MENU

Promocje

Blog navigation

Najnowsze

WÓDKI, LIKIERY, NALEWKI, BIMBER

Wódka to wysokoprocentowy trunek, otrzymywany się z destylatu alkoholowego rozcieńczonego wodą w stosunku około 2:3 (40%). W Polsce, aby móc legalnie nazywać napój alkoholowy wódką, musi on zawierać minimum 37,5% alkoholu.

Wódki można podzielić na:

 • wódki czyste – spirytus rektyfikowany, rozcieńczany wodą do 45% lub więcej
 • wódki gatunkowe – prod...

Wódka to wysokoprocentowy trunek, otrzymywany się z destylatu alkoholowego rozcieńczonego wodą w stosunku około 2:3 (40%). W Polsce, aby móc legalnie nazywać napój alkoholowy wódką, musi on zawierać minimum 37,5% alkoholu.

Wódki można podzielić na:

 • wódki czyste – spirytus rektyfikowany, rozcieńczany wodą do 45% lub więcej
 • wódki gatunkowe – produkowane ze spirytusu rektyfikowanego, wody, wyciągów roślinnych, olejków zapachowych, cukru itp.
 • bimber – trunek podobny do wódki produkowany ze spirytusu destylowanego, ale nierektyfikowanego.

Nalewki – alkoholowe wyciągi z owoców, korzeni, kwiatów lub ziół (bądź mieszaniny składników), zazwyczaj o 40%-45% zawartości alkoholu. Sporządzane są w procesie maceracji, czyli przez zalanie (macerację) składników alkoholem w celu wydobycia i utrwalenia w alkoholu smaku i aromatu zawartego w tzw. wsadzie (maceracie). Nalewki mogą być słodzone syropem cukrowym lub miodem.

Likier - nazwa pochodzi z łaciny od słowa liquefacere co oznacza rozpuszczać, mieszać. Likiery to napoje spirytusowe otrzymywane przez aromatyzowanie spirytusu (w różnych stężeniach). Mogą być produkowane także przez aromatyzowanie jednego lub kilku rodzajów innych alkoholi i zawierać dodatkowe składniki takie jak śmietana, mleko, owoce lub wino.

Bimber - to alkoholowy napój produkowany najczęściej w warunkach domowych. Bimber różni się zarówno zapachem jak i smakiem w zależności od podanych surowców jak i sposobu oczyszczania. Najczęściej otrzymywany z produktów takich jak ziemniaki i zboże jest bezbarwny. Bimber bywa także zaprawiany sokami.

Więcej

Podkategorie

 • Akcesoria

  Przydatne akcesoria przy domowej produkcji likierów, nalewek, wódek, bimbru, które znacznie ułatwią nam pracę. Znajdują się tu między innymi dysza do płukania butelek na wódkę, gumki do zamknięć hermetycznych, mieszadła do nastawu, reduktor osadu, suszarki na butelki, rurki do odciągu,

 • Alembiki...

  Destylatory miedziane - alembiki miedziane

  W sprzedaży posiadamy alembiki miedziane, nitowane, dwu segmentowe, typu: łabędzia szyja oraz alquitar i z płaszczem wodnym. Destylatory miedziane wykonane są w 100% z miedzi, która gwarantuje ich wysoką jakość i trwałość. Wszystkie lutowania wykonano z wysoką precyzją. Kupując nasz alembik miedziany, masz pewność, że użyte w nim materiały są nietoksyczne i w pełni gotowe do bezpiecznej destylacji.

  Miedź posiada właściwości antybakteryjne, antykorozyjne oraz katalityczne dzięki temu stała się pożądanym materiałem do produkcji urządzeń destylacyjnych. Wszystkie nasze destlatory miedziane wykonane są ręcznie za pomocą metody młotkowania miedzianych arkuszy. Powstałe w taki sposób urządzenia mają delikatny, charakterystyczny wygląd i łagodne zaokrąglenia. Ze względu na tradycyjny (ręczny) sposób wytwarzania nie ma dwóch takich samych alembików miedzianych.

