Jakie wino wybrać do obiadu?

2411 Views

Jakie rodzaje wina są najbardziej lubiane w Polsce?

Mimo tego, że nie istnieje żadna siła klasyfikacja win na świecie, ogólnie wyróżnia się wina ze względu na kolor i zawartość cukru. Są trzy główne kolory wina, czerwone, białe i różowe, które powstają z jasnych lub ciemnych szczepów winogron, lub ich mieszanki. Jeśli zaś chodzi o zawartość cukru, mówimy tu o winach słodkich, półsłodkich, półwytrawnych i wytrawnych, przy czym ilość cukru w konkretnym gatunku zależy tak naprawdę od kraju. Co ciekawe, w Polsce, według różnych ankiet społecznych, najchętniej sięga się po wino słodkie lub półsłodkie z owocowym aromatem, chociaż nie brakuje też miłośników wina półwytrawnego. Najmniejszą popularnością odznacza się wino wytrawne, głównie ze względu na nieco kwaskowaty, cierpki smak z nutką goryczy – co ciekawe, ta odmiana, zwłaszcza jeśli chodzi o czerwone wino, zawiera najwięcej tanin (garbników), które mają dużo właściwości prozdrowotnych!

Wina do obiadu na co dzień

Wino do obiadu dobiera się ze względu na składniki, z jakich składa się potrawa. We Włoszech czy we Francji powszechne jest stawianie wina do obiadu lub kolacji, w towarzystwie szklanki zwykłej wody. Jeśli chodzi o dania mięsne, tutaj warto stosować się zasady: do wieprzowiny i wołowiny idealnie pasuje wino czerwone, natomiast do ryb, owoców morza i drobiu wino białe. Zwykle wybiera się wino półsłodkie lub półwytrawne, ale w przypadku kuchni orientalnej świetnie sprawdzi się wino słodkie. Do krwawych steków i burgerów będzie pasowało wino wytrawne, które podbije smak mięsa. Jeśli gotując obiad, używacie do sosu lub marynaty wybranego wina, z zasady powinno się je także postawić do posiłku na stół – wtedy idealnie połączy wszystkie smaki. Ze względu na kolor wina, do dań wegetariańskich, potraw z drobiu, owoców morza i ryb podaje się białe wino, a do czerwonego mięsa i cięższych dań – czerwone. Natomiast do dań z delikatnego mięsa, takiego jak jagnięcina i cielęcina można podać wino deserowe, najlepiej bardzo delikatne i półsłodkie. W Polsce coraz bardziej popularne są potrawy z różnych stron świata, np. indyjskiej czy arabskiej – do nich będzie pasowało wino półwytrawne lub wytrawne białe, które dobrze komponuje się z przyprawami takimi jak kurkuma, curry, kokos czy chili. Jak widzicie, dobre wino do obiadu zależy głównie od tego, co wybierzemy na taki posiłek.

Wina na specjalne okazje

Jakie wino do obiadu na wesele wybrać? A jakie na chrzciny lub komunię? Specjalne okazje wymagają wyjątkowej oprawy, ale warto trzymać się wyżej wymienionych zasad, jeśli chodzi o wybranie odpowiedniego wina do konkretnej potrawy. Co więcej, polecamy skupić się na maksymalnie dwóch lub trzech rodzajach wina – uroczystość taka jak wesele czy chrzciny to nie jest żadna degustacja ani konkurs na wystawienie się z największą ilością trunków. Lepiej zainwestować w lepsze jakościowo wino i uniknąć sytuacji, w której goście będą mieszali różne smaki i aromaty. Wino do obiadu na wesele powinno być dobrane pod tenże konkretny obiad i stać przy talerzach (a nie np. obok na bufecie). Dużą popularnością w Polsce cieszy się dziczyzna, do której idealnie pasuje wytrawne lub półwytrawne czerwone wino. Jakie wino na komunię? Najlepiej białe, półsłodkie i bardzo delikatne, które będzie pasowało do komunijnego tortu. A jakie wino na chrzciny? Tutaj kierujcie się dobraniem wina do dania głównego.

Posted in: Aktualności