Dlaczego wino gazuje

26123 Views

Dlaczego wino musuje?

Możliwości, dla których wino mogło się zepsuć i okazać kwaśnym gazowanym napojem jest wiele. Jednym z powodów może być fakt, że proces fermentacji nie dobiegł końca. Początkującym wytwórcom win często wydaje się, że trunek jest gotowy do spożycia, a tak naprawdę w butelce nadal odbywa się tak zwana cicha fermentacja. Dzieje się tak dlatego, że wino przelano do butelek, nie sprawdzając uprzednio, czy proces wytwarzania został zakończony. Kolejnym powodem może być słaba filtracja produktu końcowego. Inna możliwa przyczyna to złe warunki przechowywania wina, czyli na przykład zbyt wysoka temperatura. Wino może być także zbyt mocno rozcieńczone wodą. W takim wypadku ma ono za małą zawartość cukru, co z kolei powoduje rozwój pleśni czy bakterii. Co jeszcze może wpływać na musowanie wina? Otóż często zdarza się, że między trunkiem a korkiem butelki lub innego pojemnika utworzyła się warstwa powietrza. Powoduje to rozpoczęcie fermentacji. Również źle dobrane surowce, czyli niskiej jakości owoce (na przykład zepsute, zgniłe lub poobijane) mogą być przyczyną gazowania wina.

Co zrobić, gdy wino gazuje?

Najprostszym sposobem jest kilkukrotne zlewanie znad osadu i pozostawienie wina na długi czas, aby dojrzało. Zdarza się jednak, że ten sposób nie pomaga. Aby więc zredukować dwutlenek węgla, należy zastosować metody odpowiedniego mieszania. Po pierwsze powinno się zdekantować płyn do naczynia fermentacyjnego. Kolejno delikatnie wymieszać wino - można użyć do tego kuchennego miksera lub nawet wiertarki ze specjalną końcówką mieszającą. Podczas mieszania wino może się utleniać, dlatego należy umieścić końcówkę głęboko poniżej powierzchni trunku i mieszać tak długo, aż całkowicie nie pozbędziemy się pienienia. Cały proces zajmuje około pół godziny, a w jego trakcie należy zmieniać kierunek mieszania.

Jak zapobiec gazowaniu wina?

Jedną z metod zapobiegania musowania wina jest dokładne sprawdzanie, czy wino jest sklarowane przed przelaniem go do butelek. Wyłącznie sklarowane wino oznacza zakończenie procesu fermentacji. Aby uniknąć kwaszenia trunku, warto także przed rozpoczęciem procesu dokładnie umyć, a najlepiej wyparzyć wszystkie urządzenia i naczynia. Należy pamiętać o odpowiednich proporcjach składników. Powinno się również zminimalizować kontakt alkoholu z powietrzem, co w szczególności oznacza odpowiednie zamknięcie butelek korkiem. Ważne jest, by wino było przechowywane w odpowiednich temperaturach i w odpowiednim oświetleniu. Równie istotna jest prawidłowa filtracja. Tylko jeżeli poprawnie wykonamy każdy etap produkcji, możemy być pewni, że wino wyjdzie zgodnie z przepisem.

Posted in: Aktualności