Destylatory do alkoholu

4431 Views

W warunkach domowych możemy wyprodukować większość znanych nam alkoholi. Nie jest to jednak takie proste, bo często potrzebujemy specjalistycznego sprzętu, by uzyskać najlepszy jakościowo alkohol. Jednym ze znanych i potrzebnych urządzeń podczas domowej produkcji alkoholu jest destylator. Szczególnie przydatny, jeśli chcemy zrobić domowy bimber lub whisky. Jak wybrać destylator? Na jakie elementy powinniśmy zwracać uwagę? 

Po co nam destylacja alkoholu?

Destylacja alkoholu to po prostu oczyszczanie płynu z pozostałości po fermentacji i resztek zacieru. O ile podczas produkcji domowego wina niekoniecznie będziemy potrzebować profesjonalnego sprzętu, to zawsze warto zainwestować w destylator do użytku domowego. W Polsce destylacja ma długą tradycję, ponieważ jesteśmy znani z najlepszego i najmocniejszego bimbru w tej części świata. Uogólniając, proces destylacji polega na podgrzewaniu zacieru w aparaturze, dzięki czemu w wyniku różnicy temperatur oddziela się destylat alkoholowy – czyli czysty alkohol, o który nam chodzi. 


Jakie są metody destylacji?

Jest kilka metod na destylację bimbru. Do najbardziej znanych i wykonywanych w domowych warunkach należą m. in. tzw. Pot Still, metoda ponownego napływu i metoda garnkowa. Najczęściej korzysta się z metody Pot Still, o której mówi się, że jest najwygodniejszą i najprostszą. Potrzebujemy do niej destylatora w typie Pot Still, który został zaprojektowany taki sposób, by wydobyć jak najwięcej smaku z przygotowanego wcześniej zacieru, a przy tym nie wymaga od nas dużych nakładów czasowych. Generalnie cały proces polega na zbieraniu się pary w zimnej komorze skraplającej, która schładza i upłynnia parę. Jakie są plusy tej metody? Nie musimy stać z termometrem i mierzyć, czy temperatura jest odpowiednia, bo cały proces widać gołym okiem. Ustawiamy płomień w destylatorze i co jakiś czas sprawdzamy moc alkoholu – albo alkoholomierzem, albo korzystamy z własnego zmysłu smaku. Jeśli destylowany alkohol nie będzie czysty (a to prawie niemożliwe podczas pierwszej destylacji), cały proces należy powtórzyć. Minusem jest czas trwania destylacji, bo musimy być przygotowani na 4-5 godzin czekania. Jednak wszystko przebiega bez naszej interwencji. Natomiast najbardziej wydajną metodą jest metoda ponownego napływu, znana również jako refluksowa. O ile przy metodzie Pot Still możemy uzyskać bimber o mocy 70%, to już metoda ponownego napływu może nam dać aż 94% stężenia. Destylatory są skonstruowane tak, by przeprowadzić proces destylacji jednokrotnie – skroplony destylat trafia do wąskiej kolumny, przez którą spływa w dół i natrafia na bardzo gorącą parę. Dzięki temu „spotkaniu” w czasie jednej destylacji alkohol wyparowuje dwukrotnie, co daje maksymalny efekt. 


A co z metodą garnkową? Jakie są współczesne destylatory?

Czy rzeczywiście potrzebujemy specjalnych destylatorów, by nasz bimber był dobry jakościowo? W końcu przez wiele pokoleń korzystało się głównie z prostej metody garnkowej, w której przy pomocy jednego garnka, dwóch misek i palnika destylowano litry alkoholu. Z jednej strony jest w tym trochę prawdy, ale z drugiej metoda garnkowa nie należy ani do bezpiecznych, ani do takich, które z łatwością możemy kontrolować. Współczesne destylatory są wykonywane z najlepszych materiałów (miedź, stal nierdzewna), właśnie po to, by zapewnić nam komfort i bezpieczeństwo destylacji. Ponadto posiadają szereg udogodnień, o których nawet nie myśleli pierwsi bimbrownicy - odpowiednio dostosowane wlewy, termoregulatory mocy i filtry. Warto zainwestować w taki sprzęt, bo będziemy mogli używać go przez kilkanaście następnych lat. Poza tym zawsze można kupić używany - a garnki i miski lepiej przeznaczyć do innych czynności kuchennych.

Posted in: Akcesoria