MENU

Promocje

Blog navigation

Najnowsze

Drożdże piwne/drożdże piwowarskie

Drożdże piwne

Drożdże to jednokomórkowe grzyby. Rozmnażają się przez pączkowanie lub zarodniki. Po raz pierwszy zostały wyizolowane ze skórek winogron, na których występują w postaci charakterystycznego białego osadu. Rolą drożdży w piwie jest proces fermentacji alkoholowej. Oprócz alkoholu drożdże wytwarzają dwutlenek węgla i związki aromatyczn...

Drożdże piwne

Drożdże to jednokomórkowe grzyby. Rozmnażają się przez pączkowanie lub zarodniki. Po raz pierwszy zostały wyizolowane ze skórek winogron, na których występują w postaci charakterystycznego białego osadu. Rolą drożdży w piwie jest proces fermentacji alkoholowej. Oprócz alkoholu drożdże wytwarzają dwutlenek węgla i związki aromatyczne. Związki aromatyczne tworzą z kolei bukiet piwa. Różne szczepy drożdży piwnych używane są do warzenia różnych gatunków piwa. W procesie warzenia odpowiadają za szybkie fermentowanie brzeczki. Od ich jakości zależy m.in. czas fermentacji, obniżenie wartości pH.

Drożdże piwne - rodzaje

Drożdże piwne dzieli się na dwa rodzaje: fermentacji dolnej i fermentacji górnej.

Drożdże piwowarskie fermentacji dolnej są przystosowane do niższych temperatur (5-13°C) i pod koniec procesu osiadają na dno naczynia.

Z odkryciem dolnej fermentacji wiąże się ciekawa anegdota. Otóż do Pilzna przybyli słynni bawarscy piwowarzy. Mieli za zadanie pilnować warzenia piwa. Niestety, zbyt zapalczywa degustacja w czasie pracy sprawiła, że Bawarczycy posnęli pijani, a ogień pod naczyniami zupełnie wygasł. Temperatura w kadziach spadła, a utrzymujące się dotąd na powierzchni drożdże opadły na dno. Rano piwowarzy po spróbowaniu napoju stwierdzili, że powstałe w ten sposób piwo było lepsze niż kiedykolwiek wcześniej. Właśnie tym sposobem odkryto piwo dolnej fermentacji.

Drożdże piwowarskie górnej fermentacji fermentują w wyższych temperaturach (15-25°C) zbierając się na powierzchni piwa, tworząc kożuch.

Każdy z wymienionych rodzajów drożdży piwnych charakteryzuje się różną zdolnością do fermentowania cukrów - wytwarzane są różne produkty uboczne (alkohole wyższe, estry, kwasy, związki siarkowe). Z tego powodu oba rodzaje drożdży piwowarskich są stosowane do warzenia różnych rodzajów piwa. Np. piwo warzone z użyciem drożdży fermentacji górnej zawdzięcza swój intensywny zapach dużej liczbie produktów ubocznych wytworzonych podczas fermentacji.

Drożdże piwne a poprawna fermentacja

Najważniejszym etapem wytwarzania piwa jest oczywiście fermentacja. Warto zadbać o jej prawidłowy przebieg, ponieważ to od niej zależą właściwości naszego trunku. Warunkami poprawnej fermentacji są temperatura, czas, napowietrzenie, a w kwestii drożdży ich ilość i odpowiednie przygotowanie. Suche drożdże powinny zostać poddane procesowi rehydratacji, a z płynnych należy przygotować starter. Ilość drożdży koniecznie musi być natomiast zgodna z przepisem.

Więcej
na stronę
Pokazuje 1 - 12 z 23 elementów
 • Szybki podgląd
  5.28 Oczekiwanie na dostawę

  Uniwersalne drożdże piwne firmy Coobra. Drożdże piwowarskie, odpowiednik drożdży Safbrew S-33.

  5,28 zł
  Brak towaru
  Oczekiwanie na dostawę
 • Szybki podgląd
  5.61 Oczekiwanie na dostawę

  Drożdże aktywne do fermentacji cydru.

  5,61 zł
  Brak towaru
  Oczekiwanie na dostawę
 • Szybki podgląd
  10.57 W magazynie

  Popularny angielski szczep drożdży idealny do wszelkich piw typu Ale. Gwarantują szybką fermentację i zwarty osad po jej zakończeniu.

  10,57 zł
  W magazynie
 • Szybki podgląd
  10.57 W magazynie

  Najbardziej popularny, amerykański szczep górnej fermentacji w postaci suchych drożdży. Produkują zbalansowane smakowo piwa z niskim poziomem diacetylu i o rześkim posmaku.

  10,57 zł
  W magazynie
 • Szybki podgląd
  6.50 Oczekiwanie na dostawę

  Drożdże górnej fermentacji, ogólnego użytku. Bardzo popularny szczep, o dobrej charakterystyce profilu smakowego, szczególnie polecany do piw belgijskich oraz białych piw pszenicznych.

  6,50 zł
  Brak towaru
  Oczekiwanie na dostawę
 • Szybki podgląd
  8.94 W magazynie

  Drożdże górnej fermentacji dające estrowe, ziołowe i pieprzowe nuty w piwie.

  8,94 zł
  W magazynie
 • Szybki podgląd
  13.00 W magazynie

  Specjalny szczep drożdży, wyselekcjonowany specjalnie do fermentacji piw pszenicznych. Wytwarza charakterystyczne bananowo goździkowe nuty, typowe dla gatunku.

  13,00 zł
  W magazynie
 • Szybki podgląd
  17.07 Oczekiwanie na dostawę

  Szczep drożdży dolnej fermentacji pochodzący ze słynnego Weihenstephan w Niemczech. Drożdże te nadają czysty, orzeźwiający smak przy kwiatowym i owocowym aromacie.

  17,07 zł
  Brak towaru
  Oczekiwanie na dostawę
 • Szybki podgląd
  1.62 W magazynie

  POŻYWKA WINIARSKA Z WIT. B

  1,62 zł
  W magazynie
 • Szybki podgląd
  12.11 W magazynie

  Mangrove Jack drożdże piwowarskie M47 BELGIAN ABBEY 10 g Drożdże suche, górnej fermentacji, idealne do wszelkich piw w stylu ALE w szczególności do belgijskich piw klasztornych czy belgijskiego pale ale. Cechuje je umiarkowana tolerancja alkoholu. Wytwarzają mniej fenoli niż drożdże M41 Belgian Ale.

  12,11 zł
  W magazynie
 • Szybki podgląd
  12.20 W magazynie

  Suche drożdże uznanej nowozelandzkiej firmy Mangrove Jack's dedykowane do piw pszenicznych typu Hefeweizen, Kristal Weizen, Dunkel Wezien, Witbier. Nadają charakterystyczne aromaty bananowe oraz eksponują słodową treściwość.

  12,20 zł
  W magazynie
 • Szybki podgląd
  13.74 W magazynie

  Mangrove Jack drożdże piwowarskie M31 BELGIAN TRIPEL 10g Drożdże suche, górnej fermentacji, idealne do wszelkich piw belgijskich typu: Tripel czy klasztorne. Doskonale podkreślają aromaty korzenne, wydobywają owocowe estry i wyższe alkohole. Cechują się wysoką tolerancją na alkohol.

  13,74 zł
  W magazynie
Pokazuje 1 - 12 z 23 elementów
Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć