Kategorie

Katalog

Włączone filtry:
Producent
Stan:

Promocje

Blog navigation

Najnowsze

Słód wędzony do whisky

Najprawdziwszy słód do Whisky to słód wędzony torfem, który został stworzony specjalnie do Whisky. Proces produkcji destylacji jest podobny do produkcji piwa. Słód nadaje się do każdego rodzaju Whisky, do których używany jest słód wędzony.

Whisky od podstaw należy wykonać ze zboża, kukurydzy czy też ryżu. Można również zastosować mąkę. W przypad...

Najprawdziwszy słód do Whisky to słód wędzony torfem, który został stworzony specjalnie do Whisky. Proces produkcji destylacji jest podobny do produkcji piwa. Słód nadaje się do każdego rodzaju Whisky, do których używany jest słód wędzony.

Whisky od podstaw należy wykonać ze zboża, kukurydzy czy też ryżu. Można również zastosować mąkę. W przypadku zboża na etapie zacierania nie będzie potrzebne nic oprócz materiału. Słód na whisky to nic innego jak ziarno zboża, czyli jęczmień, żyto lub pszenica. One są poddane procesowi słodowania. Polega on na stworzeniu ziarnom dobrych warunków do kiełkowania. W odpowiednim momencie proces ten jest przerywany, a ziarno zaś suszone. Po słodowaniu ziarno może być poddane dalszej obróbce, np. wędzeniu torfem. Ze słodu wędzonego torfem korzysta się przy produkcji szkockiej whisky. Słód do whisky zawiera dużą ilość enzymów, głównie amylazy. Enzymy podczas zacierania są potrzebne do przetworzenia skrobi z ziarna na cukry fermentowalne. Powstają także niefermentowalne dekstryny, które nadają smak oraz treściwość.

Jaki słód do whisky?

Potrzebny będzie przede wszystkim słód do whisky. Do zrobienia szkockiej whisky warto zaopatrzyć się w słód pilzneński oraz słód wędzony torfem. Słody można kupić ześrutowane, a nawet ześrutować samemu. Jeśli ktoś chce zrobić bourbon to, zamiast słodu torfowego dodać, należy ześrutowaną lub całą kukurydzę. W Internecie można znaleźć wiele ciekawych przepisów. Co więcej, dopasować do własnych potrzeb oraz umiejętności.

Słód wędzony torfem

Zanim się wrzuci wszystko do garnka, należy podgrzać 25 litrów wody do temperatury 55 stopni Celsjusza. Następnie wrzucić słód do whisky do garnka z ciepłą wodą i energicznie wymieszać zacier. Następnie koniecznie trzeba podnieść temperaturę zacieru do 66 stopni Celsjusza, trzymając zacier 60 minut we wskazanej temperaturze. Dzięki temu będzie pewność, że skrobia zostaną kompletnie rozbite na cukry fermentowalne. Podczas zacierania trzeba stale kontrolować temperaturę. Po zakończeniu zacierania trzeba wykonać próbę jodową. Sposób określenia zawartości skrobi w badanej cieczy wykonuje się poprzez pobranie odrobiny zacieru. Następnie nakropienie go jodowym wskaźnikiem skrobi lub jodyną.

Kolejnym etapem po zacieraniu jest filtracja. Polega ona na oddzieleniu młóta od brzeczki, która zawiera cukry. Po wygrzaniu zacier należy przenieść do fermentora ze sztucznym dnem. Następnie odliczyć trzeba około 20-30 minut. W tym czasie złoże filtracyjne się ułoży. Następnie odbierając brzeczkę, dolewamy wody do wysładzania w celu wypłukania cukrów ze słodu.

Jedna z najprostszych metod zrobienia whisky w domowych warunkach to skorzystanie ze słodu. Najważniejsze, żeby był to słód do whisky nienachmielony. Dlatego trzeba uważać, żeby nie kupić brewkitu. Podgrzewamy 3-5 litrów wody. Do gotującej się wody należy wysypać glukozę oraz dodać suchy lub płynny ekstrakt słodowy. Rozpuszczoną glukozę oraz ekstrakt przelać do pojemnika fermentacyjnego. Następnie uzupełnić 25 litrami zimnej wody. Temperatura nastawu musi osiągnąć maksymalną temperaturę, czyli 22-28 stopni Dodatkowo można dodać węgiel aktywny. Będzie miał na celu wyeliminować niepożądane związki aromatyczne. Takie związki powstają podczas fermentacji.

Więcej
Pokazuje 1 - 2 z 2 elementów
Pokazuje 1 - 2 z 2 elementów
Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć