Czym jest pirosiarczyn sodu?

3781 Views

Czym jest pirosiarczyn sodu?

Pirosiarczyn sodu to nic innego jak syntetyczny nieorganiczny związek chemiczny. Jego wzór można zapisać jako Na2S2O5. Znany jest także jako pentaoksodisiarczan sodowy lub disiarczyn sodu, choć konsumenci z pewnością bardziej kojarzą go jako konserwant występujący pod symbolem E223. Pełni funkcję spulchniającą i jest przeciwutleniaczem. Poza producentami żywności przydaje się wytwórcom piwa.

Pirosiarczyn sodu - właściwości i zastosowanie

Pirosiarczyn sodu to bialy, krystaliczny proszek, który dobrze rozpuszcza się w wodzie. Zapachem przypomina siarkę. Stosuje się go w przemyśle spożywyczym - jako konserwant, który sprawia, że produkty są dłużej przydatne do spożycia; w przemyśle gazowym i naftowym - gdyż minimalizuje efekty procesu korozji; w przemyśle tekstylnym, włokienniczym i papierniczym - doskonale nadaje się jako środek wybielający oraz w medycynie - jako element leków oraz jako środek pomagający wykrywać anemię sierpowatą.

Pirosiarczyn sodu znajdziemy w następujących produktach:

• owocach i warzywach • kremach i wiórkach kokosowych

• bezglutenowych mąkach

• pieczywie

• suszonych grzybach

• sokach owocowych

• piwie, winie, cydrze

Zastosowanie pirosiarczynu sodu przy produkcji alkoholi

W winiarstwie pirosiarczyn stosuje się jako środek konserwujący i przeciwutleniacz. Przy produkcji piwa wykorzystuje się go raczej do dezynfekcji akcesoriów, naczyń i fermentatorów mających bezpośredni kontakt z młodym piwem i brzeczką. Działanie związku chemicznego polega na tym, że hamuje on rozwój pleśni i bakterii. Ma to duże znaczenie, ponieważ to właśnie te substancje zazwyczaj zanieczyszczają młode piwo.

Czy pirosiarczyn sodu jest szkodliwy?

Spożycie pirosiarczynu sodu w dawce nie większej niż maksymalne dzienne spożycie (0,7mg/kg) nie jest szkodliwe dla człowieka. E223 jest metabolizowany w wątrobie do związków siarki, a następnie wydalany z moczem. Zawartość tej substancji w pożywieniu powoduje jednak mniejsze wchłanianie kilku witamin, m.in tych z grupy B. Przekroczenie maksymalnej dawki wywołuje skutki uboczne w postaci bólu głowy, nudności czy wymiotów. Pirosiarczyn potasu w wersji nieprzetworzonej nie jest zbyt bezpieczny. Jego wdychanie może podrażnić błony śluzowe, gdyż ma właściwości drażniące. Szczególnie niebezpieczny może okazać się dla alergików uczulonych na związki siarki, u których może wywołać atak astmy, ATP czy katar sienny. E223 nie jest odpowiedni dla kobiet w ciąży.

Posted in: Aktualności