Koszyk
Tak naprawdę „dobre wino” dla każdego ma inne znaczenie, bo jest wypadkową indywidualnych smaków, gustu i samopoczucia. Ten trunek jest jednak czymś więcej, niż napojem alkoholowym o owocowym lub ziołowym smaku, a dla wielu kultur i cywilizacji miał znaczenie społeczne. Wino to idealny pomysł na prezent, dodatek do posiłku (także podczas gotowania) oraz alkohol na specjalne okazje. Włosi, Grecy, Hiszpanie i Francuzi w ciągu roku piją ogromne ilości wina, w dużej mierze rozcieńczając je z wodą (na jeden kieliszek wina przypada jedna szklanka zwykłej wody). W zależności od gatunku – czy to wino słodkie, półsłodkie, wytrawne czy półwytrawne – wybiera się do konkretnej okazji. Jakie są ogólne zasady wybierania dobrego wina?
Przede wszystkim o smaku wina decyduje odmiana winogron. Generalnie, na świecie w zdecydowanej większości produkowane są wina z kilku szczepów winogron jasnych lub ciemnych – chardonnay, sauvignon blanc, riesling, cabernet sauvignon, merlot, pinot noir oraz syrah. Generalnie, wino różnicuje się ze względu na kolor – czerwony, różowy lub biały. Na smak trunku wpływa także zawartość cukru, przy czym najmniej cukru znajduje się w winie wytrawnym, a najwięcej w półsłodkim.
Biorąc pod uwagę upodobania dużej części polski konsumentów, najczęściej wybieranym winem jest półsłodkie, z owocowym aromatem. Cena dobrego wina półsłodkiego zazwyczaj oscyluje w przedziale 30-50 złotych, co sprawia, że jest chętnie podawane na rodzinnych spotkaniach, zwłaszcza do deserów! Można się także spotkać z określeniem wina deserowego, przez które rozumiane jest właśnie dobre wino słodkie lub półsłodkie. Dobre wina półsłodkie pakowane są w butelki z ciemniejszego szkła i zamykane na korek, a ciekawe gatunki do wypróbowania to np. Pinot Noir i Bordeaux. Kraje, z których pochodzą dobre wina półsłodkie to m.in. Niemcy, Austria, Nowa Zelandia, Francja, Stany Zjednoczone i Australia.
Wina słodkie to drugie najczęściej wybierane wina w Polsce. Zawierają dużą ilość cukru, są aromatyczne i bardzo smaczne. Pasują idealnie do deserów, ale i przystawek, ponieważ mają właściwości zaostrzania apetytu. Dobre słodkie wino musujące, czyli także szampan, to idealny trunek na świętowanie specjalnych okazji. Co ciekawe, słodkie wino świetnie pasuje do kuchni orientalnej, m.in. do sushi! Dobre słodkie wino to np. Muscat, Chateau, Porto, Sangria i Cabernet. Kraje, z których pochodzą najlepsze słodkie wina to m.in. Mołdawia, Chile, Francja, Włochy czy Portugalia.
Chociaż po półwytrawne wina sięga się w Polsce nieco rzadziej, niż po półsłodkie, dobre półwytrawne wino ma nie tylko korzyści smakowe, ale i więcej zdrowotnych. Półwytrawne wino wybierane jest zwykle wtedy, gdy temperatura na zewnątrz spada, czyli na chłodniejsze jesienne wieczory i mroźne, zimowe dni. Białe półwytrawne wino to idealny dodatek do potraw rybnych i owoców morza, czerwone do mięs. Warto spróbować półwytrawnego wina ze szczepów Merlot, Pinot Noir czy Syrah. Kraje, z których pochodzą dobre półwytrawne wina to Stany Zjednoczone, Włochy (głównie Sycylia i Toskania), Chile, Australia i Gruzja.
Wytrawne wino wielu osobom kojarzy się z cierpkim smakiem, a to nieprawda! W każdym winie zawarty jest cukier, także w wytrawnym. Dobre wytrawne wino wcale nie jest cierpkie, ma natomiast szlachetny smak i aromat, jest bardziej kwasowe i ma odczuwalną gorycz. Bez wątpienia, to bardzo wymagający typ wina. Jeśli chodzi o odmiany, to polecamy spróbować np. te ze szczepu Chardonnay, Sauvignon Blanc, Cabernet i Riesling. Kraje, w których produkuje się dobre wino wytrawne to m.in. Włochy, Bułgaria, Polska, Francja i RPA. Co ciekawe, wytrawne wino ma najmniejszą zawartość kalorii, więc to idealny trunek dla osób dbających o linię.