Brak produktów
Wydaj jeszcze 0,00 zł aby otrzymać darmową wysyłkę!
33410
Cukromierz / areometr Oechsle
Aerometr jest najważniejszym urządzeniem pomocniczym używanym przy fermentacji w domowych warunkach.
Ostatnie egzemplarze!
Data dostępności:
Areometr zwany także hydrometrem i Oechslemetrem to szklane urządzenie do pomiaru zawartości cukru w roztworach wodnych. Składa się z długiej szklanej rurki z podziałka oraz ciężarka na dole, który umożliwia pionowe utrzymanie się w cieczy. Skala zaczyna się od 15 zmniejsza się do zera i dalej w dół zwiększa się do 120. Górna krótka skala (czarna) to wartości ujemne, długa skala poniżej to wartości dodatnie (biała). Za pomocą hydrometru można łatwo i wygodnie skontrolować czy nastaw skończył fermentować, czy jeszcze nie.
Funkcja:
Podaje on gęstość roztworu w jednostkach Oechsle (Oe). Dla wody w temp. 20°C jest ona 0,00 Oe, a gęstość w g/ml wg. wzoru Oe/1000 + 1 = 1,000g/ml. Cukier zwiększa gęstość roztworu wody, a alkohol zmniejsza. Woda ma jak wspomniano wcześniej gęstość 1,00g/ml, a alkohol 0,79g/ml.
Kiedy nastaw fermentuje zmniejsza się ilość cukru, który jest przetwarzany na alkohol (cukier jest cięższy od wody, a alkohol lżejszy), wiec obniża się gęstość roztworu i wartość Oechsle zmniejsza się, czyli areometr zagłębia się mocniej w cieczy. Najczęściej przy starcie fermentacji np. wina stołowego pokazuje on odczyt ok. 75 poniżej zera, czyli dużo cukru (ok. 4,5kg). W czasie fermentacji cukier się zużywa i hydrometr zagłębia się bardziej.
Jak fermentacja jest zakończona areometr pokaże wartość poniżej zera (krótka, czarna skala), ok. -5 do -10.
Jeśli odczyt jest większy tzn., że wino dalej fermentuje albo fermentacja stanęła.
Jeśli wskazania początkowe były 75, a końcowe -5, to patrzymy w tabeli na 80, co daje 10,6% vol. alkoholu.
Pomiary wykonuje się najłatwiej bezpośrednio w pojemniku fermentacyjnym albo w menzurce 250ml, ewentualnie 100ml (również do kupienia). Hydrometr musi unosić się luźno bez przylegania do ścianek naczynia. Sposób odczytu pokazany jest na rysunku (w instrukcji zawartej w opakowaniu) i odczytuje się górny menisk. Przed odczytem trzeba energicznie wprowadzić hydrometr w rotacje, żeby pozbyć się bąbelków gazu wydzielającego się w czasie fermentacji, którego pełno jest w moszczu i który czepia się zanurzonej części hydrometru i go podnosi.
Kontrola hydrometru - w temp. 20°C ma pokazać w wodzie 0.
Żeby być pewnym, że nastaw skończył fermentować, kolejne 2 pomiary w przeciągu 2 dni powinny być takie same.
Łatwy w użyciu, chociaż to nie baling to szybko można się przestawić (1blg x 4 = 1oe)