Przepis na najlepszy zacier z grochu

14691 Views

Czy słyszałeś kiedyś o wódce księżycówce? A może próbowałeś już produkować domową wódkę, powszechniej jednak znaną jako bimber? Wódka to najbardziej znany z polskich alkoholi, który istnieje w naszej tradycji od zarania dziejów. Szlachetną wódkę piła arystokracja, rozgrzewało się nią wojsko, a nasze babcie przyrządzały lecznicze mikstury z tajemniczych receptur, w których była głównym składnikiem. Prawdopodobnie bimber można zrobić ze wszystkiego, ale dzisiaj podzielimy się z Wami świetnym przepisem na zacier z grochu. Zapraszamy do eksperymentów!


Księżycówka

O tym rodzaju bimbru usłyszymy wiele legend, zarówno w środowisku branżowym, jak i amatorskim. Pomiędzy sąsiadami krążą różne przepisy na zacier z grochem, z którego powstaje jedyna w swoim rodzaju wódka. Jednak wnikając w receptury zobaczymy w nich wiele sprzeczności – niektórzy podgrzewają wodę, gotują albo duszą groch, sypią ogromne ilości cukru, drożdże, wszystko zalewają mlekiem i czekają dzień albo tydzień na fermentację. Głównym problemem jest brak konkretnych proporcji, no i bądźmy szczerzy – nie brzmi to zbyt zachęcająco. Przepis na taką księżycówkę z powodzeniem mogą wykonać osoby, których nie zniechęca ostry i palący alkohol. My natomiast znaleźliśmy i wypróbowaliśmy bardziej satysfakcjonującą recepturę. 


Składniki, których potrzebujemy do zacieru z grochu

Okazuje się, że składniki potrzebne do zrobienia dobrego zacieru z grochu wymagają od nas także odpowiedniego sprzętu. Koszt całej poniższej listy to ok. 125 złotych, ale uzyskamy około 20 litrów bimbru. Czego potrzebujemy?
- 20 kilogramów cukru,
- 120 litrów zimnej wody,
- 6 kilogramów białego ryżu,
- 3 kilogramy żółtego grochu łupanego,
- dwie kostki drożdży piekarskich, takich, jakich używamy do zrobienia ciasta na pizzę,
- dwa słoiczki koncentratu pomidorowego (to nie jest żart),
- możemy dodać przebrane sezonowe owoce, kompot, dżem, ogólnie to wszystkiego tego typu produkty. Najważniejsze jest zachowanie proporcji. 


Robimy bimber!

Na początku trzeba zalać groch zimną wodą i odstawić w chłodne miejsce na kilka godzin. To bardzo ważne, bo w ciepłym miejscu groch się rozwali i będzie nadawać się tylko na grochówkę. Natomiast w piwnicy lub chłodni po prostu wypije wodę i napęcznieje. Trzeba pilnować, żeby nie wypił całej wody! Drugą rzeczą, jakiej potrzebujemy jest pojemnik na zacier – może temu posłużyć np. balon na wino, beczka albo ewentualnie duże plastikowe naczynie. Wlewamy do niego 20 litrów zimnej wody i sypiemy ryż, a po 3 godzinach dolewamy rozpuszczony w ciepłej wodzie cukier. Cały zacier dopełniamy wodą, ale pamiętajmy, by temperatura nie przekroczyła 40 stopni. Do niego dosypujemy rozdrobnione drożdże i odstawiamy na 12 godzin. Kiedy fermentacja się rozpocznie, możemy dodać koncentrat pomidorowy, po czym czekamy kolejne kilka godzin. Najlepiej, by od przygotowania zacieru do dodania grochu upłynęło więcej niż 24 godziny. Teraz odczekajmy 3-4 dni burzliwej fermentacji, po czym możemy dodać przygotowane przez nas dżemy, kompoty, owoce np. wiśnie, starte jabłka, truskawki. Spowoduje to wydłużenie się procesu fermentacji, ale dzięki temu doda mocy i aromatu. Musimy odczekać 7 dni by zacier się sklarował, a następnie możemy rozpocząć już proces pędzenia bimbru. 


Czas

Pamiętaj, że im dłużej będzie trwał proces fermentacji, tym lepsze efekty będziesz mógł osiągnąć. Oczywiście cały zacier można zrobić i w 7 dni, ale czy naprawdę warto poświęcać smak i aromat domowego bimbru tylko dlatego, że spieszymy się do degustacji?

Posted in: Aktualności