Domowa whisky

10622 Views

Jak zrobić whisky?

Często się pojawia pytanie, jak zrobić domową whisky? W tej sytuacji należy wykonać od podstaw ze zboża, kukurydzy lub ryżu. Można również zastosować mąkę. W przypadku zboża i do zacierania słody nie będzie potrzebne nic oprócz materiału. Słód to ziarno zboża, czyli jęczmień, żyto lub pszenica. Poddane są procesowi słodowania. Polega on na stworzeniu ziarnom dobrych warunków do kiełkowania.

W odpowiednim momencie proces ten jest przerywany, a ziarno suszone. Po słodowaniu ziarno może być poddane dalszej obróbce, np. wędzeniu torfem. Z wędzonego słodu natomiast korzysta się przy produkcji szkockiej whisky. Słód zawiera dużą ilość enzymów, głównie amylazy. Enzymy te podczas zacierania są potrzebne do przetworzenia skrobi z ziarna na cukry fermentowalne. Powstają też niefermentowalne dekstryny, które nadają smak oraz treściwość. W przypadku zrobienia zacieru na domową whisky z czegoś innego niż słód. Może to być nawet z mąki, zboża niepoddanego procesowi słodowania, czy kukurydzy.

Jak się robi whisky?

Tradycja destylacji domowej whisky żytniej jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Począwszy od ponad 1000 lat temu. Wtedy destylacja migrowała z Europy kontynentalnej do Szkocji i Irlandii. Metody produkcji domowej whisky różnią się w zależności od lokalizacji i destylatorów wytwarzających whisky. Nauczenie się, jak zrobić świetną partię żytniej whisky, wymaga dużo czasu i praktyki. Whisky to nic innego jak spirytus, który ma wiele różnych odmian i stylów. Największe różnice między różnymi gatunkami domowej whisky dotyczą składników zacieru. Bourbon, chociażby musi zawierać co najmniej 51% kukurydzy, aby można go było nazwać whisky Bourbon. Natomiast „Rye Whiskey” musi zawierać aż 51% żyta w swoim zacierze. W tej sytuacji można zaklasyfikować go jako whisky żytnią.

Jak zrobić whisky z bimbru?

Podstawę do produkcji domowej whisky z bimbru. Zaleca się bimber z surowców zbożowych. Idealnie, ze słodu i jęczmienia, dopuszczalnego, z pszenicy. Bimber powinien być wysokiej jakości. Najlepiej poddać podwójnej destylacji i przepuścić przez filtr węglowy. Bimber jest oczywiście rozcieńczany, dzięki czemu zawartość alkoholu w nim sięga 45%.

Symulowanie starzenia w dębowych beczkach, należy przeprowadzić w dębowych wiórach lub korze dębowej. Zakupiona kora w aptekach, musisz najpierw być zlana gorącą wodą. Po 15 minutach należy odcedzić korę i ją wysuszyć. Ma to na celu usunięcie nadmiaru tanin, które mogą zepsuć smak napoju.

Po zrobieniu bimbru na aromatycznym surowcu jest on najpierw filtrowany przez gazę złożoną w kilka warstw. Następnie przez wacik. Domowa whisky z bimbru jest ciekawym przepisem na zrobienie trunku. Każdy smakosz mocniejszych alkoholi powinien spróbować zrobić domową whisky.

Posted in: Aktualności