Jaki słoik do nalewki wybrać?

4459 Views

Mały czy duży słoik?

Słoik na nalewki to bardzo ważny element domowej produkcji, ponieważ od jego pojemności zależna jest receptura, która musi być dobrze dobrana. Chociaż z pozoru przygotowanie nalewki wcale nie wydaje się bardzo skomplikowane, bo wystarczy zalać spirytusem owoce i odstawić na kilkanaście dni, to nigdy nie ma się pewność.i jak będzie smakować. Alkohol jest świetnym konserwantem spożywczym, który zapobiega rozwojowi grzybów, pleśni i bakterii wewnątrz nalewki, a z drugiej strony jego użycie pozwala na zachowanie wielu składników mineralnych i witamin. Słoik do nalewek nie może być zbyt mały, chyba że chcecie zrobić kilka nalewek z różnych owoców. W przypadku tego samego surowca np. malin czy czarnej porzeczki słoik do nalewki powinien mieć minimum 3 litry – skoro owoce zalewa się do 2/3 wielkości słoja, to przy małej pojemności po prostu wyjdzie niewiele trunku. Natomiast optymalna pojemność słoika do nalewek do 5 litrów, bo na te większe, np. 12 litrowe, trzeba bardzo uważać – łatwo je rozbić, jeśli nie mają żadnego futerału.

Słoik do nalewek

O czym należy pamiętać, wybierając słoik na nalewki? Oprócz pojemności naczynia, ważny jest materiał, z którego jest wykonany. Jeśli chodzi o domową produkcję nalewek, to najlepszym wyjściem jest zakup słoika szklanego ze szczelnym zamykaniem, ponieważ tylko to gwarantuje sukces maceratu. W plastikowych słoikach alkohol może reagować z tworzywem, co wpływa na jakość i smak nalewki. Przed użyciem szklanego słoika do nalewki należy go wyparzyć i wysuszyć czystym ręczniczkiem (najlepiej papierowym), by macerat nie spleśniał. Do nalewek świetnie nadają się zarówno okrągłe, jak i kwadratowe słoiki, a w sklepach można dostać także takie, które posiadają małe kraniki, idealne do serwowania trunków (a latem do lemoniady!). Oferta słoików obejmuje także różne kolory szkła, takie jak różowy czy zielony, a także matowe słoje. Warto pamiętać, że słoik na nalewkę będzie służył w dwóch etapach produkcji, czyli najpierw w maceracji, a później w leżakowaniu, które trwa do kilku miesięcy, dlatego warto upewnić się, że jest wytrzymały i porządnie wykonany.

Moc domowych nalewek

Domowa produkcja nalewek jest bardzo przyjemną czynnością, zwłaszcza jeśli posiadamy sprawdzony przepis i spodziewamy się doskonałego smaku. Dlatego w rozważaniu, jaki słoik do nalewki będzie najlepszy, trzeba wziąć pod uwagę miejsce zakupu. Jak już wspomnieliśmy, od jakości słoika na nalewki zależy efekt końcowy, dlatego warto przetestować kilka różnych opcji. Najlepsze są te z grubego szkła, bo np. te z cienkiego szkła, powszechnie dostępne w marketach, mogą pęknąć podczas wyparzania. Dobrą, a także ekonomiczną opcją na zakup słoika do nalewek jest sprawdzenie oferty specjalistycznych sklepów internetowych. Dzięki temu mamy pewność, że słoje pochodzą od renomowanych producentów i są przeznaczone głównie do przechowywania trunków. Odpowiednio dezynfekowane słoje można używać przez wiele lat do produkcji nalewek – warto tu nadmienić, że jeśli używacie do nich zakrętek z plastiku lub metalu, te trzeba wymieniać każdorazowo (ze względu na rdzę, przechodzenie zapachu). Podobnie z gumami uszczelniającymi szklane nakrętki – je także należy co jakiś czas wymieniać.

Posted in: Akcesoria