Co to jest deflegmator?

8668 Views

Deflegmator - co to takiego?

Deflegmator, który nazywany jest inaczej skraplaczem częściowym, to nic innego jak rodzaj chłodnicy służący do rozdzielania ciekłych mieszanin. Niewątpliwie znacznie wpływa na cały proces destylacji, zwiększając jego efektywność. Jego działanie jest zbliżone do działania kolumny rektyfikacyjnej.

Jak działa deflegmator?

To urządzenie jako swego rodzaju chłodnica sprawia, że czysty destylat jest rozdzielany od innych składników mieszaniny. Jak to się dzieje? Żeby to zrozumieć, warto zacząć od poznania definicji flegmy. Otóż w deflegmatorze częściowo skraplają się pary, które opuszczają kolumnę rektyfikacyjną lub kolbę destylacyjną (zawierającą wrzącą ciecz). Flegma jest to powstający wtedy kondensat, który zawiera składnik mniej lotny w stężeniu większym niż w przypadku skroplonych par. Jeśli jest to destylacja prosta, flegma zostanie zwrócona do kolby, jeśli rektyfikacja, kondensat będzie skierowany na najwyższą półkę kolumny rektyfikacyjnej. Czysty destylat zostanie odprowadzony do skraplacza - będzie to para, która pozostała nieskroplona i wymieszana w naszym deflegmatorze ze składnikiem niżej wrzącym, czyli tym samym bardziej lotnym.

Deflegmator z odstojnikiem - co daje?

Na rynku znaleźć można produkty do domowej produkcji alkoholi w wielu konfiguracjach. Obecnie popularne są destylatory zawierające deflegmator i odstojnik. Jest to naczynie zbierające skroplone wcześniej w deflegmatorze pary o większej temperaturze wrzenia określane czasem jako ciężkie. Czy to konieczne? Odstojnik nie jest niezbędny, ale może być przydatnym dodatkiem dla zapalonego wytwórcy trunków, gdyż zapewnia dodatkową zabezpieczenie przed przedostaniem się niepożądanych skroplin z powrotem do kolby destylacyjnej.

Deflegmator a kolumna rektyfikacyjna - czy warto?

Wielu początkujących wytwórców alkoholi uważa, że deflegmator jest zbędny. Budując pierwszy zestaw do domowej produkcji, stawiają keg, kolumnę rektyfikacyjną i zastanawiają się, czy jest sens umieszczać deflegmator na jej szczycie. Czy to urządzenie jest wyłącznie przedłużeniem kolumny? A może zamiast niego wystarczy szklana chłodnica jako refluks i połączenie z właściwą chłodnicą? Odpowiedź brzmi: deflegmator jest niezbędny w przypadku użycia kolumny rektyfikacyjnej. Zwykła chłodnica na jej szczycie nie wystarczy. Konieczne jest użycie chłodnicy zwrotnej, czyli naszego skraplacza częściowego. To istotne, gdyż bez niego kolumna nie będzie spełniała swojej funkcji, jaką jest rektyfikacja. Tylko konfiguracja z deflegmatorem zapewni prawidłowość procesu. Nie używając go, sprawimy, że konstrukcja będzie działać jak zwykły pot-still, a więc zupełnie nie tak, jak byśmy chcieli.

Posted in: Aktualności