Kategorie

Promocje

Blog navigation

Najnowsze

Zestawy ziół do wina

Przyprawy do wina i najsłynniejszy wermut

Napoje alkoholowe doprawiano różnymi dodatkami już w starożytności. Równie jak wino, miód pitny czy piwo. Oprócz zmiany zapachu i smaku dodatki te miały nadawać napojowi właściwości lecznicze. Przede wszystkim zabezpieczyć go przed zepsuciem. Szczególnie w obszarach o gorącym klimacie ta ostatnia cecha w...

Przyprawy do wina i najsłynniejszy wermut

Napoje alkoholowe doprawiano różnymi dodatkami już w starożytności. Równie jak wino, miód pitny czy piwo. Oprócz zmiany zapachu i smaku dodatki te miały nadawać napojowi właściwości lecznicze. Przede wszystkim zabezpieczyć go przed zepsuciem. Szczególnie w obszarach o gorącym klimacie ta ostatnia cecha wydaje się mieć olbrzymie znaczenie. Bardzo często podaje się przyprawy do wina, tak żeby dodać im smaku.

Dlaczego stosuje się przyprawy do wina?

Związki chemiczne zawarte w ziołach i przyprawach do wina wykazują często silne działanie bakteriostatyczne. Zdecydowanie może to spowalniać, a nawet całkowicie uniemożliwić zepsucie się napoju. Popularnym w tych czasach produktem alkoholowym mocno zaprawionym ziołami do wina jest wermut. Wino, które najczęściej jest wzmocnione i występujące w formie wytrawnej, jak i słodkiej, białej i czerwonej. Po zakończonej fermentacji dodaje się wyciągu alkoholowego z zestawu ziół do wermutu. Wzmacnia wino oraz ewentualnie dosładza. Wśród polskich winiarzy tworzących w domach panuje natomiast inna tendencja. Do zaprawiania wina przyprawami do wina dokonuje się jeszcze przed rozpoczęciem fermentacji. Dzieje się tak na etapie komponowania nastawu. Związki biologicznie czynne zawarte w dodatkach mogą wpływać hamująco na przebieg fermentacji. Oczywiście przez to zwiększa się prawdopodobieństwo zatrzymania fermentacji. Stąd też uznano, że należy to zbadać.

Co to jest i jakie zioła do wermutu?

Wermut to specyficzny rodzaj wina, które ze względu na swój smak ma i zwolenników i przeciwników. Co to za trunek? Wermut to wino, które doprawiane jest korzennymi przyprawami do wina. Nadaje mu to bardzo wyrazisty smak i aromat. Jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z języka niemieckiego i oznacza piołun. Roślinna ta tradycyjnie używana jest właśnie do aromatyzowania. Z ziół do wermutu dodaje się szałwię, kolendrę, a także goździki czy gałkę muszkatołową. W zależności od przepisu wermut może być też dodatkowo dosładzany. Taka sytuacja dzieje się w momencie, kiedy chce się zniwelować gorzki posmak piołunu. Zdarza się też, że wino wzmacniane jest dodatkowo alkoholem. Przez to wermuty są mocniejsze niż klasyczne wina i mogą mieć nawet 12–20% alkoholu.  Niezbędna jest też odpowiednia mieszanka ziół do wermutu, a także dodatków. Osoby początkujące zwykle korzystają z gotowych mieszanek. Można je kupić w sklepach winiarskich. Natomiast z czasem nabierają ochoty na eksperymenty i tworzą własne mieszanki. Testuje się różne proporcje, co pozwala na uzyskanie różnych smaków wermutu. Mieszankę ziół i przypraw do wina można od razu dodać do fermentującego moszczu. Zioła do wina dodaje się już po dodaniu mocniejszego alkoholu. Wówczas wino nasyci się aromatami na początku. Dalszej obróbce będziemy poddawać trunek już o mocnym ziołowym posmaku i aromacie. Mieszankę ziół do wermutu można zaaplikować do gotowego już wina. Wówczas przez około tydzień będzie ono nabierało smaku i aromatu. Im dłużej, tym wyraźniejszy będzie ziołowy posmak wermutu. Ważne jest, by odpowiednio wybrać moment odcedzenia ziół. Wermut może być nimi nasycony, a zioła nie powinny dominować nuty winnej w gotowym trunku.

Więcej
Pokazuje 1 - 2 z 2 elementów
Pokazuje 1 - 2 z 2 elementów
Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć