Kategorie

Promocje

Blog navigation

Najnowsze

Chmiel do piwa

Chmielenie to zagotowanie brzeczki z dodatkiem chmielu przez określony czas. Celem chmielenia jest przede wszystkim nadanie piwu goryczki. Długie gotowanie powoduje przemiany chemiczne chmielu do piwa.

Jakie rodzaje chmielu do piwa można znaleźć?

W naszej ofercie można spotkać chmiel do piwa w postaci szyszek i granulatu. Granulat jest stabilnie...

Chmielenie to zagotowanie brzeczki z dodatkiem chmielu przez określony czas. Celem chmielenia jest przede wszystkim nadanie piwu goryczki. Długie gotowanie powoduje przemiany chemiczne chmielu do piwa.

Jakie rodzaje chmielu do piwa można znaleźć?

W naszej ofercie można spotkać chmiel do piwa w postaci szyszek i granulatu. Granulat jest stabilniejszy, jeżeli chodzi o starzenie i zawartość alfa kwasów. Szyszka natomiast podobno lepiej zachowuje aromat. Szyszek daje się ok. 10% więcej niż takiego samego granulatu. Ponadto, jeżeli stosuje się przy chmieleniu siateczki na chmiel, warto trochę zwiększyć ilość chmielu.

Szczególnym przypadkiem chmielenia jest chmielenie na zimno. Dorzucenie chmielu do piwa do fermentacji cichej. Jest to często stosowana technika dla dodania aromatu w piwach mocno chmielonych. Uzyskany efekt jest inny niż przy dodaniu chmielu aromatycznego na koniec gotowania.

Jak zrobić piwo z chmielu?

Brzeczkę doprowadzić należy do wrzenia. W momencie dochodzenia do wrzenia należy czuwać przy kotle. Zwłaszcza jeśli jest przykryty pokrywką. Brzeczka, gdy zaczyna wrzeć lubi wykipieć. Należy oczywiście temu przeciwdziałać przez zdjęcie pokrywki. Co więcej, zmniejszenie ognia, dmuchanie, spryskanie wodą, czy zbieranie szumowin. Od momentu pojawienia się pierwszych oznak wrzenia dobrze jest odczekać ok. 10 min. Konieczne jest, żeby brzeczka zawrzała porządnie i wytrąciły się pierwsze białka. Wtedy dopiero dodaje się pierwszy chmiel do piwa. Całe chmielenie należy przeprowadzać z odkrytą pokrywką, ale wrzenie nie musi być bardzo mocne. Wystarczy tylko jak na powierzchni, pojawiają się jakieś kształty. To może oznaczać ruch płynu w całej objętości garnka.

Ile chmielu do piwa?

To oczywiście zależy. Należy wziąć pod uwagę piwowarstwo domowe. Piwowar domowy w stylu Pale Ale zużyje ok. 120-200 gramów chmielu do piwa. Jednocześnie do tego samego piwa doda się przynajmniej 5 kg słodów. Zupełnie inaczej to wygląda w przypadku klasycznych piw pszenicznych typu niemieckiego. To w nich oczywiście goryczka jest minimalna, a aromaty chmielowe ustępują tym wytworzonym przez drożdże. Warząc takie piwo w warunkach domowych użyje się ok 20-30 gramów chmielu na 20 litrów.

Warząc piwo z chmielu, należy dodać go w określonych momentach. Klasycznie prawdziwe piwo na chmielu odbywa się w 2 lub 3 dawkach. Pierwsza dawka to tzw. chmielenie na goryczkę. Odbywa się ono na ok. 60 minut przed zakończeniem gotowania brzeczki piwnej. Kolejna dawka chmielu do piwa przypada na ok. 20-15 minut przed zakończeniem gotowania. Inaczej nazywa się to chmielenie na smak. Ostatnia dawka chmielu to chmielnie na aromat. Chmiel do piwa dodaje się na kilka minut przed końcem gotowania. Niektórzy piwowarzy dodają go na kilka sekund przed wyłączeniem palnika. Natomiast inni wolą dodać na 3-5 minut przed końcem procesu gotowania brzeczki.

Więcej

Podkategorie

  • Granulat

    Chmiel do piwa aromatyczny, goryczkowy, uniwersalny w formie granulatu.

Pokazuje 1 - 5 z 5 elementów
Pokazuje 1 - 5 z 5 elementów
Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć