Koszyk
Odstojnik to niedoceniana przez wielu twórców domowych alkoholi, lecz bardzo ważna część aparatury destylacyjnej, gdyż ma ogromny wpływ na jakość produktu końcowego. Jak działa? Otóż jej działanie opiera się na skraplaniu mniej lotnych frakcji. Sprawia to, że mieszanina jest pozbawiana substancji i aromatów, które nie są przez nas pożądane. Kolejnym efektem jest wyższa moc otrzymywanego destylatu.
Pierwszą zasadą, o jakiej musimy pamiętać, jest to, że odstojnik powinniśmy umieszczać w aparaturze, zanim zamontujemy chłodnicę. Sam montaż z reguły nie jest trudny, gdyż zazwyczaj odstojniki posiadają specjalne uchwyty ułatwiające instalację. Dzięki nim urządzenie nie wymaga spawania. Druga zasada tyczy się utrzymywania odstojnika w czystości. Należy bowiem czyścić go co około 2 lub 3 cykle destylacyjne. W tym celu wykonuje się tak zwaną pustą destylację, która polega na tym, że do kega nalewa się czystej wody, doprowadza się ją do wrzenia i gotuje przez około 10 do 15 minut.
Posiadanie destylatora to jedno. Odstojnik pełni inne bardzo ważne role w procesie produkcji alkoholu. Otóż wymyślono go, by poprawiał jakość destylatu wytwarzanego z zacierów. Gotowany zacier z mąki żytniej lub śrutowanych zbóż bardzo się pieni. Funkcją odstojnika jest “przechwytywanie” zbędnej cieczy tak, by nie dostawała się do właściwego trunku. Ponadto odstojniki niejako zawracają zanieczyszczony destylat, by nie mieszał się z produktem końcowym. Czy odstojnik przydaje się zawsze? Niekoniecznie. W przypadku tak zwanych cukrówek, czyli destylatów wytwarzanych z użyciem bazy, jaką jest cukier, lepszym od odstojnika może okazać się deflegmator. Również w przypadku owocówek - desylatów wytwarzanych z owoców znawcy rekomendują, by używać kolumny CM.
Istotnym aspektem, na którym warto się skupić, zanim kupimy destylator z odstojnikiem jest wielkość nastawów, jakie planujemy gotować. Przy dużych ilościach nie tylko destylator powinien być odpowiednio duży, lecz także same odstojniki. Do nastawu 20 litrowego odpowiedni będzie zestaw z dwoma odstojnikami o pojemności 300ml. Do małych ilości powinniśmy kupić odpowiednio mniejsze. Dzięki odpowiedniej pojemności odstojników obecność odpadów w chłodnicy będzie niemożliwa. To z kolei uchroni produkt końcowy przed zepsuciem i znacząco poprawi jakość. Gdy kupujemy zestaw do destylacji z odstojnikami, ważne jest również, by zwrócić uwagę na rozmieszczenie odstojników. Właściwy rozstaw - czyli taki, który zbliża środek ciężkości do osi szybkowaru, sprawi, że sprzęt będzie stał stabilnie, a my nie będziemy musieli obawiać się o jego upadek. To najważniejsze kwestie, choć można też skupić się na niuansach narzędzia. Niektóre odstojniki wyposażone są na przykład w nypel na zawór spustowy czy glizę na termometr z sondą. Jeśli te elementy są dla nas istotne, również sprawdźmy, czy produkt je zawiera.