Kategorie

Promocje

Blog navigation

Najnowsze

Bańki stalowe do destylacji bimbru

Bańki do bimbru wykonane ze stali nierdzewnej

Mimo teoretycznej możliwości uszkodzenia bańki do bimbru to wykonane ze stali szlachetnej są bardzo dobrym wyborem. Nie da się ich przede wszystkim uszkodzić przez przypadek. Zdecydowanie trwalsze niż tworzywowe i zdecydowanie bardziej odporne na uszkodzenia. W przeciwieństwie do prawidłowo przechowy...

Bańki do bimbru wykonane ze stali nierdzewnej

Mimo teoretycznej możliwości uszkodzenia bańki do bimbru to wykonane ze stali szlachetnej są bardzo dobrym wyborem. Nie da się ich przede wszystkim uszkodzić przez przypadek. Zdecydowanie trwalsze niż tworzywowe i zdecydowanie bardziej odporne na uszkodzenia. W przeciwieństwie do prawidłowo przechowywanych baniaków do destylacji.  Niestety nawet stal nie jest jednak wieczna. Tym, co zwiększa jej trwałość, jest przede wszystkim prawidłowe czyszczenie.

Bańki do destylacji alkoholi domowych

Bańki do bimbru ze stali nierdzewnej są bardzo odporne na działanie kwasów i zasad. Dlatego przy doborze odpowiednich środków myjących nie trzeba być aż tak ostrożnym. Czasami jednak pojawiają się pewne specyficzne dla stali komplikacje. Zdecydowanie mogą spowodować spadek użyteczności baniaka. W rzeczywistości wszystko, czego potrzeba do utrzymania baniaka w czystości posiada się w domu.

W przypadku gdy stalowa bańka do bimbru wydaje się czysta, nie trzeba dokładnie czyścić. Wystarczy tylko wilgotną szmatką lub gąbką z odrobiną detergentu wyszorować delikatnie wnętrze pojemnika. Podczas mycia baniaka do destylacji najlepiej używać płynu do naczyń. Zawiera on między innymi laurylosiarczan sodu, silny detergent, który niszczy komórki bakteryjne. Mydła w większości również go zawierają, ale niestety już w nieco mniejszych ilościach.

W większości dobrej klasy baniek do bimbru jest wykonana z polerowanej stali. Przede wszystkim nie należy wycierać ich nigdy na sucho. Tym bardziej używać środków szorujących, niezależnie od tego, czy będzie to żwir, czy mleczko z mikrogranulkami. Wszystko, co może zarysować powierzchnie metalu to zły wybór i może znacznie uszkodzić naczynie. Na zewnątrz prowadzi to tylko do pogorszenia wyglądu np. bańki po mleku. Zarysowanie powierzchni wewnętrznej stwarza bakteriom idealne siedlisko. W rysach mogą tworzyć się kolonie mikroorganizmów. Nie będą zbyt duże, ponieważ stal jest bakteriostatyczna.

Baniaki do bimbru i dezynfekcja

Nawet materiał tak niesprzyjający do życia dla bakterii, jak stal musi być odpowiednio dezynfekowana. Standardową procedurą, którą stosuje się przez producentów alkoholu, także domowych winiarzy jest siarkowanie. Dokonuje się go za pomocą wodnego roztworu pirosiarczanu sodu lub potasu. Ten zabieg jest także bardzo skuteczny również w przypadku stali kwasoodpornej. Zdarza się, że wiele osób dąży do wyeliminowania wszystkich syntetycznych związków chemicznych z domowych wytworów. Oznacza to między innymi zakaz dezynfekowania naczyń pirosiarczanem.

W przypadku stalowych baniek do destylacji doskonale sprawdza się gorąca woda. Niestety nie jest ona może tak skuteczna, jak siarka. Można dodać do niej sporą ilość soli kuchennej. W tym drugim przypadku podobnie jak po siarkowaniu koniecznie trzeba baniak dokładnie wypłukać.

Bańki do bimbru można również włożyć do piekarnika. Ze względu na ich rozmiar może to być trudne. Ryzykowne może być porysowanie baniaka, dlatego najczęściej wybiera się raczej inne metody dezynfekcji.

Więcej
Pokazuje 1 - 8 z 8 elementów
Pokazuje 1 - 8 z 8 elementów
Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć