Przepis na domowy wermut!

15161 Views

Wermut to specyficzny rodzaj wina, które ze względu na swój nietypowy smak ma tylu samo zwolenników co przeciwników. Wermuty albo się uwielbia, albo nie jest w stanie przełknąć ani łyka. Co to za trunek? Wermut to wino, które doprawiane jest ziołami i przyprawami korzennymi, co nadaje mu bardzo wyrazisty smak i aromat. 

Nazwa pochodzi z języka niemieckiego i oznacza „piołun”, bo istotnie ta roślina tradycyjnie najczęściej używana była do aromatyzowania wermutów. Równie często dodaje się też szałwię, kolendrę, a także goździki czy gałkę muszkatołowa. W zależności od przepisu wermut może być też dodatkowo dosładzany, co ma zniwelować gorzki posmak piołunu. Zdarza się też, że wino wzmacniane jest dodatkowo alkoholem, przez co wermuty są mocniejsze niż klasyczne wina – mogą mieć nawet 12–20% alkoholu. Wermuty powstały jako napoje wzmacniające i lecznicze, dziś poza ich właściwościami zdrowotnymi liczą się też walory smakowe – wermuty mają grono swoich zwolenników. 

Wyróżniamy trzy ich rodzaje: gorzkie, słodkie oraz wytrawne. Wytrawne podawane są często przed posiłkiem jako aperitif – zaostrzają apetyt, więc znakomicie sprawdzają się w tej roli. Słodkie to oryginalny alkoholowy deser, alternatywa dla nalewek i likierów. Popularne są też różnego typu drinki i koktajle na bazie wermutów. 
Jak wyprodukować wermut w domu? Jak najbardziej jest to możliwe, tak samo jak produkcja innych typów wina. Przy czym przepisów na domowy wermut jest bardzo dużo, skoncentrujmy się zatem na głównych zasadach. Po pierwsze jest to dodatek mocniejszego alkoholu, który dodajemy do fermentującego moszczu. Zwykle jest to spirytus lub brandy, choć każdy winiarz ma swoje sekrety i modyfikuje przepis wedle uznania. Warto pamiętać, że rodzaj alkoholu dodanego na początku wpływa też na ostateczny smak wermutu.

Niezbędna jest też odpowiednia mieszanka ziół i dodatków. Osoby początkujące zwykle korzystają z gotowych mieszanek, które można kupić w sklepach winiarskich, z czasem nabierają jednak ochoty na eksperymenty i tworzą własne mieszanki, testując różne proporcje, co pozwala uzyskać różne smaki wermutu. Mieszankę ziół i przypraw możemy od razu dodać do fermentującego moszczu. Uwaga: zioła dodajemy już po dodaniu mocniejszego alkoholu. Wówczas wino nasyci się aromatami na początku i dalszej obróbce będziemy poddawać trunek już o mocnym ziołowym posmaku i aromacie. 

Mieszankę ziołową możemy też zaaplikować do gotowego już wina, wówczas przez około tydzień będzie ono nabierało smaku i aromatu – im dłużej, tym wyraźniejszy będzie ziołowy posmak wermutu. Ważne jest, by odpowiednio wybrać moment odcedzenia ziół, bo choć wermut może być nimi nasycony, zioła nie powinny dominować nuty winnej w gotowym trunku.

Produkcji wermutu możemy też użyć ziołowej esencji na bazie wina. Potrzebujemy do tego pół litra wina oraz ziół. Zioła odcedzamy po około tygodniu – efektem jest bardzo mocno aromatyzowana esencja, którą dodajemy do pozostałego wina, by nasycić je smakiem i aromatem. Uwaga: esencję należy dozować, próbując wino, aby nie przesadzić z dodatkami. 

Na końcowym etapie możemy jeszcze dosłodzić wermut, jeśli trunek wydaje nam się zbyt gorzki – nie każdy lubi wermuty mocno wytrawne, choć mają one swoich zwolenników. Wino dosładzamy cukrem lub karmelem. Ilość dodanego cukru zależy od upodobań smakowych i tego, jaki typ wermutu chcemy uzyskać. Słodkie trunki traktowane są jako deser i baza do słodkich drinków, natomiast wytrawne uważane są za trunek poprawiający trawienie i mający więcej właściwości prozdrowotnych. 

Posted in: Przepis na wino