Koszyk
Kategorie
Filtruj według:
Odkwaszanie wina to jeden z ważnych elementów dla smaku domowego trunku. Smak moszczów i win powinien być odpowiednio zrównoważony, a fermentacja przebiegała sprawnie. Na etapie moszczu powinno zadbać się o poziom cukru oraz kwasowości, tak aby było idealne. Może wystąpić zbyt duży poziom kwasowości wina, dlatego należy przeprowadzić odkwaszanie.
Odkwaszanie wina można przeprowadzić metodą zarówno naturalną, jak i chemiczną. Naturalne sposoby nadal mają swoich zwolenników. Częściej używane są te chemiczne metody do odkwaszania win. Stosowaną najczęściej substancją jest węglan wapnia, który nosi nazwę bardziej popularną – kreda. Metoda ta jest jedną z najczęściej stosowanych chemicznego odkwaszania wina. Węglan wapnia jest nie tylko bardzo skuteczny, ale i spokojnie wystarcza na spore ilości wina. Warto pamiętać o tym, że podawać go trzeba z umiarem. Maksymalna dawka wynosi 1,5 grama na litr. Zastosowanie najlepsze ma przy odkwaszaniu wina rabarbarowego, który wytrąca kwas szczawiowy z soku z rabarbaru. Odkwaszanie wina węglanem wapnia jest bardzo proste. Należy rozpuścić 6,7 g na każde 10 litrów wina. Substancję nazywaną również kreda podaje się, aby zmniejszyć kwasowość o około 1 gram na litr. Węglan wapnia do wina wykorzystuję się również do modyfikacji parametrów wody. Wykorzystuje się również do brzeczki piwnej. Odpowiednią ilość węglanu zaleca się rozpuścić w małej ilości wina lub wody. Następnie do całego trunku dodać spożywczy węglan wapnia i dobrze wymieszać. Skutecznym rozwiązaniem jest również pozostawienie cieczy na dwa dni. upływie tego czasu zlać wino znad osadu do drugiego pojemnika.
Kolejnym niezwykle dobrym i skutecznym pomysłem jest odkwaszanie wina kwaskiem cytrynowym. Stanowi powszechnie stosowany regulator kwasowości. Wszyscy wiedzą i znają ten środek i zakupić go można wszędzie. Najważniejsze jest, aby zakupić go w sklepie winiarskim. W takich sklepach można kupić bezwodny kwasek cytrynowy. Będzie miał o wiele lepsze parametry i właściwości niż ten, który sprzedawany jest w sklepach spożywczych. Kwasek dodaje się do wina na etapie fermentacji moszczu. W momencie, gdy stwierdzimy, że nastaw ma za niską kwasowość. Odkwaszanie to idealna równowaga między kwaśną nutą a słodką. Kwasek można dodawać również na ostatnim etapie. Zbalansować smak domowego trunku i skutecznie wydobyć jego kwasowość. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby sięgnąć po kwasek przy tworzeniu soków owocowych. Kwasek jest skuteczny, ponieważ ma zdolność do kompletowania z jonami metalu. Oznacza to, że środek pozwoli na łatwiejsze stworzenie trunku o idealnej barwie, konsystencji i stabilności. Kwasek zatrzymuje reakcje chemiczne, które negatywnie wpływają na smakowe i aromatyczne cechy napoju. Dodatkowo nadaje alkoholom przyjemny i kwaskowy smak.
check_circle