Kategorie

Promocje

Blog navigation

Najnowsze

Węgiel aktywny/węgiel aktywowany do bimbru

Do czego służy węgiel aktywny?

Węgiel aktywny lub inaczej węgiel aktywowany służy do filtrowania, oczyszczania wody lub destylatów. W wyniku tych procesów otrzymany płyn jest czysty w smaku i zapachu. W sprzedaży mamy węgiel kamienny, węgiel kokosowy oraz węgiel płynny.

Historia węgla aktywowanego

Pierwotnym zastosowaniem węgla było posypywanie ...

Do czego służy węgiel aktywny?

Węgiel aktywny lub inaczej węgiel aktywowany służy do filtrowania, oczyszczania wody lub destylatów. W wyniku tych procesów otrzymany płyn jest czysty w smaku i zapachu. W sprzedaży mamy węgiel kamienny, węgiel kokosowy oraz węgiel płynny.

Historia węgla aktywowanego

Pierwotnym zastosowaniem węgla było posypywanie nim ran w celu likwidacji przykrego zapachu. W XVII, po odkryciu zjawiska adsorpcji, czyli chłonięcia cząsteczek przez materiał zwany sorbentem, węgiel aktywny zaczęto stosować w przemyśle cukierniczym. Używano go do odbarwiania syropów, a niedługo później do produkcji alkoholi.

Działanie węgla aktywnego w domowej destylarni

Podstawowym zadaniem węgla aktywnego w domowej destylarni jest trwałe usuwanie niepożądanych zapachów z destylatów. Poprawia on również walory smakowe, absorbując niepotrzebne produkty powstałe przy fermentacji. Skuteczność działania węgla zależy od jego rodzaju. Na rynku znajdziemy płynne węgle aktywne, które zapewnią jakość poprzez poprawę smaku i zapachu, ale także takie, z których korzysta się po destylacji.

Najkorzystniej jest przeprowadzać proces oczyszczania alkoholu, gdy jego moc nie przekracza 45%. Im wyższa zawartość alkoholu, tym trudniej oddzielić od niego zanieczyszczenia. Dodatkowo przy użyciu węgla aktywnego temperatura alkoholu powinna być jak najniższa. Ogólnie przyjmuje się, że do oczyszczenia 1 l spirytusu stosuje się 50 g węgla aktywnego.

Zastosowanie węgla aktywnego

Węgiel aktywny można stosować na kilka sposobów:

• Odpowiednią ilość węgla aktywowanego (ilość należy sprawdzić metodą prób i błędów, gdyż jest zależna od filtrowanego płynu i ilości zanieczyszczeń) można wsypać do słoika z płynem i pozostawić na kilka dni, często mieszając (kilka razy dziennie). Na koniec całość przefiltrować, by oddzielić płyn od węgla.

Węgla aktywnego można użyć do filtracji destylatów. Jednak do tego potrzebne będą odpowiednie narzędzia, np.: z różnego rodzaju szklane lub stalowe rury do filtracji.

Węgiel aktywny a czystość roztworu

Wielkość powierzchni węgla aktywnego ma bezpośredni wpływ na czystość otrzymanej cieczy oraz na szybkość jej przepływu (przy założeniu, że zastosujemy aparat rurowy do filtracji). Im większa powierzchnia, tym produkt końcowy jest czystszy, a czas potrzebny do przefiltrowania dłuższy.

Rurę z węglem aktywowanym dobrze jest przepłukać wodą przed wlaniem destylatu oraz po zakończeniu filtrowania (wypłuczemy w ten sposób resztki destylatu, który utknął w węglu).

Oferta węgla aktywnego w sklepie Alembik.eu

Jak już wiadomo, stosowanie węgla aktywnego jest tanią, prostą i skuteczną metodą na poprawę walorów smakowych i fizykochemicznych bimbru, dlatego jest tak chętnie wybierany przez bimbrowników. W naszym sklepie oferujemy szeroki wybór węgla aktywnego najbardziej cenionych marek w atrakcyjnej cenie! Posiadamy węgiel aktywowany do bimbru: węgiel aktywny w płynie oraz węgiel aktywny kokosowy.

Więcej
Pokazuje 1 - 8 z 8 elementów
Pokazuje 1 - 8 z 8 elementów
Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć