Kategorie

Promocje

Blog navigation

Najnowsze

Areometry, cukromierze, termometry, alkoholomierze

Wskaźniki jak areometr, alkoholomierz, cukromierz, refraktometr, termometry szklane, ciekłokrystaliczne, menzurki potrzebne przy produkcji domowego wina.

Czym jest areometr?

Areometr to szklane urządzenie do pomiaru gęstości cieczy, którego działanie oparte jest na prawie Archimedesa. Aby dokonać pomiaru, wystarczy umieścić czysty i suchy areome...

Wskaźniki jak areometr, alkoholomierz, cukromierz, refraktometr, termometry szklane, ciekłokrystaliczne, menzurki potrzebne przy produkcji domowego wina.

Czym jest areometr?

Areometr to szklane urządzenie do pomiaru gęstości cieczy, którego działanie oparte jest na prawie Archimedesa. Aby dokonać pomiaru, wystarczy umieścić czysty i suchy areometr w naczyniu tak, by nie dotykał on ścian ani dna. Po ustabilizowaniu drgań cieczy i wskaźnika dokonuje się odczytu. Za pomocą takiego hydrometru można łatwo i wygodnie skontrolować, czy nastaw skończył fermentować, czy jeszcze nie poprzez obserwację wyniku.

Znane są różne rodzaje areometrów. Dzieli się je ze względu na badaną substancję. Wyróżniamy między innymi:

  • areometr Ballinga zwany cukromierzem
  • areometr Trallesa, czyli alkoholomierz

Działanie cukromierza

Cukromierz jest najważniejszym urządzeniem pomocniczym używanym przy fermentacji w domowych warunkach. Jak sama nazwa wskazuje, bada on zawartość cukru w roztworze alkoholowym. Jest wyskalowany w skali Ballinga, stąd jego druga nazwa. Cukromierz wskazuje 0 stopni Blg, gdy jest zanurzony w czystej wodzie o temperaturze 20 C. Roztwór o tej samej temperaturze zawierający n% cukru pokaże n. stopni Blg. Urządzenie będzie szczególnie przydatne winiarzom, ponieważ pozwala na ustalenie zawartości sacharozy w tak zwanym moszczu owocowym. W przypadku takiego badania należy jednak mieć na uwadze fakt, że taki roztwór zawiera inne związki poza wodą i cukrem, których cukromierz nie uwzględnia.

Jak działa alkoholomierz?

Alkoholomierz to rodzaj areometru, który w stopniach Trallesa, czyli procentach objętościowych (cm3/100cm3) podaje zawartość czystego alkoholu w wodzie. Są one tak dokładne, jak wskaźniki legalizowane, których ceny są wielokrotnie wyższe. W ofercie posiadamy alkoholomierz z menzurką lub alkoholomierz z termometrem. Alkoholomierz pokazuje najdokładniejszy odczyt alkoholu w temperaturze 20°C. Jeżeli temperatura badanego alkoholu jest inna – należy skorzystać ze skali korekty umieszczonej przy termometrze.

W naszym sklepie znajdziesz również, m.in.:

  • Refraktometr – przyrząd optyczny do precyzyjnego pomiaru zawartości cukru w sokach owocowych, moszczu, winie, czy brzeczce piwnej.
  • Praktyczny termometr wyposażony w dokładną skalę co 10°C. Termometr posiada praktyczne ucho, do którego można przywiązać sznurek. Dzięki temu łatwo zmierzyć temperaturę w środku nastawu bez zamaczania ręki.
Więcej
na stronę
Pokazuje 1 - 12 z 31 elementów
Pokazuje 1 - 12 z 31 elementów
Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć