Koszyk
Moszcz pochodzi ze słowa łacińskiego mustum i oznacza „młody”. Jest to świeżo wyciśnięty sok z owoców lub warzyw. Zawierają skórki, nasiona oraz łodygi owoców. Tworzą stałą frakcję moszczu i nazywa się je wytłoczynami lub po prostu miazga. Stanowią od 7% do 23% całej masy moszczu. W zależności oczywiście od rodzaju owoców, które będą wykorzystywane. Zawartość wysoka glukozy stanowi zazwyczaj od 10 do 15%. Powoduje to, że jest używany przy produkcji różnych syropów owocowych. Głównym kierunkiem w produkowaniu moszczu jest wykorzystywanie go w produkcji winiarskiej. Upływający czas od wytworzenia moszczu do filtracji jest niezwykle ważny. W tym czasie przedostają się do cieczy różnego rodzaju substancje. Smakowo – aromatyczna miazga, która decyduje właśnie o późniejszym smaku, ale także o kolorze wina. Pewna ilość drożdży jest również dominująca na skórce. W odpowiednim momencie moszcz poddaje się filtracji. Pozostała miazga wyciska się tak, aby odzyskać w niej płyn. Wyciśnięty sok z pierwszej filtracji dodaje się drożdże tak, aby doprowadzić do procesu fermentacji. Wyciśnięty płyn z owoców należy rozcieńczyć z wodą oraz użyć do produkcji drugiej porcji wina. W następnym etapie po tłoczeniu suche wytłoczyny używa się jako nawóz do nawożenia winnic.
W niektórych przypadkach moszcz świetnie nadaje się przy produkcji brandy, czy nawet miazga grappy z nieodciśniętej. W przypadku produkcji win z owoców innych niż winogron potrzebne jest odpowiednie doprawienie moszczu cukrem. Niekiedy nawet ustabilizowanie jego kwasowości. Proces ten jest niezwykle ważny, ponieważ zazwyczaj winogrona mają odpowiednią ilość cukrów i kwasów organicznych. Moszcz jabłkowy, czyli wino jabłkowe jest mało kwaśne. Należy do niego dodawać odpowiednią ilość kwasku cytrynowego. W niektórych sytuacjach warto dodać moszcz z kwaśnych owoców, np. porzeczka. Poza winogronami na skórkach owoców nie występują zbyt duże ilości dobroczynnych drożdży. Ważne jest dodanie ich do moszczu. Dostępne są różne rodzaje szlachetnych drożdży winiarskich. Pozwalają one w domowych warunkach uzyskać odpowiednie wino o niezwykłych walorach smakowych. Zbliżone do win pochodzących z rejonów takich jak: Francja, Włochy, czy Węgry. Wystarczy tylko dodać odpowiednie składniki, aby móc cieszyć się domowym wyrobem alkoholu. Alternatywą dla moszczu są również gotowe koncentraty soków winogronowych.
Do produkcji moszczu trzeba przestrzegać kilku prostych, ale zarazem ważnych zasad. Po pierwsze, owoce muszą być jak najbardziej wyselekcjonowane. Okazy niedojrzałe, nadgniłe, czy spleśniałe nie będą się nadawały. Spowodować to może, że alkohol nie będzie najlepszej jakości. Odpowiednio dobrane owoce należy dokładnie umyć, aby zmyć wszelkie zanieczyszczenia, które znajdują się na skórkach owoców. Pozbycie się niezbędnych fragmentów liści, łodygi, pestek, czy zdrewniałych części nie jest zbyt pracochłonne. Pozwoli cieszyć się niezwykłym smakiem. Po całym procesie oczyszczania można przejść do wyciskania soku. Istnieją specjalne prasy do owoców. Można również użyć zwykłej sokowirówki lub maszynki do mięsa. Podczas procesu nie należy się śpieszyć. Moszcz może służyć jako podstawa wina, dlatego pośpiech może wpłynąć negatywnie. Aby ułatwić sobie wyciskanie można użyć miękkich metod takich jak maceracja. Termin ten ma różne znaczenia. W tym przypadku jest to zwyczajne pozostawienie miazgi owocowej na kilka lub kilkanaście godzin. Po określonym czasie wyciśnięty sok można podawać. Maceracja jest bardzo przydatna, aczkolwiek bywa źródłem sporych kłopotów. Istnieje ryzyko, że miazga zostanie zarażona bakteriami. Bakterie mogą zamienić alkohol w nieprzyjemny zapach. Dojść może również do niekontrolowanej fermentacji, która utrudni dalsze tworzenie napoju. Na macerację należy uważać, a szczególnie latem. Wysokie temperatury powodują zwiększenie wystąpienia wspomnianego zjawiska.