Koszyk
Cydr to nic innego jak przefermentowany sok z bardzo dojrzałych jabłek. Dawniej uważano, że to alkohol uboższej części społeczeństwa. Teraz pija się go nawet na wykwintnych przyjęciach jako zamiennik… no właśnie piwa czy wina? Otóż cydr z pewnością nie jest rodzajem piwa. Ku zaskoczeniu wielu, winem też nie jest, choć produkuje się je podobnie. Cydru nie można zakwalifikować do żadnej typowej grupy alkoholi. Definiuje się go po prostu jako sfermentowany sok jabłkowy. Jednak znane są przecież odmiany cydru. Co je różni? Jabłko - jego odmiana, sposób przetwarzania, lokalizacja sadu, a nawet data zbioru czy pogoda.
Pierwsze pytanie, jakie zapewne się nasuwa to, czy każde jabłko nadaje się na cydr? Odpowiedzią mogłoby być: tak i nie. Istnieją specjalne odmiany jabłek cydrowych, jest ich jednak bardzo dużo, gdyż ich liczba wynosi kilkaset. Owoce są więc raczej dostępne, lecz nie każde z nich nadaje się do wyrobu alkohole. Odpowiednie jabłko to takie, które jest kwaśne, zawiera taniny i prawidłową ilość cukru. Wprawieni wytwórcy cydru często mieszają odmiany, pragnąc uzyskać jabłko idealne na cydr. Dobór jabłek to najważniejsza kwestia, ale pozostałe etapy produkcji także są istotne. Z jabłek robi się pulpę, a następnie wyciska się z niej sok. Powstały płyn przenosi się do odpowiedniego zbiornika, gdzie następuje proces fermentacji. Kolejno trunek dojrzewa i leżakuje w specjalnych beczkach. Do płynu dodaje się cukru albo miesza ze sfermentowanym sokiem z jabłek innej odmiany, co stanowi ostatni krok produkcji, generujący prawidłowy smak. Na czym polega wyjątkowość cydru? Tego alkoholu nie sposób wyprodukować dwa razy tak, by smak był identyczny. Nawet posiadając sprawdzoną recepturę!
Potrzebujesz: specjalistycznych drożdży, pożywki dla drożdży, ok. 15kg, z czego około 6. kg kwaśnych jabłek i ok. 9kg słodkich jabłek. Jabłka należy pokroić bez obierania, a następnie za pomocą sokowirówki stworzyć z nich sok. Płyn należy przelać do typowego balonu do wina, dodać drożdże i pożywkę. Balon przechowywać w temp. 20-24 stopni Celsjusza. Fermentacja będzie trwała około dwóch tygodnie. Po tym czasie należy zlać alkohol znad osadu i przechowywać w chłodnym i suchym miejscu przez 2-3 tygodnie. Po tym okresie cydr jest gotowy. Wystarczy tylko przelać go do butelek i delektować się jego smakiem. Smacznego!