 • ALEMBIKI Z MIESZADŁEM

  DES Subotica - Tradycja i jakość przede wszystkim. Początki tej serbskiej firmy sięgają 1949 r. jednak pod obecną nazwą produkcja działa od 1969 r. Głównym założeniem DES jest idealne połączenie formy, ceny i jakości oferowanych produktów, bo tylko w ten sposób można osiągnąć pełną satysfakcję klienta. Alembiki firmy DES sprzedawane są dziś na całym świecie w tym: Australii, USA, Niemczech, Austrii, Grecji a teraz także w Polsce. Dzięki wysokiej jakości swoich wyrobów firma zdobywa nowe rynki i powiększa grono zadowolonych klientów.

  Wszystkie alembiki wykonane są wyłącznie z miedzi najwyższej jakośći (99,96%).

 • Bańki stalowe

  Stal nierdzewna jest doskonałym materiałem do produkcji zbiorników służących do przechowywania alkoholu i innych wyrobów spożywczych. Zawdzięcza to specyficznym właściwościom fizykochemicznym, które są dla materiału stałe, a więc nie podlegają utracie wraz z upływem czasu.

 • Beczki...

  Beczki drewniane - dębowe wykonane według staropolskiej sztuki bednarskiej. Do wyrobu beczek drewnianych użyty został polski dąb szypułkowy i bezszypułkowy. Uszczelniane wykonane są liśćmi tataraku bez użycia klejów. Beczka drewniana - dębowa stanowi doskonały prezent dla miłośników szlachetnych trunków. Są to wyroby ekologiczne, posiadają atest Wyrobów Rękodzieła Ludowego i Artystycznego oraz atest PZH. Beczka dębowa posiada podstawę oraz profesjonalny mosiężny kranik. Beczki dębowe zostały wypalone do przechowywania takich alkoholi jak koniak, whisky, starka, nalewki.

 • Beczułki szklane

  Szklane beczułki do przechowywania i serwowania nalewek, destylatów, wina. Beczułka to świetny pomysł aby zaprezentować i zaserwować nasz domowy alkohol. Beczułek nie powinno się myć w gorącej wodzie, zbyt wysoka temperatura może spowodować uszkodzenie szkła. Posiadamy beczułki o różnej pojemności od 0,5l do 3,8l.

 • Butelki na...

  Oryginalne wzory karafek, butelek na nalewki, na bimber i na likiery. Dzięki nim urozmaicisz swój barek wyrobów domowych. Połączenie nietuzinkowej butelki z Twoją domową nalewką może być też doskonałym prezentem dla bliskich czy znajomych.

 • Destylatory do bimbru...

  Aparatura do bimbru - destylatory do bimbru

  Elektryczne i gazowe destylatory do bimbru, wódki, wody. W ofercie posiadamy także wypełnienia pryzmatyczne z miedzi, sprężynki ze stali nierdzewnej, szklane rurki, chłodnice ze stali nierdzewnej oraz filtr katalityczny na sprężynki miedziane, oraz filtr węglowy.

  Oring uszczelka silikonowa pasująca do fittingów, które wykorzystywane są do budowy destylatorów do bimbru. Istnieje kilka najważniejszych form destylacji, są to: destylacja metodą garnkową, metoda Pot Still (klasyczna) czy metoda ponownego napływu. Ze względu na niskie koszty i łatwość obsługi polecamy szybkowary - destylatory.

  - aparatura do destylacji bimbru - destylator alkoholu - aparatura do produkcji bimbru - destylator domowy - destylator szklany - destylatory do bimbru - sprzęt do destylacji bimbru, który prezentujemy poniżej:

 • Akcesoria do...

  Akcesoria do destylatorów i dodatki do destylatorów takie jak: chłodnice, kolumny, wypełnienia kolumny, uszczelki oraz filtry węglowe

 • Destylatory - elektronika

  Elementy potrzebne przy budowie destylatorów takie jak grzałki, sterowniki - termoregulatory, sondy palcowe, sondy z gwintem, termometry.

  Oferowany przez nas sterownik jest jednym z bardziej zaawansowanych na rynku. Do automatyzacji procesu destylacji przyda się też elektrozawór nierdzewny tzw e-arc.

 • Dezynfekcja

  Środki oraz sprzęt potrzebny do mycia i dezynfekcji akcesoriów używanych przy produkcji domowej wódki, nalewki czy bimbru. W sprzedaży posiadamy pirosiarczyn potasu powszechnie stosowany środek do odkażania i stabilizacji win oraz moszczów. w czterech opcjach 10g, 50g, 250g i 1 kg a także oxi 20g i oxi 1 kg. Równie skuteczny jest Desprej - środek dezynfekcyjny na bazie alkoholi, przeznaczony do bezpośredniej i szybkiej dezynfekcji małych powierzchni. Niezastąpiony np. podczas przygotowywania drożdży do propagacji - błyskawicznie wybija bakterie, grzyby i wirusy na np. blatach stołów, przy których odbywają się operacje z drożdżami np. starter.

  OXI sposób użycia: płuczemy lub zanurzamy sprzęt i akcesoria w roztworze OXI przez 2 do 5 minut. Preparat w połączeniu z wodą rozkłada się z wydzieleniem aktywnego tlenu i nieszkodliwych substancji. Nie wymaga płukania!

 • Drożdże...

  Drożdże gorzelnicze/drożdże gorzelniane Coobra to absolutnie najwyższej jakości drożdże na rynku. Powstają z największą starannością, by sprostać najbardziej wygórowanym oczekiwaniom.

  Coobra to marka drożdży gorzelnianych/drożdży gorzelniczych, która zasłynęła ze swojej solidności do tego stopnia, że kolejne firmy zaczęły ją podrabiać, oferując produkty z wężem w niższej cenie i dużo niższej jakości.

  Drożdże Coobra oraz seria T - turbo drożdży gorzelniczych to gwarancja udanej fermentacji i wysokich wyników. Najlepsze drożdże gorzelniane do cukrówki, drożdże do zacierów, drożdże do zbóż - Coobra whisky, drożdże do zacierów owocowych.

 • Amylaza - enzym...

  Proces fermentacji alkoholowej można przeprowadzić „siłami natury”. Potrzebujemy tylko cierpliwości i dobrej jakości surowiec przetwórczy. Czasem naturze trzeba jednak pomóc. Co wówczas zrobić? Najlepiej dodać w fazie produkcji enzymów gorzelniczych lub jak kto woli gorzelnianych.

  Amylaza

  Bez wątpienia najpowszechniej stosowane są amylazy. Alfa-amylazy wykorzystuje się do upłynnienia skrobi zawartej w zbożach i ziemniakach (dlatego stosuje się je przy produkcji mocnych alkoholi i piwa). Tak wytrącona skrobia jest nie tylko doskonałą pożywką dla drożdży, ale także nadaje alkoholowi pełni smaku. Natomiast gluko-amylazy to enzymy scukrzające, które przyspieszają proces fermentacji.

  Pektolaza z kolei będzie doskonałym dodatkiem do wina – substancja ta pozwala uwolnić owocom większą ilość soków, co przekłada się na tempo fermentacji i klarowność wina. Mimo że część winiarzy pochodzi do tego enzymu z rezerwą, nie trzeba się go obawiać, gdyż nie zmienia on smaku wyprodukowanego alkoholu.

 • Esencje do...

  Producentem najwyższej jakości esencji (tzw. zaprawki do alkoholi) jest szwedzka firma Svenska Olbolaget AB twórca esencji STRANDS - topowa zaprawka do alkoholu. Zwyczaj dodawania aromatów esencji/zaprawek do alkoholi, czy też produktów spożywczych jest praktykowany od wielu lat praktycznie na całym świecie i to zarówno przez wielkie korporacje jak i małe firmy. Nie ma w tym nic nagannego, dlaczego jednak przepłacać skoro sami możemy niewysokim kosztem stworzyć nasz ulubiony trunek jak wódka czy bimber, budując prawdziwy bar w domu. Niejednokrotnie alkohole zrobione na esencji Strands przewyższają swoim smakiem oryginał sklepowy. Bazą do esencji są naturalne oleje roślinne, owocowe, ziołowe, uzyskiwane poprzez destylację, co ma niewątpliwy wpływ na ich intensywny aromat, czystość i trwałość. Podstawą dobrej zaprawki do alkoholu takiego jak bimber i wódka są również naturalne oleje fuzlowe np. esencje grappy, ginu, brandy, śliwowicy, whisky. Składnikiem esencji są też, mimo że wielu sprzedawców próbuje to ukryć barwniki i konserwanty.

 • Etykiety na...

  Etykiety na nalewki, etykiety na bimber i inne alkohole. Można umieścić na nich np. rocznik, surowiec oraz nazwę. Klejenie naszych naklejek na butelkach nie stanowi problemu, ponieważ są one wykonane na papierze samoprzylepnym wysokiej jakości. Ciekawa naklejka/etykieta na nalewkę lub na bimber może w łatwy sposób dodatkowo upiększyć naszą butelkę z domowym alkoholem i nadać mu profesjonalnego wyglądu.

 • Filtracja

  Filtracja to ważny etap produkcji naszego alkoholu. W ofercie posiadamy aparat do filtrowania destylatu metodą grawitacyjną (swobodnego przepływu), worki bawełniane różnej grubości, siatki nylonowe, sączki o wysokiej dokładności. Wszystkie te akcesoria potrzebne są na różnym etapie produkcji. Idealnym sposobem na pozbycie się niechcianego zapachu i smaku w naszym produkcie jest filtr węglowy, czyli rurka wypełniona węglem aktywnym.

 • Kapturki...

  Dodające butelce profesjonalnego wyglądu kapturki termokurczliwe, pasują na większość standardowych butelek winiarskich i alkoholowych. Kapturki termokurczliwe to jednak nie tylko ozdoba butelki z domowym alkoholem, ale także zabezpieczenie korka przed jego zbyt szybkim wysychaniem. Identyczną rolę dekoracyjną i ochronną pełni lak.

 • Karafki na nalewki,...

  Każdy trunek zyska dodatkowe uznanie jeśli zostanie ładnie zaserwowany. Świetnie do tego nadają się nasze karafki w oryginalnym kształcie i różnych pojemnościach.

 • Klarowanie

  Powszechnie stosowane środki do klarowania domowych zacierów. Coobra Turbo clear to szybki i skuteczny, dwuskładnikowy środek do klarowania zacierów. Środek działa już po 24 godzinach od dodania nie zmieniając przy tym smaku i aromatu naszego nastawu.

 • Korki/zakrętki

  Korki aglomerowane, korki stożkowe, korki do balonów, zakrętki na butelki, nakrętki na baniaki. Dodatki przydatne przy domowej produkcji i butelkowaniu nalewek, miodów, likierów oraz bimbru i wódek.

 • Krany plastikowe

  Plastikowe krany do zamontowania w dolnej części pojemnika fermentacyjnego. Oferujemy krany z reduktorem osadu oraz zaworkiem grawitacyjnym. Po zakończonej fermentacji możemy zlać nastaw znad osadu do destylatora.

  W ofercie posiadamy także krany do beczułek oraz do słojów firmy Kilner.

 • Lak do butelek

  Lak idealnie uszczelnia korki w butelce i nadaje im starodawnego wyglądu zabezpieczając przy tym nasze produkty jak wino czy nalewka.

 • Lejki

  Oferujemy plastikowe lejki w różnych rozmiarach, wyposażone w praktyczne sitko. Lejki z sitkiem będą przydatne na pierwszym etapie filtrowania, przy dodaniu cukru do butelek, przelewaniu moszczu, czy nastawu. Polecamy także praktyczne lejki do słoików

 • Oczyszczanie destylatów

  Środek eliminujący niepożądane aromaty, a ciężkie wady smakowe i zapachowe są łagodzone. Dzięki temu wzrasta potencjał aromatyczny spirytualiów i destylatów.

 • Płatki dębowe do...

  Płatki dębowe francuskie oraz amerykańskie w różnym stopniu opiekania dodają tanin, podnoszą ogólny charakter i aromat oraz stabilizują kolor domowych win czerwonych, a także innych alkoholi np. nalewki, wódki, domowe piwa. Płatki dębowe nadają się także do starzenia trunków niskoprocentowych jak wina, miody pitne, czy piwa. Przy produkcji domowej whisky polecamy zwłaszcza płatki francuskie mocno opiekane oraz płatki po amerykańskim bourbonie.

 • Pojemniki na...

  Oferujemy niezwykle praktyczne plastikowe pojemniki na bimber z miarką o pojemności 60l, 30l i 15l oraz klasyczne szklane balony/dymiona do fermentacji naszego nastawu.

  Pojemniki są łatwe w myciu, sterylizacji, przenoszeniu (nie stłuczą się jak balony) i przechowywaniu.

  Zaletą szwedzkich pojemników fermentacyjnych jest:

  • grubszy plastik, z którego są wykonane,
  • miarka z podziałką co 1l (miarka wykonana jest z trwałej farby, nie odkleja się),
  • mają dużo szczelniejsze zamknięcie pokrywy,
  • duży elastyczny korek na rurkę.

  Pojemniki na bimber doskonale sprawdzają się przy fermentacji nastawu.

 • Przewody/rurki/węże/us...

  Przewody, rurki, węże silikonowe i igielitowe wykorzystywane przy np. podłączaniu wody do chłodnicy destylatorów, obciągu wina, piwa. Przewód igielitowo-silikonowy jest miękki przeznaczony do kontaktu z żywnością. Jest też odporny na działanie niskich temperatur i w ograniczonym czasie wyższych temperatur do 120°C oraz na działanie czynników chemicznych.

 • Rurki fermentacyjne

  Praktyczne, plastikowe rurki do fermentacji w komplecie z kapturkiem, który zapobiega wpadnięciu np. owadów, a także spowalnia odparowanie wody z rurki.

 • Sitka stalowe

  Stalowe sitka są bardzo pomocne przy domowej produkcji alkoholi. Przydają się przy przelewaniu i przecedzaniu wina i nalewek. Sitka wykorzystujemy na początkowym etapie filtrowania nastawu z resztek owoców, pestek, czy skórek.

 • Słód wędzony

  Najprawdziwszy słód do Whisky! Słód wędzony torfem został stworzony specjalnie do Whisky, której proces produkcji do etapu destylacji jest tak podobny do produkcji piwa. Słód wędzony jest tylko najlepszym szkockim torfem. Nadaje się do każdego rodzaju Whisky i Whiskey do których używany jest słód wędzony.

 • Słoje z kranem

  Słój z kranem do przechowywania i serwowania nalewek, destylatów.

  Oferujemy między innymi dobrze wykonane słoje z grubego szkła angielskiej marki Kilner. Słój doskonale nadaje się zarówno do przechowywania jak i serwowania napojów. Słój posiada szczelną pokrywę szklaną z uszczelką, zamykaną na klips. Wypełniony słój może być oryginalną ozdobą każdej kuchni, spiżarni, czy piwniczki. Słoje świetnie będą się sprawdzać przy prezentacji i serwowaniu trunków na imprezie w domu i na działce, przy grillu jak i na weselnym stole.

 • Szczotki do mycia...

  Praktyczne szczotki do mycia balonów / dymion oraz butelek do wina i innych napojów. Szczotki można także wykorzystać do mycia kegów od destylatorów. Oferujemy szczotki w różnym rozmiarze dzięki czemu łatwo można dobrać odpowiednią do wielkości zbiornika / butelki. Szczotki są wystarczająco elastyczne by dotrzeć w trudno dostępne miejsca.

 • Taborety gazowe

  Taborety gazowe mają zastosowanie w kuchniach, kuchniach plenerowych, barach, stołówkach, gospodarstwach domowych, czy na działce. Takie taborety gazowe idealnie nadają się do podgrzewania destylatorów gazowych. Regulacja mocy płomienia następuje za pomocą pokrętła.

 • Węgiel aktywny/węgiel...

  Węgiel aktywny lub inaczej węgiel aktywowany służy do filtrowania, oczyszczania wody lub destylatów, w wyniku czego otrzymany płyn jest czysty w smaku i zapachu. W sprzedaży mamy węgiel kamienny, węgiel drzewny, węgiel kokosowy oraz węgiel płynny.

  Historia węgla aktywowanego

  Pierwotnym zastosowaniem węgla było posypywanie nim ran w celu likwidacji przykrego zapachu. W XVII, po odkryciu zjawiska adsorpcji, czyli chłonięcia cząsteczek przez materiał zwany sorbentem, węgiel aktywny zaczęto stosować w przemyśle cukierniczym. Okazało się bowiem, że jest on doskonałym sorbentem. Używano go do odbarwiania syropów, a niedługo później do produkcji alkoholi.

  Węgiel aktywny w domowej destylarni

  Podstawowym zadaniem węgla aktywnego w domowej destylarni jest trwałe usuwanie niepożądanych zapachów z destylatów. Poprawia on jednak również walory smakowe, absorbując niepotrzebne produkty powstałe przy fermentacji.

