Koszyk
Dzięki procesowi destylacji mamy możliwość uzyskania czystego i mocnego alkoholu, który przy użyciu odpowiedniego sprzętu może uzyskać nawet 94% stężenia! Co więcej, taki efekt osiągają nie tylko światowej klasy destylarnie wódki czy whiskey. W końcu mówi się, że bimber to nasz alkohol narodowy, a za jego produkcję w większości odpowiadają domowi użytkownicy. Dzisiaj opowiemy o całej aparaturze potrzebnej do destylacji, skupiając się głównie na alembikach do użytku domowego. Które z...
W warunkach domowych możemy wyprodukować większość znanych nam alkoholi. Nie jest to jednak takie proste, bo często potrzebujemy specjalistycznego sprzętu, by uzyskać najlepszy jakościowo alkohol. Jednym ze znanych i potrzebnych urządzeń podczas domowej produkcji alkoholu jest destylator. Szczególnie przydatny, jeśli chcemy zrobić domowy bimber lub whisky. Jak wybrać destylator? Na jakie elementy powinniśmy zwracać uwagę?
Czy słyszałeś kiedyś o wódce księżycówce? A może próbowałeś już produkować domową wódkę, powszechniej jednak znaną jako bimber?
Czy możliwe jest rozpoznanie nieświeżości wina po jego wyglądzie, zanim zdecydujemy się otworzyć butelkę i powąchamy – lub jeszcze gorzej – spróbujemy łyk?
Czy zadawaliście sobie kiedyś pytanie, po co właściwie pijemy alkohol? W końcu co chwila ruszają nowe kampanie społeczne, które mają za zadanie uświadomienie społeczeństwa, jak zgubny wpływ na zdrowie (fizyczne i psychiczne) ma picie alkoholu.
Jeśli dokucza Ci wątroba, masz kłopoty z drogami żółciowymi, narzekasz na niestrawność i wzdęcia, spróbuj nalewki z dziurawca. To naturalny, ziołowy lek.
Nalewka kminkowa stosowana jest przy zaburzeniach trawienia, bólach brzucha i innych dolegliwościach układu pokarmowego. Szczególnie polecana osobom ze skłonnościami do wzdęć i bolesnych kurczów jelit.
Tymianek dzięki olejkiem eterycznym i związkom flawonowym nie tylko działa antybakteryjnie ale rozkurczowo, przeciwgrzybicznie, przeciwpasożytniczo, przeciwzapalnie, przeciwutleniająco, odkażająco i wykrztuśnie. Oczyszcza drogi oddechowe,reguluje pracę jelit, ma działanie moczopędne, działa korzystnie na serce i ciśnienie tętnicze, podnosi odporność.
Picie naparu, a także nalewki z suszonych liści szałwii, jest wskazane m.in. w celu: usprawnienia pracy układu pokarmowego, wzmocnienia i regulacji czynności wątroby, zmniejszenia potliwości, obniżenia poziomu cukru we krwi w początkowym stadium cukrzycy i stanie przedcukrzycowym, zmniejszenia laktacji po zaprzestaniu karmienia piersią, regulacji zaburzeń miesiączkowania.
Nalewka z orzechów przede wszystkim pomaga w kłopotach żołądkowych, zwłaszcza w przypadku biegunki oraz bólu jelit. Ponadto, wzmacnia organizm oraz oczyszcza krew, niszczy pasożyty przewodu pokarmowego. W ramach działań profilaktycznych wskazane jest picie 10 kropel nalewki raz dziennie, natomiast w przypadku problemów żołądkowych 40 kropel trzy razy dziennie.
Nalewka miętowa przejawia pewne niewielkie właściwości bakteriobójcze w obrębie dróg żółciowych i przewodu pokarmowego. Ponadto ma łagodne działanie uspokajające, nieznacznie obniża ciśnienie krwi i likwiduje wzdęcia oraz bóle brzucha spowodowane niestrawnością. Działa rozkurczowo w obrębie przewodu pokarmowego, pobudza działanie żółci i soków trawiennych. Uśmierza też bóle żołądka.
alewka malinowa jest bogatym źródłem witamin i substancji odżywczych. Charakteryzuje się licznymi właściwościami zdrowotnymi – działa przeciwgorączkowo i napotnie. Jej picie polecane jest w przypadku grypy, anginy i przeziębienia. Oprócz tego nalewka malinowa wspomaga funkcjonowanie układu trawiennego, przeciwdziała anemii oraz wykazuje działanie uspokajające.
Jodła pospolita to drzewo z rodziny sosnowatych, które zawiera żywice i olejki eteryczne. Nalewkę jodłową stosuje się do łagodzenia kaszlu. Składniki tej nalewki to młode, wiosenne przyrosty jodły oraz wódka (50 proc.) zrobiona ze spirytusu.
Właściwości lecznicze nalewki z jałowca są nieocenione. Pomaga ona przy wielu problemach żołądkowych. W związku z tym nie ma wyjścia - jałowcówka niezbędna jest w każdym barku.
Przepis na wspaniałą w smaku nalewkę góralską doskonałą na przeziębienie. Działa również pobudzająco i rozgrzewająco.
Owoce figowca zawierają witaminy: C, B1, B2, B6, PP, a także prowitaminę A. Są bogate w żelazo, magnez i wapń. Figi nadają się na przetwory – dżemy, marmolady czy chutney’e. Świeże świetnie pasują do sałatek, serów pleśniowych, włoskich wędlin czy pieczonych mięs. Suszone owoce można dodawać do owsianki czy kompotu. Nadają się także na wina i oczywiście nalewki.
Nalewka posiada wiele cennych wartości dla organizmu, m.in.: usuwa toksyny, wypłukuje nierozpuszczony wapń, oczyszcza naczynia krwionośne, poprawia przemianę materii, zapobiega miażdżycy i zawałowi, poprawia wzrok, neutralizuje ból głowy i wzmacnia cały organizm. Dodatkowo nalewka ta nazywana jest eliksirem młodości.
Anyż gwiaździsty to przyprawa, która pomaga zniwelować skutki przejedzenia. Anyż pobudza wydzielanie soków żołądkowych, działa rozkurczowo i wiatropędnie, dlatego jest sprawdzonym środkiem na niestrawność, a także wzdęcia i gazy. Dawniej stosowano nalewki zawierające owoce anyżu gwiaździstego, które poprawiały trawienie.
Produkcja każdego rodzaju trunku wymaga trzymania się określonych zasad i receptur. Przy przygotowywaniu piwa i spirytusu konieczne jest użycie specjalnej substancji zwanej zacieram lub nastawem. W naszym poradniku wyjaśnimy, czym jest zacier i w czym różni się on od nastawu. Podamy sprawdzone sposoby, jak można je otrzymać domowymi sposobami. Podamy także proste przepisy na przyrządzenie świetnego zastawu z buraków cukrowych.
Dzięki wytwornym alkoholom produkowanym przez naszych najlepszych rzemieślników, Polska zasłynęła jako producent fantastycznych trunków cenionych w całej Europie. Pośród najbardziej chwalonych i rozpoznawanych alkoholi znajdują się miody pitne, nalewki i likiery nalewkowe. Likiery nalewkowe to słodkie, niezwykle smaczne alkohole. Niezwykłe walory smakowe i piękny aromat tych trunków sprawiły, że od wieków likiery nalewkowe były ulubionymi alkoholami dam.