Budowa destylatora krok po kroku

12967 Views

Destylator - prosty, domowy sposób

Metod destylacji jest wiele. Jedna z nich nazywana jest metodą garnkową, gdyż wykonuje się ją przy pomocy domowych naczyń. Jest to najprostszy, ale zarazem najmniej efektywny sposób na produkcję trunków. Jego plusem niewątpliwe są koszty, a właściwie ich brak - jeśli posiadasz potrzebne garnki w domu, nie zapłacisz nic.

Domowy destylator - jak zrobić?

Warto zacząć od skompletowania akcesoriów. Przyda się:

• mały garnek,

• duży (wręcz największy, jaki posiadamy) garnek,

• przedmiot, który będzie służył jako podstawka pod mały garnek, na przykład cegły,

• duża miska lub inne naczynie z zaokrąglonym dnem, które ma większą średnicę od dużego garnka,

• termometr o skali większej niż 100 stopni C,

• chleb.

Jak widać, są to rzeczy, które można znaleźć w obrębie domu. Jeśli masz je wszystkie, przejdź do budowania konstrukcji. W środku dużego garnka umieść cegły lub inną podstawkę i mały garnek. Całość postaw na kuchence, a do dużego naczynia wlej zacier. Duży garnek przykryj naczyniem z zaokrąglonym dnem tak, by między małym garnkiem a dnem miski była kilkucentymetrowa przestrzeń. Pamiętaj, że naczynie przykrywające musi dobrze przylegać do większego garnka oraz powinno zostać uszczelnione - tu przyda się chleb. Rozmiękcza się go wodą i nim uszczelnia luki. Co z termometrem? Nada się, by kontrolować temperaturę w zewnętrznym naczyniu. Należy więc wywiercić w nim dziurę i umieścić narzędzie. Jeśli nie chcemy tego robić, możemy zastosować specjalny termometr, który zdalnie mierzy temperaturę za pomocą czujnika. Prosty, domowy destylator gotowy!

Jak zbudowany jest profesjonalny destylator?

Alternatywą, która może okazać się bardziej efektywna i bezpieczna jest budowa destylatora z kupnych części. To droższa opcja, ale warto się na nią zdecydować. Na początku dobrze wiedzieć, z czego zbudowany jest destylator. Otóż takie urządzenie składa się z:

• Kotła - który jest podstawą sprzętu. W nim podgrzewa się bimber.

• Kolumny rektyfikacyjnej - zatrzymującej opary wodne i inne lotne substancje parujące z gotującego się w kotle bimbru.

• Chłodnicy - tam skrapla się alkohol, a bimber transportowany jest do komory skraplania, z której go później zlewamy.

• Systemów sterowania - to dodatki do destylatorów pomagające w sterowaniu cieczą - odbieraniu zadanej ilości destylatu oraz sterowaniu temperaturą - w kolumnie rektyfikacyjnej, głowicy czy zbiorniku.

Podsumowując, w zależności od naszego zapału i budżetu możemy się zdecydować na prowizoryczną domową aparaturę garnkową, własnoręczne złożenie sprzętu z części lub kupno gotowego destylatora. Wybór pozostawiamy przyszłym wytwórcom alkoholu.

Posted in: Aktualności