  Skuteczność działania węgla zależy od jego rodzaju. Na rynku znajdziemy płynne węgle aktywne, które zapewnią jakość poprzez poprawę smaku i zapachu, ale także takie, z których korzysta się po destylacji.

  Zastosowanie węgla aktywnego

  Węgiel aktywny można stosować na kilka sposobów:

  • Odpowiednią ilość węgla aktywowanego (ilość należy sprawdzić metodą prób i błędów, gdyż jest zależna od filtrowanego płynu i ilości zanieczyszczeń) można wsypać do słoika z płynem i pozostawić na kilka dni, często mieszając (kilka razy dziennie). Na koniec całość przefiltrować, by oddzielić płyn od węgla.
  • Węgla aktywnego można użyć do filtracji destylatów. Jednak do tego potrzebne będą odpowiednie narzędzia, np.: z różnego rodzaju szklane lub stalowe rury do filtracji.

  Wielkość powierzchni węgla ma bezpośredni wpływ na czystość otrzymanej cieczy oraz na szybkość jej przepływu (przy założeniu, że zastosujemy aparat rurowy do filtracji). Im powierzchnia większa, tym produkt końcowy jest czystszy, a czas potrzebny do przefiltrowania dłuższy.

  Rurę z węglem aktywowanym dobrze jest przepłukać wodą przed wlaniem destylatu oraz po zakończeniu filtrowania (wypłuczemy w ten sposób resztki destylatu, który utknął w węglu).

  Oferujemy szeroki wybór węgla aktywnego w dobrej cenie! Posiadamy węgiel płynny, węgiel kokosowy, węgiel kamienny oraz węgiel drzewny.

 • Wskaźniki, cukromierz,...

  Wskaźniki jak alkoholomierz, cukromierz, refraktometr, termometry szklane, ciekłokrystaliczne, menzurki potrzebne przy produkcji domowego wina.

  Cukromierz jest najważniejszym urządzeniem pomocniczym używanym przy fermentacji w domowych warunkach. Areometr to szklane urządzenie do pomiaru zawartości cukru w roztworach wodnych. Za pomocą hydrometru można łatwo i wygodnie skontrolować czy nastaw skończył fermentować, czy jeszcze nie.

  Refraktometr to przyrząd optyczny do precyzyjnego pomiaru zawartości cukru w sokach owocowych, moszczu, winie, czy brzeczce piwnej.

  Praktyczny termometr wyposażony w dokładną skalę co 10°C. Termometr posiada praktyczne ucho, do którego można przywiązać sznurek. Dzięki temu łatwo zmierzyć temperaturę w środku nastawu bez zamaczania ręki.

  Alkoholomierze dokładne jak wskaźniki legalizowane, których ceny są wielokrotnie wyższe. W ofercie mamy alkoholomierz z menzurką lub z termometrem. Alkoholomierz pokazuje najdokładniejszy odczyt alkoholu w temperaturze 20°C. Jeżeli temperatura badanego alkoholu jest inna – należy skorzystać ze skali korekty umieszczonej przy termometrze.

 • Zaciskarka/zamykacz do...

  Łatwy w obsłudze zamykacz do zakrętek na butelki.
  Zamykacz posiada dwie regulacje:
  • Reguluje szerokość zakrętki od 24 mm do 44 mm.
  • Reguluje wysokość zakrętki od około 10 mm do 36 mm (chodzi o długość na jakiej kończy się pierścień, który ulega zaciśnięciu)

  W sprzedaży mamy także prostszą opcje zaciskarki na zakrętki 28 mm.

 • Zestawy ziół na nalewki

  Mieszanki naturalnych, polskich suszonych ziół na nalewki, które wspierają nasze zdrowie. Zestaw ziół na 2l alkoholu. Sami decydujemy jaką moc chcemy uzyskać. Dzięki tym zestawom w bardzo łatwy sposób możemy przygotować dobrą i zdrową domową nalewkę.

 • Śruta kukurydziana

  Suszona kukurydza do fermentacji nastawów kukurydzianych, słodowo-kukurydzianych, cukrowo-kukurydzianych, zalecamy drożdże do Whisky zawierające w swoim składzie enzymy amylazę ułatwiające fermentację nastawów skrobiowych.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć