• Brandy
    Brandy
    922 Views

    Nazwa brandy pochodzi od holenderskiego słowa brandewijn i oznacza destylowane wino. Staropolska, do dziś poprawna i używana nazwa to wypalanka. Tak określa się właśnie wódki destylowane w tradycyjny sposób wypalane w aparatach destylacyjnych. Niekiedy nazywana jest również przepalanką. Powinno się odnosić do gatunków wódek uszlachetnianych karmelem.

    Read More
  • Domowa whisky
    Domowa whisky
    10621 Views

    Tradycja destylacji domowej whisky żytniej jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Destylacja migrowała z Europy kontynentalnej do Szkocji i Irlandii. Produkcja i jej metoda różnią się w zależności od lokalizacji i destylatorów wytwarzających whisky. Nauczenie się, jak zrobić świetną partię żytniej whisky, wymaga dużo czasu. Głównie praktyki i dbałości o szczegóły.

    Read More
  • Tequila
    Tequila
    1744 Views

    Co to jest tequila? Tequila to rodzaj wódki meksykańskiej o mocy 35-55 procent. Produkowana jest ze sfermentowanego soku agawy niebieskiej. Nazwa została bezpośrednio przyjęta od nazwy meksykańskiego miasteczka Tequila w stanie Jalisco. Stanowiącego centrum produkcji tequili. Początkowo wódka nazywana była „mezcalem z Tequili”. Od połowy XIX w. tequilą. Jak się pije tequile? Można ją spożywać w bardzo prosty sposób.

    Read More
  • Koniak
    Koniak
    2850 Views

    Koniak to wysokoprocentowy destylat winny, wytwarzany w miejscowości Cognac we Francji. Tylko stamtąd mogą pochodzić oryginalne alkohole, sygnowane nazwą koniak. Koniak powszechnie uważa się za jeden z najpopularniejszych i najbardziej elitarnych alkoholi na świecie. Powstaje w czasie dwukrotnej destylacji wina. Następnie destylaty trafiają do dębowych beczek. Finalnie poddawane są starzeniu przez minimum 2 lata.

    Read More
  • Jak dobrać wino do potrawy?
    Jak dobrać wino do potrawy?
    621 Views

    Wino to szlachetny trunek, który pasuje do wielu okazji. Włosi, Hiszpanie czy Grecy mają w zwyczaju pić wino nawet do każdego posiłku oprócz śniadania, oczywiście w bardzo małych ilościach i rozcieńczane wodą. Ma to swoje uzasadnienie zdrowotne, ponieważ picie wina zwiększa produkcję śliny oraz enzymów odpowiedzialnych za trawienie, a co za tym idzie – pozwala składnikom odżywczym zawartym w posiłku szybciej dotrzeć do krwioobiegu. Jak odpowiednio dobrać wino do potrawy?

    Read More
  • Jakie wino wybrać do obiadu?
    Jakie wino wybrać do obiadu?
    2411 Views

    Wino to szlachetny trunek, który z powodzeniem będzie pasował do różnych okazji czy uroczystości. W wielu kulturach m.in. greckiej, hiszpańskiej czy włoskiej, funkcjonuje jako typowy i codzienny napój do obiadu czy kolacji – oczywiście, w odpowiednich proporcjach. I w Polsce wino staje się alkoholem, po który coraz chętniej sięgamy i do obiadu czy kolacji, i podczas donioślejszych chwil, takich jak komunie czy wesela. Oprócz walorów smakowych ten trunek niesie ze sobą także pewne działanie...

    Read More
  • Jak wybrać dobre wino?
    Jak wybrać dobre wino?
    941 Views

    Stojąc przed sklepową półką wypełnioną winami, pewnie większość z was zastanawia się, które będzie najlepsze. Czy o walorach smakowych wina decyduje cena, gatunek, kolor, czy jeszcze inne czynniki? Jak wyrwać się z błędnego koła, w którym nieustannie decydujemy się na to samo wino, które w ostatecznym rozrachunku nie spełnia naszych oczekiwań?

    Read More
  • Jak poprawnie przechowywać wino?
    Jak poprawnie przechowywać wino?
    589 Views

    Wbrew pozorom, wino to dość wymagający trunek, jeśli chodzi o jego przechowywanie. W zależności od gatunku, potrzebuje innych warunków leżakowania, a jeszcze inaczej przedstawia się sytuacja z otwartą już butelką. Niezależnie od tego, czy prowadzisz domową produkcję wina, czy nabywasz ten trunek okazjonalnie, wiedza na temat poprawnego przechowywania na pewno się przyda, by wydobyć z wina najlepszy smak i właściwości.

    Read More
  • Jaki słoik do nalewki wybrać?
    Jaki słoik do nalewki wybrać?
    4149 Views

    Nalewki znane są ze swoich świetnych właściwości prozdrowotnych, a być może to jeden z niewielu smacznych leków medycyny naturalnej. Późne lato i jesień to najlepszy czas na domową produkcję tego wyśmienitego trunku, który idealnie sprawdzi się na przeziębienia i szare, zimowe dni. Ten alkoholowy wyciąg z owoców, ziół, a czasem i z warzyw, potrzebuje trochę akcesoriów i odpowiedniej pielęgnacji, zanim trafi na spiżarnianą półkę. Jeśli dopiero zaczynacie produkcję nalewek, na pewno...

    Read More
  • Z czego można zrobić wino na wiosnę?
    Z czego można zrobić wino na wiosnę?
    2507 Views

    Wino na sklepowych pólkach dostępne jest w przeróżnych cenach. Można znaleźć wina te słodkie, jak i półsłodkie, czy nawet wytrawne. Tworzone jest z soczystych owoców i najczęściej sprowadzane z zagranicy. Tam w specjalnie stworzonych winiarniach tworzy się wielkie ilości danego trunku. Domowe wino można wykonać o każdej porze, które będzie zdrowe i przepyszne.

    Read More
  • Z czego można zrobić wino zimą?
    Z czego można zrobić wino zimą?
    6719 Views

    Do rozpoczęcia przygody z domowych winem konieczne jest przygotowanie sprzętu oraz produktów. Niezbędna będzie również do tego wiedza. Wspomniane elementy mogą czasami szybko zniechęcić niezorientowane w temacie. Bez obaw nie należy poddawać się już na wstępie. Trunki można przygotowywać cały sezon, a szczególnie wino zimowe.

    Read More
  • Drink z Prosecco, z czym podawać i dlaczego tak popularne?
    Drink z Prosecco, z czym podawać i dlaczego tak popularne?
    852 Views

    Prosecco to włoskie wino musujące, które pochodzi z regionu Veneto w północnych Włoszech. Jest bardzo delikatne o owocowym smaku. Doskonale orzeźwia i sprawdza się w roli aperitifu. Jest tańsze od szampana, do którego bardzo często jest porównywany. Prosecco szturmem podbija stoły w Polsce oraz w całej Europie.

    Read More
  • Koktajl z malin i jego zastosowanie
    Koktajl z malin i jego zastosowanie
    656 Views

    Maliny to wyjątkowo smaczne owoce. W dodatku jak wszystkie owoce jagodowe należą do najzdrowszych owoców na Ziemi. Zawierają mnóstwo antyoksydantów, a także błonnika, który wyjątkowo skutecznie stymuluje pracę jelit. Malina doskonale wspomaga oczyszczanie organizmu. Koktajl malinowy fit działa antynowotworowo, ale i idealnie na odchudzanie.

    Read More
  • Koktajl z arbuza, jakie ma właściwości? Koktajl z melona tak samo popularny?
    Koktajl z arbuza, jakie ma właściwości? Koktajl z melona tak samo popularny?
    539 Views

    Koktajl z arbuza i koktajl z melona to bardzo soczyste połączenie. Arbuz i aromatyczny melon zdają się fantastyczną bazą do letnich koktajli. Orzeźwiają, ale i pięknie pachną, do tego nadają ładny kolor. Świetnie również gaszą pragnienie. Połączenie tych owoców to doskonały pomysł na letnie dni. Nie tylko ochłodzą, ale i ugaszą pragnienie.

    Read More
  • Węgiel aktywny i jego zastosowanie przy domowych wyrobach alkoholi
    Węgiel aktywny i jego zastosowanie przy domowych wyrobach alkoholi
    3801 Views

    Węgiel aktywny jest to środek, który wytwarzany jest z materiałów pochodzenia organicznego. Jest to drewno, ale również torf, węgle kopalne, czy skorupy orzechów. Posiada silne właściwości adsorpcyjne, które wiążą się z zanieczyszczeniami i toksynami. Wykorzystuje się to w leczeniu zatruć pokarmowych, kosmetyce, ale również podczas domowych wyrobów alkoholu.

    Read More
  • Czym są płatki dębowe i jak skutecznie je stosować?
    Czym są płatki dębowe i jak skutecznie je stosować?
    4278 Views

    Płatki dębowe wykorzystywane są do produkcji alkoholi. Takich jak wina, wódka, destylaty, nalewki, czy nawet piw i miodów pitnych. Produkowane są najczęściej z odmian francuskich dębów, które wykorzystuje się w bednarstwie dębowym w Europie. Drzewo jest naturalnie sezonowane na otwartej przestrzeni przez co najmniej 18 miesięcy. Posiadają unijne certyfikaty do stosowania ich w przemyśle alkoholowym.

    Read More
  • Moszcz nie tylko z winogron, jak powstaje miazga i na co uważać?
    Moszcz nie tylko z winogron, jak powstaje miazga i na co uważać?
    2682 Views

    Moszcz jest to świeżo wyciśnięty sok z owoców lub warzyw. Wykorzystuje się go jako półprodukt, główny lub dodatkowy w procesie wyrób, czyli soku, napoju i wina. Pozostałości po moszczu podczas tłoczenia nazywa się wytłokami. Do tej czynności używa się najczęściej mikserów, sokowirówek. Rozgniatać można nawet tłuczkiem w dowolnie wybranym garnku.

    Read More
  • Proces destylacji jak daleko sięga historia skraplania
    Proces destylacji jak daleko sięga historia skraplania
    3436 Views

    Proces destylacji pochodzi z języka łacińskiego de-stilare, czyli skraplanie lub spływanie. Oznacza to oddzielenie cieczy poprzez odparowywanie i kondensację. Zaobserwować to zjawisko najłatwiej jest, gdy para osadza się w postaci kropel wody na zimnej powierzchni. Destylacja służy do separacji cieczy od nielotnych substancji stałych. Tak jak przy rozdzielaniu alkoholowych roztworów powstałych w wyniku fermentacji.

    Read More
  • Jak stosować lak do butelek?
    Jak stosować lak do butelek?
    4055 Views

    Lakowanie butelek w dzisiejszych czasach nie jest już tak popularne, jak kiedyś. Ze względu na postęp techniki, stosuje się zmienną formę, ale i łatwiejszą. Używa się bardzo często tak zwanych kapturków termokurczliwych. Prawdziwy producent domowych alkoholi potrafi docenić zastosowanie lakowania butelek. Nigdy nie rezygnują z takich możliwości.

    Read More
  • Historia i sposoby klasyfikacji miodów pitnych
    Historia i sposoby klasyfikacji miodów pitnych
    668 Views

    Napój pitny powstaje w wyniku fermentacji brzeczki miodu pszczelego i to najczęściej lipowego. Jest wyrabiany od bardzo dawna i znany jest  między innymi w Polsce i na Litwie. Od 2008 roku miody pitne w Polsce są zarejestrowane przez Komisję Europejską jako Gwarantowana Tradycyjna Specjalność. Produkcję miodu nazywa się miodosytnictwem, a budynek miodosytnią.

    Read More
Showing 21 to 40 of 256 (13 Pages)