Czym jest klarowin do wina?

2913 Views

Czym jest klarowin?

Klarowin to, jak wskazuje nazwa, środek klarujący do win i soków. Jest niezwykle skuteczny i polecany przez wielu domowych twórców alkoholi. Wśród jego składników znajdziemy naładowany ujemnie bentonit. Po napęcznieniu w wodzie staje się on bardzo adsorpcyjny, to znaczy wykazuje właściwości wiążące dla substancji naładowanych dodatnio. Są to między innymi jony metali i różnego rodzaju białka. Związki te pozostają na dnie naczynia w postaci delikatnego, łatwego do odsączenia osadu. Klarowin minimalnie zwiększa zasadowość wina. Stosuje się go zazwyczaj do win różowych i białych.

Jak stosować klarowin do wina?

Klarowin stosuje się w następujący sposób: odpowiednią porcję (zgodną z instrukcją na opakowaniu) wsypuje się do 100ml wody i dobrze miesza. Następnie wymieszana ciecz musi leżeć dobę, przy czym co jakiś czas powinniśmy ją mieszać. Po upływie 24 godzin roztwór należy przelać do wina lub soku, który chcemy klarować. Nie należy się zniechęcać, gdy nie zobaczymy poprawy. Efekty będą widoczne dopiero po ok. tygodniu. Po tym czasie na dnie naczynie powinniśmy dostrzec łatwy do usunięcia osad.

Kiedy dodawać Klarowin do wina?

Klarowinu nie powinniśmy dodawać do wina w momencie, gdy zauważymy, że zrobiło się mętne. Najpierw należy sprawdzić, co spowodowało zmętnienia. Powodów może być bowiem kilka. Czasami mętnienie powodują cząsteczki naładowane dodatnio, takie jak np. białka. Zdarza się, że są to cząstki naładowane ujemnie - takie jak polifenole. Często wino jest nieklarowne przez inne związki organiczne. Prawda jest taka, że nigdy do końca nie wiemy, z jakim rodzajem zmętnienia mamy do czynienia, ale możemy to sprawdzić! W jaki sposób? Biorąc próbkę wina, dla przykładu 1 l i robiąc eksperyment poprzez dodanie środka klarującego i odczekanie tygodnia. Jeśli wytworzył się osad, środek jest właściwy i wiemy, co spowodowało zmętnienie. Jeśli nie, należy szukać dalej. Musimy jednak pamiętać o przestrzeganiu instrukcji na opakowaniu. Zbyt duża dawka może spowodować ponowne zmętnienia albo zmianę barwy wina.

Posted in: Aktualności