Koszyk
Myśląc o przechowywaniu wina, wyłania się obraz toskańskiej piwniczki, którą wypełniają ogromne drewniane beczki wypełnione tym trunkiem, lub zgrabne regały, na których w równych rzędach stoją ciemne butelki. Co prawda, drewniany stojak na wino ustawiony w salonie lub kuchni zapewne imponuje gościom, ale niestety wygląd to nie wszystko – przechowywanie wina wymaga odpowiednich warunków. Poza tym, czy wiedzieliście, że tylko niewielką część kupowanego wina można trzymać w spiżarce latami? Chociaż utarł się mit, że wino to trunek, który z czasem szlachetnieje, to niestety nikt nie wspomina, że do tej dojrzałości potrzeba czegoś więcej, niż postawienie butelki na szafce i czekanie na specjalną okazję, by ją otworzyć. Przede wszystkim, pierwszą zasadą przechowywania wina jest pozycja butelki, która powinna leżeć, a nie stać, a dodatkowo, co jakiś czas należy ją obrócić na drugą stronę.
Oprócz pozycji jednym z najważniejszych czynników, które wpływają na smak i wartość wina, jest temperatura. Co ciekawe, każdy gatunek wina lubi nieco inną! W jakiej temperaturze przechowywać wino ze względu na gatunek? Temperatura przechowywania wina czerwonego powinna oscylować w przedziale 15-18 stopni, wina białego 10-15 stopni, a różowego 9-10 stopni, jeśli mówimy o butelce zamkniętej. Co więcej, temperatura przechowywania wina musi być stała, bo tylko to gwarantuje zachowanie jego najlepszych właściwości. Kolejnym czynnikiem jest światło – wino go nie lubi, a kontakcie ze zbyt dużą ilością światła (zarówno sztucznego, jak i naturalnego) powoduje wydzielanie się siarki, zmianę koloru trunku oraz starzenie się, które w smaku odczuwalne jest jako charakterystyczna stęchlizna. Dlatego optymalnym rozwiązaniem na przechowywanie wina jest umieszczenie go w chłodnej piwniczce (w której będziemy monitorować temperaturę) w pozycji leżącej. Ale jeśli mieszkasz w bloku, a twoja piwnica niekoniecznie nadaje się do tego typu przedsięwzięć, warto zaopatrzyć się w chłodziarkę do wina w specjalistycznym sklepie – w ten sposób najlepiej przechowywać wino w mieszkaniu. Jeśli samodzielnie produkujesz wino, pamiętaj także o tym, by kupować butelki wyłącznie z ciemnego i grubego szkła, ciemnozielone lub czarne, nawet w wypadku wina białego lub różowego. Zwróćcie też uwagę na jakość korka, ponieważ zbyt suchy korek będzie przepuszczał tlen (co wpływa niekorzystnie na sam trunek). Podsumowując: wino najlepiej jest przechowywać w stałej, niższej temperaturze, a same butelki powinny być ciemne. Wniosek płynie z tego taki, że przechowywanie wina w salonie albo kuchni to kiepski pomysł, ze względu na zmieniającą się temperaturę oraz różne natężenie światła.
Inaczej ma się sprawa z otwartą butelką. Jak przechowywać wino po otwarciu? Najlepszym rozwiązaniem jest włożenie go do lodówki, uprzednio szczelnie zakręcone. Do uszczelnienia wina można użyć oryginalnej zakrętki lub korka, ale dobrym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się też w pompkę próżniową. Taki trunek najlepiej wypić w przeciągu kilku dni, bo w innym wypadku może stracić smak i zapach (przez obecność tlenu). Jeśli natomiast sam produkujesz wino i zastanawiasz się, jak przechowywać winogrona, by wydłużyć ich świeżość i uchronić przed zepsuciem, to najlepiej włożyć je do worka próżniowego (nieumyte) i umieścić w lodówce. W tym stanie mogą być przechowywane do 7 dni.