Koszyk
Nalewka z owoców głogu polecana jest na nadciśnienie. Owoce głogu zawierają w swoim składzie flawonoidy oraz ich pochodne puryny. Związki te wnikają do naczyń wieńcowych serca i je rozszerzają. Dzięki temu serce staje się bardziej utlenione i szybciej pozbywa szkodliwych metabolitów. Co więcej, wskutek rozszerzenia naczyń krwionośnych normuje się obieg krwi, serce staje się mocniejsze i zdrowsze, zaczyna lepiej pracować.
Przepis pochodzi ze źródeł gdańskich z przełomu XVIII i XIX wieku.
Owoce czereśni o ciemniejszym kolorze zawierają więcej antocyjanów, niż jaśniejsze. Używając ciemniejszych owoców uzyskamy bardziej wartościową nalewkę, tzn. o ciemniejszym kolorze. Owoce te posiadają dużą zawartość potasu, dlatego są zalecane przy schorzeniach reumatycznych, a także – chorobach serca czy nerek.
Nalewka dereniowa jest jak dobre wino – im dłużej ją przechowujemy tym lepszy ma aromat i smak. Ma ona głęboki czerwony kolor – tym ciemniejszy im więcej dodano suszonych jagód, lekko kwaskowaty smak i ciekawy, niepowtarzalny aromat.
Wino jest trunkiem bardzo szlachetnym. Dlatego jeżeli produkujemy je domowymi metodami, musimy pamiętać o rozlaniu go do odpowiednich butelek. Źle dobrane butelki nie tylko nie pozwolą wydobyć najlepszych aromatów w trakcie leżakowania, lecz mogą sprawić, że trunek w ogóle nie będzie nadawał się do spożycia. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się kwestii butelkowania wina i spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, które butelki najlepiej się do tego nadają.
W ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na rozpoczęcie przygody z piwowarstwem domowym. Osoby mające w tym już jakieś doświadczenie dobrze wiedzą, jak ważne jest stosowanie się do pewnych kluczowych zasad w trakcie procesu warzenia. Jedną z najważniejszych zasad jest odpowiednie schłodzenie brzeczki po zagotowaniu. W dzisiejszym poradniku podpowiemy co zrobić, aby w prosty sposób schłodzić brzeczkę do prawidłowej temperatury.
Serwowanie alkoholu w trakcie domowego przyjęcia powinno odbywać się w elegancki sposób. Niezwykle efektowną ozdobą stołu może być szklana beczułka z kranikiem. Sprawdza się zarówno w trakcie rodzinnych uroczystości, jak i na spotkaniu w grupie przyjaciół. Tego rodzaju karafki doskonale nadają się także do ozdobienia stołu weselnego na przyjęciu w wiejskim stylu.
Destylacja alkoholu nie może odbywać się bez specjalnego oprzyrządowania. Jednym z najważniejszych akcesoriów wykorzystywanych w trakcie tego procesu są kolumny retryfikacyjne. Na szczególną uwagę zasługuje kolumna retryfikacyjna typu Aabratek. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, czym jest takie urządzenie i dlaczego jest niezbędne każdemu, kto chce w profesjonalny sposób przeprowadzać destylację alkoholi wysokoprocentowych. Zapraszamy do lektury.
Bursztyn fascynował już Owidiusza, Arystotelesa, Talesa z Miletu i zapewne wielu innych. Istnieją niezbite dowody, że Kleopatra piła go używając jako kadzidła. Nie znano jego prawdziwego pochodzenia i wrsód ludów germańskich występował pod nazwą lukstein, co znaczy mocz rysia. Nazywano go także ambrą, wydzieliną kaszalotów. Dziś dość powszechnie wiadomo, że to skamieniała żywica drzew iglastych, które rosły przed 40-50 milionami lat. Nazwa bursztyn pochodzi z niemieckiego Boernstein, czyli...
Przepis na nalewkę z berberysu.
Przepis na wytrawne wino imbirowe.
Przepis na wino ziemniaczane.
Przepis na wino z mąki kukurydzianej.
Przepis na wino marchewkowe.
Przepis na wino goździkowe.
Wermut to specyficzny rodzaj wina, które ze względu na swój nietypowy smak ma tylu samo zwolenników co przeciwników. Wermuty albo się uwielbia, albo nie jest w stanie przełknąć ani łyka. Co to za trunek? Wermut to wino, które doprawiane jest ziołami i przyprawami korzennymi, co nadaje mu bardzo wyrazisty smak i aromat.
Bimber zwany też samogonem to produkt, który śmiało możemy nazwać tradycyjnym. Produkcja domowego wysokoprocentowego alkoholu ma bowiem u nas długie tradycje. W czasie obu wojen światowych trunek ten funkcjonował jako środek płatniczy i niejednej rodzinie umożliwił przetrwanie ciężkich czasów.
Domowa produkcja wina to coraz popularniejsze hobby. Choć wymaga zakupu odpowiedniego sprzętu oraz produktów, daje ogromną satysfakcję, jeśli w domowej manufakturze wyprodukujemy naprawdę dobry trunek. Daje tez duże pole do popisu kreatywności, bo winiarskie eksperymenty często dają dobre efekty – możemy eksperymentować z rodzajem owoców (choć wino nie musi być koniecznie owocowe), a także z innymi dodatkami, czasem fermentacji
Domowa produkcja wina staje się coraz bardziej popularnym hobby. Czy jest legalna? Jak najbardziej, dopóki trunku nie sprzedajemy – to wymaga już specjalnych zezwoleń i koncesji. Na potrzeby własnej piwniczki możemy jednak tworzyć wino w domu. Pasjonaci winiarstwa mają do wyboru liczne sklepy, w których kupią wszystkie akcesoria i sprzęty niezbędne do wyprodukowania wina w warunkach domowych. Nie brak też poradników, z których dowiemy się, jak produkować różnego rodzaju wina, w tym...
Polacy uwielbiają produkować domowe alkohole i wiemy o tym nie od dzisiaj. Nie wszyscy jednak jesteśmy koneserami czystego i mocnego bimbru. Na całe szczęście, domowy bimber można wykorzystać na wiele różnych sposobów, a jednym z nich jest zrobienie z niego „zdrowotnej” nalewki. Taki alkohol na pewno przyda się w czasie długich jesiennych i zimowych wieczorów spędzonych w domu. Dzisiaj podzielimy się z Wami przepisem na nalewkę z pigwy zrobioną na bimbrze.