Kategorie

Promocje

Blog navigation

Najnowsze

Chmiel do piwa

Chmielenie to zagotowanie brzeczki z dodatkiem chmielu przez określony czas – najczęściej ok. 60 min. Celem chmielenia jest przede wszystkim nadanie piwu goryczki (długie gotowanie powoduje przemiany chemiczne chmielu), a także stabilizacja brzeczki pod innymi względami jak wytrącenie nadmiaru białek, garbników, odparowanie niechcianych związków...

Chmielenie to zagotowanie brzeczki z dodatkiem chmielu przez określony czas – najczęściej ok. 60 min. Celem chmielenia jest przede wszystkim nadanie piwu goryczki (długie gotowanie powoduje przemiany chemiczne chmielu), a także stabilizacja brzeczki pod innymi względami jak wytrącenie nadmiaru białek, garbników, odparowanie niechcianych związków.

Brzeczkę doprowadzamy do wrzenia. W momencie dochodzenia do wrzenia należy czuwać przy kotle, zwłaszcza jeśli jest przykryty pokrywką, gdyż brzeczka gdy zaczyna wrzeć lubi wykipieć, należy temu przeciwdziałać przez zdjęcie pokrywki, zmniejszenie ognia, dmuchanie, spryskanie wodą, zbieranie szumowin itp. Od momentu pojawienia się pierwszych oznak wrzenia dobrze jest odczekać ok. 10 min, aby brzeczka zawrzała porządnie i wytrąciły się pierwsze białka, wtedy dopiero dodajemy pierwszy chmiel i zaczynamy odliczać czas chmielenia. Całe chmielenie należy przeprowadzać z odkrytą (przynajmniej częściowo) pokrywką, ale wrzenie nie musi być bardzo mocne, wystarczy, jak na powierzchni pojawiają się jakieś kształty, oznacza to ruch płynu w całej objętości garnka.

Formy chmielu:

Najczęściej spotykamy chmiel w postaci szyszek i granulatu. Granulat jest stabilniejszy, jeżeli chodzi o starzenie i zawartość alfa kwasów, szyszka podobno lepiej zachowuje aromat. Szyszek daje się ok. 10% więcej niż takiego samego granulatu. Ponadto, jeżeli stosujemy przy chmieleniu siateczki na chmiel, warto trochę zwiększyć ilość chmielu (5-10%).

Chmielenie na zimno

Szczególnym przypadkiem chmielenia jest chmielenie na zimno - dorzucenie chmielu do fermentacji cichej. Jest to często stosowana technika dla dodania aromatu w piwach mocno chmielonych (np. IPA), uzyskany efekt jest inny niż przy dodaniu chmielu aromatycznego na koniec gotowania, bardziej "zielony", "trawiasty".

Więcej

Podkategorie

 • Granulat

  Chmiel do piwa aromatyczny, goryczkowy, uniwersalny w formie granulatu.

Pokazuje 1 - 3 z 3 elementów
 • Szybki podgląd
  88.62 W magazynie

  Tuba na chmiel, to rozwiązanie na "czyste" chmielenie. Kula wykonana jest z siatki ze stali nierdzewnej, po otwarciu wsypujemy do środka porcję chmielu, zamykamy i całość wkładamy do brzeczki.

  88,62 zł
  W magazynie
 • Szybki podgląd
  24.31 W magazynie

  Kula na chmiel, z angielskiego HOP BALL, to rozwiązanie na "czyste" chmielenie. Kula wykonana z siatki ze stali nierdzewnej, po otwarciu wsypujemy do środka porcję chmielu, zamykamy i całość wkładamy do brzeczki. Kula posiada łańcuszek i haczyk, dzięki czemu możemy powiesić kulę na brzegu garnka.  Idealna do chmielenia na zimno jak i na ciepło.

  24,31 zł
  W magazynie
 • Szybki podgląd
  96.75 W magazynie

  HOPBAG, czyli kosz na chmiel do gotowania. Może być zastosowany we wszystkich rodzajach kotłów zaciernych jak i garnków.

  96,75 zł
  W magazynie
Pokazuje 1 - 3 z 3 elementów
Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć