Alembik 275l do olejków eterycznych

aoe275l

Alembik 275L przeznaczony do uzyskiwania olejków eterycznych

Aparatura destylacyjna składa się z kotła miedzianego, zbiornika chłodzącego, w którym odbywa się kondensacja alkoholu i rury, która łączy wymienione części.

Dwie możliwe opcje grzania do wyboru: gaz lub paliwo stałe

Więcej szczegółów

Ten produkt nie występuje już w magazynie

15 040,65 zł brutto

Więcej informacji

Alembik składa się z dwóch zbiorników, 255l na wodę i 275l pot stilla na zioła.

Dno 275l pot stilla, w którym są zioła, ma na całej powierzchni 6 mm otwory. Dzięki temu para może z łatwością przechodzić przez zioła.

255l zbiornik, który znajduje się poniżej wypełnia się wodą do 50% (125 l), przez to między wodą a wyżej położonym zbiornikiem jest min. 1500 mm przerwy, gdzie zbiera się para. Wypełnienie maks. 50% zbiornika na wodę jest bardzo ważne dla jednego procesu. Dla każdego kolejnego woda powinna być uzupełniana do tego poziomu. Zbiornik na zioła powinien być wypełniony maksymalnie poprzez solidne ugniatanie. Powinno się zmieścić ok. 130 kg lawendy.

Proces trwa ok. 2,5-3 godziny w zależności od tego jak wypełniony jest zbiornik na zioła, ilości wyprodukowanej pary w trakcie podgrzewania.

Opróżnianie zbiornika z ziół odbywa się przez uniesienie pokrywy dzięki dwóm uchwytom a następnie przechylenie i wylanie zawartości w wyznaczonym miejscu. Należy pamiętać o rękawicach i odpowiednim stroju ze względu na wysokie temperatury.

Wszystkie części aparatury, które podczas procesu destylacji mają kontakt z destylatem alkoholowym wyrabiane są z miedzi. Miedź w procesie destylacji wiąże i neutralizuje większą część kwasu i innych psujących się substancji chemicznych, które pojawiają się przy fermentacji owoców lub w trakcie samej destylacji.

Po każdorazowym użyciu alembik należy rozebrać i dokładnie umyć.  Przed pierwszym użyciem oraz w przypadku dłuższego nieużywania alembika należy przeprowadzić destylację wstępną (na czystej wodzie), która pozwoli na usunięcie zanieczyszczeń powstałym w procesie lutowania oraz tlenków miedzi powstałych przy długim przechowywaniu.

Miedź posiada właściwości antybakteryjne, antykorozyjne oraz katalityczne dzięki temu stała się pożądanym materiałem do produkcji urządzeń destylacyjnych.

Po zakończeniu destylacji alembik należy dokładnie wyczyścić.

Uszczelnienie alembika jest rzeczą bardzo ważną, gdyż w procesie destylacji łatwo o wycieki par alkoholowych i nieszczelności elementów naczynia.


Destylacja w alembiku miedzianym:

 • miedziane alembiki mogą być używane do destylacji licznych substancji organicznych, a przede wszystkim do wytwarzania napojów alkoholowych, wódki (z owoców, winorośli, zbóż i innych roślin), olejków eterycznych i wód kwiatowych.Jeżeli masz zamiar otrzymać alkohol przeznaczony do spożycia, ważne jest, aby przestrzegać podstawowych zasad destylacji chemicznej. Unikniesz dzięki temu obrażeń ciała, utraty wzroku, a nawet śmierci będącej następstwem nieumiejętnego posługiwania się narzędziem destylacyjnym.
 • Zasada destylacji jest prosta. Celem jest oddzielanie alkoholu od cieczy zawierającej ten alkohol (np. nastaw, zacier, wino). Podczas destylacji alkohol zaczyna wrzeć przy 78,3°C, a woda przy 100˚C. Kiedy płyn ogrzewa się do tej temperatury alkohol zaczyna parować szybciej od pozostałych składników nastawu. Następnie opary alkoholu są kierowane do miedzianej spirali, a w niej ochładzane i skraplane do postaci płynu. W ten sposób otrzymujemy destylat. Wynikiem każdej destylacji są  podzielone na trzy odrębne części płyny (frakcje):  "przedgon", "serce" i "pogon". Pożądanym produktem w procesie destylacji jest "serce" uzyskiwane w temperaturze wrzenia pomiędzy 78-83°C (daje to wówczas alkohol  pomiędzy 45% i 65% o najlepszych właściwościach organoleptycznych/smakowych).
 • Podczas destylacji pierwszy najbardziej lotny produkt pojawiający się przy niskiej temperaturze wrzenia to "przedgon". Zawiera on substancje, takie jak aceton, metanol i rozmaite estry, które należy oddzielić i najlepiej wyrzucić, metanol może bowiem spowodować utratę zdrowia. Zawartość "przedgonu" i jego oddzielenie od pozostałej części destylatu utrzymuje się mniej więcej w takich proporcjach:
  - przy 25 litrach nastawu lub zacieru przedgon stanowi pierwsze 50 ml - destylacja metodą ponownego napływu (refluks)
  - przy 20 litrach - 100 ml stosując tradycyjną metodę destylacji za pomocą alembika (Pot-Still)
 • Można zapobiec zanieczyszczeniu się "serca" "przedgonem" obserwując temperaturę destylacji (poniżej 70°C). Jednak wielu doświadczonych gorzelników potrafi rozpoznać jakość (zazwyczaj ma bardzo ostry smak) i zapach pierwszego destylatu.
 • Trzecia frakcja powszechnie określana jest jako "pogony", zawierają one dużą ilość związków o wyższych temperaturach wrzenia. Związki te mogą zepsuć smak alkoholu jeżeli zbieranie przeprowadza się zbyt długo. W tej fazie istotne jest znalezienie punktu odcięcia od "serca". Moment ten można zidentyfikować obserwując temperaturę (82°C lub wyższa), monitorując smak (jak rozcieńczona wódka), zapach i mleczny kolor destylatu, poprzez zbieranie co jakiś czas kilku kropli na odwrocie łyżeczki i sprawdzanie, jak smakuje i jak wygląda w sprawdzanych okresach. Z "pogonami" postępujemy podobnie jak z "przedgonami". Serce natomiast przechowujemy w butli szklanej lub w pojemnikach ze stali INOX (kwasowej) i poddajemy destylacji dwu lub trzykrotnej do otrzymania destylatu o wysokiej jakości.

Środki bezpieczeństwa:

Destylacja nie jest prosta i może okazać się niebezpieczna, jeśli nie wiesz co robisz i nie poświęcasz stałej uwagi procesowi wytwarzania. Proszę zapoznać się uważnie ze środkami ostrożności przed uruchomieniem alembika.

 • Zapewnij sobie wystarczającą ilość miejsca do pracy. Takie miejsce powinno być dobrze oświetlone, czyste i dobrze wentylowane, aby zapobiec nagromadzeniu oparów alkoholowych.
 • Podczas pracy z płynami łatwopalnymi, takimi jak etanol należy zwrócić szczególną uwagę na wyeliminowanie wszelkich zagrożeń pożarowych. Zawsze miej łatwy dostęp do gaśnicy. Destylat przenoś ostrożnie, aby zmniejszyć ryzyko rozlania i podpalenia. Nigdy nie używaj otwartego ognia podczas przeprowadzania procesu destylacji. Nie pal!
 • Przed każdą destylacją, należy upewnić się, instalacja jest drożna. Jej brak mógłby spowodować nadmierne ciśnienie, którego nagromadzenie spowoduje pęknięcie urządzenia lub eksplozję. Istnieje możliwość poparzenia, jeśli gorące opary nie będą miały odpowiedniego ujścia. W związku z tym poleca się luźne założenie głowicy alembika na garnku.
 • Przeprowadź pierwszą destylację czyszczącą.
 • Poznaj podstawowe prawa destylacji, dla niektórych wytycznych zanim dokonasz destylacji.
 • Nie należy przepełniać alembika. Zostaw wolne miejsce na zbierającą się parę w głowicy, czyli napełnij maksymalnie 3/4 pojemności garnka .
 • Staraj się destylować nastawy płynne, gęste nastawy (np. śliwki) mogą się przypalać lub nawet zatkać wylot (dot. aparatów bez mieszadła)
 • Stale kontroluj temperaturę. Nie pozwól na to, żeby płyn w alembiku doszedł do wrzenia w niekontrolowany sposób. Źródło ciepła na początku destylacji powinno mieć wysoką moc, a następnie powinno być zmniejszane, gdy zbliża się punkt wrzenia. Spróbuj utrzymać nastaw na powolnym wrzeniu i gotuj na wolnym ogniu.
 • Podczas destylacji zalecamy zachowanie absolutnej trzeźwości.
 • Dbaj o wymianę zimnej wody chłodzącej miedzianą spiralę.
 • Alembik miedziany nagrzewa się do temperatury, która może spowodować stałe poparzenia ciała, zaleca się nie dotykanie gołymi rękoma nagrzanych części miedzianych, warto mieć w zanadrzu rękawiczki żaroodporne.

 

Czyszczenie i konserwacja alembika miedzianego:

 • Przez pierwszym użyciem alembika zaleca się przeprowadzenie destylacji wody w celu oczyszczenia z wszelkich zanieczyszczeń powstałych w procesie produkcji lub transportu. Aby alembik służył wiele lat niezbędne jest utrzymanie go w czystości. Jeżeli używasz destylatora tylko raz w roku to upewnij się, że po ostatniej destylacji został on odpowiednio umyty i zakonserwowany. Proces czyszczenia eliminuje kwasy siarkowe i inne szkodliwe substancje, które zostały zgromadzone i osadzone na ściankach garnka, spirali miedzianej i innych elementów destylatora. 
 • Regularne stosowanie oraz upływający czas sprawiają, że miedź zaczyna się utleniać co w efekcie powoduje zmianę jej koloru na czerwony. Jeśli chciałbyś wypolerować powierzchnię alembika sugerujemy użyć odpowiednich nietoksycznych środków polerskich. Ważne jest, aby nie używać szorstkich ściernych środków czyszczących lub szmatek. Można również oczyścić garnek jedną z dwóch tradycyjnych metod: przetrzeć szmatką zwilżoną roztworem soli i cytryny lub wilgotnej szmatki pokrytej popiołem uzyskanym z wypalonego drewna. Drugą metodę można stosować do mycia alembika z zewnątrz i wewnątrz.
 • Należy regularnie dbać o czystość alembika, ponieważ oczyszczony daje większe rezultaty podczas destylacji oraz wpływa na dłuższą żywotność sprzętu. 

Alembik sprzedawany jest bez palnika gazowego, palniki dostępne są w zakładce akcesoria

ALEMBIKI SPROWADZAMY NA ZAMÓWIENIE I PO WCZEŚNIEJ DOKONANYM PRZELEWIE.

CZAS OCZEKIWANIA OK. TYGODNIA

Życzymy udanych destylatów!

Opinie

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Alembik 275l do olejków eterycznych

Alembik 275l do olejków eterycznych

Alembik 275L przeznaczony do uzyskiwania olejków eterycznych

Aparatura destylacyjna składa się z kotła miedzianego, zbiornika chłodzącego, w którym odbywa się kondensacja alkoholu i rury, która łączy wymienione części.

Dwie możliwe opcje grzania do wyboru: gaz lub paliwo stałe

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć