Kategorie

Promocje

Blog navigation

Najnowsze

Odkwaszanie wina

Odkwaszanie wina to jeden z ważnych elementów dla smaku domowego trunku. Smak moszczów i win powinien być odpowiednio zrównoważony, a fermentacja przebiegała sprawnie. Na etapie moszczu powinno zadbać się o poziom cukru oraz kwasowości, tak aby było idealne. Może wystąpić zbyt duży poziom kwasowości wina, dlatego należy przeprowadzić odkwaszanie...

Odkwaszanie wina to jeden z ważnych elementów dla smaku domowego trunku. Smak moszczów i win powinien być odpowiednio zrównoważony, a fermentacja przebiegała sprawnie. Na etapie moszczu powinno zadbać się o poziom cukru oraz kwasowości, tak aby było idealne. Może wystąpić zbyt duży poziom kwasowości wina, dlatego należy przeprowadzić odkwaszanie.

Jak dokonać odkwaszanie wina węglanem wapnia?

Odkwaszanie wina można przeprowadzić metodą zarówno naturalną, jak i chemiczną. Naturalne sposoby nadal mają swoich zwolenników. Częściej używane są te chemiczne metody do odkwaszania win. Stosowaną najczęściej substancją jest węglan wapnia, który nosi nazwę bardziej popularną – kreda. Metoda ta jest jedną z najczęściej stosowanych chemicznego odkwaszania wina. Węglan wapnia jest nie tylko bardzo skuteczny, ale i spokojnie wystarcza na spore ilości wina. Warto pamiętać o tym, że podawać go trzeba z umiarem. Maksymalna dawka wynosi 1,5 grama na litr. Zastosowanie najlepsze ma przy odkwaszaniu wina rabarbarowego, który wytrąca kwas szczawiowy z soku z rabarbaru. Odkwaszanie wina węglanem wapnia jest bardzo proste. Należy rozpuścić 6,7 g na każde 10 litrów wina. Substancję nazywaną również kreda podaje się, aby zmniejszyć kwasowość o około 1 gram na litr. Węglan wapnia do wina wykorzystuję się również do modyfikacji parametrów wody. Wykorzystuje się również do brzeczki piwnej. Odpowiednią ilość węglanu zaleca się rozpuścić w małej ilości wina lub wody. Następnie do całego trunku dodać spożywczy węglan wapnia i dobrze wymieszać. Skutecznym rozwiązaniem jest również pozostawienie cieczy na dwa dni.  upływie tego czasu zlać wino znad osadu do drugiego pojemnika.

Dokwaszanie wina

Kolejnym niezwykle dobrym i skutecznym pomysłem jest odkwaszanie wina kwaskiem cytrynowym. Stanowi powszechnie stosowany regulator kwasowości. Wszyscy wiedzą i znają ten środek i zakupić go można wszędzie. Najważniejsze jest, aby zakupić go w sklepie winiarskim. W takich sklepach można kupić bezwodny kwasek cytrynowy. Będzie miał o wiele lepsze parametry i właściwości niż ten, który sprzedawany jest w sklepach spożywczych. Kwasek dodaje się do wina na etapie fermentacji moszczu. W momencie, gdy stwierdzimy, że nastaw ma za niską kwasowość. Odkwaszanie to idealna równowaga między kwaśną nutą a słodką. Kwasek można dodawać również na ostatnim etapie. Zbalansować smak domowego trunku i skutecznie wydobyć jego kwasowość. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby sięgnąć po kwasek przy tworzeniu soków owocowych. Kwasek jest skuteczny, ponieważ ma zdolność do kompletowania z jonami metalu. Oznacza to, że środek pozwoli na łatwiejsze stworzenie trunku o idealnej barwie, konsystencji i stabilności. Kwasek zatrzymuje reakcje chemiczne, które negatywnie wpływają na smakowe i aromatyczne cechy napoju. Dodatkowo nadaje alkoholom przyjemny i kwaskowy smak.

Więcej
Pokazuje 1 - 2 z 2 elementów
Pokazuje 1 - 2 z 2 elementów
Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć