Kategorie

Promocje

Blog navigation

Najnowsze

Enzymy do wina

Enzymy winne dodawane do wina według niektórych to niezbędny składnik, którego warto dodawać do wina w końcowym procesie tworzenia. Dzięki nim wydobywa się lepszy aromat i pozwala to na delektowanie się alkoholem przez dłuższy czas. Winiarstwo staje się coraz bardziej popularne, a dla niektórych stała się nawet, dla którego warto poświęcić odrob...

Enzymy winne dodawane do wina według niektórych to niezbędny składnik, którego warto dodawać do wina w końcowym procesie tworzenia. Dzięki nim wydobywa się lepszy aromat i pozwala to na delektowanie się alkoholem przez dłuższy czas. Winiarstwo staje się coraz bardziej popularne, a dla niektórych stała się nawet, dla którego warto poświęcić odrobinę swojego czasu.

Czym są enzymy winiarskie i do czego mogą służyć?

Enzymy do wina to substancje, które dodaje się do wina. W procesie końcowym wytwarzany był aromat i można było cieszyć się przepysznym smakiem. Podczas tworzenia wiele rzeczy może pójść nie tak, pojawić się mogą problemy typu - owoce się zakwaszą lub fermentacja się przedłuży. W tym przypadku warto skorzystać z różnych substancji, które spowodują, że wino będzie miało idealny aromat i smak, dzięki temu możemy kontrolować proces wytwarzania domowego wina. Enzymy winiarskie powodują, że rozkładają pektyny, które występują w owocach. Proces ten znacznie ułatwia uzyskiwanie soków oraz fermentację, a także późniejsze klarowanie domowych win i soków. Należy pamiętać, że enzymy do wina nie powinno podawać się w momencie, gdy na owocach pojawia się zgnilizna, ponieważ podczas uwalniania zapachów, może uwolnić się zapach zgniłego owocu. Jeśli mamy świeże owoce to enzymy winiarskie są jak najbardziej wskazane, aby poczuć ten niepowtarzalny smak i zapach.

Jak skutecznie podawać substancje ulepszające?

Enzymy winne to np. pektoenzym i można używać na dwa sposoby. Pierwszym sposobem, a zarazem bardzo proste jest dodanie enzymu do moszczu, chwilę przed podaniem drożdży. Substancja pomoże wydobyć z nich to, co zawierają najlepsze, czyli aromat, a także przygotuje dla drożdży idealną bazę. Enzymy do wina mogą spowodować, że otrzymamy więcej soku z owoców niż, było przewidziane. Drugi sposób to podawanie pektoenzym wraz z drożdżami, co powoduje, że obie substancje współpracują razem ze sobą. Enzymy winne są klarowne, dlatego jeśli dodamy je do wina to, udoskonali je zaraz po fermentacji, a kolor będzie głęboki z mocniejszym smakiem. Substancje ulepszające można kupić wszędzie, aczkolwiek należy uważać i używać zgodnie z instrukcją.

Dodatkowe substancje, które można stosować

Enzymy winiarskie, które są najczęściej stosowane to pektynazy, które odpowiadają za rozluźnienie owoców i dzięki temu można uzyskać więcej soków z owoców. Jeśli użyjemy tej substancji, można uniknąć gorzkiego smaku, który wydobywa się z garbników owoców. Dzięki temu w winie nie będzie odczuwalny posmak goryczki. Enzymy glucozydazy sprawiają, że w winie odczuwalny jest większy aromat i wino staje się bardziej aromatyczne. Kolejnym enzymem, który można dodać to glucanazy, czyli najczęściej dodawane są w momencie wytwarzania wina i znacznie pomagają w oczyszczeniu naszego moszczu. Takie substancje nadają się świetnie dla osób, które dopiero zaczęły swoją przygodę z winiarstwem.

Więcej
Pokazuje 1 - 4 z 4 elementów
Pokazuje 1 - 4 z 4 elementów
Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć