla wielu ulubiona pora roku. Piękne, różnorodne kolory wszędzie dookoła. Wieczory spędzane pod kocem z kubkiem ciepłej herbaty i niezastąpiona melancholijna aura, którą niemalże czuć w powietrzu. To wyczekiwany czas nie tylko dla zmęczonych latem, ale też dla sadowników czy winiarzy. To moment w roku najbardziej obfity w jabłka, gruszki, śliwki i wiele innych sezonowych owoców. Ręczne wykonywanie soków i win mogłoby zająć wieczność. Co więc zrobić, aby ułatwić sobie pracę? Z pomocą przychodzą wyciskarki i prasy!

    Wybór prasy - wyciskarki owoców

    Jeżeli planujemy przerabiać owoce na domowe wino, warto zaopatrzyć się w dobrą hydrauliczną prasę do owoców. Pozwala ona na znacznie szybszą obróbkę, ponieważ owoce przed włożeniem do prasy - wyciskarki owoców wystarczy umyć i odkroić zepsute części. Większość owoców nie wymaga nawet pokrojenia na kawałki. Nie trzeba także usuwać pestek i gniazd, co z pewnością oszczędza sporo czasu w porównaniu do wyłącznie ręcznego przerabiania.

    Co warto wiedzieć przed użyciem hydraulicznej prasy do owoców?

    Przed użyciem hydraulicznej prasy do owoców należy wiedzieć, że łatwiej jest tłoczyć sok z owoców, które zostaną poddane wstępnej obróbce, czyli rozdrobnieniu, na przykład za pomocą maszynki do mielenia mięsa lub podobnego urządzenia i potraktowaniu środkiem enzymatycznym np. pektolazą. Przy rozdrabnianiu owoców przez prasę trzeba także pamiętać, by nie rozgniatać owoców na całkowitą miazgę - „papkę”, spowoduje to zmętnienie soku i późniejsze problemy z klarowaniem. Przed użyciem prasy do owoców twardszych, takich jak jabłka czy gruszki, należy je pokroić na kawałki, zalać wrzątkiem i zostawić, by ostygły.

    Budowa prasy do owoców do produkcji wina, soków

    Domowe prasy to głównie prasy śrubowe nazywane też ramowymi. Składają się z tłoku i beczki z drewna lub stali. Zasada ich działania jest prosta. Dociskany ręcznie tłok zgniata owoce. Po ich przetłoczeniu w worku filtracyjnym pozostaje miąższ i resztki owoców. Aby odcedzić sok, worek należy najpierw wyciągnąć z urządzenia.

    Na co zwracać uwagę przy wyborze prasy do owoców?

    Wybierając prasę do owoców, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na pojemność. Do domowej produkcji z pewnością wystarczą urządzenia o pojemności kilku litrów. Jednak jeśli planujemy wytwarzanie większych ilości wina, soków czy innych płynów, pojemność wynosząca nawet 18 l będzie dla nas odpowiednia.

  • Przewody/rurki/wężyki/...

    Przewody, rurki, węże silikonowe i igielitowe wykorzystywane przy np. podłączaniu wody do destylatorów, obciągu wina, piwa. Przewód igielitowo-silikonowy jest miękki przeznaczony do kontaktu z żywnością. Jest też odporny na działanie niskich temperatur i w ograniczonym czasie wyższych temperatur do 120°C oraz na działanie czynników chemicznych.

    Wybór rurki do wina

    Rurka czy wężyk do wina to element, do którego zakupu większość początkujących wytwórców domowych alkoholi nie przykłada dużej wagi, popełniając tym samym błąd. Ta część specjalistycznych przyrządów ma ogromny wpływ na efekt pracy, ponieważ zachodzą w niej ważne procesy generujące smak, moc i jakość przyszłego alkoholu. Z tego powodu, ci bardziej doświadczeni wybierają silikonowe rurki fermentacyjne do wina zamiast taniej alternatywy z PVC.

    Jakie rurki do wina wybrać?

    Tanie wersje wężyków do wina zrobione są z tzw. PVC, czyli polichlorku winylu. Niestety, elementy połączeniowe wykonane z takiego materiału nie zawsze są w stanie wytrzymać kontakt z silnymi związkami chemicznymi, wysokimi temperaturami czy innymi czynnikami mogącymi naruszyć ich strukturę w czasie wytwarzania alkoholu. Dlatego warto wybrać rurki fermentacyjne do wina silikonowe lub igielitowe.

    Co wyróżnia silikonowe wężyki do wina?

    Do cech węży silikonowych należą między innymi:

    • odporność na ścieranie nawet po wielu użyciach (oczywiście takie rurki różnią się między sobą, planując długotrwałe użytkowanie, warto wybrać te trwalsze),

    • odporność na niskie i bardzo wysokie temperatury (nawet do 120 stopni),

    • elastyczność (pozwala to połączyć elementy systemu bez uszkodzenia drożności instalacji),

    • niewrażliwość na związki chemiczne,

    • trwałość (w porównaniu np. do wężyków do wina wykonanych z gumowych materiałów),

    • brak zapachu (co gwarantuje, że roztwór zachowa swoje własne walory zapachowe),

    • stabilność mechaniczna (oznacza to, że rurka nie zepsuje się podczas zginania),

    • łatwość montażu,

    • niezbyt wysoka cena (względem wysokiej jakości rur miedzianych).

    Czyszczenie rurek do wina

    Aby nasze wyroby alkoholowe były takie, jak sobie wymarzyliśmy, musimy pamiętać o regularnym czyszczeniu wężyków do wina. Należy po każdej destylacji dokładnie wypłukać rurkę fermentacyjną bieżącą wodą. Jeśli to za mało, można wykorzystać specjalne szczotki. Po umyciu powinno się wysuszyć przewody, najlepiej wieszając je gdzieś. Kiedy widzimy, że nasz wężyk do wina stracił początkową jakość, na wszelki wypadek warto wymienić go na nowy.

  • Rurki fermentacyjne

    Rurka fermentacyjna, do czego służy?

    Każdy winiarz robiący domowe wino korzysta z różnych akcesoriów przydatnych do realizacji wspaniałego alkoholu. Staje przed trudnym wyborem, czyli jaki sprzęt warto zakupić? Winiarze zaawansowani będą mieć inne potrzeby. Osoby, które zaczynają swoją przygodę z winiarstwem, będą potrzebować najważniejszych asortymentów. Takimi okazać się nawet rurka fermentacyjna.

    Rurka do wina i jej zastosowanie

    Pasjonat winiarstwa ma ogromny wybór. Nie tylko w kwestii surowca, czyli winogrona, owoców sezonowych, czy suszonych, ale i sprzętu. Istnieje wiele różnych akcesoriów, które przydają się na różnych etapach. Najbardziej oczekiwany moment to degustacja. Bez rurki do wina nie byłoby to możliwe. Rurka fermentacyjna zajmuje szczególne miejsce. Stanowi jedyny łącznik między tym, co dzieje się w pojemnikach fermentacyjnych. Znaczenie rurki fermentacyjnej do wina trudno przecenić. Woda, która wypełnia rurkę przede wszystkim, zabezpiecza nastaw przed kontaktem z tlenem. Jednocześnie wypuszcza wydobywający się dwutlenek węgla. Zlekceważenie ma najczęściej przykre konsekwencje. Przede wszystkim może powodować bardzo intensywne natlenienie płynu. Powoduje to utlenienie się powstającego etanolu do kwasu octowego. Osoba początkująca powinna pamiętać przede wszystkim, że nie wolno zamykać odpowietrzenia. Jeśli taka sytuacja będzie miała miejsce, może to spowodować pęknięcie balonu. Przez przesuwający się słupek wody można obserwować zmieniającą się intensywność procesu fermentacji. Przechodzi z etapu burzliwego, który charakteryzuje się intensywnym bulgotaniem do kolejnego. Następny nazywa się stacjonarny. Warto pamiętać, że zamiast wodą, rurki do wina można wypełnić oleistą cieczą, która będzie mniej parować.

    Jakie wyróżniamy rurki do wina?

    Rurka fermentacyjna może być wykonana ze szkła. Świetnie się sprawdza również po zamontowaniu w gumowych korkach do balonów. Może to być również rurka plastikowa. Podstawowym celem jest niedopuszczenie powietrza do wnętrza balona. Chroni dodatkowo przed owadami. W szczególności przed muszkami owocowym, które doprowadzić by mogły do zaoctowania wina. Najlepiej posiadać mały zapas balonów, gdyż szkło, z którego są wykonane, jest kruche. Przy wkładaniu lub wyjmowaniu rurki do wina z korka należy uważać, aby nie pękła. Natomiast w najgorszym przypadku resztki szkła mogą wpaść do nastawu. Mówi się, że coraz większą popularność zdobywa rurka fermentacyjna do wina wykonana z tworzyw sztucznych. Dzieje się tak, ponieważ spełniają one te same funkcje co rurki szklane. Uszkodzenie ich staje się praktycznie niemożliwe. Plastikowe rurki do wina mają również różne kształty i rozmiary. Przez to nadają się lepiej do niektórych zastosowań. Jednym z głównych rodzajów to takie, które można użyć podczas fermentacji.  W tym przypadku chodzi o pojemności 60L. Oprócz zwykłych rurek fermentacyjnych do balonów można spotkać się z rurkami dostosowanymi do wiader fermentacyjnych. Umożliwiają one ustawianie baloników jeden na drugim. Taka rurka fermentacyjna mocowana jest z boku pojemnika, tylko jeśli wyposażony jest w odpowiedni otwór.

  • Sitka stalowe i...

    Sitka plastikowe, do czego służą?

    Jednymi z niezbędnych i podstawowych elementów wyposażenia każdej kuchni są sitka plastikowe. Te akcesoria mają kilka zastosowań. Można używać do przecedzenia ugotowanego makaronu, ryżu, odsączenia, czy też opłukania owoców. Dzięki ich zastosowaniu można przepłukać makaron pod bieżącą wodą.

    Funkcje, jakie pełni sitko stalowe

    W ofercie można znaleźć wiele klasycznych, stalowych lub plastikowych sitek o różnych wielkościach. Sitka ze stali nierdzewnej mogą służyć również jako przesiewacze do mąki. Dzięki temu każdy wypiek będzie bardziej pulchny, ale i smaczny. Takie sitka można używać nawet do odcedzania warzyw z zup. Sitko stalowe dodatkowo posiada nóżkę. Umożliwia ona odstawienie przecedzonego makaronu. Jest również sporym ułatwieniem podczas gotowania potraw. Jeśli w planach jest upieczenie dobrego ciasta na wieczór, można użyć wtedy sitka. Sitko plastikowe pomoże dokładnie oczyścić z dodatkowych zabrudzeń. Wtedy wypiek stanie się lepszy i z pewnością udane.  Cedzaki i sitka plastikowe to podstawa każdej kuchni. Bez nich codzienne przygotowywanie posiłków staje się o wiele trudniejsze. Cokolwiek by nie było w planach, posiadanie pod ręką sitko stalowe może być o wiele łatwiejsze. Sitka stalowe są również bardzo pomocne przy domowej produkcji alkoholi. Przydają się, chociażby podczas przelewania i przecedzania wina i nalewek. Sitka plastikowe wykorzystujemy na początkowym etapie filtrowania nastawu. Proces ten polega na odcedzeniu z resztek owoców, pestek, czy też skórek. Sitko plastikowe jest w tej kwestii bardzo przydatne. Będzie pomocne podczas robienia moszczu. Jest to początkowy etap zacierania owoców na wino. Jeśli dopiero zaczyna się przygodę z produkcją wina, warto zwrócić uwagę na kilka detali. Do odsączania i oczyszczania owoców można użyć domowego sitka. Bardzo dużo zależy od ilości owoców i jaki jest zamiar przeznaczyć na ten cel. Należy pamiętać, że im lepiej oczyścimy całą mieszaninę, tym większe prawdopodobieństwo, że produkt nas zachwyci.

    Sitka ze stali nierdzewnej do mąki i alkoholi

    Do sitka plastikowego należy nasypać mąkę i lekko potrząsnąć poziomo. Można również lekko potrząsać sitkiem do góry lub uderzać w nie drugą dłonią. Ważne jest, aby tak zrobić, ponieważ mąka przesypuje się do podłożonej pod spodem miski. Mąkę można zmieszać z kakao, proszkiem do pieczenia, czy sodą. Należy pamiętać tylko o przesianiu wszystkich tych składników, wtedy lepiej się połączą. Przesypywana mąka wygląda wtedy jak cukier puder. Sitka stalowe należy wybierać odpowiednio do produktów. Najważniejsze jest, żeby mąki nie przesiewać przez za małe oczka na siłę. Będzie to bardzo czasochłonne, a na dnie zostaną np. resztki przypraw. Sitko plastikowe może służyć także do przecedzania alkoholu. Podczas robienia smacznych i domowych win na jakąś okazję lub spotkanie wieczorne. Jak najbardziej wskazane jest używanie sitka po to, aby w alkoholu nie znajdowały się żadne zabrudzenia. Efektem będzie na koniec pyszne wino, które zasmakuje na pewno wszystkim. Goście będą zadowoleni i z pewnością nic nie zaburzy aromatu i smaku.

  • Stojaki na wino/półki...

    Asortyment stojaków na wino przydatnych do przechowywania butelek z ulubionymi trunkami.

    Funkcje stojaków na wino

    Stojak na wino stanowi doskonałe dopełnienie wnętrza, ale przede wszystkim pełni funkcję użytkową. Pozwala na przechowywanie win w pozycji leżącej, a właśnie tak, według specjalistów, powinno się przechowywać butelki, z korkami. Regał na wino zapewnia dłuższą trwałość trunku, ponieważ korek pozostaje wilgotny cały czas, co z kolei gwarantuje, że butelka się nie rozszczelni.

    Oferujemy szeroki wybór półek na wino, które pomieszczą od 4 do 119 butelek. Możemy więc zapewnić, że zarówno właściciel kilku alkoholi, jak i posiadacz większej kolekcji znajdzie w naszym sklepie odpowiedni regał na butelki, który sprosta jego wymaganiom.

    Gdzie umieścić stojak na wino?

    Sprzedawane przez nas stojaki na wino świetnie nadadzą się do zaprezentowania win w salonie lub kuchni, a także do przechowywania większej liczby sztuk w piwnicy lub spiżarni. Dekoracyjna półka na wino umiejscowiona w sercu domu przedstawi gościom nasz gust, preferencje oraz za pomocą winnych etykiet pokaże, gdzie spędziliśmy wakacje. Natomiast, schowany w piwnicy drewniany regał na wino świetnie przechowa domowej roboty trunki. Niezależnie od pomieszczenia należy pamiętać, że butelki powinny stać w nienasłonecznionym miejscu o kontrolowanej temperaturze i wilgotności. Wybór lokalizacji zaczynajmy więc od zwrócenia uwagi na warunki.

    Materiał, z którego wykonano regał na wino. Czy ma znaczenie?

    Stojaki na wino wykonuje się przede wszystkim z drewna lub metalu. Te metalowe charakteryzują się większą wytrzymałością, zapewniają butelkom stabilność, a także przez cały czas gwarantują ich prawidłowe ułożenie. Zaletą drewnianych stojaków na wino jest niewątpliwie klasyczny wygląd oraz w przypadku twardego drewna również dobra wytrzymałość. Najpopularniejsze obecnie jest drewno sosnowe. Aby jednak być pewnym, że nasze butelki są przechowywane bezpiecznie, niezależnie od materiału, warto samodzielnie zadbać o stabilność. Pomoże w tym upewnienie się, czy regały stoją na płaskim podłożu i przykręcenie lub przymocowanie ich do ściany.

    Dlaczego drewniane stojaki na wino są ponadczasowe?

    Drewniane stojaki na wino idealnie wkomponowują się w aranżację każdego pomieszczenia. Stojak na wina z drewna sprawdzi się we wnętrzu zaprojektowanym w stylu klasycznym, skandynawskim lub nawet nowoczesnym. Ze względu na swój minimalistyczny wygląd, prostą budowę oraz możliwość wyboru odcienia drewna, drewniany stojak na wino może stać się nieodłącznym elementem wystroju naszego salonu. Kolekcjonerzy win, którzy lubią odważne rozwiązania, mogą wybrać zupełnie nietypowe kształty i nieoczywiste kolory drewnianych regałów na wino. Stojak na wina z drewna bez względu na barwę, czy kształt, pełni funkcję reprezentatywną i nadaje całemu wnętrzu klasy oraz prestiżu.

    Pojemność stojaka na wino

    Najczęściej wybieranymi stojakami na winostojaki drewniane, jednak czy tylko materiał, z jakiego wykonany jest regał, ma znaczenie? Oczywiście, że nie. Jednym z istotniejszych aspektów podczas wyboru drewnianego stojaka na wino, o którym często można zapomnieć, jest ustalenie liczby butelek w naszej domowej kolekcji, którą chcemy przechowywać. Należy wziąć pod uwagę nie tylko te, które aktualnie znajdują się w naszych zbiorach, ale także warto określić przewidywania dotyczące rozwoju kolekcji, którą z dumą chcemy prezentować w swoim salonie lub piwniczce. Jeśli jesteś pasjonatem i prawdziwym kolekcjonerem win, a ich ilość będzie stale rosła, powinieneś zainwestować w solidny, duży drewniany regał na wino.

    Nasza oferta stojaków na butelki

    Zachęcamy do kupna regałów na wino w naszym sklepie. Oferujemy stojaki na butelki w różnych rozmiarach wykonane z surowego drewna sosnowego oraz z metalu.

    Zapraszamy do zapoznania się z asortymentem!

  • Suszarki do butelek

    Suszarka do butelek, dlaczego jest tak istotna?

    Suszarka do butelek może być niezwykle pomocna podczas wytwarzania domowych alkoholi. Dokładne mycie, wyparzanie i suszenie butelek jest niezwykle ważne dla zdrowia. Pozostawione resztki z produkcji alkoholu na akcesoriach są doskonałą pożywką dla bakterii. Mogą czasami spowodować wśród ludzi zatrucie pokarmowe, biegunkę, czy inne dolegliwości.

    Suszarka do butelek i jej zastosowanie

    Wśród akcesoriów do produkcji wina znajdują się również suszarki do butelek. Nadają się do pojemników wykonanych z różnych materiałów. Takich jak szkło, plastik i innych tworzyw. Szkło to taki materiał, któremu można dać drugie życie. Warto zbierać również opakowania z tego surowca. Po zebraniu większej partii np. kilkunastu-kilkudziesięciu sztuk czas na dokładne ich wyczyszczenie. Butelki można ponownie  z czasem wykorzystać, dlatego dokładne mycie jest jak najbardziej potrzebne. W tej sytuacji jak najbardziej przyda się suszarka na butelki. Po dokładnym wyczyszczeniu butelek w środku i na zewnątrz warto pozostawić je do wyschnięcia. Butelki do ponownego użycia muszą dokładnie być wysuszone. Na suszarce do butelek suszyć można jednocześnie wiele butelek. Zależy to oczywiście od wybranego wariantu. Dostępne są takie, które pomieszczą 45 lub 81 butelek jednocześnie. Dodatkowym atutem tego stojaka na butelki jest fakt, że jest on obrotowy. Taka funkcja może być naprawdę pomocna podczas suszenia oraz dokładne mycia. Suszarka do butelek to bardzo użyteczny produkt dla osób, które produkują domowe, wysokoprocentowe trunki. Zanim przystąpi się do prac nad przetworami lub alkoholem, warto przygotować na nie pojemniki. Suszarka do butelek ma bardzo niewielkie wymiary. Dzięki temu swoje miejsce może znaleźć w każdym zakamarku kuchni. Można zakupić na 45 butelek, które mają wysokość 55 centymetrów. Ten większy na 81 butelek posiada 75 centymetrów. Stojak na butelki przyspiesza ociekania umytych naczyń i opakowań. Dzięki tej funkcji można zaoszczędzić trochę czasu. Wykorzystać go można na przygotowanie moszczu do domowego wina lub nalewki.

    Suszarki na butelki i ich higiena

    Dokładne mycie wykonywać najlepiej jest ręczne. Używać można do tego specjalnego, organicznego płynu i szczotki do butelek. Jeśli producent dopuszcza mycie butelki w zmywarce, można to jak najbardziej wykonać. Pamiętać należy zaraz po wyjęciu dokładnie sprawdzić, czy w zakamarkach nie pozostały resztki. Następnie należy ustawić butelki na suszarce do butelek. Sterylizacja codzienna gwarantuje, że na powierzchni butelki nie rozwiną się bakterie, ani grzyby. Sterylizować butelki można również we wrzątku, a także w specjalnych urządzeniach lub mikrofalówce. Wtedy również należy pozostawić butelki do samoczynnego suszenia. Butelki najlepiej pozostawić do wyschnięcia na specjalnej suszarce na butelki. Istnieje wiele suszarek do butelek, które sprawdzą się do każdego użytku. Warto posiadać w domu suszarkę, ponieważ stanowi ułatwienie w tworzeniu alkoholu i późniejszym myciu.

  • Klarowanie wina

    Klarowanie i filtrowanie wina

    Klarowanie wina nie jest zabiegiem czysto kosmetycznym, który służy wyłącznie poprawie jego aparycji. Pozbycie się wszelkich zawiesin i osadów ma także inny, z winiarskiego punktu widzenia bardziej istotny cel. Służy do stabilizacji fizykochemicznej i mikrobiologicznej. Dzieje się tak, aby po rozlaniu wina do butelek nie zdarzyły się już żadne nieprzyjemności.

    Klarowanie wina, dawniej i dziś

    Młode wino po zakończeniu fermentacji i pierwszym zlaniu znad osadu może być mniej lub bardziej mętne. Dlatego tak ważnym zabiegiem jest klarowanie wina. Pozostają w nim martwe komórki drożdży w formie zawiesiny. Występują bakterie mlekowe, fragmenty skórek, pestek winogron i inne cząstki stałe. Występujące wszelkie zanieczyszczenia dość szybko zaczynają opadać na dno zbiornika. Niekiedy już po paru tygodniach można znad tego wtórnego osadu ściągnąć wyklarowane wino. Filtrowanie wina przy użyciu filtrów trwa o wiele krócej. Efekt po dodaniu do wina aromatów jest podobny jak przy filtracji z użyciem lejka. Tradycyjna metoda jest niezwykle czasochłonna. Młode wino pozostawiało się, aby zanieczyszczenia opadły na dno. Można je było ściągnąć, pozostawiając tym samym osad na dnie. Zwykle to jednak nie wystarczało, aby wino było całkowicie wyklarowane. Wino pozostawiano na kilka miesięcy i ponownie wykonywano cały zabieg. Zdarzało się, że ten sposób klarowania wina zajmował ponad rok. Według starej tradycji winiarskiej w pierwszym roku wino zlewano trzy razy. W drugim natomiast dwukrotnie, a w trzecim raz. Dopiero później trunek był uważany za gotowy do butelkowania. Współczesne metody klarowania i filtrowania wina pozwalają na uzyskanie klarownego trunku o wiele szybciej. Polega to na dodaniu do mętnego wina rozmaitych substancji. Celem jest skuteczne zwalczenie cząsteczek zanieczyszczeń. Substancje zanieczyszczone później opadają na dno. Następnie postępuje się według tradycyjnej metody, czyli ściąga się klarowne wino znad osadu. W porównaniu do dawnych sposobów, po użyciu środka klarującego czysty trunek uzyskuje się dużo szybciej. Klarowanie wina jest niezwykle łatwe i przyjemne. Już po kilku lub kilkunastu dniach można cieszyć się pięknie wyklarowanym trunkiem. Może się zdarzyć, że będzie wymagało jeszcze dodatkowego filtrowania wina. Cały ten proces jest wręcz błyskawiczny, jeśli porównać go z dawnymi przepisami winiarskimi.

    Środek do klarowania wina

    Popularne wśród winiarzy jest środek do klarowania wina. Pomaga dokładnie oczyścić wino z wszelkich zanieczyszczeń. Istnieje wiele win z tarniny lub jarzębiny. Wina są bardzo gorzkie i zawierają dużo garbników. Właśnie ich niedobór w trunku utrudnia proces klarowania. Bardzo popularny preparat do klarowania wina to węgiel aktywny. Należy dodać 0,5 dag na 10 litrów wina. Następnie należy pozostawić trunek w ciemnym miejscu na czternaście dni. Po tym czasie wino należy przefiltrować. Można również sięgnąć po dostępne w sklepach winiarskich profesjonalne środki do klarowania wina. Bentonit to jeden z najczęściej używanych środków. Jeden gram tej substancji na litr wina, pozwala skutecznie pozbawić zanieczyszczeń. Główną cechą substancji jest bardzo skuteczne wiązanie różnych typów białka.

  • Szczotki do mycia...

    Szczotka do mycia balonów na wino

    Szczotka do mycia balonów na wino wykonana jest z solidnego tworzywa. Służy nie tylko do wina, ale i innych napojów. Oferta przedstawia szczotki w różnym rozmiarze. Dzięki temu łatwo można dobrać odpowiednią do wielkości zbiornika, czy butelki. Szczotki są wystarczająco elastyczne, by dotrzeć w trudno dostępne miejsca. Dzięki szczotce można dokładnie wyczyścić zabrudzenia.

    Szczotka do mycia butelek po winie, jakie ma zalety?

    Szczotka do mycia butelek po winie posiada wiele rozmiarów. Balony również posiadają swoje rozmiary, dlatego do czyszczenia trzeba dobrać odpowiednią szczotkę. W ofercie dostępne są różne rozmiary balonów, jak i szczotki do mycia. Wystarczy najpierw zorientować się jakie butelki się znajdują lub są potrzebne. Szczota do mycia balonów na wino ma wiele zalet. Przede wszystkim są bardzo wygodne w użyciu. Szczotka o gęstym włosiu o średnicy 8 cm, przeznaczona jest do mycia balonów. Drut, na którym, znajduje się włosie szczotki, jest sztywny, ale sprężysty. Odpowiednio wyprofilowany kształt pozwala na dokładne wyczyszczenie nawet ciężko dostępnych miejsc. Dlatego w ofercie można znaleźć różne rozmiary. Dopasowanie szczotki do mycia butli do wina nie jest skomplikowane. Wystarczy tylko poświęcić chwile i wybrać odpowiednią pod względem wielkości butli. Szczotka do mycia balonów na wino szklanych to niezastąpiony pomocnik podczas mycia winiarskiego wyposażenia. Kształt balona jest bardzo ważny w trakcie prowadzenia fermentacji. Czasami nawet podczas przechowywania trunku, ale znacząco utrudnia czyszczenie. Czystość naczyń, w których wykonuje się napoje, jest kluczowa dla uzyskania udanego trunku. Smaki, czy aromat ma niezwykłe znacznie w winiarstwie. Najlepszy smak, jak i zapach można uzyskać między innymi przez czyste naczynie. Dlatego ich pielęgnacja jest tak ważna podczas tworzenia domowych win. Chcemy bez problemu dotrzeć do wszystkich zakamarków bulwiastego pojemnika? Należy sięgnąć po szczotkę do mycia butelek po winie. Szczotki charakteryzują się wyraźnym wygięciem, które doskonale pasuje do zaokrąglonego kształtu balona. Dzięki temu szorowanie jest o wiele łatwiejsze i komfortowe.

    Szczotka do mycia butli do wina

    Szczotka do mycia balonów na wino to uniwersalny produkt. Dostępny jest we wszystkich sklepach, nawet internetowych. Pozwoli na szybkie i sprawne wyczyszczenie naczynia. Służy przede wszystkim do przygotowywania wina. Dzięki temu będzie ono czyste i gotowe do kolejnego użytkowania. Wyczyszczona szczotka jest niezwykle ważna. Higiena naczynia pełni bardzo ważne funkcje. Pomaga podczas tworzenia domowego wina. Szczotka do mycia butelek po winie wyróżnia się wygodą stosowania. Posiada długą rączkę i uchwyt, które ułatwiają operowanie narzędziem wewnątrz balonu. Uniwersalna szczotka do mycia butli do wina to przede wszystkim wygoda. Drut, na którym znajduje się włosie szczotki, jest sztywny. Dzięki swojej sprężystości nie pęka pod wpływem wyginania. Ułatwia to przede wszystkim proces czyszczenia balonów.

  • Tanina

    Tanina, magiczny składnik przy produkcji wina

    Tanina znana jest głównie pod nazwą garbników. Tworzą grupy związków organicznych, które są naturalnie syntetyzowane przez rośliny. Spotykać je można w winie dzięki surowcom użytym do wyrobu tego trunku. Takim jak winogrona oraz inne owoce. Występują one również w łodygach, a nawet w korze drzew. Na etykietach niektórych produktów możemy znaleźć je pod symbolem E181.​

    Co to jest tanina?

    Tanina w winie to złożone, organiczny związek chemiczny, który należy do dużej grupy garbników. Cechą charakterystyczną ich jest zdolność do denaturowania białek. W przypadku degustacji tanicznego wina efektem jest uczucie ściągania. Wynika to przede wszystkim z denaturacji białek występujących naturalnie na języku człowieka. Spotkanie się z takim winem jest często określana jako cierpkie. Nie jest to jednak trafne. To, co dzieje się w ustach nie jest smakiem, a uczuciem. Tanina i jej duża ilość zmienia teksturę wina. Powoduje to przede wszystkim uczucie ściągania, a nie smak cierpki. Podobne zjawisko można zaobserwować, próbując bardzo mocnej, czarnej herbaty. Dlaczego w roślinach można znaleźć garbniki? Jedną z przyczyn mogła być potrzeba ochrony przed ssakami. Na wszystkie te zwierzęta tanina działa podobnie. Części roślin o dużym stężeniu garbników nie są chętnie konsumowane przez roślinożerców. Tanina w winie ma swoją różnorodność i podlega zmianom. Występując w winie, może torpedować jego znakomity smak lub stanowić tak zwany kręgosłup. To on jest podstawą jakości. Z czasem ewoluują, zmieniając też charakter wina. Końcowy etap produkcji, który ma ogromny wpływ na garbniki, nazywa się dojrzewaniem. Winiarz, który zdaje sobie sprawę z taniczności wina może zdecydować o leżakowaniu. Odbywa się ono w beczkach dębowych. Mówi się, że im wino jest starsze, tym delikatniejsze stają się w nim taniny. Tym samym z nieprzyjemnego ściągania mogą dawać poczucie jedwabistości i pełni.

    Na co wpływaja tanina?

    Tanina ma największy wpływ na jego smak. Taniczność wina możne odkryć jego cierpkość i charakterystyczny, delikatnie gorzkawy posmak. Posmak ten można wyczuć bardzo łatwo. Nieco inaczej jest z cierpkością, która jest tylko specyficznym odczuciem powstającym w jamie ustnej. Dzieje się, tak, ponieważ tanina wiąże się z białkami zawartymi w ślinie. Prowadzi to do odczucia w ustach czegoś w rodzaju suchości i szorstkości. Tanina w winie może znacznie wydłużyć okres swojego leżakowania. Można w tym znaleźć wiele prawdy. Trzeba zaznaczyć, że zawartość tanin nie jest jedynym kryterium potencjału wina. Jeśli chodzi o produkcję czerwonego wina, można wskazać kilka kluczowych elementów. Wpływają one na finalną zawartość tanin:

    • Niektóre z nich z natury posiadają więcej garbników,

    • Ważny jest proces maceracji, czyli przetrzymywanie skórek winogron z miąższem, pestkami i sokiem. Przygotowane owoce uwalniają sok, do którego przedostaje się całe bogactwo związków ze skórek. Jest to głównie tanina, ale także barwniki i związki aromatyczne. Im dłużej trwa maceracja, tym więcej w winie pojawia się tanin,

    • W przypadku zbyt dużego nacisku może nastąpić rozgniecenie pestek winogron. Nie są smaczne m.in. z uwagi na ilość taniny, które wchodzi w ich skład.

  • Winopaki...

    Winopak - niezbędnik każdego wytwórcy win

    Wysokiej jakości skoncentrowane soki z winogron, tzw. wine-kity do robienia domowego wina uznanych firm La Mancha i Nonne Noir. Zestaw winopaku bag-in-box umożliwia przygotowanie 23 l znakomitego domowego wina.

    Nonne Noir są to najbardziej ekskluzywne winopaki do produkcji domowej wina dostępne na rynku. Koncentraty wina pochodzą z najbardziej znanych i respektowanych szczepów w świecie. To sprawia, że z tych win zwłaszcza po kilkumiesięcznym leżakowaniu win czerwonych można być dumnym gdy zaprosi się gości np. na obiad.

    Koncentrat do wina La Mancha została wprowadzona na rynek w 1981 roku. Początkowo sok winogronowy pochodził z dystryktu w regionie La Mancha w Hiszpanii - Quintanar del Rey. Później został rozszerzony zakres gatunków winogron oraz krajów ich pochodzenia.

    Zestaw winekit bag-in-box zawiera:

    • 5l koncentratu wina - soku winogronowego;

    • torebkę oznaczoną symbolem „E” – zawiera aktywne drożdże winne

    • torebkę oznaczoną symbolem „H” – zawiera stabilizator do wina

    • środek klarujący w przypadku win białych

    Obecnie dostać można wiele typów koncentratów na wino, takich jak hiszpańskie czy francuskie. Popularne są także zestawy, czyli tak zwane winopaki zawierające z reguły oczywiście koncentrat, drożdze aktywne i stabilizatory do wina.

    Jak używać koncentratu do wina?

    Nic prostszego! Przygotowany w szklanym balonie lub naczyniu do fermentacji koncentrat wina należy rozcieńczyć w wodzie (woda powinna być dobrej jakości, jeśli nie posiadamy takiej w naszym kranie, warto skorzystać z kupnej wody niegazowanej). Drożdże dołączone do zestawu musimy uwodnić przez 15 minut w 30 stopniach, a następnie dodać je do roztworu. Tak przygotowaną mieszankę odstawić na ok. 2 tygodnie. Po tym czasie fermentacja zakończy się, lecz na mieszaninie pozostanie osad, który należy zlać do innego naczynia. Do właściwego płynu dodać trzeba tzw. stoper fermentacji, który zapewnia zabezpieczenie przed wtórną fermentacją. Alkohol z koncentratu wina gotowy! Rozlany do butelek trunek wystarczy leżakować w temp. 12-14 stopni.

  • Zestawy ziół do wina

    Przyprawy do wina i najsłynniejszy wermut

    Napoje alkoholowe doprawiano różnymi dodatkami już w starożytności. Równie jak wino, miód pitny czy piwo. Oprócz zmiany zapachu i smaku dodatki te miały nadawać napojowi właściwości lecznicze. Przede wszystkim zabezpieczyć go przed zepsuciem. Szczególnie w obszarach o gorącym klimacie ta ostatnia cecha wydaje się mieć olbrzymie znaczenie. Bardzo często podaje się przyprawy do wina, tak żeby dodać im smaku.

    Dlaczego stosuje się przyprawy do wina?

    Związki chemiczne zawarte w ziołach i przyprawach do wina wykazują często silne działanie bakteriostatyczne. Zdecydowanie może to spowalniać, a nawet całkowicie uniemożliwić zepsucie się napoju. Popularnym w tych czasach produktem alkoholowym mocno zaprawionym ziołami do wina jest wermut. Wino, które najczęściej jest wzmocnione i występujące w formie wytrawnej, jak i słodkiej, białej i czerwonej. Po zakończonej fermentacji dodaje się wyciągu alkoholowego z zestawu ziół do wermutu. Wzmacnia wino oraz ewentualnie dosładza. Wśród polskich winiarzy tworzących w domach panuje natomiast inna tendencja. Do zaprawiania wina przyprawami do wina dokonuje się jeszcze przed rozpoczęciem fermentacji. Dzieje się tak na etapie komponowania nastawu. Związki biologicznie czynne zawarte w dodatkach mogą wpływać hamująco na przebieg fermentacji. Oczywiście przez to zwiększa się prawdopodobieństwo zatrzymania fermentacji. Stąd też uznano, że należy to zbadać.

    Co to jest i jakie zioła do wermutu?

    Wermut to specyficzny rodzaj wina, które ze względu na swój smak ma i zwolenników i przeciwników. Co to za trunek? Wermut to wino, które doprawiane jest korzennymi przyprawami do wina. Nadaje mu to bardzo wyrazisty smak i aromat. Jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z języka niemieckiego i oznacza piołun. Roślinna ta tradycyjnie używana jest właśnie do aromatyzowania. Z ziół do wermutu dodaje się szałwię, kolendrę, a także goździki czy gałkę muszkatołową. W zależności od przepisu wermut może być też dodatkowo dosładzany. Taka sytuacja dzieje się w momencie, kiedy chce się zniwelować gorzki posmak piołunu. Zdarza się też, że wino wzmacniane jest dodatkowo alkoholem. Przez to wermuty są mocniejsze niż klasyczne wina i mogą mieć nawet 12–20% alkoholu.  Niezbędna jest też odpowiednia mieszanka ziół do wermutu, a także dodatków. Osoby początkujące zwykle korzystają z gotowych mieszanek. Można je kupić w sklepach winiarskich. Natomiast z czasem nabierają ochoty na eksperymenty i tworzą własne mieszanki. Testuje się różne proporcje, co pozwala na uzyskanie różnych smaków wermutu. Mieszankę ziół i przypraw do wina można od razu dodać do fermentującego moszczu. Zioła do wina dodaje się już po dodaniu mocniejszego alkoholu. Wówczas wino nasyci się aromatami na początku. Dalszej obróbce będziemy poddawać trunek już o mocnym ziołowym posmaku i aromacie. Mieszankę ziół do wermutu można zaaplikować do gotowego już wina. Wówczas przez około tydzień będzie ono nabierało smaku i aromatu. Im dłużej, tym wyraźniejszy będzie ziołowy posmak wermutu. Ważne jest, by odpowiednio wybrać moment odcedzenia ziół. Wermut może być nimi nasycony, a zioła nie powinny dominować nuty winnej w gotowym trunku.

  • Zlewanie wina

    Podczas produkowania domowego wina można dowiedzieć się jak postępować z trunkiem. Pierwsze i drugie zlewanie wina nie różni się znacznie od siebie. Jednak każde musi nastąpić w określonym czasie. Najlepiej jest sprawdzić, jak zlewać, a później butelkować domowe wino. Winiarstwo domowe wymaga od zainteresowanych dwóch cech, czyli cierpliwości i skrupulatności.

    O tym, kiedy zlewać wino, piszemy tu

    Zlewanie wina do butelek

    Zlewanie wina do butelek będzie wymagało szczelnego zamknięcia. Przyda się korkownica i zakupiony wcześniej zapas świeżych korków. W celu zachowania sterylnej czystości nie zaleca się używać korków dwa i więcej razy. Może to doprowadzić do pojawienia się pleśni po stronie napoju. Sprawi, że wino niestety nie będzie się nadawało do konsumpcji. Butelki przechowujemy w niskiej temperaturze. Oczywiście nie może być niższa niż 0 stopni. Najlepsza do przechowywania będzie domowa piwnica, gdzie z dala od gwaru ogniska. Drugie zlewanie wina odbywa się po dwóch lub trzech miesiącach od czasu pierwszego zlewania. W momencie, gdy trunek już wystarczająco dojrzał. Należy sprawdzić, czy smak wina jest satysfakcjonujący, wystarczy wypić odrobinę. Dokładnie tak jak zawodowi kiperzy. Można się upewnić. Należy odlać szklankę wina i zostawić je w ciepłym miejscu na dobę. Alkohol jest gotowy do zlania, jeśli w szklance nie wytrącił się osad. Proces wygląda identycznie jak pierwsze zlewanie wina. Można go przelać do wyparzonych i osuszonych butelek zamiast do gąsiora.

  • DO WINNICY

    Profesjonalny sprzęt używany przy pracach na winnnicy, w tym zbiorniki fermentacyjne ze stali nierdzewnej, kadzie fermentacyjne, młynkoodszypułkiwarki, hydroprasy.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć