• Klarowanie zacieru w domowy sposób
    Klarowanie zacieru w domowy sposób
    13050 Views

    Podczas wyrabiania alkoholu zawsze dbamy o ten niezwykły smak i aromat. Chcemy aby zawsze były smaczne ale i unosił się ich charakterystyczny zapach. Istnieje wiele sposobów domowych, które doskonale sobie z tym poradzą bez używania jakichkolwiek dodatkowych środków chemicznych.

    Read More
  • Historia powstawania alkoholu na świecie
    Historia powstawania alkoholu na świecie
    1614 Views

    Wyroby własnych alkoholi nie są znane nam już nie od dziś. Na pewno wyrabianie piwa, wina, bimbru, czy innych trunków ma gdzieś swój początek. Już w starożytności były znane huczne biesiady, gdzie ludzie spotykali się i przy procentach ucztowali, chociażby wygrane zwycięstwo.

    Read More
  • Drożdże ich charakterystyka i największe zastosowanie
    Drożdże ich charakterystyka i największe zastosowanie
    1453 Views

    Drożdże w dzisiejszych czasach kojarzy chyba każdy. Od kilkunastu lat przejawiają się w naszych domach i mają różne zastosowanie. Jednak mało kto wie o ich pochodzeniu i jakie tak naprawdę mają właściwości. Te mikroorganizmy w rzeczywistości mają wiele właściwości i zastosowań.

    Read More
  • Uzyskiwanie czystego nastawu - podstawy do uzyskania czystego destylatu
    Uzyskiwanie czystego nastawu - podstawy do uzyskania czystego destylatu
    2661 Views

    Domowy destylat możemy wyprodukować z różnorodnych surowców, takich jak np. owoce, ziemniaki, zboża, kukurydza, cukier, buraki cukrowe. Będzie miał on różny smak i zapach w zależności od sposobu destylacji, rektyfikacji i oczyszczania, których prawidłowe przeprowadzenie pozwoli nam uzyskać czysty destylat. Po pierwszej destylacji zazwyczaj uzyskujemy bezbarwny płyn o ostrym smaku i nieprzyjemnym zapachu oraz mocy co najmniej 30%, nawet do 90%. Konieczne jest jego oczyszczenie, za pomocą...

    Read More
  • Najważniejsze informacje o drożdżach
    Najważniejsze informacje o drożdżach
    2586 Views

    Dla przeprowadzenia fermentacji alkoholowej wykorzystujemy drożdże gorzelnicze, które umożliwiają szybką i dokładną fermentację cukrów w nastawie. Od drożdży winnych lub piwnych różnią się tempem fermentacji, ale także wymagają uważnego kontrolowania temperatury. Niewątpliwie drożdże gorzelnicze są przeznaczone dla osób już co nieco zaawansowanych w produkcji domowych alkoholi. Działając szybciej niż inne drożdże, umożliwiają powstanie alkoholu o najmocniejszym stężeniu. Z tego powodu są...

    Read More
  • Krańcowe oczyszczanie destylatu
    Krańcowe oczyszczanie destylatu
    1589 Views

    Aby dobrze zrozumieć rolę i znaczenie oczyszczania destylatu, warto zastanowić się, czym na dobrą sprawę jest destylacja. A jest ona jednym z podstawowych procesów chemicznych, polegającym na rozdzielaniu kilku substancji w oparciu o różnice w temperaturach wrzenia każdej z frakcji. Po podgrzaniu mieszaniny w odpowiednim naczyniu poszczególne frakcje zaczynają parować, a następnie są oddzielane do skraplacza, gdzie są schładzane i znowu przechodzą w stan ciekły. Alkohol etanolowy...

    Read More
  • Jak dbać o czystość szklanych balonów?
    Jak dbać o czystość szklanych balonów?
    4223 Views

    Balony lub gąsiory szklane są najbardziej typowym sprzętem w domach koneserów własnoręcznie wytwarzanych alkoholi. Znakomicie nadają się do prowadzenia fermentacji, jak i przechowywania gotowych już napojów w ilościach wielu litrów naraz. Ich stosowanie ma same zalety – szkło nie ma żadnego wpływu na smak, aromat ani barwę alkoholu. Obły kształt i zwężona szyjka gwarantują prawidłowy przebieg procesu fermentacji. Oczywiście, żeby korzystać z zakupionych balonów, gąsiorów lub butli,...

    Read More
  • Chemiczne oczyszczanie destylatu
    Chemiczne oczyszczanie destylatu
    5080 Views

    Oczyszczanie chemiczne destylatu jest jednym ze sposobów zneutralizowania zbędnych składników, które są odpowiedzialne za kiepski smak i zapach destylatu na etapie pierwszej surówki, a także mogą być szkodliwe dla zdrowia. Możemy to zrobić za pomocą rozmaitych związków chemicznych, które dadzą się usunąć z destylatu bądź nie będą miały wpływu na jego jakość.

    Read More
  • Nalewka z bazylii - przepis
    Nalewka z bazylii - przepis
    2151 Views

    Świetna nalewka zdrowotna. Mały kieliszek jako aperitif poprawia trawienie, likwiduje wzdęcia, dobry na kaszel.

    Read More
  • Balsam lipski - przepis na likier
    Balsam lipski - przepis na likier
    896 Views

    Początków tego likieru trzeba upatrywać w Karkonoszach, a dokładnie w Karpaczu. Miejscu zamieszkiwanym niemal wyłącznie przez laborantów, jak ówcześnie nazywano aptekarzy i farmaceutów wytwarzających na dużą skalę lecznicze,ziołowe mikstury.

    Read More
  • Nalewka z bakalii - przepis
    Nalewka z bakalii - przepis
    2102 Views

    Wyśmienita nalewka na zdrowie. Według przepisu uzyskuje się nalewkę mocną, ok. 50%. Leżakować minimum rok.

    Read More
  • Nalewka ananasowa - przepis
    Nalewka ananasowa - przepis
    1848 Views

    Wyśmienita nalewka z ananasa. Powinna dojrzewać kwartał, aby uzyskać pełnię smaku.

    Read More
  • Przygotowanie nastawu/zacieru. Jak to zrobić?
    Przygotowanie nastawu/zacieru. Jak to zrobić?
    6823 Views

    Przygotowanie nastawu lub zacieru warto zacząć od dowiedzenia się, czym różnią się te słowa. No właśnie czym właściwie jest nastaw, a czym zacier?

    Read More
  • Najlepsze naczynia do nastawów. Jakie wybrać?
    Najlepsze naczynia do nastawów. Jakie wybrać?
    2228 Views

    Jakie naczynia są odpowiednie, gdy robimy nastaw lub zacier? Właściwie każde. W zależności do tego, co robimy i ile alkoholu chcemy otrzymać, dobre będą dla nas odpowiednio małe lub duże pojemniki. Gdy jednak wybierzemy te o sporej pojemności, warto pamiętać o zachowaniu właściwych proporcji cukru i innych składników.

    Read More
  • Kto wymyślił nalewki? Historia
    Kto wymyślił nalewki? Historia
    1247 Views

    Nalewka to napój powszechnie znany. Robi się go z owoców, kwiatów, ziół lub wszystkiego na raz. Większość jest raczej słodka, a sporo z nich ma właściwości prozdrowotne. Ten alkohol jest tak popularny, że w Kazimierzu Dolnym i Jakubowicach Dolnych corocznie odbywa się Ogólnopolski Turniej Nalewek Kresowych. Konkurs wymyślił Waldemar Sulisz z Lublina, a kto wymyślił samą nalewkę?

    Read More
  • Jakie akcesoria do destylacji? Wybór sprzętu
    Jakie akcesoria do destylacji? Wybór sprzętu
    1366 Views

    Domowa produkcja alkoholu wiąże się z inwestycją w odpowiednią aparaturę. Do najważniejszej jej części z pewnością zalicza się destylator. Załóżmy, że już go mamy i co dalej? Czy możemy rozpocząć produkcję? Niestety, do tego potrzebujemy jeszcze kilku przyrządów.

    Read More
  • Domowe nalewki - o czym należy pamiętać. 10 rad dla początkujących
    Domowe nalewki - o czym należy pamiętać. 10 rad dla początkujących
    1542 Views

    Wytwarzanie domowych alkoholi wymaga wprawy. Warto wiedzieć kilka rzeczy, zanim przystąpi się do pracy, zwłaszcza nad pierwszą nalewką. O czym należy pamiętać?

    Read More
  • Moszcz - co to jest?
    Moszcz - co to jest?
    4532 Views

    Nowicjusze jeszcze niewtajemniczeni w branżę, jaką jest domowa produkcja alkoholi, zapewne zastanawiają się, co oznacza widziane już gdzieś przez nich słowo moszcz. Przychodzimy z pomocą, wyjaśniamy, czym jest ten niezwykle ważny w winiarskim świecie produkt.

    Read More
  • Myjka do butelek
    Myjka do butelek
    1271 Views

    Mycie i płukanie butelek to zmora każdego miłośnika domowego wina czy piwa. Są jednak urządzenia, które znacznie ułatwiają ten proces, a wśród nich myjka do butelek!

    Read More
  • Ile cukru do wina - kalkulator
    Ile cukru do wina - kalkulator
    67487 Views

    Produkując wino, musimy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednią ilość dodawanego cukru. Skąd jednak wiedzieć, ile go dodać? Przyjrzyjmy się zasadom obliczania proporcji.

    Read More
Showing 41 to 60 of 256 (13 Pages)