Koszyk
Wino najczęściej dosładza się dwa tygodnie od nastawu. Nie jest jednak reguła! Na pytanie kiedy dokładnie to robić, niestety nie ma jednoznacznej, prawidłowej odpowiedzi, gdyż czas zależny jest od nastawu. Pierwszym znakiem sygnalizującym, że trzeba dosłodzić wino, jest zakończenie fermentacji, a jak wiadomo w zależności od drożdży czas fermentacji może być różny. Bywa, że jest to dwa tygodnie, ale zdarza się również, że proces ten trwa tydzień lub nawet kilka dni.
Ważną informacją dla każdego wytwórcy wina jest fakt, czy i ile cukru zawiera nastaw. Jak zatem to sprawdzić? Obserwując rurkę fermentacyjną! Im wolniej drożdże pracują, tym mniejsza zawartość cukru. Dla drożdży, które nadal fermentują cukier, można zaobserwować charakterystyczne bulgotanie. Jak inaczej zbadać cukier? Wystarczy zlać próbkę wina do naczynia takiego jak menzurka i zmierzyć zawartość słodzika cukromierzem. Zawsze również zostaje opcja zbadania organoleptycznego - wino można w końcu po prostu spróbować.
Dodawanie zwykłego cukru w postaci kryształów może spowolnić pracę drożdży. W dodatku cukier może nie zostać w całości przefermentowany i może zostawać na dnie. Aby tego uniknąć, przed połączeniem z winem cukier należy rozpuścić. Czy robić to w wodzie? Owszem, można zrobić to w taki sposób, lecz musimy liczyć się z tym, że wtedy nasz alkohol zostanie rozcieńczony. By temu zapobiec, najlepiej jest odlać część gotowego wina, rozpuścić w nim nasz cukier, a następnie ponownie przelać do naczynia, w którym robiliśmy wino.
To ile cukru dodać do wina zależy od tego, jak mocny alkohol chcemy wyprodukować. Reguła obliczenia jest następująca: aby stworzyć 1% alkoholu w litrze płynu, potrzebne jest 17 gramów cukru. A więc mnożymy pożądaną procentowość razy ilość płynu, razy 17. Na przykład jeśli chcemy uzyskać 15 litrów wina 14%, działanie wygląda następująco: 15*17*14. Od wyniku należy jednak odliczyć cukier, który przefermentuje z owoców. Dodawanie większej niż obliczona ilości cukru po zakończeniu fermentacji sprawi, że wino będzie dosłodzone.
Zasady dodawania cukru do wina
Podsumowując, dodawanie cukru do wina wymaga przestrzegania kilku reguł. Spełniając je, można być pewnym, że wino wyjdzie, jak trzeba. Oto one:
1. Dodawanie cukru tylko po zakończeniu fermentacji.
2. Mieszanie alkoholu po dodaniu cukru.
3. Dodawanie wyłącznie rozpuszczonego cukru.
4. Obliczanie proporcji dodawanego cukru w zależności od rodzaju użytych owoców.