Chemiczne oczyszczanie destylatu

5612 Views

Chemiczne oczyszczanie destylatu jest praktyką stosowaną w gorzelniach przemysłowych. Można je stosować również do domowej produkcji alkoholu, gdyż pozwala skutecznie i szybko usprawnić proces destylacji. Jakich środków używamy do oczyszczania chemicznego i jakie są jego kolejne etapy?

Zastosowanie sody kaustycznej do chemicznego oczyszczania destylatu

Jest to pierwszy etap chemicznego oczyszczania destylatu. Należy dodać po 1 g sody kaustycznej (inaczej wodorotlenku sodu, NaOH, którego nie wolno nam pomylić z sodą oczyszczoną) na każdy litr 50% surówki, aby zalkalizować środowisko reakcji. Po wsypaniu odpowiedniej ilości sody kaustycznej należy odczekać od 2 do 12 godzin, nie zapominając o mieszaniu surówki co jakiś czas. Uwaga! Środek ten jest silnie żrący, więc trzeba pilnować się, żeby nie poparzyć się podczas mieszania. Po tych 2 lub nawet 12 godzinach dokonujemy pomiaru pH surówki – środowisko musi być silnie zasadowe, na poziomie, 8-14pH.

Nadmanganian potasu w oczyszczaniu chemicznym

Jeżeli proces przebiegł pomyślnie, można przejść do następnego etapu. Teraz wsypujemy do surówki tyle samo gramów nadmanganianu potasu (KMnO4), ile wsypaliśmy wcześniej wodorotlenku sodu. Nadmanganian potasu jest silnym utleniaczem, który oczyści naszą surówkę. Należy uważać, żeby nie zabarwić rąk i ubrań na fioletowy kolor.

Klarowanie oczyszczonego destylatu

Po wymieszaniu surówki zaprawionej dwoma powyższymi składnikami należy odstawić ją do ciemnego pomieszczenia i czekać, aż na dnie pojemnika wytrąci się brązowo- brunatny osad. Proces ten może zajmować od 12 godzin do kilku dni. Po tym czasie zlewamy klarowny płyn znad osadu i destylujemy (rektyfikujemy). Ważne jest, żeby nie dodać zbyt dużych ilości zasady ani utleniacza.

Choć metoda ta może wyglądać na skomplikowaną, składniki są ogólnie i łatwo dostępne. Wodorotlenek sodu, czyli sodę kaustyczną można kupić w marketach budowlanych, jest ona też składnikiem preparatów do udrożniania rur, ale trzeba uważać, żeby nie kupić produktu wzbogaconego np. w opiłki aluminium.

Nadmanganian potasu jest bez problemu dostępny w aptekach. Zamiast niego jako utleniacza możemy użyć perhydrolu, czyli trzydziestoprocentowej wody utlenionej (inaczej nadtlenku wodoru, H2O2).

Używanie sody oczyszczonej do oczyszczania chemicznego

Oczyszczanie destylatu dwoma składnikami, odczekiwanie kolejno na skutki ich działania może być uciążliwe. Istnieją jednak prostsze alternatywy. Kolejną popularną metodą oczyszczania surówki jest rozcieńczenie jej do 40%-50% i dodanie sody oczyszczonej (wodorowęglanu sodu) w ilości 1 łyżeczki na 4l surówki. Po dokładnym rozpuszczeniu sody oczyszczonej należy pozostawić surówkę na kilka dni do leżakowania (co najmniej trzy), a następnie poddać ją po raz drugi powolnej destylacji. Destylacja pozwoli nam osiągnąć pożądaną siłę produkowanego przez nas alkoholu.

Jakikolwiek sposób chemicznego oczyszczania surowego spirytusu ma na celu zmniejszenie ilości kwasów i estrów w surówce oraz utlenienie niektórych znajdujących się w niej związków, które wpływają negatywnie na właściwości produkowanego w domu alkoholu. Dodanie do surówki środków zasadowych oddziałuje na szkodliwe kwasy i estry, które zgodnie z zasadami chemii utworzą wówczas sole. A tych łatwo już będzie się pozbyć podczas kolejnego etapu destylacji.

Posted in: Aktualności