Kategorie

Promocje

Blog navigation

Najnowsze

Klarowanie nalewek/bimbru

Klarowanie nalewek to chyba najmniej przyjemne czynności w czasie całego cyklu robienia nalewek. W warunkach domowych zawsze się okaże, że na dnie butelki znajdzie się wiele osadów. Jednak bez przefiltrowania odpowiednio nalewki, trunek staje się nieestetyczny i przeważnie nie jest smaczny. Do klarowania można używać powszechnie stosowanych środ...

Klarowanie nalewek to chyba najmniej przyjemne czynności w czasie całego cyklu robienia nalewek. W warunkach domowych zawsze się okaże, że na dnie butelki znajdzie się wiele osadów. Jednak bez przefiltrowania odpowiednio nalewki, trunek staje się nieestetyczny i przeważnie nie jest smaczny. Do klarowania można używać powszechnie stosowanych środków. W naszym sklepie jest Coobra Turbo clear oraz Coobra Megapack clear, a także Superclar i Bentonik. Są to szybkie, ale i skuteczne środki do klarowania zacierów. Działa już po 24 godzinach od dodania nie zmieniając przy tym smaku i aromatu nastawu.

Coobra Turbo Clear, jak i Coobra Megapack clear to środki, które rewelacyjnie klarują. Pasują do każdego rodzaju nastawu. Używanie go jest niezwykle bardzo proste. Składniki, które zawierają w swoim składzie to nic innego jak woda i zol krzemowy. Dodatkowo zawarty jest chitosan oraz środek konserwujący, czyli dwutlenek siarki E220. Wystarczy odczekać tylko 24h. W naszej ofercie można znaleźć środek Superklar, czyli szybki i skuteczny, dwuskładnikowy środek do klarowania bimbru. W swojej zawartości posiada tylko chitosan i zol krzemowy. Opakowanie środka do klarowania wystarcza spokojnie na 25l zacieru.

Bentonik to niezawodny środek do klarowania nalewki i można go znaleźć w naszej ofercie. Powszechnie stosowany jest jako środek podczas produkcji domowych win i zacierów. Dzięki swojej zawartości ma zdolności wchłaniania białka.

Jak sklarować nalewkę?

Po zakończeniu fermentacji należy koniecznie zlać nastaw znad osadu do czystego pojemnika. Przez ok. 3 minuty zaleca się potrząsać nastawem energicznie mieszając. Ten proces dokonuje się w celu pozbycia dwutlenku węgla. Pierwiastek ten znacznie utrudnia dalszy proces klarowania nalewki. Następnie dodać należy całą zawartość saszetki środków do klarowania i dokładnie mieszać. Po ok. 1 godzinie dodać zawartość drugiej saszetki i ponownie dokładnie wymieszać. Klarownie nalewek rozpocznie się po kilku minutach, a zakończy po 24 godzinach. W przypadku Bentonika zawartość saszetki należy wymieszać w szklance wody i pozostawić na kilka godzin. Po minionym czasie można dodać do nastawu.

Jak klarować nalewki korzystając z domowych sposobów?

Klarowanie nalewki może odbywać się również przez kilkukrotnie złożoną gazę lub płócienną ściereczkę. Te sposoby będą bardzo skuteczne, ale tylko dla większych osadów. Warto jednak z któregoś z nich skorzystać, ponieważ osady bardzo szybko zatykają materiał filtrujący. W przypadku szmatki czy gazy można co jakiś czas przepłukać w wodzie. Dzięki temu przyśpieszy się proces klarowania bimbru.

Płyn, który otrzymamy, wydawać się będzie klarowny. Niestety to może być tylko złudzenie. Drobniejsze osady mogły przedostać się przez gazę lub płócienną ściereczkę. Dlatego klarowanie nalewki warto powtórzyć, wykorzystując ręcznik papierowy. Najlepiej jednak zastosować takie bez nadruków. Można też kupić specjalną bibułkę filtracyjną lub worek do filtracji.

Każdy z tych trzech materiałów ma jednak swoje wady. Przez ręcznik papierowy nalewkę przefiltrować można szybko, lecz najmniej dokładnie. Filtrów do kawy zużyj się bardzo dużo, tak samo, jak czasu. Jeśli nalewka jest słodka to lepiej z filtrów zrezygnować, ponieważ sam płyn zapcha je bardzo szybko. Podobnie dużo czasu straci się, korzystając z bibułki filtracyjnej.

Więcej
Pokazuje 1 - 4 z 4 elementów
Pokazuje 1 - 4 z 4 elementów
Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć