Kategorie

Promocje

Blog navigation

Najnowsze

Korki do wina/zakrętki do wina

Korki do wina - skąd się biorą?

Korki od wina produkuje się z dębów korkowych. Są to drzewa wiecznie zielone, które wytwarzają korę o monolitycznej strukturze. Korę zbiera się z dębów bez ich uszkadzania co 9 lat. Surowce, jakimi są korki, znane były już od czasów prehistorycznych. Najstarszy, jaki znaleziono, pochodzi sprzed około dziesięciu mi...

Korki do wina - skąd się biorą?

Korki od wina produkuje się z dębów korkowych. Są to drzewa wiecznie zielone, które wytwarzają korę o monolitycznej strukturze. Korę zbiera się z dębów bez ich uszkadzania co 9 lat. Surowce, jakimi są korki, znane były już od czasów prehistorycznych. Najstarszy, jaki znaleziono, pochodzi sprzed około dziesięciu milionów lat z Portugalii, doliny Tagu. I to właśnie ten kraj jest głównym światowym producentem zakrętek do butelek do wina.

Korki od wina - właściwości

Niezatapialność korków do wina

Korki okazują się być pięciokrotnie lżejsze od wody. Jest tak dlatego, że 90 procent ich objętości i około 50 procent masy stanowi powietrze. Sprawia to, że gęstość zakrętek do wina zawiera się między 190 a 250 kg/m3, a więc jest w przybliżeniu pięciokrotnie mniejsza od gęstości wody. Dodatkowo korek do wina przyjmuje maksymalnie 20% wody, a więc nie nasiąka. Te cechy sprawiają, że zakrętki do wina są niemal niezatapialne.

Odporność korków na wilgoć

Powyższe cechy generują jeszcze jedną właściwość korków do wina. Otóż dzięki swojej budowie nie są one podatne na działanie wilgoci, co z kolei sprawia, że nie gniją.

Brak starzenia korków od wina

Właściwości korka potrafią pozostać niezmienne przez wiele lat, nawet mimo braku impregnacji. Znana jest historia butelki wina, która zachowała trwałość przez 167 lat. Wino z 1789 roku o doskonałej jakości znaleziono we Francji w 1956 roku. Korek praktycznie się nie zestarzał i przez tak długi czas służył jako perfekcyjne zamknięcie. Historia dowodzi, że zakrętki do wina mają kluczowe znaczenie dla jakości trunku.

Alembik - oferta korków aglomerowanych i naturalnych

Posiadamy korki aglomerowane, korki do balonów, korki stożkowe, zakrętki oraz zamknięcia hermetyczne do butelek, balonów/dymion na wino domowe. Mamy trzy podstawowe rodzaje korków: korki do wina, szampana (grzybki) oraz tak zwane wielorazowe. Korki naturalne to po prostu kawałek kory dębu korkowego. Jest to zamknięcie najlepsze i w związku z tym też najdroższe, ale może bez problemu funkcjonować do 15 lat. Korki prasowane produkuje się ze ścinek kory dębu, które klei się razem. Takie zakrętki do butelek do są tanie, ale mało wytrzymałe. W korkach warstwowych łączy się korek naturalny na dole z prasowanym u góry. Korki syntetyczne, jak sama nazwa wskazuje, są sztuczne, ale korkom naturalnym ustępują tylko elementem snobistycznym, którego nie posiadają. Zapobiegają za to chorobie korkowej wina. Najpopularniejszym rozwiązaniem są korki aglomeracyjne.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą!

Więcej
na stronę
Pokazuje 1 - 12 z 72 elementów
Pokazuje 1 - 12 z 72 elementów
Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć