Kiedy zlać wino?

30095 Views

Dlaczego należy zlewać wino znad osadu?

Końcowi fermentacji towarzyszy pojawianie się osadu złożonego z pestek, skórek czy martwych drożdży. Gotowe wino gotowe do spożycia znajduje się ponad osadem, dlaczego więc stanowi on problem? Otóż zalegający osad obniża jakość alkoholu. Im dłużej ma kontakt z klarownym trunkiem, tym większe prawdopodobieństwo, że napój będzie miał poważne wady. Niektórzy uważają, że nie są one znaczące. Nic bardziej mylnego.

Niezlewanie wina znad osadu grozi:

• zmianą koloru - gdy wytwarzamy czerwone wino, osad może spowodować dekoloryzację;

• mętnym trunkiem - struktura alkoholu może się zmienić, w dodatku będzie trudna do usunięcia;

• posmakiem drożdży - martwe drożdże zbyt długo pozostające na dnie mogą mieć wpływ na smak wina.

Kiedy zlać wino znad osadu?

Odpowiedź na powyższe pytanie brzmi: to zależy. Moment, w którym powinno się pierwszy raz zlać wino znad osadu, uzależniony jest od temperatury w czasie fermentacji oraz od mocy trunku. Ogółem im wyższa jest temperatura fermentacji i im słabsze jest wino, tym wcześniej należy je zlać. Ważne jest, by nie pozbywać się osadu zbyt wcześnie, tj. jeszcze w trakcie fermentacji. Takie działanie może spowodować otrzymanie łagodnego i bardzo słodkiego trunku, gdyż słabe drożdże mogą zbyt wcześnie zakończyć pracę. Fermentacja w przypadku lekkich win kończy się po około trzech tygodniach. W przypadku mocnych alkoholi czas ten może wynosić nawet 16 tygodni. Do tych pierwszych zaliczamy wina, których procentowość wynosi od 8 do 10% i należy jej odciągać od trzech do pięciu tygodni. Wina o mocy od 10 do 12%, czyli tak zwany średnie zlewa się po czterech do ośmiu tygodniach. Natomiast wina o stężeniu większym niż 12% będziemy zlewać po co najmniej 8, najpóźniej 16 tygodniach.

Ile razy zlewać wino?

Pierwszy zlew to nie wszystko, ponieważ alkohol cały czas pracuje. Gdy go wykonamy, należy po prostu dać trunkowi fermentować w spokoju i czekać aż pojawi się ponowny osad. Zlewanie znad osadu po raz drugi i kolejny wymaga więcej pracy. Powinno się przelewać wino do mniejszych balonów tak, być ciecz dostawała jak najmniej powietrza oraz umieścić naczynia w chłodniejszym miejscu. Wino znad osadu należy zlewać dotąd, aż nasz alkohol będzie całkowicie wyklarowany. Jak widać, w przypadku wyrobu domowego wina najważniejsza jest skrupulatność i cierpliwość. Pozwólmy więc alkoholowi leżakować i pracować we własnym tempie, a uzyskamy wyśmienity napój.

Posted in: Aktualności