Kategorie

Promocje

Blog navigation

Najnowsze

Pirosiarczyn potasu

Pirosiarczyn potasu i jego główne zastosowanie w winiarstwie

Pirosiarczyn potasu oznaczany również jako E224. Występuje jako biały, krystaliczny proszek, dobrze rozpuszczalny w wodzie. Reaguje z tlenem i tworzy siarczan potasu. W środowisku kwaśnym tworzy kwas siarkawy, który jest środkiem konserwującym. Najczęściej używany do konserwowania wina...

Pirosiarczyn potasu i jego główne zastosowanie w winiarstwie

Pirosiarczyn potasu oznaczany również jako E224. Występuje jako biały, krystaliczny proszek, dobrze rozpuszczalny w wodzie. Reaguje z tlenem i tworzy siarczan potasu. W środowisku kwaśnym tworzy kwas siarkawy, który jest środkiem konserwującym. Najczęściej używany do konserwowania wina, miodów pitnych, surowych soków, owoców i warzyw suszonych. Można używać również jako środek bielący.

Pirosiarczyn potasu zastosowanie

Pirosiarczyn potasu do wina hamująco działa na rozwój pleśni i bakterii. Słabiej oczywiście na drożdże, dzięki czemu jest stosowany w domowym winiarstwie do stabilizacji moszczów. Działanie redukujące hamuje brązowienie enzymatyczne i nieenzymatyczne. Dodatkowo powstrzymuje procesy utleniania żelaza, a w winach wiąże aldehyd octowy. Do efektów niepożądanych działania pirosiarczynu potasu zalicza się obniżanie zawartość witamin w produktach. Działa to na skutek utlenienia. U osób, które posiadają brak tolerancji co do naturalnych siarczynów, powinny unikać dodatku siarczynów. Pirosiarczyn potasu rozkłada się w wątrobie i wydalany wraz z moczem. Doskonale łagodzi skutki kaca. Pirosiarczyn postasu zastosowanie swoje ma w konserwacji wina. Doskonale radzi sobie również przy miodach pitnych, napojach fermentowanych, czy sokach. Środek bardzo dobrze nadaje się również do dezynfekcji sprzętu winiarskiego. Do odkażania sprzętu trzeba przygotować roztwór wodny o stężeniu około 2-3%. W litrze wody należy rozpuścić od 20 do 30g pirosiarczynu potasu. Przygotowanym roztworem można dezynfekować sprzęty, które wykorzystuje się w domowym winiarstwie. Do takiego sprzętu zaliczyć można butle, butelki, korki do butli, wężyki do obciągu wina. W przypadku gąsiorów należy wlać do środka niewielką ilość pirosiarczynu potasu. Roztworem należy dobrze przemyć wewnętrzne ścianki i pozostawić balon na kilka minut. Należy zostawić go zamknięty, ponieważ właściwości odkażające mają opary siarki.

Pirosiarczyn potasu do wina i jego skutki

Pirosiarczyn potasu powinno przechowywać się w chłodnym i suchym miejscu. Najlepiej zabezpieczyć przed dostępem dzieci, w szczelnych opakowaniach. Produkt jest bardzo trwały, a także nie posiada daty ważności. Pirosiarczyn potasu jest silnie toksyczny. Nie można wdychać oparów, gdyż również są silnie toksyczne. Zapach może powodować zawroty głowy i mdłości. Wszelkiego rodzaju zabiegi z użyciem pirosiarczynu potasu powinny być przeprowadzane w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. W przypadku jakiegokolwiek spożycia koniecznie trzeba jechać do szpitala. Środek powoduje poparzenia przełyku, a także żołądka. W przypadku kontaktu ze skórą miejsce należy obficie spłukać bieżącą wodą. Pirosiarczyn potasu może obniżyć zawartość witamin w produktach na skutek utlenienia. Przyczynić się może również do podrażnienia żołądka, mdłości, a także powodować bóle głowy. Rozkłada się w wątrobie do nieszkodliwych siarczanów. Wydalany wraz z moczem. Warto pamiętać o tym, żeby nie przekraczać zalecanych dawek. Należy także stosować odpowiednie, ale i bezpieczne stężenia tego środka. Zgodne z informacją umieszczoną na etykiecie preparatu. Przed zakupem warto, jest dokładnie przeczytać instrukcję oraz zawartość na butelce.

Więcej
Pokazuje 1 - 1 z 1 pozycji
Pokazuje 1 - 1 z 1 pozycji
Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć