Drożdże do wina - czym są, jak wybrać najlepsze?

12741 Views

Domowa produkcja wina to coraz popularniejsze hobby. Choć wymaga zakupu odpowiedniego sprzętu oraz produktów, daje ogromną satysfakcję, jeśli w domowej manufakturze wyprodukujemy naprawdę dobry trunek. Daje tez duże pole do popisu kreatywności, bo winiarskie eksperymenty często dają dobre efekty – możemy eksperymentować z rodzajem owoców (choć wino nie musi być koniecznie owocowe), a także z innymi dodatkami, czasem fermentacji itp. 

Czego potrzebujemy by wyprodukować wino w domu? Jednym z podstawowych składników są drożdże. Te niepozorne grzyby, które dobrze znamy choćby z lekcji biologii w szkole odpowiadają za proces fermentacji alkoholowej, a więc za to, by z soku owocowego powstał napój z procentami, czyli wino. Czy dodawanie drożdży jest niezbędne? S a tradycjonaliści, którzy kreują wino nie dodając do niego żadnego szczepu drożdży. Nie oznacza to jednak, że drożdże nie biorą udziału w całym procesie – po prostu jest on oparty na grzybach, które naturalnie występują w moszczu owocowym. Taki sposób produkcji wina wymaga jednak więcej czasu, a efekty są mniej przewidywalne. Dlatego większość winiarzy – zarówno tych produkujących domowe trunki, jak i w przedsiębiorstwach winiarskich – stawia na wyselekcjonowane szczepy drożdży. Dzięki temu efekt procesu fermentacji jest bardziej przewidywalny i można precyzyjniej wpływać na ostateczny smak wina. Dodatkowo dodanie do moszczu szczepów szlachetnych drożdży sprawia, że otrzymujemy trunek mocniejszy i trwalszy, wino lepiej się też klaruje. 

Jakich drożdży użyć? Ważne, by korzystać z drożdży winiarskich – na rynku znajdziemy tez spożywcze (te, których używa się do ciasta), gorzelnicze czy piwowarskie – nie nadają się one do produkcji innego typu trunków. Do wina zwykle używa się drożdży z gatunku Saccharomyces cerevisiae oraz Saccharomyces bayanus, czyli drożdży tzw. szampańskich. W zależności od rodzaju moszczu oraz efektów, jakie chcemy uzyskać, możemy też wykorzystać szczepy Schizosaccharomyces pombe i Zygosaccharomyces rouxii. Drożdże szlachetne służące do produkcji wina są rozmnażane i selekcjonowane w warunkach laboratoryjnych, dzięki czemu uzyskujemy precyzyjnie dobrane szczepy o określonych właściwościach.
Drożdże możemy kupić w sklepach winiarskich – zwykle mają one postać gotowych już preparatów, które dodajemy do moszczu zgodnie z załączoną instrukcją. W opisie każdej zaprawy do wina jest też informacja o tym, jakiego typu drożdże zawiera i do jakiego rodzaju wina są one przeznaczone. Oczywiście w sklepach są też preparaty uniwersalne, chętnie wybierane przez początkujących winiarzy. Jeśli nasza przygoda z trunkami domowymi trwa dłużej, możemy pokusić się o zakup drożdży do określonego rodzaju wina, dzięki czemu uzyskamy trunek o bogatszym i pełniejszym smaku. 

Kontrowersyjną kwestią w branży winiarskiej jest stosowanie drożdży modyfikowanych genetycznie, a także preparatów ze szczepami tak dobranymi, by istotnie modyfikowały smak wina. Dzięki zastosowaniu takich drożdży można na przykład w bardzo krótkim czasie uzyskać wino o głębokim i mocnym aromacie owocowym – bez takiego wspomagania na efekty trzeba by poczekać dłużej. Miłośnicy tradycyjnego winiarstwa nie wahają się nazwać takiego postępowania fałszerstwem stosowanym po to, by szybko produkować duże ilości wina. Zwarto przy tym podkreślić, że tak otrzymywane aromaty i smaki są mniej trwałe niż te uzyskane tradycyjnymi metodami. Winiarstwo jest bowiem pasją dla ludzi cierpliwych, którzy potrafią czekać na efekty. 

Posted in: Aktualności