Koszyk
Chętnie przejmujemy interesujące tradycje z innych kultur, stąd w Polsce wino bardzo często towarzyszy na tzw. aperfifie. Deska serów, winogrona i chrupkie przekąski w połączeniu z półwytrawnym czerwonym lub białym winem to miła perspektywa w oczekiwaniu na danie główne, lub podczas jakiegoś wieczornego wydarzenia, np. zwiedzania galerii sztuki czy wizyty w teatrze. Nie trzeba jednak uciekać się do tak wyrafinowanych przekąsek do wina, ponieważ paluszki i czipsy także będą pasować, np. do półsłodkiego białego wina jako przełamanie smaku. Warto jednak pamiętać, że wino nie jest alkoholem, który pije się na ilość – tu najważniejsza jest jakość, smakowanie i wydobywanie smaków.
Jakie wino do ryb pasuje najbardziej? W Polsce coraz częściej sięgamy po dania z owoców morza, ryby czy sushi. I chociaż panuje przekonanie, że wino do ryby musi być białe, należy zrobić małe rozróżnienie, bo w końcu gatunków ryb jest wiele. Białe, świeże i aromatyczne półwytrawne lub półsłodkie wina, lub wina musujące, świetnie pasują do ryb delikatnych i chudych, takich jak dorada i dorsz. Natomiast do ryb tłustych, takich, które są wyraziste w smaku i dominują cały posiłek, dobiera się wina cięższe, wytrawne, zarówno białe jak i czerwone. Natomiast ryby surowe, czyli sushi, świetnie smakują z białym, słodkim winem! Do ryb grillowanych można podawać wino różowe.
Jeśli chodzi o dania mięsne, z nimi można podawać różne gatunki win, w zależności od upodobań. Jednak do mięs pieczonych i smażonych, od steków czy ciężkich potraw, najlepiej pić czerwone wino wytrawne – nie tylko dla właściwości smakowych, ale przede wszystkim dla usprawnienia trawienia. Podobnie jest z potrawami grillowanymi czy dziczyzną, tutaj sprawdzi się mocne, czerwone wytrawne wino. Natomiast do mięs delikatniejszych, takich jak jagnięcina i cielęcina, zaleca się podawać nieco lżejsze wina (aby nie przytłoczyć ich smaku), mogą być czerwone półwytrawne, ale dobrze się sprawdzą i różowe, musujące wina. Wino do wieprzowiny także powinno być lżejsze niż to do wołowiny, czyli wybieramy wersje półwytrawne, kolor nie ma znaczenia.
Nie ma co ukrywać, że Polacy uwielbiają potrawy z kurczaka, indyka czy kaczki, a nawet z gęsiny. Jakie wino do drobiu będzie najlepsze? Według zasady, białe, ale podobnie jak w przypadku ryb, dużo zależy od gatunku i sposobu podania. Przyjmuje się, że do pieczonych potraw z drobiu podaje się białe wytrawne wino, a np. do smażonego kurczaka pije się mniej wyraziste trunki (kolor nie ma znaczenia, ale lepiej pozostać przy białym lub różowym). Wyjątek stanowi kaczka, do której serwuje się wino czerwone wytrawne, bardzo aromatyczne i ciężkie, ponieważ świetnie podkreśla ono smak potrawy. Jeśli chodzi o potrawy z gęsiny, tutaj warto postawić na wina o wysokiej kwasowości, kolor nie ma większego znaczenia. Natomiast jeśli chodzi o indyka, do posiłku z tym rodzajem mięsa pasuje zarówno wino białe i czerwone, najlepiej półwytrawne i lekkie. Wino do deseru Wina do deserów powinny być intensywne, słodkie i podkreślające smak. Ale jeśli deser sam w sobie jest bardzo słodki, np. z owoców czy czekolady, wino półsłodkie także będzie pasowało! Do ciast drożdżowych i wypieków sprawdzi się nawet wino wytrawne, jako kontra smak, podobnie jak do piernika czy ciast świątecznych. Jednak ogólna zasada jest taka, że do deseru podaje się wino słodkie, kolor nie ma znaczenia.