Kwasomierz Zobacz większe

Kwasomierz

biow037

W skład urządzenia wchodzi odpowiednio wyskalowany cylinder z miarą oraz 100 ml błękitnego wskaźnika w buteleczce.

Więcej szczegółów

23,58 zł brutto

Więcej informacji

Cylinder ma naniesione odpowiednie wartości ze względu na rodzaj owoców w jakich będziemy prowadzić fermentacje. Odczyt kwasowości jest bezpośredni, bez dodatkowych obliczeń. Jednostka odczytu g kwasu/l wina.

Zalecana kwasowość, odpowiednia dla prawidłowej fermentacji mieści się w granicach

5-10 g kwasu/l.

Sposób użycia:
Moszcz do pomiaru powinien być bez drobinek owoców.
Pomiar kwasowości polega na miareczkowaniu zawartych w moszczu kwasów, błękitem aż do pierwszej zmiany barwy.
Ilość mililitrów wskaźnika użyta do miareczkowania, odczytana na skali cylindra określa kwasowość moszczu tj. ilość kwasu w 1 litrze moszczu. Przy miareczkowaniu należy pamiętać, aby robić to kroplami i za każdym razem dobrze mieszać.

Wykonanie pomiaru dla odpowiedniego rodzaju moszczu:

  • Dla moszczu gronowego (zawierającego głównie kwas winowy) należy napełnić zbiorniczek moszczem do poziomu oznaczonego „O”.
  • Dla moszczu z owoców pestkowych (np.: jabłka, gruszki, śliwki, zawierających głównie kwas jabłkowy) cylinder należy wypełnić do poziomu oznaczonego na skali „J” i dodać wody do poziomu „O”.
  • Dla moszczu z owoców ziarnkowych (np.: jagody, porzeczki, jeżyny, maliny, truskawki, zawierających głównie kwas cytrynowy) należy napełnić cylinderek do poziomu oznaczonego na skali jako „C” i dodać wody do poziomu „O”.

Przykładowe obliczenie:
Zakładając, że moszcz ma 18 g kwasu w litrze, a chcemy otrzymać nastaw o kwasowości 8g kwasu w litrze.
18 : 8 = 2,25 ( stopień rozcieńczenia )
Oznacza to, że do każdego 1 litra moszczu należy dodać 1,25 l wody

UWAGA:
W przypadku płynów wysoko garbnikowych bardzo ciężko jest uchwycić zmianę barwy podczas miareczkowania. Należy wtedy obserwacje prowadzić przy bardzo jasnym świetle np. pod lampką biurową lub rozcieńczyć płyn (notując ilość dodanej wody) a następnie po wykonaniu miareczkowania uwzględnić rozcieńczenie i pomnożyć wynik przez jego wielokrotność. Np.: jeśli sok rozcieńczaliśmy 2 razy wynik mnożymy razy 2.

Opinie

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Kwasomierz

Kwasomierz

W skład urządzenia wchodzi odpowiednio wyskalowany cylinder z miarą oraz 100 ml błękitnego wskaźnika w buteleczce.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć