Koszyk
Zlewanie wina znad osadu to zabieg, którego nie wolno lekceważyć. Nie jest to tylko kosmetyka, lecz istotny element wpływający na smak i wygląd trunku. Nie należy go pomijać. Kiedy więc zlać wino i jak to zrobić? Podpowiadamy.
Wśród ofert narzędzi, urządzeń i gadżetów do produkcji trunków znaleźć można wiele nieznanych nam przyrządów. Przyjrzyjmy się lepiej deflegmatorowi.
Kupno destylatora to inwestycja w wyjątkowe, domowej roboty alkohole. Takie urządzenia są łatwo dostępne, jednak sporo kosztują. Jeśli nie chcemy przepłacać, a lubimy majsterkować, znacznie taniej będzie skompletować części i zbudować aparaturę samodzielnie. W jaki sposób?
Klarowanie wina to proces nie tylko poprawiający wygląd wina, lecz także sprawiający, że trunek jest ustabilizowany pod względem mikrobiologicznym i fizykochemicznym. Wielu amatorów domowej produkcji na pewno spotkało się z nazwą klarowin, ale czym on właściwie jest? Przekonajmy się.
Kupując aparaturę do produkcji bimbru lub innego alkoholu, spotkać można przeróżne urządzenia takie jak alembiki czy destylatory. Te drugie często wyposażone są w odstojniki. No właśnie, czym są te elementy i po co się je stosuje? Odpowiadamy w artykule.
Piwowarzy, winiarze i wytwórcy cydru podczas swojej przygody z wyrobem alkoholi spotykają się z przeróżnymi substancjami chemicznymi. Warto wiedzieć, jakie dokładnie są ich właściwości i po co ich używać. Weźmy na tapet pirosiarczyn sodu!
Początkujący winiarz powinien zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt do produkcji. Alembiki, naczynia, butelki, co jeszcze? Ważnym, wręcz niezbędnym elementem wyposażenia jest winomierz. Czym on właściwie jest, jak działa i jak się go używa? Przedstawiamy kompendium wiedzy.
Początkujący winiarze zapewne zastanawiają się, czym jest pożywka winiarska, kiedy, jak i po co jej się używa. Wyjaśniamy wszystkie kwestie jasno i klarownie. Pożywka dla drożdży - oto wszystko, co musisz o niej wiedzieć.
Wino nie jest wystarczająco słodkie? Spokojnie, zawsze można je dosłodzić. W naszym poradniku znajdują się praktyczne porady, jak i kiedy to zrobić.
Przerwanie fermentacji wina wymaga pewnej wiedzy i umiejętności. Przedstawiamy trzy główne metody zatrzymywania fermentacji.
Wielu domowych wytwórców win spotkało się z sytuacją, kiedy mimo stosowania się do znanego im przepisu, wino zaczęło musować. Dlaczego tak się stało? Co wtedy zrobić i jak sprawić, by sytuacja się nie powtórzyła? Oto nasz poradnik.
Tarnina jest rośliną, która dzięki swoim właściwościom zasłynęła w ziołolecznictwie. Inaczej nazywana jest śliwą tarniną (łacińska nazwa brzmi Prunus spinosa) lub tarką. Występuje w krajach półkuli północnej, również w Polsce - na skrajach lasu, skarpach, na nizinach czy dolnych partiach górskich. Znana jest od wieków, używali jej nawet lekarze w starożytnym Rzymie. Znaleźć można medyczne rady pochodzące z tamtych czasów, mówiące o zastosowaniu tarniny w leczeniu schorzeń...
Irish cream to nic innego jak irlandzki likier, który wytwarza się na bazie śmietanki i whiskey, dodając kakao i wanilię. Jednym z najpopularniejszych i najbardziej dostępnych alkoholi tego typu jest słynny Baileys Irish Cream, który znaleźć można w każdym sklepie alkoholowym. Zawiera 17% alkoholu, a produkowany jest już od ponad 40 lat. Whiskey, której używa się do produkcji tego trunku, destyluje się aż trzykrotnie i pochodzi ona z najstarszej destylarni w Irlandii. Alkohol ma słodki...
Chyba każdy kiedyś słyszał o cydrze lub widział jego butelkę w sklepie. Ci, którzy próbowali wiedzą, że ma jabłkowy posmak. Jaki to jednak rodzaj alkoholu? Wino, piwo, a może jeszcze inny? Przekonacie się, czytając ten artykuł.
Produkcja własnego domowego alkoholu często wiąże się z problemami. Już robiąc swoją pierwszą w życiu nalewkę, można natknąć się na kłopot związany z obliczeniem proporcji, by prawidłowo rozcieńczyć spirytus do nalewki, ale spokojnie. Podpowiadamy, jak zrobić to z łatwością!
Produkując alkohole na własną rękę, ich stężenie procentowe, niestety, musimy sprawdzić sami. W końcu jest to istotna informacja i zarówno my, jak i goście, których częstujemy, chcielibyśmy wiedzieć, jak mocny jest nasz trunek.
Oryginalny likier Chartreuse to podobno 130 ziół macerowanych armaniakiem. Stworzyli go karmelici w klasztorze Chartreuse. Szczegółowa receptura likieru, produkcja oraz sposób destylacji wina, uprawy ziół, ich zbierania, suszenia, przechowywania i maceracji znana jest zawsze tylko dwóm karmelitom z klasztoru, którego obydwaj nigdy nie mogą opuścić jednocześnie. Przedstawiamy przepis na likier a'la Chartreuse o zbliżonym smaku.
Nalewka z propolisu inaczej zwana nalewką z kitu pszczelego, jak sama nazwa wskazuje, wytwarzany jest z kitu pszczelego z dodatkiem balsamu pyłkowego. Dzięki obecności wielu aktywnych substancji nalewka z propolisu znalazła swoje zastosowanie w leczeniu różnorakich dolegliwości.
Do jednego z najbardziej poznanych działań propolisu jest jego aktywność wobec gronkowców, dermatofitów, paciorkowców oraz grzybów drożdżoidalnych. Na jego działanie wrażliwy jest także wirus grypy,...
Likier morelowy to smak dojrzałych moreli z nutą miodu i migdałów nawet w środku zimy. Świetnie nadaje się do koktajli kawowych - likier morelowy idealnie komponuje się z czarną kawą. Alkohol pasuje także do wielu drinków.
Pomaga na kłopoty z trawieniem, przeziębienie i grypę - likier miętowy, łatwy w przygotowaniu domowy trunek o ciekawym, orzeźwiającym smaku. Można pić go zarówno bezpośrednio z kieliszka, jak i wykorzystać do tworzenia drinków.