Kategorie

Promocje

Blog navigation

Najnowsze

Płatki dębowe do wina

Płatki dębowe francuskie oraz amerykańskie w różnym stopniu opiekania dodają tanin. Podnoszą swój ogólny charakter i aromat. Stabilizują kolor domowych win czerwonych, ale również innych nalewek, wódki, czy piwa. Nadają się idealnie do starzenia trunków niskoprocentowych. Do takich alkoholi należą wina, miody pitne, czy też piwo.

Czym są płatki ...

Płatki dębowe francuskie oraz amerykańskie w różnym stopniu opiekania dodają tanin. Podnoszą swój ogólny charakter i aromat. Stabilizują kolor domowych win czerwonych, ale również innych nalewek, wódki, czy piwa. Nadają się idealnie do starzenia trunków niskoprocentowych. Do takich alkoholi należą wina, miody pitne, czy też piwo.

Czym są płatki dębowe do wina?

Płatki dębowe do wina są to drobno poszatkowane szczapy dębowe. Ściśle upieczone w kontrowanych warunkach. Podczas pieczenia istotną rzeczą jest właśnie temperatura i czas. W zależności od dwóch parametrów uzyskuje się odmienne aromaty. W późniejszym procesie najistotniejszy jest smak, jak i aromat domowego trunku. Płatki dębowe po zaprawkach i koncentratach smaków łatwa, jak i tania forma filtrowania trunku. W tradycyjnych beczkach przechowuje się dobre jakościowe wina i mocne trunki, takie jak whisky. Jeśli alkohol ma mieć intensywny i bardziej szlachetny kolor, należy podkręcić smak. Alternatywą dla leżakowania w dębowej beczce są płatki dębowe. Niewielka ilość płatków na etapie fermentacji wina potrafi zdziałać cuda. Kilka sztuk płatków na litr w zupełności wystarczy na etapie jego leżakowania w butelce. Po uzyskaniu już określonego posmaku, płatki dębowe należy usunąć z butelki. Robi się to w celu, aby trunek nie zgorzkniał i zbyt mocno nie zmienił oryginalnej barwy. Tak zwane chipsy dębowe do wina to główny atut przygotowywania domowych alkoholi. 

Jak działają płatki dębowe?

Zawarte w drewnie taniny i substancje. Aromatycznie pozwolą w niewielkim stopniu podkręcić ich naturalny smak oraz kolor trunków. Nadają odrobiny szlachetności i wyrafinowania. Do tego procesu przyczynia się właśnie umieszczenie pewnej ilości płatków dębowych. Do uszlachetnienia i uzyskania efektu beczki należy przede wszystkim używać wyłącznie sprawdzonych płatków. Płatki dębowe do wina pozyskiwane są z określonych gatunków dębów. Wykorzystywane są od wieków do produkcji. Oprócz pochodzenia płatków bardzo ważny jest sposób przygotowywania, jak i ich wielkość.

Jak używać płatków dębowych?

Wiórki dębowe można znaleźć o różnym poziomie wypalenia oraz wielkości. Płatki mocno wypalone pozwolą uzyskać jak najbardziej intensywny kolor. Zaoferują najwięcej substancji aromatycznych. Czasami zdarza się jednak przesadzić z aromatyzacją trunków. W takich sytuacjach należy jednak pozostać przy płatkach średnio wypalonych lub wybrać płatki naturalne. Takie płatki są najlepszym źródłem garbników. Najdrobniejsze wiórki dębowe do wina oddają swoje naturalne aromaty. Dodanie ich zaleca się już na początku fermentacji zacieru. Płatki dębowe do wina o większych rozmiarach. Uwolnione od substancji aromatycznych, mają bardziej subtelny przebieg. Takie płatki powinny być dodawane do trunków dopiero w momencie leżakowania. Dzięki temu zyska się bardziej bogaty i aromatyczny zapach. Kolor również będzie ciekawy i dodawał intensywności. Najczęściej przyjmuje się podanie na jeden litr wina. Potrzebny jest ok. od 1 do 4 gram płatków. W praktyce to kwestia indywidualnych upodobań. Płatki dębowe w zależności od potrzeb można dodać nieco więcej lub mniej.

Więcej
na stronę
Pokazuje 1 - 12 z 30 elementów
Pokazuje 1 - 12 z 30 elementów
Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć