Węgiel aktywny i jego zastosowanie przy domowych wyrobach alkoholi

3963 Views

Jak stosować węgiel aktywny?

Szwedzki badacz Scheele w 1771 roku odkrył zjawisko polegające na przytwierdzaniu się cząsteczek do powierzchni materiału. Silnie rozwinięta powierzchnia węgla aktywnego stała się znakomitą substancją. Pochłania substancje w ilości blisko 20% masy. Przeprowadzenie oczyszczania alkoholu najlepiej jest przeprowadzić, gdy jego moc nie przekracza 45%. Wyższa zawartość alkoholu, tym jest trudniej oddzielić z niego zanieczyszczenia. Przy użyciu węgla aktywnego temperatura alkoholu powinna być jak najniższa. Do oczyszczenia 1 litra spirytusu stosuje się 50 gram. węgla aktywnego. Producenci domowych wyrobów alkoholowych, wiedzą, że od czasu do czasu należy użyć węgla aktywnego. Sposób ten jest nie tylko tani i łatwy w użyciu, ale i bardzo skuteczny. Metoda poprawia walory smaków oraz fizykochemiczne destylaty. Istnieje prosty sposób na filtrację destylatu za pomocą granulowanego węgla aktywnego. Destylowanie bez względu, czy zachodzi na kolumnie, warto produkt finalny przepuścić przez filtr węglowy. Węgiel aktywny trwale usuwa z destylatu niepożądane zapachy. Usuwa również zanieczyszczenia, które powstały w procesie fermentacji, przez co jakość takiego destylatu ulega poprawie.

Jak skutecznie stosować węgiel aktywny?

Istnieje kilka etapów do oczyszczenia alkoholu za pomocą węgla aktywnego. Każdy z nich jest tak samo ważny, aby dobrze i skutecznie przeprowadzić oczyszczenie domowego trunku. Pierwszy z nich to przygotowanie destylatu o mocy 50%, a następnie schłodzić w zamrażarce. Taki destylat wlewamy do zbiornika z kranikiem. Następnie należy użyć stali do budowy kolumny filtracyjnej lub zakupić szklaną rurę filtracyjną. Rura filtracyjna występuje w różnych wariantach. Idealnie sprawdzi się rura ze szkła borowo – krzemowego, która jest przeznaczona do takich celów. Rurę należy umieścić w stabilny drewnianym statywie, który również jest łatwy do zbudowania w domowych warunkach. Następnie należy na dno rury filtracyjnej włożyć wacik lub watę, który spowoduje zatrzymanie węgla. Kolejnym krokiem jest zasypanie rury do prawie pełna węglem. Węgiel aktywny należy zalać gorącą wodą w celu odgazowania i aktywacji oraz wodą chłodną. Woda zapobiega wpijaniu alkoholu. Następnie przepuścić całą zawartość alkoholu. Etap trzeci polega na przygotowaniu zestawu filtracyjnego. Gotowa kolumna z rurą należy przygotować dodatkowy zbiornik na destylat niefiltrowany. W ten sposób będzie umożliwiał regulację przepływu, czyli prędkość zasilania filtra. Do filtrowania można użyć nawet gąsiora 5 litrowego wraz z silikonowym zaciskiem. Dodatkowo można użyć drugiego gąsiora lub butli na odbiór destylatu, który chcemy przefiltrować. Plastikowe uchwyty umożliwiają płynną regulację i wysokość kolumny.

Etap końcowy, czyli filtracja węgla aktywnego

W końcowym etapie należy napełnić rurę destylatem. W momencie, kiedy alkohol zepchnie w dół resztki wody, następuje stabilizacja filtracji. Początek może powodować pewne opory. Kranikiem ustawia się tempo przepływu oraz reguluje tak, aby destylat zdążył odpłynąć. W tym przypadku najlepiej, jeśli zasobnik jest połączony szczelnie z rurą za pomocą wężyka silikonowego. Taką konstrukcję można wykona,  jeśli posiadamy odpowiednią rurę filtracyjną ze stali. W takich przypadkach nie jest potrzebny kranik na górze. Przepływ regulowany jest zaworkiem, który umieszczany jest na wylocie z filtra. Dzięki temu domowy alkohol będzie miał dłuższą styczność z węglem aktywnym. Wielkość powierzchni węgla aktywnego ma wpływ na czystość otrzymanej cieczy oraz szybkość przepływu. Im jest powierzchnia większa, tym produkt końcowy jest czystszy, a czas do przefiltrowania dłuższy.

Posted in: Aktualności