Kategorie

Promocje

Blog navigation

Najnowsze

Rurki fermentacyjne

Rurka fermentacyjna, do czego służy?

Każdy winiarz robiący domowe wino korzysta z różnych akcesoriów przydatnych do realizacji wspaniałego alkoholu. Staje przed trudnym wyborem, czyli jaki sprzęt warto zakupić? Winiarze zaawansowani będą mieć inne potrzeby. Osoby, które zaczynają swoją przygodę z winiarstwem, będą potrzebować najważniejszych aso...

Rurka fermentacyjna, do czego służy?

Każdy winiarz robiący domowe wino korzysta z różnych akcesoriów przydatnych do realizacji wspaniałego alkoholu. Staje przed trudnym wyborem, czyli jaki sprzęt warto zakupić? Winiarze zaawansowani będą mieć inne potrzeby. Osoby, które zaczynają swoją przygodę z winiarstwem, będą potrzebować najważniejszych asortymentów. Takimi okazać się nawet rurka fermentacyjna.

Rurka do wina i jej zastosowanie

Pasjonat winiarstwa ma ogromny wybór. Nie tylko w kwestii surowca, czyli winogrona, owoców sezonowych, czy suszonych, ale i sprzętu. Istnieje wiele różnych akcesoriów, które przydają się na różnych etapach. Najbardziej oczekiwany moment to degustacja. Bez rurki do wina nie byłoby to możliwe. Rurka fermentacyjna zajmuje szczególne miejsce. Stanowi jedyny łącznik między tym, co dzieje się w pojemnikach fermentacyjnych. Znaczenie rurki fermentacyjnej do wina trudno przecenić. Woda, która wypełnia rurkę przede wszystkim, zabezpiecza nastaw przed kontaktem z tlenem. Jednocześnie wypuszcza wydobywający się dwutlenek węgla. Zlekceważenie ma najczęściej przykre konsekwencje. Przede wszystkim może powodować bardzo intensywne natlenienie płynu. Powoduje to utlenienie się powstającego etanolu do kwasu octowego. Osoba początkująca powinna pamiętać przede wszystkim, że nie wolno zamykać odpowietrzenia. Jeśli taka sytuacja będzie miała miejsce, może to spowodować pęknięcie balonu. Przez przesuwający się słupek wody można obserwować zmieniającą się intensywność procesu fermentacji. Przechodzi z etapu burzliwego, który charakteryzuje się intensywnym bulgotaniem do kolejnego. Następny nazywa się stacjonarny. Warto pamiętać, że zamiast wodą, rurki do wina można wypełnić oleistą cieczą, która będzie mniej parować.

Jakie wyróżniamy rurki do wina?

Rurka fermentacyjna może być wykonana ze szkła. Świetnie się sprawdza również po zamontowaniu w gumowych korkach do balonów. Może to być również rurka plastikowa. Podstawowym celem jest niedopuszczenie powietrza do wnętrza balona. Chroni dodatkowo przed owadami. W szczególności przed muszkami owocowym, które doprowadzić by mogły do zaoctowania wina. Najlepiej posiadać mały zapas balonów, gdyż szkło, z którego są wykonane, jest kruche. Przy wkładaniu lub wyjmowaniu rurki do wina z korka należy uważać, aby nie pękła. Natomiast w najgorszym przypadku resztki szkła mogą wpaść do nastawu. Mówi się, że coraz większą popularność zdobywa rurka fermentacyjna do wina wykonana z tworzyw sztucznych. Dzieje się tak, ponieważ spełniają one te same funkcje co rurki szklane. Uszkodzenie ich staje się praktycznie niemożliwe. Plastikowe rurki do wina mają również różne kształty i rozmiary. Przez to nadają się lepiej do niektórych zastosowań. Jednym z głównych rodzajów to takie, które można użyć podczas fermentacji.  W tym przypadku chodzi o pojemności 60L. Oprócz zwykłych rurek fermentacyjnych do balonów można spotkać się z rurkami dostosowanymi do wiader fermentacyjnych. Umożliwiają one ustawianie baloników jeden na drugim. Taka rurka fermentacyjna mocowana jest z boku pojemnika, tylko jeśli wyposażony jest w odpowiedni otwór.

Więcej
Pokazuje 1 - 4 z 4 elementów
Pokazuje 1 - 4 z 4 elementów
Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć