Koszyk
Alembik 100L przeznaczony do uzyskiwania olejków eterycznych
Aparatura destylacyjna składa się z kotła miedzianego, zbiornika chłodzącego, w którym odbywa się kondensacja alkoholu i rury, która łączy wymienione części.
Dwie możliwe opcje grzania do wyboru: gaz lub paliwo stałe
Alembik składa się z dwóch zbiorników, 80l na wodę i 100l pot stilla na zioła.
Dno 100l pot stilla, w którym są zioła, ma na całej powierzchni 6 mm otwory. Dzięki temu para może z łatwością przechodzić przez zioła.
80l zbiornik, który znajduje się poniżej wypełnia się wodą do 50% (40 l), przez to między wodą a wyżej położonym zbiornikiem jest min. 1500 mm przerwy, gdzie zbiera się para. Wypełnienie maks. 50% zbiornika na wodę jest bardzo ważne dla jednego procesu. Dla każdego kolejnego woda powinna być uzupełniana do tego poziomu. Zbiornik na zioła powinien być wypełniony maksymalnie poprzez solidne ugniatanie. Powinno się zmieścić ok. 50 kg lawendy.
Proces trwa ok. 2-2,5 godziny w zależności od tego jak wypełniony jest zbiornik na zioła, ilości wyprodukowanej pary w trakcie podgrzewania.
Opróżnianie zbiornika z ziół odbywa się przez uniesienie pokrywy dzięki dwóm uchwytom a następnie przechylenie i wylanie zawartości w wyznaczonym miejscu. Należy pamiętać rękawicach i odpowiednim stroju ze względu na wysokie temperatury.
Wszystkie części aparatury, które podczas procesu destylacji mają kontakt z destylatem alkoholowym wyrabiane są z miedzi. Miedź w procesie destylacji wiąże i neutralizuje większą część kwasu i innych psujących się substancji chemicznych, które pojawiają się przy fermentacji owoców lub w trakcie samej destylacji.
Po każdorazowym użyciu alembik należy rozebrać i dokładnie umyć. Przed pierwszym użyciem oraz w przypadku dłuższego nieużywania alembika należy przeprowadzić destylację wstępną (na czystej wodzie), która pozwoli na usunięcie zanieczyszczeń powstałym w procesie lutowania oraz tlenków miedzi powstałych przy długim przechowywaniu.
Dane techniczne alembika:
Miedź posiada właściwości antybakteryjne, antykorozyjne oraz katalityczne dzięki temu stała się pożądanym materiałem do produkcji urządzeń destylacyjnych.
Po zakończeniu destylacji alembik należy dokładnie wyczyścić.
Uszczelnienie alembika jest rzeczą bardzo ważną, gdyż w procesie destylacji łatwo o wycieki par alkoholowych i nieszczelności elementów naczynia.
Destylacja w alembiku miedzianym:
Środki bezpieczeństwa:
Destylacja nie jest prosta i może okazać się niebezpieczna, jeśli nie wiesz co robisz i nie poświęcasz stałej uwagi procesowi wytwarzania. Proszę zapoznać się uważnie ze środkami ostrożności przed uruchomieniem alembika.
Czyszczenie i konserwacja alembika miedzianego:
Alembik sprzedawany jest bez palnika gazowego, palniki dostępne są w zakładce akcesoria
ALEMBIKI SPROWADZAMY NA ZAMÓWIENIE I PO WCZEŚNIEJ DOKONANYM PRZELEWIE.
CZAS OCZEKIWANIA OK. TYGODNIA
Życzymy udanych destylatów!
check_circle
Kategorie