Koszyk
Alembik Alquitar składa się z trzech części oraz sita, które pozwala uzyskać lepsze efekty smakowo-zapachowe destylatu. Na górze chłodnica w formie kopuły.
Uważa się, że Alquitar jest znacznie starszy niż zwykły alembik, został on wprowadzony przez Maurów do Półwyspu Iberyjskiego, a wcześniej był używany przez Azjatów.
Dane techniczne alembika:
DOSTĘPNE ROZMIARY ZESTAWÓW NA ZAMÓWIENIE PO PRZEDPŁACIE: 60, 100L.
Wielu Portugalczyków i Hiszpanów wybiera właśnie ten model do wytwarzania destylatów o wysokiej jakości z powodu wydłużonego czasu destylacji. Dlatego też wielu gorzelników nie wymieniłoby swojego Alquitar na jakikolwiek inny pot-still.
Ze względu na swój osobliwy wygląd wymaga on dużo mniej miejsca niż tradycyjny alembik dwuczęściowy. Miskowata chłodnica (skraplacz) znajduje się na szczycie głowicy.
Unoszące się pary zbierane są w komorze skraplającej, w kontakcie z zimną powierzchnią kondensatora pary alkoholowe są schładzane i doprowadzane do stanu ciekłego przed opuszczeniem głowicy przez dziobek.
Modele te mogą być wykorzystywane do destylacji spirytusu, co najczęściej ma miejsce na Półwyspie Iberyjskim, ale także do olejków eterycznych, leczniczych ekstraktów ziołowych, perfum, wód różanych itp.
Miedziany gar (kocioł) wytwarza się w tradycyjny sposób za pomocą nitów do złączenia poszczególnych części alembika. Wszelkie lutowane łączenia mogą być wykonywane z mosiądzu, miedzi lub cyny - najwyższej czystości (99,7%), w zależności od położenia i zastosowania, tym samym uzyskuje się produkt wolny od ołowiu.
Miedź posiada właściwości antybakteryjne, antykorozyjne oraz katalityczne dzięki temu stała się pożądanym materiałem do produkcji urządzeń destylacyjnych. Wszystkie nasze alembiki wykonane są ręcznie za pomocą metody młotkowania miedzianych arkuszy. Powstałe w taki sposób urządzenia mają delikatny, charakterystyczny wygląd i łagodne zaokrąglenia. Ze względu na tradycyjny (ręczny) sposób wytwarzania nie ma dwóch takich samych alembików.
Po zakończeniu destylacji alembik należy dokładnie wyczyścić. W celu poluzowania odrębnych części wystarczy energicznym i mocnym uchwytem rozdzielić dane elementy. Uszczelniacz wykonany z mąki żytniej i wody również należy usunąć z powierzchni miedzianej. Można to zrobić drewnianym narzędziem. Aby oddzielić rury należy pociągnąć je ostrożnie w miejscach, gdzie nie znajdują się złącza miedziane.
Uszczelnienie alembika jest rzeczą bardzo ważną, gdyż w procesie destylacji łatwo o wycieki par alkoholowych i nieszczelności elementów naczynia. Dlatego w celu lepszego zabezpieczenia przed niekontrolowanymi wyciekami stosuje się ciasto z mąki żytniej i wody, taśmy silikonowe lub inne wytrzymałe i przeznaczone do takich zadań taśmy uszczelniające. Należy jednak bardzo uważać, aby nie oklejać nadmiernie złącz.
Destylacja w alembiku miedzianym:
Środki bezpieczeństwa:
Destylacja nie jest prosta i może okazać się niebezpieczna, jeśli nie wiesz co robisz i nie poświęcasz stałej uwagi procesowi wytwarzania. Proszę zapoznać się uważnie ze środkami ostrożności przed uruchomieniem alembika.
Czyszczenie i konserwacja alembika miedzianego:
Życzymy udanych destylatów!
check_circle
Kategorie