Koszyk
Przepalanka, inaczej nazywana karmelówką, to wódka doprawiona karmelem i ewentualnie innymi składnikami. Jego nazwa wywodzi się od faktu, że aby przygotować karmel, cukier należy przepalić. To tani i pyszny trunek, który można przygotować w domowym zaciszu.
Nalewka myśliwska to oryginalny niemiecki likier produkowany jest od lat 30. XX wieku. Jego receptura jest skrzętnie skrywana. Istnieje jednak wiele przepisów na Jaegermeister o podobnym smaku i działaniu.
Likier gdański najlepiej smakuje, gdy pije się go właśnie „po gdańsku” jako grok, czyli wlewając do gorącej herbaty – nie więcej niż pół na pół.
Historia likieru Malibu zaczyna się na Barbados. Tamtejsza ludność od poł. XVII wieku zajmowała się produkcją rumu. W 1893 roku niemieccy bracia Stades założyli na Barbados destylarnię, której celem był eksport rumu do Niemiec. To właśnie w tej firmie w wyniku połacznia rumu i najpierw mleczka, a potem ekstraktu kokosowego powstało Malibu. Kokosowy przepis na ten wspaniały likier przedstawiamy poniżej!
Limoncello to słodki likier, którego historia sięga XIX w. Mieszkańcy Sorrento, Amalfi i Capri toczą do dziś spory, gdzie właściwie powstał i kto ma wyłączne prawo do używania nazwy. Póki co zgodnie z normami UE nazwa Limoncello dozwolona jest dla likierów z półwyspu sorrentyńskiego. Najważniejszym składnikiem przepisu na likier Limoncello są cytryny dojrzewające na słońcu, a nie w komorach gazowych dojrzewalni.
Oryginalny, niebieski likier Curacao wyrabia się z użyciem gorzkich pomarańczy uprawianych w Hiszpanii i na Sycylii. W poniższym przepisie na Blue Curacao zastępczą gorycz uzyskujemy z albedo (białego podskórka) cytrusów oraz pestek pomarańczy.
Bimber 1410 inaczej nazywany jest samogonem lub księżycówką. Wytwarzany jest od wieków w domowych zaciszach. Przepis na bimber 1410 niestety poza nazwą nie ma nic wspólnego z bitwą pod Grunwaldem. A nawet ona nie pochodzi od roku stworzenia receptury, lecz od proporcji składników. Łatwość wykonania i dostępność składników miała wpływ na fakt, że w okresie wojen ten słynny trunek służył jako środek płatniczy. Poniżej przedstawiamy przepis na dobry bimber 1410.
Korzeń arcydzięgla stosowany jest w zielarstwie z dużym powodzeniem. Najistotniejsze są jego właściwości zdrowotne, choć nie sposób pominąć, że znamienicie pachnie. To nalewka doskonała na kaszel przy przeziębieniach i grypie. Pobudza czynności wydzielnicze, działa rozkurczowo, antyseptycznie, uspokajająco. Poniżej przepis na wyśmienitą dzięgielówkę.
Benedyktynka powstała już w 1510 roku w Normandii. Stworzył ją jeden z braci benedyktyńskich Bernardo Vincelli. Z założenia miała być lekarstwem na malarię. W praktyce benedyktynka pomaga przy problemach trawiennych i ma działanie uspokajające. Poniżej przepisy na przepyszny benedyktyński likier w dwóch wersjach.
Baileys likier to stosunkowo młody irlandzki trunek, znany dopiero od 1974r. Przedstawiamy jego domową wersję, która ma tylko przybliżyć oryginalny smak. Wypróbuj nasz przepis na Baileys likier.
Słodki likier praktykowany przez ojców Bernardynów. Znany ze wspaniałego smaku i zdrowych właściwości. Długowieczna receptura likieru bernardyńskiego zawiera wyłącznie naturalne składniki. Sprawdź, czego będziesz potrzebować w przepisie.
Arnika górska jest w Polsce pod ścisłą ochroną, ale jest także uprawiana do celów zielarskich i dość łatwo kupić jej kwiaty.
Nalewka, na którą przepis znajduje się poniżej, pomaga na choroby wieńcowe, osłabienie mięśnia sercowego, hemoroidy oraz biegunkę. Arnikę w alkoholowej wersji można stosować również jako płyn do płukania ust w przypadku bólu zębów, stanów zapalnych dziąseł oraz gardła.
Rum to wbrew pozorom nie tylko trunek piratów. Ten słynny na całym świecie alkohol ma wiele rodzajów. Jednym z nich jest rum z ananasa. Poza walorami smakowymi ma pozytywny wpływ na nasz organizm, wspomagając jego odporność. Ananas na rumie najlepiej spożywać schłodzony. Skorzystaj z przepisu i dowiedz się, jak zrobić domową wersję ananasowego alkoholu.
Nalewka z aloesu ma działanie wzmacniające, antybakteryjne, grzybobójcze, antywirusowe, a nawet przeciwbólowe. Aloes zmniejsza nawet bóle reumatyczne. Przedstawiamy przepis na smaczny i zdrowy trunek - niezbędnik domowej apteki.
Nalewka akacjowa charakteryzuje się doskonałymi walorami smakowymi i zdrowotnymi. Ten wyjątkowy alkohol pomaga w stanach zapalnych dróg moczowych, przy przeziębieniach i problemach trawiennych. Warto znać ten przepis!
Adwokat to alkohol, który najprawdopodobniej umiłowali sobie holenderscy prawnicy zmęczeni długimi przemowami sądowymi. To właśnie ajerkoniakiem odświeżali swoje zdarte gardła i to nim likier zawdzięcza swoją nazwę. Poznaj przepis na najlepszy domowy adwokat.
Chmiel to jeden z największych sprzymierzeńców polskiego rynku alkoholowego. To dzięki niemu zawdzięczamy złocisty napój, który od lat gości na naszych stołach umilając gorące popołudnia latem, jak i wprowadzający w uroczy barowy nastrój zimą. Według statystyk dorosły Polak wypija aż 100 litrów piwa rocznie, deklasując całkowicie inne alkohole. W czym tkwi sekret dobrego piwa?
Amylazy to enzymy, które odpowiedzialne są za rozkład enzymatyczny cukrów – przede wszystkim skrobi. Występują one zarówno w roślinach, jak i w organizmach ludzi i zwierząt. W naszym ciele amylazy produkowane są w gruczołach ślinowych i trzustce. Enzymy te mają za zadanie hydrolizę skrobi – rozkładają ją na mniejsze cząsteczki. W zależności od sposobu rozrywania wiązania glikozydowego możemy otrzymać glukozę, fruktozę, maltozę czy dekstrynę.
Mirabelki są kwaskowe, to jest ich jedyna wada, a może i zaleta. Wino wytrawne. Wino słodkie w jakiś sposób odczucie kwasowości zmniejsza. Ma jednak inną zaletę: jest bardzo mocne
Orzeźwiające, słodkie, białe wino. Dobrze schłodzone nadaje się idealne na gorące wieczory.